Pastroni mushkëritë tuaja në mënyrë natyrale

Pastroni mushkëritë tuaja në mënyrë natyrale

Problemet e frymëmarrjes si astma, bronkiti, pneumonia dhe fibroza cistike janë sëmundje që duhet ti luftoni dhe ti mbani larg. Falë ushtrimeve të rregullta, dietës së shëndetshme, dhe mospirjes së duhanit, shumë njerëz kanë arritur t’i shmangin këto sëmundje. Ka disa ushqime të cilat janë të shëndetëshme dhe mbështetëse për shëndetin e mirë të mushkërive.

Ushqimet më të mira për të pastruar mushkëritë në mënyrë  natyrale

Çajrat bimor; Ju duhet të pini një filxhan çaj bimor para gjumit (çaj jeshil, kamomil, sherbel, etj). Ai do të nxjerrë të gjitha toksinat që shkaktojnë kapsllëk në zorrë. Në mëngjes, shtrydh 2 limona në 300 ml ujë dhe pijeni.

Grejpfrut; Konsumoni 300 ml lëng grejpfrut, ose pije ananasi. Të dyja këto lëngje përmbajnë antioksidantë natyror që përmirësojnë sistemin e frymëmarrjes.

Lëng karrote; Midis mëngjesit  dhe drekës ju duhet të pini 300 ml lëng karrote. Ky lëng do t’ju ndihmojë të pastroni gjakun dhe mëlçinë.

Lëng boronice; Bëni 400 ml lëng boronice para se të shkoni në shtrat, i cili do t’ju ndihmojë në luftën kundër baktereve që mund të shkaktojnë infeksione në mushkëri.

Konsumoni qepë; qepët janë të mahnitshme! Kjo perime ndihmon kur është fjala për pastrimin e mushkërive! Ato mund të parandalojnë shumë sëmundje, duke përfshirë edhe infeksionet e mushkërive.

Molla; përmban  vitamina të ndryshme, si dhe flavonoids që mund të mbajnë një sistem të shëndoshë të frymëmarrjes. Ato gjithashtu ndihmojnë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme të mushkërive.

Shega;  Ky frut përmban një numër të vetive të mira. Ajo mund të ngadalësojë zhvillimin esëmundjeve të ndryshme të mushkërive.

Ushtrimet fizike: Ushtrimet gjithashtu mund të jenë një akt i dobishëm pasi ato lëshojnë një shumë të toksinave nëpërmjet djersitjes. Merrrni frymë me hundë, sepse kur merrni frymë me gojë, jeni duke thithur ajër të thatë.

Çfarë duhet të Shmangni?

– Ju duhet të jeni të vetëdijshëm për faktin se ky regjim nuk funksionon  me pirjen e duhanit, apo ndonjë formë të nikotinës dhe alkoolit; këto do ta prishin procesin e shërimit në mushkëri.

– Për të pastruar mushkëritë tuaja, gjëja e parë që duhet të bëni është që të shmangni  produktet e qumështit. Produktet e qumështit vijnë me përmbajtjen e tyre të toksinave. Përveç kosit natyral bio.

– Shmangni sheqerin dhe miellin e bardhë.

– Luftoni stresin, ankthin dhe depresionin. Stresi është shkaku kryesor i pirjes së duhanit.

– Qëndroni larg duhanpirësve dhe tymit të duhanit.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook