3 Aktivitete për ta luftuar Kancerin tani

3 Aktivitete për ta luftuar Kancerin tani

 

3 aktivitetet e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë ta bëni këtë, si dhe të forconi sistemin imunitar, të përmirësoni disponimin dhe të ndihmoni në luftimin e kancerit.

 

1 | Noti

Noti në det apo liqen, ka treguar se kontribuon në disa mekanizma mjaft të mahnitshëm që mund të ndihmojnë shëndetin.

Për të kuptuar më mirë përfitimet e notit, duhet të kuptojmë rëndësinë e gjumit. Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis problemeve të gjumit dhe kancerit. Gjumi i pamjaftueshëm gjithashtu është shoqëruar me dëmtimin e qelizave, shkurtimin e gjatësisë së telomereve, imunitetin më të ulët dhe plakjen e përshpejtuar. Dhe sipas një studimi të vitit 2014 të botuar në revistën Cancer Research, “gjumi i fragmentuar” ka lidhje të drejtpërdrejta me përshpejtimin e rritjes së tumorit.

Noti, nga ana tjetër, është zbuluar se në fakt i ndihmon individët të flenë më thellë dhe më gjatë. Studime të tilla si një hetim mbi të rriturit e ulur që kishin pagjumësi zbuluan se stërvitja rregullisht, duke përfshirë notin, i ndihmonte ata të flenë gjatë gjithë natës.

Një nga arsyet pse noti mund të jetë kaq i dobishëm për zakonet e gjumit është se si mund të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak. Një provë e vitit 2016 e kryer në Universitetin e Kopenhagës në Danimarkë zbuloi se gratë në premenopauzë, të cilat ishin në gjendje të notonin tri herë në javë për një orë, kishin përmirësuar rregullimin e glukozës, si dhe ndjeshmërinë e rritur ndaj insulinës.

Insulina është një hormon kyç në trup. Kur është jashtë ekuilibrit, kjo mund të ndikojë në hormone të tjera, duke përfshirë melatoninën, e cila është e nevojshme për ruajtjen e ritmeve cirkadiane dhe cikleve të duhura të gjumit.

Interesante, studimi i Kopenhagës zbuloi se noti me intensitet të ulët ishte në fakt më efektiv për ruajtjen e niveleve të glukozës sesa aktiviteti aerobik me intensitet të lartë.

Noti është gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm për njerëzit e moshuar dhe ata me nyje të ngurta ose sëmundje artritike.

Dhe këtu është një këshillë e shpejtë për ata që preferojnë të notojnë në një pishinë kundrejt natyrës së mrekullueshme. Mënyra më e mirë për të shmangur pasojat toksike të kimikateve të vendosura në ujin e pishinës, veçanërisht klori dhe bromi, është të gjesh një pishinë me ujë të kripur. Shumë palestra, qendra pushimi dhe madje edhe hotele po zgjedhin ujin e kripur këto ditë, prandaj sigurohuni që të gjeni një të tillë.

2 | Biçikleta

Nuk ka asgjë si të ndjeni fllad në fytyrë ndërsa jeni me biçikletë përgjatë një shtegu të pyllëzuar ose një shëtitore përgjatë bregut të detit.

Ecja me biçikletë mund të rrisë qetësinë shpirtërore, të largojë letargjinë, të heqë depresionin, të qetësojë ankthin dhe të ndihmojë në nivelet e përqendrimit. Ecja me biçikletë është gjithashtu shumë e mirë për shëndetin fizik, veçanërisht për ndërtimin e forcës si në këmbë ashtu edhe në palcë.

Gjatë ecjes me biciklitë tendosja përkufizohet tek muskujt në shpinë  dhe bark. Zhvillimi i këtyre zonave përmes biçikletës mund të përmirësojë ekuilibrin dhe koordinimin. Përveç kësaj, ndërtimi i forcës në bark mund të parandalojë “animin e përparmë” të legenit. Sipas një studimi të vitit 2011, afërsisht 85 për qind e të rriturve e kanë këtë gjendje të shkaktuar nga qëndrimi ulur dhe një mënyrë jetese e ulur. Megjithatë, shumica as që e dinë se e kanë atë. Pjerrësia e legenit mund të çojë në dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, këputje të disqeve dhe kushte më serioze, si inflamacion dhe ngurtësi e indeve midis nyjeve në shtyllën kurrizore.

Mos harroni se shpina është vendi ku ndodhet nervi vagus, i cili është rruga kryesore e komunikimit motorik dhe shqisor midis trurit. Shëndeti i nervit vagus është i lidhur ngushtë me shëndetin e zemrës, rregullimin e temperaturës, shëndetin e tretjes, njohjen dhe më shumë. Aktivizimi i nervit vagus luan një rol mbrojtës kundër rritjes së tumorit dhe veçanërisht kundër metastazave. Kjo do të thotë se një nerv i shëndetshëm vagus mund t’ju mbrojë kundër kancerit!

Së fundi, studimet kanë zbuluar se çiklizmi është në fakt një nga sportet më ideale për ata që po kurohen nga kanceri.

Këto ditë ka më shumë shtigje për biçikleta se kurrë. Ka shumë aplikacione që mund t’ju tregojnë se ku janë shtigjet më të mira brenda qytetit dhe jashtë rrugës kudo në vend.

3 |Alpinizmi

Alpinizmi mund të jetë një luftëtar kundër kancerit në disa fronte. Të qenit në natyrë është treguar në studime të shumta se qetëson përgjigjet ndaj stresit dhe ul nivelet e kortizolit. Nga ana tjetër, rrahjet më të ulëta të pulsit dhe presioni i gjakut janë të lidhura me kohën që kaloni në natyrë.

Studiuesit zbuluan se nivelet e inflamacionit tek individët që thjesht “ishin” midis pemëve ishin dukshëm më të ulëta. Aktiviteti nervor parasimpatik gjithashtu rritet, gjë që mund të rrisë funksionin imunitar dhe tretjen.

Fitonutrientët specifikë, të quajtur fitocide ose vajra esencialë të drurit, të emetuara nga pemët që banojnë në pyje, në veçanti, janë njohur gjithashtu se kanë veti antikancerogjene.

Tani bashkojini këto përfitime me ecjen në pjerrësi, duke manovruar këmbët midis terreneve shkëmbore dhe ndoshta edhe duke kaluar nëpër pemë të rrëzuara dhe ju keni një stërvitje mjaft të mirë për të nisur!

Ecja është një nga ushtrimet më të mira përreth. Mund të ndihmojë zemrën dhe gjithashtu të përmirësojë funksionin e frymëmarrjes, veçanërisht kur ecni në një lartësi më të lartë.

Njerëzit më jetëgjatë në botë nuk pompojnë hekur, nuk vrapojnë maratonë apo nuk shkojnë në palestra.  Në vend të kësaj, ata jetojnë në mjedise që vazhdimisht i shtyjnë të lëvizin pa menduar për këtë.

Këshilla tjetër në lidhje me ecjen është të përpiqeni të ecni në një mjedis sa më të natyrshëm që të jetë e mundur. Edhe rreth lagjes nëse është e qetë dhe me pemë ose një park lokal është mirë. Studimet kanë zbuluar se ndërsa ecja në një mjedis natyror mund të ulë çrregullimet e lidhura me trurin si depresioni, ankthi, lodhja, konfuzioni dhe gjendjet emocionale negative si zemërimi, ecja në një mjedis urban duket të ketë efektin e kundërt.

Ngrihuni, lëvizni dhe luftoni kancerin në mënyrë natyrale

Ka shumë për të bërë dhe për të zbuluar në këtë botë të madhe dhe të gjerë, si dhe në oborrin tuaj të shtëpisë! Ju mund ta bëni këtë dhe gjithashtu ta ndihmoni trupin të shërohet duke marrë vetëm produkte bimore të gradës më të lartë kurative, që mund të gjendet vetëm te produktet nga bimët e egra të shkretëtirës, ashtu si janë krijuar për të qenë kurim për njeriun.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook