Gjëra të përditshme që mund të dëmtojnë Zemrën

Gjëra të përditshme mund të dëmtojnë Zemrën

 

Ka disa gjëra të përditshme që mund të dëmtojnë zemrën, dhe në këtë artikull ne do të shqyrtojmë gjërat dhe sjelljet që mund t’ju habisin kur të dini se ato mund të dëmtojnë zemrën pa e kuptuar.

  1. Ekspozimi ndaj trafikut

Nuk është sekret që trafiku dhe vonesa në takime mund t’ju stresojë dhe t’ju vendosë nën stres, prandaj studiuesit kanë filluar së fundmi studimet paraprake që lidhin kohën e kaluar në trafik me ekspozimin ndaj zhurmës dhe një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

Përveç kësaj, tingujt e lartë dhe zhurma ndaj të cilave jeni të ekspozuar gjatë kohës që jeni në trafik mund të rrisin shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës, kështu që nëse nuk mund ta shmangni bllokimin e trafikut, përpiquni të ulni presionin psikologjik të shkaktuar prej tij.

  1. Vazhdimi i një jete bashkëshortore të pakënaqur

Zgjedhja e një partneri të suksesshëm të jetës në mënyrë intuitive do të thotë një jetë më e mirë, më e bukur dhe më e lumtur. Një studim i fundit tregoi se statusi martesor është ndër faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës, pasi çiftet e moshuar që janë të kënaqur me marrëdhëniet e tyre kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundje të zemrës sesa të tjerët.

Studiuesit besojnë se arsyeja për këtë është se stresi e bën një person të marrë vendime të këqija në përgjithësi në jetën e tij, dhe stresi stimulon sekretimin e hormoneve që ndikojnë në shëndetin afatgjatë të zemrës dhe arterieve, kështu që filloni që sot të rregulloni çdo ndryshim në marrëdhëniet martesore, nëse ka, për të jetuar një jetë të bukur, të lumtur dhe të shëndetshme.

  1. Ndjeheni i vetmuar

Kalimi i kohës me njerëzit që doni ul nivelin e stresit dhe ju ndihmon të qëndroni aktiv. Të qenit vetëm është një nga gjërat e përditshme që mund të dëmtojë zemrën tuaj dhe të rrisë shanset për sëmundje të zemrës.

Prandaj, përpiquni të largoni spektrin e vetmisë nga jeta juaj, dilni më shumë me miqtë tuaj dhe përpiquni të forconi marrëdhëniet me njerëzit që doni dhe ju duan, ose dilni vullnetarë për të bërë punë bamirësie nga të cilat përfitonikomuniteti, shëndeti dhe zemra juaj.

  1. Infeksion me probleme me mishrat dhe dhëmbët

Megjithëse lidhja e drejtpërdrejtë është ende e panjohur deri më sot, shkencëtarët sugjerojnë se sëmundjet e mishrave të dhëmbëve mund të rrisin shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës.

Ata besojnë se bakteret që jetojnë në gojë mund të lëvizin nga mishrat e dhëmbëve në qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar inflamacion në enët e gjakut dhe shumë probleme shëndetësore që dëmtojnë zemrën tuaj në veçanti dhe shëndetin tuaj në përgjithësi.

Për të shmangur këto lloj çështjesh të përditshme që mund të dëmtojnë zemrën tuaj, ekspertët rekomandojnë të vizitoni dentistin një herë në 6 muaj për një ekzaminim periodik. Nëse vëreni një ndryshim në ngjyrën e mishrave të dhëmbëve, dhimbje në dhëmbë ose ndonjë çështje tjetër të pakënaqshme në gojën tuaj, duhet të lini një takim me dentistin urgjentisht.

  1. Puna me turne

Puna në ndërrime të natës ose turne në përgjithësi, që përfshin orë të parregullta, mund të rrisë shanset për një atak në zemër, sipas një studimi të fundit nga një grup studiuesish.

Studiuesit deklaruan se puna me turne ndikon negativisht në orën biologjike të trupit dhe mendojnë se është ndër gjërat e përditshme që mund të dëmtojë zemrën.

Pra, nëse punoni me turne, mund të jeni në gjendje të ulni shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës përmes ndryshimeve të tjera të thjeshta të jetesës, të tilla si: rritja e sasisë së përditshme të stërvitjes, ngrënia e një diete të shëndetshme dhe monitorimi i shëndetit tuaj rregullisht me mjekun tuaj.

  1. Menopauza e hershme

Nëse jeni një grua që e ka arritur menopauzën herët, pra para moshës 46 vjeçare, shanset për të patur atak në zemër janë dy herë më shumë se gratë që arrijnë menopauzën pas moshës 46 vjeçare.

Arsyeja për këtë mund të jetë për shkak të niveleve të ulëta të estrogjenit në trup, kështu që përpiquni të konsultoheni me një mjek dhe të zbuloni nëse keni ndonjë problem tjetër shëndetësor që mund të rrisë shanset për një atak në zemër, siç është niveli i kolesterolit të keq, për shembull.

  1. Gërhitja

Nëse partneri ju thotë se gërhitni ose bëni një tingull të çuditshëm frymëmarrjeje, sikur nuk mund të merrni frymë lehtë gjatë gjumit, duhet të konsultoheni menjëherë me mjekun. Sepse kjo është ndër gjërat e përditshme që mund të dëmtojnë zemrën.

Ju mund të keni një gjendje të quajtur Apnea dhe kjo gjendje ndodh kur keni një bllokim në disa nga rrugët e frymëmarrjes, të cilat specialistët zakonisht e lidhin me presionin e lartë të gjakut, rrahjet e parregullta të zemrës dhe mpiksjen.

Duke ndjekur trajtimin e përshkruar nga mjeku, është e mundur të kurohet kjo gjendje ose të zvogëlohet ashpërsia dhe pasojat e saj, gjë që do të reflektojë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe do të zvogëlojë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës.

  1. Hepatiti C

Nëse vuani nga inflamacioni i mëlçisë, kjo mund të rrisë shanset për të zhvilluar presion të ulët të gjakut dhe nivele më të ulëta të kolesterolit se të tjerët. Megjithatë, shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës do të jenë më të larta se ato me një mëlçi të shëndetshme.

Studiuesit theksuan se infeksioni me virusin e hepatitit C mund të shkaktojë infeksione në qeliza dhe inde të ndryshme të trupit, duke përfshirë ato në zemër, ndaj konsultohuni me mjekun për të marrë masat e nevojshme në mënyrë periodike.

  1. Nuk flini mjaftueshëm

Nëse jeni një nga ata që flenë më pak se 6 orë në ditë, atëherë po bëni gjëra të përditshme që mund të dëmtojnë zemrën. Kjo është për shkak se mungesa e gjumit rrit shanset për të zhvilluar presion të lartë të gjakut, kolesterol të keq, obezitet dhe diabet, të cilat padyshim dëmtojnë zemrën.

Kjo nuk do të thotë që të flini më shumë se 9 orë në ditë. Trupi zakonisht ka nevojë për një periudhë gjumi që varion nga 7-9 orë për shumicën.

  1. Akumulimi i yndyrës së barkut

Edhe pse çdo yndyrë e tepërt e trupit mund të jetë një barrë për zemrën, dhjami rreth barkut dhe zonës së belit në veçanti mund të jetë më i rrezikshmi.

Këto yndyrna mund të stimulojnë trupin të lëshojë hormone dhe kimikate që mund t’ju bëjnë të keni presion të lartë të gjakut, për të ndikuar negativisht në shëndetin e arterieve dhe në nivelet e kolesterolit të keq në afat të gjatë.

Ekspertët këshillojnë meshkujt që perimetri i belit i kalon 101 cm dhe femrat që i kalon 89 cm, të konsultohen menjëherë me mjekun dhe të fillojnë të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin ushqimin e duhur dhe ushtrime të rregullta dhe të përshtatshme.

Një zemër e lumtur është një zemër e shëndetshme!

Zemra është “Linja e Jetës së Trupit Tonë”. Por, ka disa faktorë rreziku që shkaktojnë probleme me zemrën, disa prej tyre janë çrregullimet autoimune, sëmundjet e ndryshme të zemrës, pesha e tepërt, stresi, konsumimi i alkoolit, mungesa e aktiviteteve fizike, etj. Për t’u kujdesur mirë për zemrën tuaj, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar disa bimë të egra shkretinore për kujdesin e zemrës, të kombinuara në sasi të përshtatshme për të zhvilluar produktet bimore të sigurta dhe pa efekte anësore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook