Simptoma që tregojnë se keni toksina dhe çrregullime në mëlçi

Simptoma që tregojnë se keni toksina dhe çrregullime në mëlçi; Ja si ta kuroni në mënyrë natyrale

 

Në jetën moderne, ne jemi të rrethuar nga toksina që prodhojnë radikale të lira dhe dëmtim nga toksinat në çdo ind të trupit. Mëlçia përdor antioksidantë dhe lëndë ushqyese të tjera për të luftuar radikalet e lira. Çdo njeri ka nevojë për të mbështetur mëlçinë për shkak të rritjes së toksicitetit të mjedisit dhe ushqimeve.

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, mund të tregojë që mëlçia juaj ka nevojë për ndihmë

Dhimbje koke dhe migrenë; pacientët me migrenë kronike e kanë më të ulët kapacitetin anti-oxidant. Ndryshimet e hormoneve dhe helmet e shumta në mëlçi, mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe migrenë. Stresi toksik është konsideruar si një shkaktar kryesor në shkaktimin e migrenës.

Psoriasis; funksioni i mëlçisë është i lidhur me psoriasis. Njerëzit me psoriasis kanë dy herë më shumë gjasa të kenë sëmundje të avancuar të mëlçisë.

Obeziteti; konsumi i sheqerit është i rritur në mënyrë dramatike gjatë dekadave të fundit. Shurupi i misrit dhe glukoza gjendet pothuajse në të gjitha ushqimet e përpunuara, të cilat shkaktojnë mbipeshë dhe obezitet. Obeziteti është i lidhur me sëmundjet dhe funksionin e  mëlçisë.

Çrregullimet mestruale; Mëlçia është përgjegjëse për metabolizimin e të gjitha hormoneve në trupin tuaj dhe mbajtjen e tyre në ekuilibër. Nëse mëlçia nuk është duke punuar në mënyrë optimale, shfaqen simptomat e çrregullimeve seksuale. Nivelet e larta të estrogjenit mund të shkaktojnë mpiksje gjaku, dhe të rezultojnë në një rreth vicioz ku funksioni i mëlçisë është ngadalësuar, dhe nivelet e estrogjenit vazhdojnë të rriten për shkak se ai nuk është duke u përpunuar.

– Lodhje; mëlçia juaj ka nevojë për vitaminën B në mënyrë që të bëjë metabolizmin dhe detoksifikimin. Vitamina B është gjithashtu shumë e rëndësishme për të prodhuar energji nga ushqimi që ju hani, dhe sasia e ulët e vitaminës B mund të rezultojë në lodhje, rraskapitje dhe depresion.

Stresi; toksinat në mëlçi luajnë një rol kyç në shfaqjen e puçrrave në fytyrë. Lëkura është një organ i madh detoksifikues, dhe në qoftë se mëlçia nuk mund të trajtojë të gjitha toksinat në vetvete, ato do të përpiqen që të dalin jashtë në një mënyrë tjetër, nëpërmjet lëkurës.

Problemet e tretjes; duke përfshirë fryrjet e barkut dhe kapsllëkun, mund të tregojnë se ka probleme me mëlçinë tuaj.

Mëlçia është një hero i shëndetit, ajo përpunon çdo kimikat që hyn në trup. Mëlçia ka nevojë për insistim natyral nëpërmjet bimëve mjekësore të caktuara dhe për një shumëllojshmëri të aminoacideve, vitaminave dhe mineraleve në mënyrë që të punojë si duhet.

Ja cilat janë ushqimet më të mira për një mëlçi të shëndetshme

Për shëndetin e mëlçisë, ju duhet të largoni alkoolin nga jeta juaj përfundimisht.

Frutat dhe perimet përmbajnë fibra, vitamina dhe minerale që janë të mira, por ato gjithashtu kanë pesticide që mëlçisë tuaj i duhet t’i elminojë. Prandaj shtoni frutat dhe perimet organike në dietën tuaj.

  • Ushqimet më të mira për mëlçisë: Molla (organike), ngjinare, panxhar, brokoli, lakër brukseli, lulelakër, luleradhiqe, hudhër, rrush, grejpfrut, lakër jeshile, ullinj, shegë, rrepa, mënat, spinaqi, luleshtrydhe, dhe mandarina.
  • Pini ujë: Kaq e thjeshtë, por shumë njerëz janë kronikisht të dehidruar (ndoshta për shkak se kafeja, çaji dhe alkooli nuk llogariten si ujë).
  • Fibrat; ulin nivelin e toksinave në sistemin e tretjes, sepse ato përshpejtojnë procesin tuaj të tretjes dhe pengojnë grumbullimin e toksinave në zorrë. Frutat dhe perimet janë të larta në fibra, gjithashtu ato mund të plotësohen edhe duke konsumuar agrume të plota dhe farat e lirit.
  • Arrat; përmbajnë sasi të larta të selenit, një tjetër faktor për të prodhuar glutathione. Glutathione është një anti-oxidant i prodhuar nga mëlçia.
  • Antioksidantët – Stresi toksik i shkaktuar nga mjedisi dhe metabolizmi kontribuon në shkaktimin e sëmundjeve të mëlçisë. Antioksidantët ndihmojnë për të neutralizuar stresin toksik, dhe janë të dobishëm jo vetëm për mëlçinë por edhe për shumë organe të tjera të trupit. Vitamina C është një nga antioksidanët më efektiv.
  • Qumështi organik; përmban silymarin, e cila e rrit aftësinë e mëlçisë për të riparuar vetveten dhe është mbrojtëse e qelizave të mëlçisë.

Largimi i helmeve nga mëlçia është një proces i komplikuar, por në qoftë se ju ndiqni sugjerimet e mëparshme, do të pakësoni barrën në mëlçinë tuaj, kështu që ajo mund të vazhdojë për t’ju mbrojtur nga stresi i shkaktuar nga lëndët toksike, shkaktari kryesor i sëmundjeve.

  • LivePhora; një produkt natyral i prodhuar posaçërisht për stimulimin e mëlçisë në rinovimin e qelizave të saj dhe për pastrimin e saj nga toksinat, në mënyrë që ajo të kryejë funksionet e saj në mënyrën më të mirë duke rezultuar në luftimin e sëmundjeve dhe ruajtjen e shëndetit.

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Mëlçisë


Mëlçia është organi më i rëndësishëm i trupit, pa funksionin e plotë të së cilës njeriu nuk jeton shumë gjatë, pasi ajo kryen mijëra funksione jetike për trupin. Nga detyrat kryesore të mëlçisë është se ajo detoksifikon dhe shkatërron kimikatet në gjak, duke përfshirë barnat dhe ndotësit toksikë. Ajo është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve të ndryshme si sintezën e proteinave, sintezën e glikogjenit dhe prodhimin e biokimikëve që janë të nevojshëm për tretjen.

Ndërsa një mëlçi e shëndetshme ka aftësinë të ripërtërihet, ose të rigjenerohet kur dëmtohet, inflamacioni kronik dhe hepatiti mund të dëmtojnë mëlçinë përgjithmonë, duke çuar më tej në cirrozë dhe kancer ose dështim të mëlçisë, nëse nuk trajtohet si duhet në mënyrë natyrale dhe të sigurt.

Është me rëndësi jetike që të ndërmerrni hapa për ta mbajtur mëlçinë të shëndetshme, pa hepatit dhe pa kancer, duke kufizuar marrjen e alkoolit, duke qëndruar të hidratuar, duke ngrënë pastër dhe më e rëndësishmja duke marrë ilaçe bimore për kujdesin e mëlçisë dhe shërimin e sëmundjeve të saj.

Për të stimuluar ripërtëritjen e mëlçisë, për të parandaluar dëmtimin e saj dhe për të luftuar sëmundjet e saj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, për të zhvilluar produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook