Pastrim 7-ditor i mëlçisë

Published On: February 2nd, 2023Categories: Mëlçia - Hepatiti0 Comments on Pastrim 7-ditor i mëlçisë

Pastrim 7-ditor i mëlçisë; Për energji më të mirë, lëkurë të pastër dhe qartësi mendore

 

Një pastrim i mëlçisë mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për të rikthyer shëndetin tuaj të plotë! Çdo ditë ne jemi të ekspozuar ndaj një numri toksinash mjedisore, pastrimi konvencional dhe produktet e trupit, si dhe ushqimet e përpunuara. Edhe nëse ndiqni një dietë dhe mënyrë jetese të shëndetshme, nuk ka asnjë mënyrë për t’i shpëtuar të gjitha toksinave mjedisore dhe mund të ketë një grumbullim toksik të vazhdueshëm.

Toksinat, për fat të keq, mund të mbingarkojnë trupin tonë dhe mund të çojnë në inflamacion, lodhje, dhimbje kronike dhe rrezik të sëmundjes kronike. Nëse jeni të ekspozuar ndaj toksinave, ose keni përvojë të ulët energjie, probleme të lëkurës, mjegull të trurit ose ankesa të tjera shëndetësore, shanset janë që trupi juaj të ketë nevojë të madhe për një detoksifikim. Bërja e një pastrimi 7-ditor të mëlçisë është një mënyrë fantastike për të detoksikuar trupin dhe për të mbështetur shëndetin.

Mëlçia është organi më i madh në trup, me qindra detyra të rëndësishme për të realizuar. Është përgjegjëse për detoksifikimin, sintezën e proteinave dhe tretjen. Funksioni optimal i mëlçisë është absolutisht thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.

Në këtë artikull, do të mësoni në detaje rreth sistemeve detoksifikuese të trupit tuaj. Do të kuptoni funksionet kryesore të mëlçisë dhe si detoksifikimi i mëlçisë mund të përmirësojë shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Këtu do t’ju mësojmë disa strategji të fuqishme por të thjeshta të detoksifikimit të përditshëm. Do të mësoni se si agjërimi i ndërprerë mund të luajë një rol në pastrimin e mëlçisë. Më e rëndësishmja, do të mësoni se si të bëni një pastrim mëlçie 7-ditor me disa receta të shijshme për të forcuar energjinë, lëkurën dhe qartësinë mendore.

Sistemet detoksifikuese të trupit

Në botën tonë moderne të shpejtë, ne jemi të ekspozuar ndaj të gjitha llojeve të toksinave. Ato gjenden kudo: në lëndët e pastrimit, në trup, në produktet e bukurisë, ushqimin jo-organik që hamë dhe ajrin që thithim. Për të mos përmendur toksicitetin emocional, siç janë emocionet negative, stresi dhe trauma që po taksojnë edhe mbi trupin tonë fizik.

Fatmirësisht, trupi ynë është i jashtëzakonshëm. Ai ka sistemet e veta detoksifikuese për të na mbrojtur nga toksinat ku ne jemi të ekspozuar.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që duhet të mbingarkoni trupin me toksina. Është e rëndësishme të ulni ngarkesën toksike sa më shumë që të jetë e mundur gjatë ngrënies së ushqimit organik të shëndetshëm, të jetoni një stil jetese të shëndetshëm, të shmangni kimikatet, të ulni stresin dhe të kaloni kohën në natyrë. Është gjithashtu e rëndësishme të mbështesni trupin tuaj përmes detoksifikimeve dhe pastrimeve. Do të arrijmë te disa strategji të fuqishme të përditshme për detoksifikimin.

Së pari, le të shohim sistemet detoksifikuese të trupit tonë. Të gjithë ato sisteme luajnë një rol thelbësor në detoksifikimin dhe shëndetin e përgjithshëm dhe mirëqenien tonë.

– Zorra e trashë

Trakti Gastrointestinal përbëhet nga ezofagu, stomaku, zorrët e holla dhe zorra e trashë. Ato janë të gjithë lojtarë të rëndësishëm në tretjen dhe thithjen e lëndëve ushqyese. Ato ndihmojnë për të filtruar ushqyesit tanë që na nevojiten dhe toksinat që mund të na dëmtojnë.

Zorra e trashë është hapi i fundit, dhe pas kësaj, në kushte optimale, trupi lëshon toksina kur shkojmë në banjë.

– Mëlçia

Mëlçia është organi kryesor detoksifikues. Detyra e saj kryesore është të filtrojë toksinat nga gjaku dhe t’i lejojë ato të lëshohen përmes procesit të detoksifikimit. Në pjesën tjetër, do të mësoni shumë më tepër rreth funksioneve të mëlçisë dhe si ta mbështesni atë përmes një pastrimi 7-ditor të mëlçisë.

– Veshkat

Veshkat janë dy organe në formë fasule në dy anët e shtyllës kurrizore. Ato ndihmojnë trupin të filtrojë toksinat nga gjaku dhe t’i lëshojë ato përmes urinës.

Ato gjithashtu ndihmojnë trupin për të mbajtur një ekuilibër të shëndetshëm të pH.

– Mushkëritë

Mushkëritë janë organe sfungjerale, të mbushura nga ajri, të vendosura në zonën e gjoksit. Ato kujdesen për të gjithë ndotësit që thithni dhe ju ndihmojnë të detoksikoheni përmes frymëmarrjes që del.

Mushkëritë ndihmojnë ushtrimet e frymëmarrjes së thellë që janë një mjet i rëndësishëm për detoksin emocional dhe uljen e stresit.

– Lëkura

Lëkura është organi ynë më i madh. Çdo pore në lëkurën tonë ndihmon që toksinat të lëshohen nga trupi. Fatkeqësisht, këto pore lejojnë gjithashtu që toksinat të futen në trup.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të ulni barrën toksike duke eleminuar produktet konvencionale të mbushura me kimikate dhe të zgjidhni alternativa organike, natyrore.

Funksionet e mëlçisë

Mëlçia është organi më i madh i brendshëm dhe është përgjegjës për shumë funksione të ndryshme. Ajo ka dy vena kryesore. Njëra nga venat ndihmon për të lëvizur gjakun nga zorrët ndërsa vena tjetër furnizon zemrën.

Mëlçia është e lidhur dhe në bashkëpunim të vazhdueshëm me organet e tjera për lëndët ushqyese të disponueshme dhe substancat potencialisht toksike, siç janë metalet e rënda, ilaçet dhe toksinat ushqimore. Përgjegjësia kryesore është detoksifikimi, dhe si rezultat, ndikon gjithashtu në sistemin imunitar, metabolizmin dhe shëndetin e përgjithshëm.

Funksionet kryesore të mëlçisë përfshijnë:

 • Filtrimi i gjakut nga trakti tretës dhe largimi i qelizave dhe toksinave të dëmtuara
 • Metabolizimi i yndyrnave
 • Metabolizimi i karbohidrateve
 • Metabolizimi i proteinave
 • Ruajtja e vitaminave dhe mineraleve, në veçanti vitaminat A, B12, D, E, dhe K, bakri dhe hekuri
 • Mbajtja e balancuar e niveleve ushqyese në trup
 • Filtrimi i gjakut dhe heqja e hormoneve dhe komponimeve të tjera të panevojshme, të tilla si alkooli dhe ilaçet
 • Prodhimi i lëngut biliar për të ndihmuar zorrët të prishin dhe thithin yndyrnat dhe vitaminat
 • Thithja dhe metabolizimi i bilirubinës, e cila formohet gjatë prishjes së hemoglobinës
 • Mbështetja e mpiksjes së gjakut
 • Mbështetja e sistemit imunitar duke shkatërruar agjentët që shkaktojnë sëmundje përmes qelizave Kupffer.

Detoksifikimi i mëlçisë dhe përmirësimi i funksionit të saj mund të rezultojë në:

 • Rritje të energjisë
 • Lëkurë më të pastër
 • Qartësi më të mirë mendore
 • Humor më të mirë
 • Sistem imunitar më të fortë
 • Më pak infeksione dhe ditë me sëmundje
 • Tretje më të mirë dhe lëvizje të rregullta të zorrëve
 • Shëndet më të mirë oral dhe frymë të freskët
 • Më pak çështje të sinusit.

Strategjitë ditore të detoksifikimit

Ju nuk dëshironi që trupi juaj të shkatërrohet nga toksinat dhe shëndeti juaj të vuajë si pasojë e tyre. Mbështetja e trupit përmes detoksifikimit të përditshëm është e panegociueshme. Ndiqni këto strategji të përditshme të detoksifikimit për të përmirësuar shëndetin tuaj në baza ditore.

Shumica e këtyre gjërave nuk kushtojnë asgjë dhe ato do të përmirësojnë shumë shëndetin tuaj!

 1. Pini lëngje hidratuese: Sigurohuni që të pini shumë ujë të pastër dhe të filtruar gjatë gjithë ditës. Për të mbështetur më tej detoksifikimin, i shtoni ujit limon, lime ose uthull molle.
 2. Dieta anti-inflamatore: Hiqni ushqimet inflamatore nga dieta juaj, të tilla si sheqeri, karbohidratet e rafinuara, vajrat vegjetale të rafinuara, yndyrnat jo të shëndetshme, glutenin, mishin e përpunuar dhe jo-organik, alergjenet ushqimore, përbërësit artificialë dhe të gjithë ushqimet e shpejta. Përqendrohuni në ushqimet e plota anti-inflamatore, të tilla si zarzavatet, perimet, frutat me indeks të ulët glicemik, barishtet, erëzat, proteinat e pastra dhe yndyrnat e shëndetshme.
 3. Praktikoni agjërimin me ndërprerje. Agjërimi i 2 ditëve në javë është unik.
 4. Ushtrimi i rregullt; Lëvizni trupin rregullisht për të ndihmuar në mobilizimin e yndyrës së trupit dhe për të mbështetur lëshimin e toksinave përmes frymëmarrjes, qarkullimit të përmirësuar dhe djersitjes.
 5. Lëngjet jeshile; Lëngjet jeshile janë plot me klorofil dhe fitonutrientë që mbështesin detoksifikimin.
 6. Përdorni sauna infra të kuqe: Saunat me infra të kuqe janë një mënyrë fantastike për të mbështetur detoksifikimin përmes djersitjes. Nëse nuk jeni në gjendje të futeni në një saunë me infra të kuqe, mund të përdorni një sauna me avull në qendrën tuaj të palestrës, por nuk do të depërtojë thellë në inde si IR Sauna. Sidoqoftë, marrja e ekspozimit ndaj nxehtësisë dhe djersitjes do të jetë një përfitim i madh.
 7. Përmirësoni lëvizshmërinë e zorrëve; Lëvizjet e zorrëve janë thelbësore për detoksifikimin. Ushqimi i një diete anti-inflamatore të pasur me fibra, konsumimi i farave chia dhe liri, pirja e supës së kockave, ngrënia ushqime të fermentuara dhe duke marrë probiotikë, të gjitha mbështesin lëvizshmërinë e zorrëve.
 8. Vajrat esencialë difuziv; Përhapja e vajrave sencialë në shtëpinë tuaj ndihmon për të përmirësuar cilësinë e ajrit dhe jep energji për trupin dhe sistemet tuaja të detoksifikimit.
 9. Ujë me uthull molle ose me limon; Uthulla e mollës përmban acid malik dhe limoni dhe uji i limonit përmbajnë acid limoni. Këto acide ndihmojnë në hapjen e kanaleve biliare në mëlçi dhe fshikëzën e tëmthit dhe i bëjnë ato më të efektshme në eliminimin e gurëve biliare.
 10. Ecni jashtë çdo ditë; Dilni jashtë pa këpucë dhe lejoni që këmbët tuaja të zhveshura të prekin tokën, në mënyrë ideale në bar, dhe ose rërë dhe të kaloni të paktën 10 minuta të bazuara çdo ditë. Toka siguron elektrone falas që ju ndihmojnë të mbroheni nga EMF i bazuar në teknologji që mund të jetë i dëmshëm për trupin tonë.

Pastrimi 7-ditor i mëlçisë

Gjatë pastrimit 7-ditor të mëlçisë, konsumoni ushqimet e lëngshme të mëposhtme në kohët e ngrënies. Mos u shqetësoni, këto ushqime të lëngshme janë tepër ushqyese dhe absolutisht të shijshme. Do të ndiheni të kënaqur gjatë gjithë 7 ditëve të pastrimit të mëlçisë. Kjo është një strategji e shkëlqyer për ta bërë çdo tre muaj ose një apo dy herë në vit në varësi të qëllimeve tuaja shëndetësore.

– Mëngjesi

Çdo mëngjes të pastrimit 7-ditor të mëlçisë, pini 1 litër ujë me limon ose ujë me uthull molle brenda 3 orëve, të ndjekura nga 1 deri në 2 gota të një çaji specifik detoks të mëlçisë. Çaj i luleradhiqeve është shumë i mirë për të mbështetur pastrimin e mëlçisë.

– Vakti i 1-rë

Si vakti i parë i ditës, shijoni një pije të shëndetshme për zorrët me këto përbërës:

 • 1 deri në 2 gota qumësht kokosi
 • 1/2 – 1 avokado
 • 1 lugë të vogël ginger pluhur
 • 1/2 filxhan manaferrash organike (opsionale)

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në blender dhe shijojeni!

– Vakti i 2-të

Si vakti i dytë, shijoni një gotë tjetër të lëngut të shendetshëm për zorrët duke përdorur të njëjtën recetë që keni bërë për mëngjes.

Ushqimi i darkës

Për darkë, zgjidhni një nga supat e shijshme të mëposhtme për përkrahjen e mëlçisë:

– Supë detox me limon

– Supë kokosi me kerri

– Supë me avokado dhe kastraveca

– Supë me kokos, xhenxhefil, oriz, lulelakër

– Supë pule me avokado

Para se të flini

Para shtratit, rekomandohet një filxhan çaj luleradhiqe ose çaj bar blete, nëse keni probleme me gjumin. Këto çajra bimorë mund të ndihmojnë në hapjen e shtigjeve të kullimit dhe të mbështesin detoksifikimin e duhur dhe gjumin cilësor.

Ilace bimore për të mbështetur pastrimin e mëlçisë

Për të mbështetur më tej pastrimin dhe detoksikimin 7-ditor të mëlçisë, ne rekomandojmë produktin bimor “LivePhora”, i cili përmban një formulë të specializuar për përkrahjen e mëlçisë që siguron lëndë ushqyese të përfshira në rrjedhjen e biliare dhe metabolizmin e yndyrës, përfshirë kolinën, taurinën dhe metioninë. Është gjithashtu një detoks për veshkat dhe mëlçinë, dhe një mbështetës aktiv i imunitetit.

Dozimi normal: Merrni 2 kapsula në fund të çdo vakti.

Dozimi i Avancuar: Merrni 3-4 kapsula në fund të çdo vakti.

Përfundim

Toksinat janë kudo, në ajrin që thithim, ushqimin që hamë dhe produktet që përdorim. Mbingarkesa toksike në trupin tonë mund të çojë në inflamacion, lodhje, dhimbje dhe sëmundje. Për të zvogëluar rrezikun e çështjeve shëndetësore dhe për të forcuar shëndetin, është e rëndësishme që të mbështesni sistemin e detoksifikimit të trupit tuaj, më e rëndësishmja mëlçinë tuaj, organin më të madh detoksifikues të trupit.

Ndiqni pastrimin 7-ditor të mëlçisë që kemi përshkruar në këtë artikull për të detoksifikuar mëlçinë dhe për të përmirësuar funksionimin e saj, për të provuar energji më të mirë, lëkurë më të pastër dhe qartësi mendore.

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Mëlçisë


Mëlçia është organi më i rëndësishëm i trupit, pa funksionin e plotë të së cilës njeriu nuk jeton shumë gjatë, pasi ajo kryen mijëra funksione jetike për trupin. Nga detyrat kryesore të mëlçisë është se ajo detoksifikon dhe shkatërron kimikatet në gjak, duke përfshirë barnat dhe ndotësit toksikë. Ajo është përgjegjëse për kryerjen e funksioneve të ndryshme si sintezën e proteinave, sintezën e glikogjenit dhe prodhimin e biokimikëve që janë të nevojshëm për tretjen.

Ndërsa një mëlçi e shëndetshme ka aftësinë të ripërtërihet, ose të rigjenerohet kur dëmtohet, inflamacioni kronik dhe hepatiti mund të dëmtojnë mëlçinë përgjithmonë, duke çuar më tej në cirrozë dhe kancer ose dështim të mëlçisë, nëse nuk trajtohet si duhet në mënyrë natyrale dhe të sigurt.

Është me rëndësi jetike që të ndërmerrni hapa për ta mbajtur mëlçinë të shëndetshme, pa hepatit dhe pa kancer, duke kufizuar marrjen e alkoolit, duke qëndruar të hidratuar, duke ngrënë pastër dhe më e rëndësishmja duke marrë ilaçe bimore për kujdesin e mëlçisë dhe shërimin e sëmundjeve të saj.

Për të stimuluar ripërtëritjen e mëlçisë, për të parandaluar dëmtimin e saj dhe për të luftuar sëmundjet e saj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, për të zhvilluar produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook