DHEMBJET E KOKES & MIGRENA

Published On: November 10th, 2022Categories: Shëndeti Mendor, Të ndryshme0 Comments on DHEMBJET E KOKES & MIGRENA

DHEMBJET E KOKES & MIGRENA

 

Dhembjet e kokës janë të ndryshme dhe shkaqet e saj janë gjithashtu të ndryshme, madje shumica e atyre shkaqeve është ende e panjohur nga shkenca. Zakonisht, dhembja e kokës është e përkohshme dhe në këtë rast konsiderohet diçka normale që nuk tregon për ekzistencën e ndonjë sëmundje të rrezikshme. Dhembja e kokës mund të shkaktohet edhe nga lodhja dhe sjelljet e pasakta gjatë kryerjes së detyrave të përditshme. Po kështu mund të ndodh gjendje tensioni që ushtron forcë mbi indet muskulare ose mbi enët e gjakut që gjenden në kokë apo në fyt, gjë e cila shkakton dhembjen e zakonshme të kokës, dhe në këtë rast i këshillojmë personat që kanë dhimbje të zakonshme koke, të pinë një gotë nga lëngu i përfituar dhe i filtruar nga zierja e rigonit, tre herë në ditë para buke.

Migrena (dhembja e gjysmës së kokës)

Migrena është tipi më i përhapur i sëmundjeve të dhembjeve të kokës. Shumë persona të sëmurë me migrenë kanë kaluar kriza të forta të cilat mund të ndodhin në raste të veçanta. Dhimbja më e zakonshme e kokës në rastet e migrenës shfaqet duke pulsuar dhe shpesh shoqërohet me të vjella dhe ndryshime në shikim. Disa lloje të migrenës shoqërohen me dhimbje të forta koke, por jo çdo dhimbje e fortë e kokës është migrenë. Ajo kap shifrën mbi 10% të popullsisë dhe çdokush mund të provojë migrenën, megjithatë trashëgimia gjenetike dhe faktorë të tjerë socialë kanë një ndikim të rëndësishëm. Pas pubertetit, tek 1/3 e femrave dhe meshkujve shfaqet migrena për shkak të ndryshimeve hormonale. Femrat janë veçanërisht të prekura gjatë ditëve të paraardhjes së menstruacioneve, si dhe gjatë tre muajve të parë të shtatzënisë apo menopauzës. Nuk ka një kurë të përcaktuar por vendoset një trajtim mjekësor që ndihmon. Pavarësisht kërkimeve të vazhdueshme, shkencëtarët akoma nuk kanë mundur të gjejnë ekzaktësisht arsyen e vërtetë pse shfaqet migrena. Dhimbja e migrenës është e lidhur me grumbullimin e qelizave të gjakut dhe irritimin e nervave të trurit. Serotonina kimike në tru duket të luajë një rol të rëndësishëm në këtë proces ashtu si vepron edhe në procese të tjera, siç janë depresioni apo çrregullimet e të ngrënit.

Simptomat

– Dhimbje koke

– Të vjella

– Gjendje të fikëti

– Humbje oreksi

– Lodhje

– Gjendje nervozizmi

– Probleme me shikimin

Pra, ekziston një lloj dhembje koke që quhet Migrenë dhe që kap vetëm një pjesë të kokës, gjysmën e saj. Shkaqet e këtyre krizave janë ende të panjohura, megjithese ekziston nje supozim mjekesor tek neurologët i cili thotë se shkaku i ndodhjes së migrenës kthehet te mënyra e ndikimit të arterieve që çojnë gjakun në tru nga faktorët shkaktues të dhembjeve të çdo lloji qofshin, dhe për ndonjë shkak çfarëdo, arteriet tkurren pastaj shtrihen dhe shkaktojnë këto dhembje dhe këtë ndryshim që ndodh në diametrin e brendshëm të arterieve. Tkurrja e arterieve pakëson sasinë e gjakut që duhet të shkojë në tru dhe kjo shpjegon ndodhjen e simptomave të tjera të migrenës siç është çrregullimi i shikimit.

Është zbuluar se disa lloj ushqimesh ngacmojnë krizat e migrenës, dhe kjo na bën të besojmë se ndikimet alergjike kanë lidhje direkte në këtë çështje, dhe nga përvoja kemi vënë re se një numër jo i vogël i pacientëve me migrenë vuanin nga alergjia e hundëve.

Mjekësisht besohet se kjo sëmundje nuk ka shërim me ilaçe kimike, por ekzistojnë disa qetësues për këtë sëmundje dhe zakonisht mjekët kurues vazhdojnë në përpjekje për të gjetur qetësuesin e përshtatshëm të secilit pacient, për të pasur efekte anësore sa më të lehta.

Trajtimet Natyrale të Migrenës

Ushqimi
– Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial, të tilla si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.
– Mos konsumoni fruktozë të lartë si shurupi i misrit ose glutamate mono-sodium.
– Mos pini asnjë pije të gazuar.
– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.
– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
– Hiq apo redukto kafeinën.
– Eliminoni grurin dhe glutenin.
– Eliminoni produktet konvencionale të qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë ato të papërpunuara, të pasterilizuar dhe qumështit të lopëve që ushqehen me bar. Nëse kjo është e padisponueshme, atëherë blej qumështit organik.
– Shmangni mishin e viçit konvencional.Viçi më e mirë është ai që ushqehet me bar.

– Kërkoni mish organik; mish viçi, mish qengji, pule dhe gjeldeti.
– Në vend të këtyre, hani një dietë të freskët me ushqime organike me një theks mbi perime, perime sidomos me gjethe jeshile, sallata, shpendë organike, të egër-kapur, peshk me ujë të ftohtë, dhe ushqime që nuk përmbajnë  gluten, ushqime me karbohidrate komplekse, të tilla si patate të kuqe, kungull dhe zhardhok.

Trajtime shtëpiake

– Vendosni një pako akulli në ballin tuaj për të ulur dhimbjen.
– Shtrihuni në një dhomë të qetë, të errët.
– Provoni të mbani një ditar migrene ku të shkruani informacion në lidhje me dhimbjet e kokës dhe atë që keni vepruar gjatë dhimbjeve, se mund t’ju ndihmojë të gjeni se çfarë e shkakton dhimbjen e kokës. Atëherë mund të shmangni ato që jua shkaktojnë atë.
– Konsumoni lëng të bimës Tinospora cordifolia (giloy), në doza prej 10 ml me mjaltë.

Terapi Aromatike me vaj esencial të bimëve mjekësore:   

– Vaj Lavender  – qetësues, antiseptik dhe për balancim emocional, antibakterial.
– Mendër – analgjezik, e mirë për dhimbje koke.
– Dafinë – zbutës, qetësues.
– Melisë – antispasmodic, ndihmon me sekrecionet e hundëve që lidhen me migrenën.

– Jasmine – për lehtësimin e dhimbjeve.
– Eukalipt – i mirë për dhimbjet nervore.
– Rozmarinë – e shkëlqyer për dhimbjet e kokës dhe dhimbjet në përgjithësi.

Bimët Mjekësore

Disa  bimë gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin dhe zvogëlimin e migrenës dhe simptomat  e dhimbjes së kokës. Këto përfshijnë:
– Gjethet e dafinës – qetësues i butë.
– Piper i kuq – antispasmodic, analgjezik.
– Kamomil – analgjezik, qetësues, anti-nevralgjik.
– Xhenxhenfil – lehtëson përzierien dhe të vjellat që lidhen me migrenën.
– Rrënjë Agnushe – qetësues, i mirë për tensionin nervor.
– Patate e ëmbël e egër – e mirë për të përzierët  dhe të vjellat që lidhen me migrenën.
– Lëvorja e shelgut – anti-nevralgjike, e mirë për lehtësim dhimbjesh.

Mbështetja për Migrenën


Migrena është një dhimbje koke primare dhe e përsëritur pulsuese që zakonisht prek njërën anë të kokës dhe mund të variojë nga mesatarja në të rëndë. Disa nga shkaqet kryesore të shkaktimit të migrenës janë stresi, ankthi, trauma mendore, gjumi i pamjaftueshëm etj.

Për tju ardhur në ndihmë me këto probleme, Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHRD) ka zhvilluar produktet bimore më të dobishme dhe efektive për migrenën – Jaerva Migraine dhe Zinginax.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook