Përfitimet shëndetësore të ujit të limonit

Përfitimet shëndetësore të ujit të limonit

 

Ju mund ta gjeni ujin e limonit në restorante dhe kulbet e stërvitjes si një alternativë për çajin ose kafenë. Ne fakt, është një pije freskuese që ofron një mori përfitimesh shëndetësore.

Limonët janë të pasura me vitamina dhe minerale, veçanërisht me vitaminën C. Ndërsa uji është jetik për hidratimin, duke I kombinuar të dy do të siguroheni që jeni të hidratuar në mënyrë adekuate, ndërsa akoma merrni përfitimet shëndetësore të shoqëruara me limonin.

Këtu janë vetëm disa mënyra se si uji i limonit ndihmon në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

  • Përmirëson tretjen

Limonët ndihmojnë në stimulimin e një gjendje ku sistemi tretës mund të tretë ushqimin shumë më lehtë, duke parandaluar ndërtimin e toksinave.

Uji i limonit mund të ndihmojë gjithashtu që fecet të lëvizin më shpejt nëpër traktin tretës, falë efektit të tij qetësues.

Pirja e një gote me ujë të ngrohtë limoni në mëngjes nuk është vetëm relaksuese – ai gjithashtu mund të lëviz traktin tretës.

  • Lufton gurët në veshka

Pirja e ujit me limon mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve të mëdhenj të veshkave.

Limonët përmbajnë një përbërës të quajtur acid limoni, i cili ndihmon në shpërndarjen e disa lloj të gurëve ose thyerjen e gurëve të mëdhenj në madhësi më të vogla. Në këtë mënyrë, gurët në veshka mund të eliminohen nga trupi përmes urinimit.

  • Promovon humbjen e peshës

Uji me limon përmban substanca që mund të ndihmojnë në parandalimin e shtimit të peshës. Studimet kanë treguar që antioksidantët e gjetur në limon ndihmuan në parandalimin e shtimit të peshës së tepërt. Për më tepër, uji i limonit përmirëson rezistencën ndaj insulinës dhe ngadalëson efektet e pafavorshme të sheqerit të tepërt në gjak.

Shpesh, një person mund të ndjehet i uritur, por me të vërtetë është vetëm i etur. Kjo lloj urie mund të shuhet duke pirë ujë me limon.

  • Përmirëson funksionin imunitar

Një gotë me lëng limoni ka rreth 18.6 miligramë vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm që mund të ndihmojë trupin të mbrohet nga dëmtimet e shkaktuara nga molekulat e dëmshme të quajtura radikalet e lira.

Ekspertët besojnë se vitamina C që përmban limoni mund të ulë simptomat dhe kohëzgjatjen e ftohjes së zakonshme. Për më tepër, kjo vitaminë dihet se ndihmon në administrimin e presionit të gjakut dhe zvogëlon rrezikun e marrjes së sëmundjeve kardiovaskulare.

Si të përgatisni ujë me limon

Në të vërtetë, uji me limon është një pije freskuese që mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm dhe të hidratuar. Gjithçka që nevojitet për ta bërë këtë pije, siç nënkupton edhe emri, është limoni dhe uji.

Ëmbëlsuesit natyralë, barishtet dhe erëzat mund të shtohen gjithashtu për të përmirësuar shijen dhe aromën.

Sigurohuni që të lani limonin plotësisht me ujë për të hequr qafe çdo baktere. Gjithashtu, përdorni limona të freskët, dhe jo koncentratet e limonit. Këto përqendrime përpunohen shumë dhe janë të ngarkuar me sheqer. Për më tepër, vitamina C degradon gjatë trajtimit të nxehtësisë. Në fakt, kjo vitaminë e shëndetshme mund të mos jetë e pranishme në koncentrat.

Për të bërë ujë me limon, shtoni lëngun e gjysmë limoni në ujë të ngrohtë ose me akull. Një lugë çaji mjaltë mund të përzihet gjithashtu për ta bërë atë një ëmbëlsirë të vogël. Për të përmirësuar më tej aromën, mbushni ujin e limonit me barishte dhe erëza si nenexhik, xhenxhefil, kanellë ose shafran i Indisë.

Ujit të rregullt mund t’i shtohet gjithashtu limon. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë atë është duke shtuar feta limoni në një enë me ujë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook