Konsumi i fruktozës moderne dhe sëmundjet që shkakton

Konsumi i fruktozës moderne dhe sëmundjet që shkakton

 

Konsumi i fruktozës është rritur ndjeshëm gjatë 50 viteve të fundit. Gjatë kësaj periudhe, niveli i mbipeshes është dyfishuar nga 15% në 1970 në mbi 39% në 2018. Megjithëse ka shumë faktorë të stilit të jetës që duhet të merren parasysh me këtë rritje, konsumi i rritur i fruktozës duhet të merret parasysh.

Fruktoza është një monosakarid që prodhohet natyrshëm në fruta, mjalt dhe disa perime si misri. Historikisht, njerëzit nuk kanë konsumuar sasi të tepërta të këtyre ushqimeve, por I kanë ngrënë ato herë pas here. Sot, njeriu ka gjetur mënyra të ndryshme për prodhimin dhe përdorimin e fruktozës.

Shumica e ushqimeve të përpunuara që hamë shtojnë kalori dhe sheqer me pak vlera ushqyese. Në të kundërt, frutat dhe qumështi i pa ëmbëltuar kanë vitamina dhe minerale. Qumështi gjithashtu ka proteina dhe frutat kanë fibra, të dyja ju mbajnë të ndiheni të ngopur më gjatë.

Metabolizmi ka rëndësi

Se si trupi metabolizon sheqerin në fruta dhe qumësht ndryshon nga mënyra se si metabolizon sheqerin e rafinuar të shtuar në ushqimet e përpunuara. Trupi prish sheqerin e rafinuar me shpejtësi, duke shkaktuar ngritjen e nivelit të insulinës dhe sheqerit në gjak. Për shkak se sheqeri i rafinuar tretet shpejt, ju nuk ndiheni të ngopur pasi keni mbaruar së ngrëni, pa marrë parasysh sa kalori keni konsumuar.

Sa sheqer është tashmë në gjak do të përcaktojë se si trupi përdor sheqerin. Nëse tashmë keni shumë sheqer në sistem, atëherë ajo që sapo keni tretur do të formojë ose yndyrë ose glukogjen, formën e magazinimit të glukozës që përdoret për energji të shpejtë. Nuk ka rëndësi nëse është ushqim junk ose fruta.

Sheqeri, në të gjitha format, është një karbohidrat që trupi e shndërron në glukozë dhe e përdor për energji. Por efekti në trup dhe shëndetin e përgjithshëm varet nga lloji i sheqerit që po hani.

Sheqeri i rafinuar vjen nga kallami i sheqerit ose panxhari i sheqerit, të cilat përpunohen për të nxjerrë sheqerin. Zakonisht gjendet si sakarozë, e cila është kombinimi i glukozës dhe fruktozës. Ne përdorim sheqerna të bardhë dhe kafe për të ëmbëltuar ëmbëlsira dhe biskota, kafe, drithëra dhe madje edhe fruta. Prodhuesit e ushqimit shtojnë sheqer të prodhuar kimikisht, shurup misri tipikisht me fruktozë të lartë, në ushqime dhe pije, duke përfshirë kos me aromë, salcë domate dhe salcë sallate. Ushqimet me pak yndyrë janë shkelësit më të këqij, pasi prodhuesit përdorin sheqer për të shtuar aromë.

Ne sot hamë më shumë sheqer të rafinuar sesa bënë prindërit dhe gjyshërit tanë tre dekada më parë, gjë që ka rezultuar në rritjen e niveleve të mbipeshes tek të rriturit dhe fëmijët. Obeziteti është shoqëruar me kancere të caktuar, përfshirë kancerin e gjirit, prostatës, mitrës, kolorektal dhe atë të pankreasit.

Nga ana tjetër, frutat me shumë antioksidantë – boronicat, manaferrat, mjedrat, luleshtrydhet dhe mollët – mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit. Fibrat në fruta, të gjetura kryesisht në lëkurën e tyre, shtypin oreksin për të parandaluar mbingarkesën dhe shtimin e peshës.

Subvencionet qeveritare

Qeveria filloi të subvencionojë fermerët për të prodhuar produkte ushqimore të tilla si misri dhe soja. Për shkak të tarifave të sheqerit dhe këtyre subvencioneve qeveritare, kishte një nxitje të madhe për të bërë alternativa sheqeri nga misri. Shurupi i misrit me fruktozë të lartë (HFCS) shpërtheu në skenën tregtare në fund të viteve 1950 dhe filloi të rritet në vitet 1970.

Kompanitë e përpunimit të ushqimit e duan HFCS për shkak të kostos së saj jashtëzakonisht të ulët dhe natyrës së lëngët. Fakti që vjen si një lëng e bën të lehtë përdorimin në pije freskuese dhe receta të tjera. HFCS i rregullt është 55% fruktozë dhe 45% glukozë, që ka një ëmbëlsi të ngjashme me sheqerin në tryezë. Forma të tjera si HFCS -90 janë dukshëm më të ëmbla se sheqeri.

HFCS është ëmbëltuesi i preferuar që gjendet në pije freskuese, lëngje, çajra, drithëra mëngjesi, produkte të pjekura, erëza dhe ushqime të tjera të përpunuara. Burime të tjera kryesore të fruktozës përfshijnë lëngje frutash të përpunuara dhe produkti Nektar agave. Produkti Nektar agave është afërsisht 80% fruktozë dhe megjithëse konsiderohet glikemik i ulët është jashtëzakonisht i rrezikshëm për shkak të përmbajtjes së fruktozës.

Metabolizmi i fruktozës dhe Trigliceridet

Metabolizmi i fruktozës çon drejtpërdrejt në formimin e triglicerideve. Trigliceridet e ngritura çojnë në shtim në peshë, obizitet, diabet tip II dhe sëmundje të zemrës. Në vitin 2009, studiuesit e Universitetit Shtetëror të Gjeorgjisë zbuluan se trigliceridet e ngritura të formuara përmes metabolizmit të fruktozës shkaktojnë rezistencë ndaj insulinës në tru. Kjo çon në uljen e të mësuarit dhe kujtesës dhe degjenerimin e përshpejtuar të indeve të trurit.

Konsumi i fruktozës stimulon sistemin hormonal të trupit shumë më ndryshe se glukoza dhe format e tjera të sheqerit. Fruktoza fik sistemin natyror të kontrollit të oreksit duke formuar molekula sheqeri pa stimuluar insulinën. Në mënyrë tipike, ndërsa insulina ngrihet në trup, ajo shtyp hormonin grelin (i cili fillon urinë) dhe stimulon leptinën (e cila sinjalizon ngopje).

Fruktoza prish këtë mesazh natyror të hormoneve. Rezultati është që individi ha më shumë ushqim dhe prodhon më shumë trigliceride të cilat dëmtojnë qelizat dhe çojnë në rezistencë ndaj insulinës.

Fruktoza krijon toksicitet të acidit urik

Fruktoza metabolizohet kryesisht nga mëlçia dhe krijon stres në sistemin e detoksifikimit të mëlçisë. Disa studiues krahasojnë metabolizmin e fruktozës me metabolizmin e alkoolit etanol për shkak të efekteve toksike që ato kanë në mëlçi. Një nga nënproduktet kryesore toksike është acidi urik.

Kur qelizat dëmtohen dhe zëvendësohen, ADN / ARN e tyre degradohen në molekula purine të cilat më pas metabolizohen në acid urik. Konsumi i lartë bën që qelizat të djegin rezervat e tyre të energjisë dhe të kalojnë në një gjendje shoku që çon në vdekje masive qelizore. Kjo ndërprerje qelizore çon në rritje të tepërt të acidit urik.

Prodhimi i tepërt i acidit urik

Acidi urik është një faktor inflamator që rrit stresin e radikalëve të lirë në të gjithë trupin. Ai shteron nivelet e oksidit nitrik që çon në tension kronik dhe tkurrje në qelizat e muskujve të lëmuar arterial. Ky proces çon në arteriosklerozë dhe presion të lartë të gjakut.

Këto lloj ndryshimesh nuk ndodhin me konsumin normal të niseshtesë ose glukozës. Individi mesatar konsumon mbi 40 gram çdo ditë që vijnë nga burime natyrore siç janë pemët dhe mjalti i papërpunuar. Shumë ekspertë të shëndetit besojnë se fruktoza është shumë e rrezikshme kur konsumohet më shumë se 25 gramë në ditë.

Konsumi i fruktozës dhe kanceri

Metabolizmi i qelizave kanceroze karakterizohet nga nivele të larta të marrjes së glukozës dhe glikolizës anaerobe. Konsumi i sheqerit është rritur në mënyrë dramatike në botën e industrializuar, me marrjen e fruktozës së rafinuar gjatë 30 viteve të fundit. Fruktoza siguron një burim alternativ karboni për glikolizën, duke hyrë në rrjedhën e glukozës dhe duke anashkaluar dy hapa kryesorë që kufizojnë shpejtësinë. Duke marrë parasysh që glikoliza është rruga kryesore që ushqen rritjen e kancerit, të dhënat epidemiologjike dhe eksperimentale mbështesin një mekanizëm me të cilin fruktoza mund të fuqizojë rritjen e kancerit në qelizat e transformuara.

Gjetjet e fundit

Marrja e fruktozës shoqërohet me rritjen e rrezikut të kancerit të pankreasit dhe zorrëve të holla, dhe ndoshta të tjerë. Fruktoza promovon fluksin përmes fosfatit pentozë, i cili rrit sintezën e proteinave dhe indirekt mund të rrisë rritjen e tumorit. Trajtimi i fruktozës shoqërohet me sjellje më agresive të kancerit dhe mund të nxisë metastazë.

Ndërsa glukoza favorizon kinetikën e përgjithshme të rritjes, fruktoza rrit sintezën e proteinave dhe duket se promovon një fenotip më agresiv të kancerit. Fruktoza është bërë e kudondodhur në furnizimin tonë të ushqimit, me konsumatorët më të lartë të adoleshentëve dhe të rriturve të rinj. Prandaj, të kuptuarit e pasojave të mundshme shëndetësore të fruktozës dhe rolit të saj në zhvillimin e sëmundjes kronike është e një rëndësie kritike.

Fruktoza nga sheqernat e shtuara janë të dëmshëm, por frutat nuk janë

Frutat nuk janë vetëm qese ujore me fruktozë natyrale, ato janë ushqime të vërteta me një dendësi të ulët kalorish dhe shumë fibra.

Ato janë të vështira për t’u mbingarkuar dhe do të duhet të hani sasi shumë të mëdha për të arritur nivele të dëmshme të fruktozës. Në përgjithësi, frutat janë një burim i vogël i fruktozës në dietë krahasuar me sheqernat e shtuara.

Efektet e dëmshme të fruktozës zbatohen në një dietë perëndimore që furnizon kalori të tepërta dhe sheqerna të shtuara. Nuk vlen për sheqernat natyrore që gjenden në pemë frutore dhe perime.

Ne e shohim këtë të ndodhë në shumicën e studimeve, ku marrja më e lartë e fruktozës nuk ndodh nga marrja e lartë e frutave, por konsumi i lartë i pijeve të ëmbëltuara me sheqer dhe ushqimeve shumë të përpunuara.

Sheqernat natyrore gjenden në fruta si fruktozë dhe në produktet e qumështit, të tilla si qumështi dhe djathi, si laktoza. Ushqimet me sheqer natyral kanë një rol të rëndësishëm në dietën e pacientëve me kancer dhe çdokujt që përpiqet të parandalojë kancerin sepse ato sigurojnë lëndë ushqyese thelbësore që mbajnë trupin të shëndetshëm dhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.

Rekomandohet të hani ushqime të plota që nuk përmbajnë sheqerna të rafinuar. Ushqimet e plota u referohen ushqimeve që janë ose të papërpunuara, siç janë pemët dhe perimet, ose të përpunuara minimalisht, siç janë drithërat.

Kryesore është të kesh një peshë të shëndetshme dhe të bësh zgjedhje të shëndetshme ushqimore. Bëhet fjalë për të ngrënë një dietë me ushqime të plota, proteina të shëndetshme, karbohidrate komplekse si quinoa dhe perime. Përqendrohuni në bërjen e zgjedhjeve të mira të ushqimit çdo ditë në një mënyrë të qëndrueshme, jo në një copë tortë që keni pasur si ushqim.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook