Hapa që ndihmojnë të pastroni Mushkëritë nga Nikotina

Hapa që ndihmojnë të pastroni Mushkëritë nga Nikotina

 

Duke ndërmarrë disa hapa që fillojnë pas lënies së duhanit, mund t’i aplikoni vetë në shtëpi çdo ditë dhe do të vini re një përmirësim në funksionin e mushkërive dhe në procesin e frymëmarrjes.

Pastrimi i mushkërive nga nikotina është i mundur, veçanërisht nëse kjo bëhet përpara se dëmtimi i pjesëve të mushkërive të ndodhë si rezultat i viteve të gjata të pirjes së vazhdueshme të duhanit, kështu që ne kemi përgatitur një listë të gjërave që do t’ju ndihmojnë të pastroni mushkëritë pas lënies së duhanit.

  1. Të jesh aktiv

Aktiviteti fizik është shumë i rëndësishëm për një duhanpirës për të pastruar mushkëritë nga nikotina. Qëndrimi aktiv është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të ruajtur dhe përmirësuar funksionin e mushkërive, si dhe për t’ju ndihmuar të kapërceni simptomat e lënies së duhanit. Këtu nuk duam të ushtroheni me energji, por thjesht të bëni një shëtitje të thjeshtë dhe të ecni jashtë do t’ju ndihmojë. mbajini të hapura qeset e ajrit në mushkëri dhe nëse këto qese mbeten të hapura, do të jeni në gjendje të shkëmbeni oksigjen dhe të merrni aq oksigjen sa i nevojitet trupit tuaj.

  1. Shmangni duhanin pasiv

Kjo nuk kërkon që ju të mendoni gjatë. Shmangni duhanin pasiv dhe qëndroni larg njerëzve që pinë duhan, apo vendeve ku pihet duhan. Përveç pluhurit dhe kimikateve, ai stimulon funksionet e shëndetshme të mushkërive për të përfunduar detyrën e pastrimit të mushkërive nga nikotina. Studimet kanë gjetur se ekspozimi në ajër të pastër redukton prodhimin e nikotinës dhe mukusit në mushkëri, duke mos lënë kështu asnjë shans që mukusi të bllokojë ato rrugë të vogla ajri dhe ta bëjë të vështirë marrjen e oksigjenit.

  1. Pini lëngje të ngrohta

Mbajtja e trupit të hidratuar është e rëndësishme për shëndetin e mushkërive duke pirë tetë gota ujë në ditë. Kështu, ju mbani të hollë çdo mukozë në mushkëri, gjë që e bën më të lehtë heqjen e tij kur kolliteni. Këtu vjen roli i lëngjeve të ngrohta si çaji, supa, apo edhe uji i vakët. Ky hollon viskozitetin e mukusit, duke e bërë më të lehtë largimin nga rrugët e frymëmarrjes.

  1. Ekspozimi ndaj avullit

Ekspozimi ndaj avullit është një metodë terapeutike në të cilën avujt e ujit thithen për të liruar mukozën dhe për të reduktuar inflamacionin në tubat bronkiale, duke pastruar kështu mushkëritë nga nikotina. Në të vërtetë, një studim i kryer në vitin 2018 mbi një grup të vogël pacientësh me sëmundje pulmonare obstruktive kronike tregoi se rezultatet e përdorimit të avullit përmirësonin ndjeshëm frymëmarrjen e tyre.

  1. Hani ushqime të shëndetshme

Ushqimet anti-inflamatore përmirësojnë funksionet e mushkërive dhe zvogëlojnë inflamacionin në to dhe në këtë mënyrë ndihmojnë në pastrimin e mushkërive nga nikotina, sepse mushkëritë e duhanpirësit janë më të mundshme për t’u infektuar duke e vështirësuar frymëmarrjen. Ushqimet anti-inflamatore përfshijnë:

– Manaferrat

– Qershia

– Spinaqi

– Lakra

– Ulliri

– Bajamet

– Ananasi

– Agrumet (limon, mandarinë, portokall, grejpfrut, etj.).

– Zarzavatet dhe perimet me gjethe (brokoli, selino, lulelakër, trumzë, rozmarinë, rrepkë, hudhër, qepë, xhenxhefil dhe shafran i Indisë).

Këto ushqime reduktojnë inflamacionin, eliminojnë mukozën e tepërt, qetësojnë dhimbjen e fytit, pastrojnë sinuset, zvogëlojnë kongjestionin në sistemin e frymëmarrjes dhe ndihmojnë në sigurimin e trupit me oksigjen.

Shmagni!

Shmangni ushqimet që rrisin prodhimin e mukusit në mushkëri, duke e bërë më të vështirë pastrimin e tyre pas lënies së duhanit:

– Produktet e qumështit, që përfshijnë djathin, gjalpin, kremin, kosin dhe qumështin.

– Ushqimet e përpunuara: Shmangni çdo mish ose ushqim që është ruajtur për të zgjatur afatin e ruajtjes ose për të ndryshuar shijen e tij.

– Ushqimet e shpejta.

– Ëmbëlsirat.

– Kafeinën në kafe, pije freskuese etj.

  1. Merrni ventilim të mirë

Një filtër ajri në shtëpi mund të ndihmojë në heqjen e alergeneve dhe grimcave, të cilat do të ndihmojnë në pastrimin e shpejtë të mushkërive nga nikotina si rezultat i aksesit në ajër të pastër. Gjithashtu, ajroseni shtëpinë çdo ditë për të lejuar që ajri i jashtëm të hyjë. Duhet të bëhet pastrimi i shtëpisë në mënyrë të vazhdueshme në mënyrë që grumbullimi i papastërtive të mos prekë mushkëritë, por duhet të keni kujdes nga shumë produkte pastrimi shtëpiake që përmbajnë kimikate të dëmshme dhe është shumë e rëndësishme për ju t’i përdorni me kujdes, veçanërisht nëse janë amoniak, sepse janë veçanërisht irritues të rrugëve të frymëmarrjes.

  1. Bëni ushtrime të frymëmarrjes

Specialistët e rehabilitimit të mushkërive rekomandojnë ushtrime të frymëmarrjes diafragmatike për të ndihmuar mushkëritë të funksionojnë siç duhet nëse nuk keni sëmundje kronike të mushkërive, por mushkëritë janë të dëmtuara. Vazhdimi i këtyre ushtrimeve pas lënies së duhanit do të ndihmojë në pastrimin e mushkërive dhe rikthimin e tyre në gjendjen e plotë të shëndetit. Hapat janë si më poshtë:

– Merrni frymë ngadalë përmes hundës, merrni frymë për rreth 2 sekonda dhe nxirreni përmes gojës për rreth 4 sekonda, duke e mbajtur hundën të mbyllur për të kufizuar rrjedhën e ajrit gjatë nxjerrjes.

– Nxirrni frymën në mënyrë të qëndrueshme dhe ngadalë, pasi koha shtesë që shpenzoni duke nxjerrë jashtë në krahasim me frymëmarrjen është e rëndësishme.

– Sigurohuni që të relaksoni kokën, qafën dhe shpatullat gjatë gjithë ushtrimit.

Rëndësia e këtij ushtrimi është:

– Hapja e rrugëve të ajrit për të lehtësuar frymëmarrjen.

– Ajri i vjetër, i dëmtuar dhe i bllokuar nxirret nga mushkëritë.

– Promovon relaksimin.

– Lehtëson gulçimin.

8. Merrni produktin bimor Rhanposum

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook