Zakone të gabuara që helmojnë mëlçinë

Zakone të gabuara që helmojnë mëlçinë

 

Mëlçia është organi më i madh në trupin tonë, dhe ka disa përgjegjësi po aq të mëdha: filtrimin e gjakut, mbajtjen e trupit siç duhet dhe pa toksina, përpunimin e ushqyesve, ndihmimin për të luftuar infeksionet, prodhimin e proteinave që na nevojiten për mpiksjen e gjakut dhe shumë më tepër.

Por, të gjitha këto punë do të thotë që mëlçia është e ndjeshme ndaj sulmeve në fronte të shumta. Mëlçia ndikohet shumë nga rutina  e jetës së njeriut, pasi disa zakone të gabuara e ekspozojnë atë tek një sëmundje serioze e quajtur “toksiciteti i mëlçisë” ose “hepatiti toksik”, dhe simptomat përfshijnë: dhimbje në stomak, diarre, të përziera, temperaturë të lartë dhe verdhëz.

Si rezultat, shëndeti i trupit tonë lidhet drejtpërdrejt me shëndetin e mëlçisë.

Edhe pse mëlçia është e aftë të zëvendësojë qelizat e dëmtuara, nëse shumë qeliza dëmtohen, mëlçia mund të mos jetë në gjendje të funksionojë si duhet. Ekzistojnë disa zakone të këqija që janë pjesë e jetës sonë të përditshme, të cilat mund të rrisin rrezikun e dëmtimit të mëlçisë dhe të cilat duhet të ndalohen menjëherë.

Një listë e zakoneve të gabuara më të spikatura që shkaktojnë toksicitet të mëlçisë

– Ndarja e sendeve personale

Anëtarët e së njëjtës familje janë mësuar të ndajnë disa mjete në shtëpi, duke ditur që ky zakon i gabuar mund të çojë në transmetimin e viruseve hepatike nga të sëmurët tek të shëndetshmit.

– Marrja pa kriter e shtesave ushqimore

Pavarësisht aftësisë së shtojcave ushqyese për të mbushur mungesën e vitaminave dhe mineraleve në trup, marrja e tyre ose shumë prej tyre pa pasur nevojë për to, mund të çojë në toksicitet të mëlçisë dhe sëmundje të zemrës.

– Sheqeri i tepërt

Ngrënia e ëmbëlsirave dhe pijeve me sheqer në sasi të mëdha mund të dëmtojë shëndetin e mëlçisë, sepse trupi konverton sheqerin e tepërt në yndyrë, dhe një sasi e madhe e tij grumbullohet në mëlçi, gjë që çon në sindromën e mëlçisë yndyrore, hepatotoksicitetin dhe cirrozë.

– Ushqimi nga karrocat e rrugës

Disa njerëz janë mësuar të hanë ushqim nga karrocat e rrugës, përveç mënyrës se si ruhet dhe gatuhet ushqimi, gjë që mund ta bëjë atë të kontaminuar dhe të papërshtatshëm për konsum njerëzor, dhe pas ngrënies së tij, shanset për infeksion me hepatitin A, dhe më pas ekspozimi ndaj helmimit të mëlçisë, rriten.

– Pijet me gaz

Pija me gaz e ngarkuar me sheqer është një shkak famëkeq i shtimit të peshës, kështu që nuk është për t’u habitur që ato janë gjithashtu të lidhura me dëmtimin e mëlçisë. Një studim i botuar në Gazetën e Hepatologjisë zbuloi se njerëzit që pinin një ose më shumë pije të ëmbëlsuara me sheqer në ditë kishin shënues më të lartë të sëmundjes së mëlçisë yndyrore sesa ata që nuk pinin pije me sheqer, ose që zgjidhnin varietetet dietë (megjithëse kjo nuk do të thotë që sodat diete janë një zgjedhje e shëndetshme). Ky rrezik ishte më i larti në mesin e njerëzve që ishin tashmë të trashë ose mbipeshe. Hulumtimet e hershme zbuluan se njerëzit që konsumonin dy pije me sheqer në ditë për gjashtë muaj treguan shenja të sëmundjes së mëlçisë yndyrore.

– Alkooli

Konsumi  i alkoolit është shkaku më i zakonshëm i dëmtimit të mëlçisë. Alkooli zvogëlon aftësinë e mëlçisë për të larguar toksinat nga trupi. Kjo për shkak se mëlçia shpërqendrohet nga funksionet e tjera të saj, dhe përqendrohet kryesisht në shndërrimin e alkoolit në një formë më pak toksike, dhe kjo shkakton sëmundje të mëlçisë yndyrore dhe inflamacion.

Kur mëlçia përpiqet të prishë alkoolin, reagimi kimik që rezulton dëmton qelizat e mëlçisë, dhe pas një periudhe të gjatë të konsumimit të alkoolit, dëmi do të bëhet i përhershëm, duke shkaktuar cirrozë (e cila çon në humbjen e funksionit të mëlçisë). Për më tepër, përpjekjet e mëlçisë për të riparuar dëmtimin e shkaktuar mund të çojnë në mutacione të ADN-së që inicojnë rritje kanceroze.

– Pirja e duhanit

Pirja e duhanit është një zakon që duhet të hiqni dorë, nëse dëshironi të jeni të shëndetshëm. Tymi i cigares ndikon në mëlçi në mënyrë indirekte. Kimikatet toksike që gjenden në tym përfundimisht arrijnë në mëlçi dhe shkaktojnë stres oksidues që prodhon radikalë të lirë që dëmtojnë qelizat.

Ky stres oksidues mund të shkaktojë gjithashtu fibrozë, një proces në të cilin mëlçia zhvillon inde të tepërta, të ngjashme me atë të indit mbresë, gjatë përpjekjes së tij për të riparuar veten, dhe me kalimin e kohës, kjo mund të ndikojë shumë në aftësinë e mëlçisë për të punuar siç duhet.

– Zhvlerësimi i gjumit

Neglizhimi i gjumit mund të shkaktojë stres oksidues në mëlçi. Njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, vuajnë nga një sërë problemesh shëndetësore, përfshirë: mbipeshën, sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

Për më tepër, kur flemë, trupi ynë kalon në një proces riparimi. Prandaj, duhet të siguroheni që të merrni një gjumë të mirë 8 orë në natë, pasi mungesa e gjumit do të prishë procesin tuaj të riparimit dhe do të dëmtojë mëlçinë.

-Mbipesha dhe kequshqyerja

Obeziteti është i lidhur me zakonet e dobëta të ngrënies dhe kjo mund të dëmtojë mëlçinë. Arsyeja për këtë është sepse shumë nga ushqimet e gabuara bëjnë që yndyrat e tepërta të grumbullohen në mëlçi, e njohur si NAFLD (sëmundje e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike).

Mëlçia normalisht ndihmon në përpunimin dhe rregullimin e sasisë së sheqerit dhe yndyrës në gjakun tonë, por tek njerëzit obez, mëlçia mposhtet dhe fillon të ruajë yndyrnat e tepërta në qelizat e veta (të mëlçisë), qoftë sepse nuk ka vend tjetër për t’i vënë ato, ose sepse nuk ka arritur që t’i prishë ato. Me kalimin e kohës, nëse shumë yndyra grumbullohen në mëlçi, ajo mund të bëhet einfektuar dhe qelizat e saj të dëmtohen.

Ushqimi që duhet të shmangni dhe ai që duhet të konsumoni

  • Konsumimi i një sasie të madhe të ushqimeve të përpunuara, të cilat shpesh janë plot me ruajtës, aditivë, ëmbëlsues artificialë dhe aromatizues, ekspozojnë mëlçinë ndaj dëmtimit, sepse janë të vështira për t’u prishur dhe janë plot me kimikate.
  • Ushqimet e përpunuara janë gjithashtu plot kripë, e cila jo vetëm që rrit presionin e gjakut, por gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje të mëlçisë yndyrore duke ndërtuar yndyrë në mëlçi dhe duke shkaktuar ënjtje.
  • Konsumoni mjaft zarzavate me gjethe jeshile, fruta dhe perime të tjera (të cilat janë një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve), të cilat i japin trupit mjaftueshëm vitaminë C dhe E, zink, beta-karoten dhe selen, të gjitha këto ndihmojnë për të mbajtur mëlçinë të shëndetshme.
  • Vitamina B12, që gjendet kryesisht në mish, përdoret nga mëlçia për të ndihmuar në rrjedhën biliare, kështu që është e rëndësishme të mos keni mungesë të vitaminës B12. Vitaminat B12 ndihmojnë gjithashtu në procesin e detoksifikimit të mëlçisë, dhe ato mund të gjenden në fruta të thata, arra, të verdhën e vezëve, peshkun, orizin kafe dhe bishtajoret.

* Produkti bimor Livephora për rigjenerimin e mëlçisë dhe shëndetin e saj optimal

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Mëlçisë


Mëlçia është organi më i rëndësishëm i trupit, pa funksionin e plotë të së cilës njeriu nuk jeton shumë gjatë, pasi ajo kryen mijëra funksione jetike për trupin. Nga detyrat kryesore të mëlçisë është se ajo detoksifikon dhe shkatërron kimikatet në gjak, duke përfshirë barnat dhe ndotësit toksikë. Ajo është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve të ndryshme si sintezën e proteinave, sintezën e glikogjenit dhe prodhimin e biokimikëve që janë të nevojshëm për tretjen.

Ndërsa një mëlçi e shëndetshme ka aftësinë të ripërtërihet, ose të rigjenerohet kur dëmtohet, inflamacioni kronik dhe hepatiti mund të dëmtojnë mëlçinë përgjithmonë, duke çuar më tej në cirrozë dhe kancer ose dështim të mëlçisë, nëse nuk trajtohet si duhet në mënyrë natyrale dhe të sigurt.

Është me rëndësi jetike që të ndërmerrni hapa për ta mbajtur mëlçinë të shëndetshme, pa hepatit dhe pa kancer, duke kufizuar marrjen e alkoolit, duke qëndruar të hidratuar, duke ngrënë pastër dhe më e rëndësishmja duke marrë ilaçe bimore për kujdesin e mëlçisë dhe shërimin e sëmundjeve të saj.

Për të stimuluar ripërtëritjen e mëlçisë, për të parandaluar dëmtimin e saj dhe për të luftuar sëmundjet e saj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, për të zhvilluar produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook