Problemet Menstruale

Published On: December 2nd, 2022Categories: Shëndeti Seksual0 Comments on Problemet Menstruale

Problemet Menstruale

 

Problemet menstruale ndikojnë afërsisht 50 % të të gjitha grave mes moshës kur fillon puberteti dhe menopauzës. Problemet menstruale i referohen një parregullsie në ciklin normal menstrual, e cila mund të përfshijë një gamë të gjerë të simptomave.

Llojet e problemeve menstruale

Ka tre lloje kryesore të problemeve menstruale:

– Mungesa e menstruacioneve, e njohur si amenorrhea,

– menstruacionet e tepruara, e njohur si menorrhea,

– dhe dhimbjet menstruale, e njohur si dysmenorrhea.

Simptomat

Amenorrhea: karakterizohet nga një ndalim i menstruacioneve apo dështim i fillimit të ciklit menstrual te një grua që ka mbushur moshën 16 vjeç dhe që nuk është për shkak të shtatzënisë apo menopauzës. Një diagnozë e amenorrhea zakonisht nuk është jepet deri sa të kalojnë tre ose më shumë muaj pa pasur menstruacione.

Menorrhagia: karakterizohet nga rrjedha tepër e rëndë e gjakut gjatë periudhës së menstruacioneve dhe / ose periudha që zgjasin më shumë se zakonisht.

Dysmenorrhea: dysmenorrhea është lloji më i zakonshëm i problemeve menstruale, me gamë të gjerë të simptomave. Simptomat përfshijnë dhimbje dhe spazma gjatë ciklit të menstruacioneve, dhimbje barku, dhimbje në ije, dhimbje në kofshët e brendshme, dhimbje me ngërçe, fryrje, ndjeshmëri në gji, shtim në peshë, dhimbje koke, ankth, dhe luhatje humori.

Shkaqet

Shkaqet kryesore të problemeve menstruale janë mosbalancimi hormonal (nivele të zvogëluara të progesteroneve, dhe nivelet veçanërisht te tepërta të estrogjenit dhe prostaglandins, të cilat janë acide yndyrore që veprojnë njësoj si hormonet në trup), mosbalancimi ushqimor, dieta e varfër, stresi, dhe në shumë raste, besimi i pajustifikuar nga gratë se menstruacionet janë disi të panatyrshme dhe revoltuese. Një besim i tillë është kryesisht për shkak të gjendjes sociale dhe krejtësisht të rreme, pasi menstruacionet në fakt janë një pjesë vitale dhe e natyrshme e ciklit të jetës së çdo gruaje të shëndetshme dhe dëshmi për fuqinë e saj femërore për të lindur.

Faktorët që kontribuojnë për amenorrhea përfshijnë funksionin e dobët të vezoreve dhe të gjëndrave hipofize, drenazhim i gjëndrave të veshkave, hypothyroidism, ankthi ekstrem emocional apo stresi, dieta me kalori të kufizuara, si dhe stërvitja e tepruar dhe / ose aktiviteti fizik.

Menorrhagia mund të shkaktohet nga hypothyroidismi, si dhe përdorimi i pajisjeve intrauterine (pajisje e  projektuar për t’u përdorur brenda barkut të nënës) dhe anomalitë në murin e brendshëm të mitrës (endometrium).

TRAJTIMI NATYRAL I PROBLEMEVE MENSTRUALE

  • Ushqimi

Shmangni të gjitha ushqimet komerciale, të përpunuara, të skuqura, jo-organike, si dhe alkoolin, kafen, kafeinën, sheqernat, ëmbëltuesit artificialë, ruajtësit artificial, ngjyrat ushqimore, qumështin dhe produktet e qumështit, grurin dhe produktet e grurit, dhe karbohidratet e rafinuara.

Mos konsumoni yndyrna dhe vajra të ngopur, të hidrogjenizuara ose pjesërisht të hidrogjenizuara. Në vend të këtyre zgjidhni gjalpë / vaj të virgjër kokosi, vaj ulliri ekstra të virgjër, vaj farë liri.

Pini shumë ujë të pastër dhe të filtruar gjatë ditës.

Theksoni frutat dhe perimet e freskëta organike, drithërat e plota organike dhe bishtajoret, arrat dhe farat, dhe (me masë) pulat organike dhe peshkun e egër.

Gratë që vuajnë nga amenorrhea duhet gjithashtu të përpiqen për të rritur 500 kalori në konsumin e përditshëm të ushqimit, për një muaj rresht, për të parë nëse kjo ndihmon në ndreqjen e këtij problemi. Kjo strategji është këshilluar veçanërisht për femrat që ushtrohen për sasi të zgjatur kohe.

Femrat me menorrhagia duhet të minimizojnë konsumin e karbohidrateve, të hanë vetëm karbohidrate komplekse dhe, derisa të kthehen në menstruacionet e tyre normale, të kufizojnë futjen e karbohidrate për një vakt në ditë.

Ushqimet e detit, të tilla si skumbri, salmon, dhe troftë, janë ushqime të shkëlqyera për gratë që vuajnë nga dhimbjet menstruale. Femrat me këtë gjendje duhet të shmangin mishin e kuq.
Të ushqyerit dhe dieta janë lojtarë kyç në shërimin dhe eliminimin e mosbalancimit dhe sëmundjes. Në shumë raste, një plan me ushqime të papërpunuara mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm.

Trajtoni problemet menstruale me teknika natyrale

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook