Shenjat e hershme dhe simptomat e HIV

Shenjat e hershme dhe simptomat e HIV

Sipas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, më shumë se 1.2 milion njerëz janë aktualisht të infektuar me HIV në SHBA, dhe  më shumë se 12.8 % (1 në 8 persona) nuk kanë dijeni të infeksionit të tyre.

HIV qëndron për shkak të mungesës së imunitetit njerëzor. Ky virus shkatërron qelizat CD4, të quajtura gjithashtu qelizat T, te sistemit imun.

Nëse nuk trajtohet, HIV paraqet kërcënimin e përparuar për AIDS (sindromi i fituar i mungesës së imunitetit). AIDS është një sëmundje vdekjeprurëse që dëmton rëndë sistemin imunitar, deri në pikën e dështimit, duke e lënë atë të paaftë për të luftuar infeksionet fatale dhe kanceret.

HIV, më së shpeshti bartet përmes spermës, shkarkimit  para-seminal, shkarkimit anal, lengjet vaginale dhe gjakut.

– Mënyra më e zakonshme e hyrjes së virusit HIV në trupin tuaj është nëpërmjet mardhënieve seksuale dhe ekspozimit ndaj injeksionit apo infuzionit.

– Angazhimi në marrëdhënie me një person të infektuar me HIV – marrëdhëniet anale dhe marrëdhëniet vaginale janë rreziku më i madh për transmetimin e HIV-it.

– Angazhimi në marrëdhënie të pambrojtura me partnerë të shumëfishtë – kjo mund të çojë në infeksione të tjera seksualisht të transmetueshme, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj kontraktimit me virusin HIV nëpërmjet marrëdhënieve.

-Pajisjet e drogës së injektuar (shiringat, gjilpërat) të një personi të infektuar me HIV mund t’ju infektojnë edhe juve gjithashtu.

– Transfuzionet e gjakut me HIV ose transplantet e organeve dhe indeve, gjithashtu rrisin rrezikun e përhapjes së HIV-it.

Nëse ju jeni i infektuar me HIV, nuk është e pamundur që të shpëtoni prej tij.
Me identifikimin e hershëm të simptomave të zakonshme, trajtimin e duhur natyral mjekësor dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, është e mundur që një person me HIV pozitiv, të shërohet dhe të jetojë një  jetë të gjatë dhe produktive.
Simptomat e një infektimi me HIV mund të fillojnë prezantimin vetëm 2 deri në 6 javë pasi ai është kontraktuar.

Këtu po përmëndim disa shenja dhe simptoma të HIV që duhet t’i dini

– Ethe; Simptoma më e zakonshme kryesore e një infektimi me HIV janë ethet. Ethet gjatë fazës fillestare të HIV ka të ngjarë të jenë të përsëritura dhe vazhdojnë ngar 2 deri në 4 javë.
Ethet janë përgjigje e sistemit imunitar ndaj infeksioneve virale, ethet në fazat e hershme të HIV-it janë një shenjë e mirë. Kjo dëshmon se sistemi juaj imunitar nuk është dobësuar ende.

– Djersitje natën; Nëse nuk jeni në gjendje për të fjetur, sepse thjesht nuk mund të ndaloni djersitjen, mund të jetë një shkak për shqetësim.

– Dhimbje fyti; dhimbjet e fytit janë një tjetër simptomë e zakonshme e hershme HIV-it. Është shumë e mundshme të  shoqërohen me ethe, te pacientët me HIV-pozitiv. Dhimbjet e fytit mund të ndodhin para fillimit të etheve, si një shenjë treguese, në shumë pacientë. Dhimbjet e fytit janë identifikuar si një prej simptomave të rënda të infeksionit primar HIV.  Dhimbjet e fytit mund të zgjasin  deri në 2 javë dhe mund të shoqërohen me ulçra në gojë.

– Nyjet limfatike të fryra; Qelizat e sistemit imunitar janë të përhapura në të gjithë trupin. Një nga vendet kryesore të  shpërndarjes së tyre janë nyjet limfatike. Zakonisht dhimbjet ndihen  në qafë, nën sqetull dhe në ijë. Detyra kryesore e qelizave HIV është dobësimi i sistemit imunitar, ato identifikojnë pjesët kryesore dhe i sulmojnë ato. Kjo përfshin nyjet limfatike. Nyjet limfatike shoqërohen me dhimbje të vazhdueshme. Ato shpesh mund të shfaqen dhe zhduken. Por nëse ënjtja vazhdon më shumë se 2 deri në 4 javë, atëherë është për t’u shqetësuar.

– Dermatiti seborrheic në lëkurën e kokës, fytyrë dhe gjoks, është një nga simptomat më të hershme të HIV-it.
Prevalenca e dermatitit seborrheic varion midis 30 dhe 83 % në pacientët e infeksionit HIV, në fillim.
Gjëndrat dhjamore janë të vendosura kryesisht në fytyrë, kokë, gjoks, në shpinë dhe në ijë. Një simptomë e hershme e HIV-it është pamja e lëkurës së kuqe, të përflakur, që mund të zgjasë 2 deri në 3 javë, ose më shumë.

– Dhimbje muskujsh (Myalgia) dhe dhimbje kyçesh (Arthralgias); Ndërsa këto kushte janë të pranishme në të gjithë trajektoren e sëmundjes, ato janë gjithashtu simptoma primare kyç për të identifikuar nëse mund të keni kontraktuar HIV. Çrregullimet musculoskeletale (ato që prekin muskujt dhe kockat) janë shpesh simptomat fillestare të HIV-it.
Dhimbjet e muskujve mund të shfaqen në formën e dhimbjeve mesatare, deri në të rënda, në dy ose më shumë nyje, që zgjasin nga 2 deri 24 orë.

– Lodhje;  Lodhja nga HIV mund të përshkruhet si një mungesë e energjisë, dhe ndjenje e lodhjes që shoqërohet me gjumë jo të rehatshëm. Kjo mund të jetë e vazhdueshme dhe mund të ndodhë pa asnjë tendosje fizike. Lodhja prek ndjeshëm aftësinë e pacientëve për të kryer punët, të ecin, të stërviten, dhe angazhimin në aktivitete të tjera. Ajo gjithashtu prek qartësinë mendore, durimin dhe përqendrimin. Lodhja gjithashtu mund të shkaktojnë depresion dhe ankth.

– Dhimbje koke; Dhimbjet e kokës janë forma më e zakonshme dhe e vazhdueshme e dhimbjes të përjetuar nga pacientët me HIV.  Migrena, dhe dhimbje koke sekondare (dhimbje koke nga sinusiti ose dhimbje koke nga meningjiti) janë të lidhura me sëmundje të tjera që zhvillohen në fazat e mëvonshme të HIV, kur sistemi imunitar dobësohet më tej, duke lejuar infeksionet të lulëzojnë.

– Të përziera dhe të  vjella; Të përzierat dhe të vjellat janë dy nga simptomat më të zakonshme të HIV-it. Që nga infeksioni HIV, sistemi imunitar dhe trupi mund të kontraktojnë bakterie, fungale, infeksione virale, edhe në fazat fillestare.Të përzierët është një nga mënyrat e trupit për t’i luftuar, dhe ju e kuptoni se sistemi juaj është nën sulm nga këto infeksione.

– Diarre; Ashtu si të përzierat dhe të vjellat, diarreja është një çrregullim i traktit gastrointestinal i shkaktuar nga infeksionet bakteriale, fungale dhe virale. Si një simptomë e zakonshme e hershme e HIV, diarrea e rëndë dëmton cilësinë e jetës së pacientit dhe ndërhyn me aktivitetet rutinë të personit.

Dieta që ndihmon të sëmurët me HIV & AIDS

Ushqyerja e mirë është e rëndësishme për shëndetin e të gjithëve. Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e sistemit imunitar dhe aftësinë e tij për të luftuar infeksionet. Ushqimi  i shëndetshëm gjithashtu ju ndihmon të bëheni më të  qëndrueshëm dhe në një peshë të shëndetshme, dhe mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjes së zemrës, diabetin, kancerin dhe osteoporozën.

Një dietë e mirë përbëhet nga ekuilibrimi i këtyre llojeve të ushqimit:

– Ushqime që përmbajnë niseshte, të tilla si buka e zezë, drithërat e plota, bananet, farat e melit, miell misri, patate, makarona të zeza, oriz dhe patate e ëmbël. Ushqimet e niseshtesë duhet të formojnë bazën e dietës tuaj – rreth një e treta e konsumit tuaj ushqimor të përditshëm. Këto ofrojnë karbohidrate për energji, si dhe minerale, vitamina dhe fibra. Orizi, makaronat dhe buka përmbajnë shumë fibra, dhe shpesh shumë vitamina dhe minerale.

– Fruta dhe perime;  këto të sigurojnë vitamina, minerale dhe fibra. Mundohuni të hani pesë ose më shumë lloje frutash apo perimesh çdo ditë. Një pjesë është 80gram, ose afërsisht e barabartë me:
– një pjesë të mesme të frutave (të tilla si një mollë, dardhë ose portokall)
– dy pjesë të vogla të frutave (të tilla si një mandarinë apo kumbull)
– një fetë e madhe e një fruti  të madh, të tilla si; ananas apo pjepër
– fasule ose bishtaja të tjera
– një grusht fruta të thata, ose një gotë e vogël me lëng frutash të freskëta në ditë.
– frutat dhe perimet mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Ato janë të ulëta në yndyrë, kështu që janë të dobishme edhe nëse jeni duke u përpjekur për të humbur peshë.
– Produktet e qumështit, të tilla si; djathi dhe kosi, sigurojnë vitamina, minerale dhe sidomos kalcium. Disa produkte  të qumështit janë të larta në yndyrna të ngopura, kështu që duhet të hahen në sasi të vogla, ose mund të hani versionet më të ulët në yndyrë, djathi dhe kosi.

– Mundohuni të hani dy racione peshk në javë.

Mundohuni të hani yndyrna të pangopura që gjenden tek vaji i peshkut, arrat, avokado, vaji i ullirit dhe vajrat bimore.

Shmangni

– Ushqimet dhe pijet e larta në yndyrë ose sheqer.

– Kripën dhe ushqimet e kripura, që mund të çojnë në presion të lartë të gjakut, nëse hahen në sasi të mëdha, dhe kjo mund të rrisë mundësinë e të paturit të një goditje apo zhvillimi të sëmundjeve të zemrës.

– Ushqimet e gatshme janë shpesh të larta në sheqer, kripë dhe yndyrë.

– Dozat e larta të vitaminave dhe mineraleve.

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Mëlçisë


Mëlçia është organi më i rëndësishëm i trupit, pa funksionin e plotë të së cilës njeriu nuk jeton shumë gjatë, pasi ajo kryen mijëra funksione jetike për trupin. Nga detyrat kryesore të mëlçisë është se ajo detoksifikon dhe shkatërron kimikatet në gjak, duke përfshirë barnat dhe ndotësit toksikë. Ajo është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve të ndryshme si sintezën e proteinave, sintezën e glikogjenit dhe prodhimin e biokimikëve që janë të nevojshëm për tretjen.

Ndërsa një mëlçi e shëndetshme ka aftësinë të ripërtërihet, ose të rigjenerohet kur dëmtohet, inflamacioni kronik dhe hepatiti mund të dëmtojnë mëlçinë përgjithmonë, duke çuar më tej në cirrozë dhe kancer ose dështim të mëlçisë, nëse nuk trajtohet si duhet në mënyrë natyrale dhe të sigurt.

Është me rëndësi jetike që të ndërmerrni hapa për ta mbajtur mëlçinë të shëndetshme, pa hepatit dhe pa kancer, duke kufizuar marrjen e alkoolit, duke qëndruar të hidratuar, duke ngrënë pastër dhe më e rëndësishmja duke marrë ilaçe bimore për kujdesin e mëlçisë dhe shërimin e sëmundjeve të saj.

Për të stimuluar ripërtëritjen e mëlçisë, për të parandaluar dëmtimin e saj dhe për të luftuar sëmundjet e saj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, për të zhvilluar produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook