Udhëzime të domosdoshme për pacientët me psoriasis

Udhëzime të domosdoshme për pacientët me Psoriasis

Psoriasis është një infeksion kronik që prek lëkurën. Psoriasis ndodh kur sistemi imunitar ka çrregullim dhe dërgon sinjale të gabuara për mbiprodhimin e qelizave të reja të lëkurës.
Çrregullimi zakonisht është kronik dhe varion në ashpërsi në arna të vogla të lokalizuara, për të përfunduar në mbulimin e gjithë trupit. Psoriasis mund të shkaktojnë kruarje, djegie, në varësi të shkallës së sëmundjes. Forma më e zakonshme e psoriasis është parë zakonisht si arna me luspa që janë në shtresën e sipërme të lëkurës. Psoriasis mund të prekë çdo zonë të trupit, duke përfshirë kokën, pëllëmbët e duarve, shputat e këmbëve, dhe organet gjenitale.

Ushqime që ndihmojnë të sëmurët me psoriasis

Ushqime të caktuara mund të ndihmojnë në parandalimin dhe zvogëlimin e simptomave të psoriasis; ja cilat janë ushqimet më të mira për njerëzit me psoriasis:

– Salmon; Nëse nuk jeni alergjik ndaj peshkut, konsumimi i salmonit rregullisht mund të ndihmojë në parandalimin e psoriasis dhe për të kontrolluar simptomat ekzistuese. Salmon është një  burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega 3, të cilat kanë veti të forta anti-inflamatore. Salmon gjithashtu përmban astaxanthin, një carotenoid që i jep Salmonit ngjyrën e tij rozë, dhe që mund të veprojë si një antioksidant i fuqishëm. Për të marrë astaxanthin, zgjidhni salmon të egër. Nivelet e Astaxanthin janë raportuar të jenë shumë më të larta te salmoni i egër. FDA rekomandon të hahet peshk dy herë në javë, por jo më shpesh.

– Hudhra;  pengon aktivitetin e enzimave që janë përgjegjëse për inflamacionin e lidhur me psoriasis.
Që nga kohët parahistorike, kjo bimë medicinale ka qenë përdorur për të trajtuar dhe kuruar një gamë të gjerë të problemeve shëndetësore tek njerëzit. Hulumtimet e fundit kanë treguar që ajo të jetë efektive në promovimin e zemrën dhe shëndetin kardiovaskular, parandalimin dhe trajtimin e kancerit, dhe kontrollin e presionit të gjakut. Por konsumimi i hudhrës në baza ditore mund të jetë i dobishëm edhe për pacientët me psoriasis. Efektet e dobishme të hudhrës në lidhje me psoriasis janë për shkak të aftësisë së hudhrës për të penguar veprimtarinë e lipoxygenase, një enzimë që është e përfshirë në kaskadën inflamatore të shkaktuar nga acidi arachidonic. Pacientët me psoriasis zakonisht kanë nivele të larta të acidit arachidonic në lëkurë dhe indet yndyrore të tyre. Përveç kësaj, hudhra, veçanërisht e freskët, përmban vitaminë C. Ajo është gjithashtu një burim i mirë i antioxidantit selen.

– Marule (sallata jeshile);  konsumimi i marules është shumë efektiv për të luftuar simptomat e psoriasis. Marulja ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe promovon shëndetin e mëlçisë. Ajo gjithashtu është  një burim i mirë i beta-carotene, vitaminës C dhe folate. Kur të blesh marule, është e rëndësishme të zgjedhësh prodhim organik. Marulet e rritura në mënëyrë konvencionale, janë ndër perimet më të ndotura (në kuptimin e pesticideve dhe përmbajtjes kimike).

– Brokoli; Është plot me antioksidantë dhe folate. Përfitimet shëndetësore të brokolit janë të gjera, dhe ky perim i gjelbër është pa dyshim një nga ushqimet më të mira për njerëzit me psoriasis. Brokoli gjithashtu renditet i ulët në indeksin e glycemic.

– Karrota; Ju tashmë e dini se karrotat janë të mira për sytë tanë, por nuk e dini se ato mund të jenë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga psoriasis! Karrotat janë një nga burimet më të mira ushqimore të beta-carotene, por kjo nuk është e gjitha: ato gjithashtu përmbajnë vitaminë C, Psoralen dhe një mori të ushqyesve të tjera.

– Vezë peshku;  janë të ngarkuara me acide yndyrore omega-3 , anti-DHA dhe EPA. Për shkak të vetive të tyre të forta anti-inflamatore, mund të ndihmojnë në parandalimin dhe menaxhimin e psoriasis.

– Patatja e ëmbël; Patatet e ëmbëla, të cilat janë konsumuar që në kohët parahistorike, janë një nga perimet më ushqyese dhe një shtesë e shkëlqyer për dietën tuaj, nëse vuani nga psoriasis. Ato janë ndër ushqimet që kanë më pak të ngjarë të shkaktojnë reaksione alergjike, sepse psoriasis është i lidhur shpesh me alergjinë.

– Çikore; Nëse jeni duke kërkuar për një ushqim funksional për të lehtësuar simptomat e psoriasis, çikorja mund t’ju jap edhe më shumë nga sa ju prisni. Këto gjethe të hidhura  janë një burim shumë i mirë i beta-carotene dhe folateve. Ato gjithashtu përmbajnë vitaminë C dhe vitaminë E, të cilat janë antioksidantë të fuqishëm. Zarzavatja çikore mund të hahet e papërpunuar ose e zier.

– Rrepa; është  plot e përplot me ushqyes të rëndësishëm, duke përfshirë beta-carotene, vitaminë C, dhe folate.

– Hikërror; Pavarësisht nga emri, hikërrori nuk është i lidhur me grurin dhe nuk përmban gluten, që e bën atë një alternativë të madhe të grurit dhe shumë drithërave të tjera për njerëzit më psoriasis, të cilët janë të lidhur me alergjinë ndaj glutenit. Hikërrori përmban vetëm 92 kalori në 100 gram, gjë e cila është edhe një lajm i madh që ‘një dietë e ulët në kalori’ ka treguar për të përmirësuar lëkurën tek pacientët me psoriasis. Përveç kësaj, bollguri i hikërrorit është i mbushur me proteina të kualitetit të lartë, duke e bërë atë një ushqim të shkëlqyer për ata që duan të ruajnë linjat.

– Farat e lirit, vaji i ullirit, farat e kungullit  dhe arrat – Këto janë burime bimore të omega-3, dhe një burim i shkëlqyer i yndyrnave polyunsaturated (lloji i mirë).

Ushqime që duhet të shmangni nëse jeni të sëmurë me psoriasis

– Mishin e kuq.

– Produktet e qumështit.

– Sheqerna të rafinuar.

– Domatet dhe specat. Tek disa njerëz me psoriasis këto perime e përkeqësojnë gjendjen e lëkurës.

– Qëndro larg nga yndyrnat e ngopura dhe yndyrnat trans, të cilat mund të rrisin inflamacionin në trup.

– Agrumet. Ndonjëherë, një reaksion alergjik mund të shkaktojë psoriasis. Agrumet, të tilla si grejpfrut, portokall, limon dhe limes, janë një alergjen i zakonshëm.

– Gluten. Gluteni është një proteinë e ​​gjetur në thekër, grurë, elb. Simptomat e psoriasis në disa njerëz me një ndjeshmëri ndaj glutenit, janë përmirësuar pasi ata kanë shmangur glutenin nga dietat e tyre.

Kujdesuni për lëkurën tuaj

– Shmangni motin e ftohtë. Klima mund të ketë një efekt të madh në psoriasis. Për shumë njerëz, i ftohti dhe moti i thatë përkeqëson simptomat.

– Shmangni medikamentet që shkaktojnë shpërthim të psoriasis.

– Shmangni akupunkturën, tatuazhet, dhe ruhuni nga pickimi insekteve.

– Merrni rreze dielli, por jo shumë. Rrezet ultravjollcë ngadalësojë rritjen e qelizave të lëkurës, kështu që duke marrë doza të moderuara të diellitm është e mirë; rreth 20 minuta apo më shumë në një kohë. Djegia nga dielli mund të shkaktojnë psoriasis.

– Luftoni stresin; për të lehtësuar ankthin tuaj, provoni teknikat e relaksimit.

– Shmangni alkoolin.

– Mbani një peshë të shëndetshme.

– Bëni një dush të vakët para se të flini, kur është e nevojshme.

Produkte bimore për Psoriasis

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook