Sallatë patate me veti kuruese

Published On: January 26th, 2023Categories: Fruta dhe Perime, Ushqimi0 Comments on Sallatë patate me veti kuruese

Sallatë patate me veti kuruese

 

Është e vështirë të mund të gatuash një sallatë të mirë me patate. Pavarësisht nëse e keni të vështirë, kjo sallatë është një vakt i shijshëm dhe i shëndetshëm. Bimët e freskëta, plus kastraveci dhe rrepka në sallatën me patate, i japin asaj aromë dhe shije, ndërsa ju ndihmojnë të tretni më mirë patatet.

Të gjithë përbërësit në këtë recetë përmbajnë veti kuruese. Le të hedhim një vështrim në dy prej tyre.

Patatet: kanë bollëk në aminoacide, që në mënyrë specifike pengojnë rritjen virale. Patatet janë të larta në glukozë, e cila siguron substancë në mëlçi, pasi është pikërisht ajo në të cilën mëlçia mbështetet për të mbajtur të fortë. Ndihmon gjithashtu në ndërtimin e ruajtjes së glikogjenit, vetë burimi që na mbron nga problemet e sheqerit në gjak, shtimi në peshë, mëlçia yndyrore dhe sindroma e gjakut të yndyrtë. Patatet e mbajnë mëlçinë të bazuar dhe të qëndrueshme. Ato gjithashtu parandalojnë shumë lloje të sëmundjeve kronike.

Majdanozi: Fitokimikatet e tij kanë efekte anti-shqetësuese që zhvendosin helmet dhe i katapultojnë ato nga mëlçia. Pigmenti i gjelbër intensiv në majdanoz përmban një alkaloid posaçërisht për përtëritje të mëlçisë; indet në mëlçi përmirësohen kur ekspozohen ndaj këtyre përbërjeve alkaloide. Majdanozi ka efekt pastrues në llumin e fshikëzës së tëmthit. Përbërjet e saj fitokimike vendosen në fund të fshikëzës së tëmthit, aty ku shtrihet llumi, për të bërë të mirën e tyre.

Sallatë patate

Përbërësit:

– 2 kile patate, të qëruara dhe të prera në kubikë

– 1 thelpi hudhre, të grirë

– 1/4 filxhan majdanoz i freskët i prerë

– 2 lugë qepë të njomë të prerë imët

– 1/2 lugë çaj pluhur sinapi

– 2 lugë çaj lëng limoni të freskët

– 2 lugë vaj ulliri

SHTESA OPSIONALE

– 1/2 filxhan rrepkë të prerë hollë

– 1/2 filxhan kastravec të prerë hollë

– 1/2 filxhan asparagus të copëtuar, të avulluar ose të papërpunuar

Përgatitja

Shtoni 100 ml ujë në një tenxhere me avull me madhësi të mesme. Mbulojeni dhe avulloni patatet për 10 minuta, derisa të zbuten. Hiqeni dhe vendoseni në një tas.

Shtoni hudhrën, majdanozin, qepën e njomë, pluhurin e sinapit, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit. Përziejini mirë. Shtoni çdo shtesë që dëshironi.

Këshillë:

Nëse nuk ju pëlqen majdanozi, mund ta zëvendësoni me një bimë tjetër që ju pëlqen, si borzilok, kopër, ose cilantro.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook