Ushqimet që duhet të konsumoni për të qënë të shëndetshëm dhe të lumtur

Ushqimet që duhet të konsumoni për të qënë të shëndetshëm dhe të lumtur

 

Për të qënë të shëndetshëm dhe të lumtur është brenda mundësive tuaja. Kjo është krejtësisht e mundur, ju mjafton që të futni në dietën tuaj ushqimet e mëposhtme:

– Perimet me gjethe të gjelbër; Ne e kemi dëgjuar të thuhet “Hani perime!”. E pra, kur është fjala për t’u ndierë mirë, nuk ka asgjë më të mirë. Perimet me gjethe të gjelbëra, të tilla si lakra jeshile, spinaqi, sallata jeshile, janë një burim i pasur i vitaminës C dhe magnezit. Këto të dyja janë të rëndësishme në konvertimin e triptofanit dhe tyrosine të amino acideve në serotonin dhe dopamine – neurotransmitters  që janë përgjegjës për të na bërë të ndihemi  të lumtur, dhe një trup i lumtur është gjithmonë i shëndetshëm. Një dozë e mirë e zarzavateve çdo ditë, është një domosdoshmëri!

– Arrat dhe farat; Fuqia e arrave dhe farave nuk mund të nënvlerësohet. Farat e lirit / chias / kungullit dhe arrat e bajamet janë burime të mëdha të omega-3.
Një nga burimet më të larta natyrore të triptofanit, janë arrat.. Dhe le të mos harrojmë mbretin e arrave, bajamet, të cilat përmbajnë zink (një lëndë ushqyese që ndihmon në mbajtjen e një humori të ekuilibruar), hekuri (i cili kufizon lodhjen e trurit) dhe yndyrnat e shëndetshme (që ulin ankthin).

– Boronica / manat Acai; Boronica konsiderohet një super-ushqim, dhe janë të shkëlqyera në lehtësimin e stresit. E pasur me vitamina, phytonutrients (ushqyes të bimëve) dhe një shumëllojshmëri të antioksidantëve, të cilët reduktojnë stresin dhe luftojnë radikalet e lira. boronicat janë rostiçeri e përkryer për të aktivizuar mesazhet e lumtura në tru. Dhe jo  vetëm boronica, manaferrat Acai janë gjithashtu të pasura me phytonutrients, me nivele të larta të anti-oxidantëve që luftojnë viruset.

– Kakao: E njohur për të promovuar të ndierit mirë, kakao përmban phenylethylamine, që nxit lirimin e endorphins. Nëse largohet stresi nga trupi i njeriut, ai e ka më të lehtë të luftojë viruset dhe bakteriet.

– Ushqimet e larta me vitaminë BNivelet e ulëta të vitaminave të grupit B (B1, B3, B6, B9, B12) kanë treguar për të kontribuar në humorin e ulët. Një burim i fuqishëm i vazhdueshëm i vitaminave B është thelbësore për lumturinë ezgjatur dhe për luftimin e qelizave të dëmshme.
Ushqime të pasura me vitamina B përfshijnë: bishtajoret, arrat, farat, orizi, spinaqi dhe brokoli. Vitamina B12 është gjetur në prodhimet shtazore organike (të peshkut dhe të qumështit organik).

– Ushqimet e fermentuara; Kosi dhe kefiri përmbajnë bakterie të mira që mbështesin sistemin e tretjes dhe luftojnë kapsllëkun.
Në fakt, shumica e serotoninit të trupit (i cili është përgjegjës për t’ju bërë  të ndjeheni të lumtur), është prodhuar në zorrë, jo në tru. Zorra dhe truri janë të lidhura në thelb.
Prandaj është e rëndësishme që të ushqeni  zorrët, duke iu ofruar atyre një bollëk të “baktereve të mira” për t’i ndihmuar ato në funksion e tyre.

– Peshku i egër; Një burim i koncentruar i acideve yndyrore esenciale omega-3, që ndihmojnë shëndetin e trurit. I lartë në acid dokosahekzaenoik (DHA), duke mundësuar rrjedhshmëri të membranave në tru për të lejuar funksion maksimal neurotransmitter.  Peshku i egër, luan një rol kyç për luftimin e stresit dhe promovimin e shëndetit të mirë.

– Omega-3 ndihmon uljen e inflamacionit në trup (një nga shkaqet kryesore të çrregullimeve të humorit), acidet yndyrore esenciale të  peshkut të egër janë të njohura për të ngritur humorin dhe për të përmirësuar shëndetin e trurit. Peshku duhet të konsumohent 2-3 herë në javë, në mënyrë që të përfitohet prej tij. Burime të tjera me bazë bimore të yndyrnave të shëndetshme janë farat, vaji i kokosit dhe vaji i ullirit.

– Bananet; Bananet janë të mbushura me energji, vitaminë B6, triptofan, hekur, magnez dhe kalium, plus të qënit një probiotick natyral, të larta në fibra, dhe një rregullator i sheqerit në gjak. Bananet janë bombë! Në fakt, konsumi i një bananeje si një meze e lehtë në mëngjes, do të furnizonte  trupin me magnez të mjaftueshëm  (një stres-reduktues) për gjithë ditën!

– Ushqime të larta në vitaminë D; Vitamina D mund të përmirësojë humorin duke përmirësuar prodhimin e hormonit të lumturisë, serotonin. Përvec marrjes nga rrezet e diellit, vitamina D mund të gjendet në ushqime të tilla si: vaj i peshkut, qumështi, arra e kokosit, bajamet dhe kërpudhat.

– Karbohidratet; Karbohidratet e tilla si: qiqrat, thjerrëzat, arrat, orizi, patatet, misri i ëmbël, drithërat e plotë, bananet, kanë treguar për të inkurajuar prodhimin e serotoninës, dhe për të promovuar ndjenjën e humorit (ndryshe nga karbohidratet e thjeshta të cilat janë të njohura për të nxitur humorin e keq).

– Spirulina (algat e jeshile të detit); Spirulina është një nga ushqimet më ushqyese në planet! Një supergreen ekuivalente, multi-vitaminë, Spirulina është e mbushur me proteina, përmban sasi të lartë në hekur, vitamin B (sidomos B12, e cila është e rrallë në ushqimet bimore), triptofani dhe acidet omega-3 dhe omega-6. Dhe jo vetëm, Spirulina përmban edhe kalcium, magnez, acid folik, vitamina A, B, C, D, E, K dhe antioksidantë. Në nivel biokimik, Spirulina është lumturia serrë dhe sekreti i trupit të shëndetshëm!

 

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook