Lidhja midis Astmës dhe Ankthit

Lidhja midis Astmës dhe Ankthit

 

Këto dy gjendje shpesh ndodhin së bashku dhe njëra mund ta përkeqësojë tjetrën. Por trajtimi është i mundur.

Një ndjenjë shtrëngimi në fyt ose gjoks; frymëmarrje e shpejtë, e cekët; ndjenja se po humbisni kontrollin ose se diçka e keqe do të ndodhë; për shumë njerëz, kjo që ndjehet është ankthi, por nëse keni astmë, ju e dini se një shpërthim (apo sulm astme) mund të jetë jashtëzakonisht i ngjashëm. Dhe nëse i keni të dyja, mund ta keni të vështirë të kuptoni se çfarë po i nxit në të vërtetë simptomat.

Njerëzit me astmë kanë deri në tre herë më shumë gjasa të kenë ankth ose depresion, sipas një studimi të fundit. Për më tepër, problemet mund të ushqehen lehtësisht nga njëri-tjetri, me ankthin që e bën më të vështirë kontrollin e simptomave të astmës.

Le të hedhim një vështrim më të afërt se si lidhen ankthi dhe astma, plus çfarë mund të bëni për të gjetur zgjidhje.

Lidhja midis Astmës dhe Ankthit

Rreth një e treta e njerëzve me astmë kanë simptoma ankthi ose një çrregullim ankthi, sipas një analize të Mjekësisë Psikologjike. Për krahasim, 8.1% e të rriturve në përgjithësi kanë simptoma të një çrregullimi ankthi, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Pabarazia në fund të fundit zbret në faktin se të kesh një gjendje kronike të mushkërive mund të marrë një taksë emocionale. Nëse keni astmë dhe keni probleme me frymëmarrjen, po kolliteni dhe po ju prish gjumin, kjo do të çojë në një shkallë stresi.

Për një pjesë të pacientëve, ata kanë simptoma më të këqija të astmës kur janë të stresuar ose të shqetësuar dhe mund të luftojnë më shumë për të kontrolluar astmën në këto momente.

Stresi psikosocial është gjithashtu i lidhur me rezultate më të këqija të astmës tek fëmijët.

Nga Astma te Ankthi

Si mund të shkaktojë Astma Ankth?

Nuk është ekzagjerim të thuhet se frymëmarrja është ndër funksionet tona më thelbësore. Pra, nëse keni probleme me futjen dhe daljen e ajrit, është normale të shqetësoheni. Ju mund të filloni të shqetësoheni se si do të ndikohet dita juaj në punë ose në shkollë. Ju mund të theksoni nëse ilaçet e astmës po funksionojnë ashtu siç duhet. Jo rastësisht, sa më shumë të shqetësoheni, aq më keq përkeqësohen simptomat e astmës.

Pasi të jeni në ankth ose të tensionuar, sistemi endokrin do të fillojë të pompojë hormonet e stresit si kortizoli dhe adrenalina, të cilat aktivizojnë reagimin luftarak të trupit. Kjo mund të bëjë që frymëmarrja juaj të bëhet edhe më e shpejtë dhe e cekët. Dhe kjo nga ana tjetër mund të përkeqësojë më tej astmën. Frymëmarrja e shpejtë e bën më të vështirë nxjerrjen e ajrit nga mushkëritë, gjë që e përkeqëson astmën.

Simptomat e mbivendosura midis ankthit dhe astmës

Astma dhe ankthi kanë disa simptoma të përbashkëta, këto përfshijnë:

– Shtrëngim në gjoks

– Frymëmarrje e shkurtër ose e shpejtë

– Probleme me gjumin ose zgjimin gjatë gjithë natës

Nëse keni probleme me frymëmarrjen dhe nuk jeni të sigurt nëse jeni në ankth ose për shkak se astma është duke u ndezur, përdorimi i një matësi të pikut të rrjedhës mund të ndihmojë. Pajisja e dorës është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të kontrolluar se sa ajër mund të nxirrni nga mushkëritë. Nëse norma bie brenda zonës normale (të cilën mund ta përcaktoni me mjekun), astma nuk është fajtori. Nëse shkalla është më e ulët se normalja, kjo është një shenjë se astma është duke u ndezur.

Astma e shkaktuar nga stresi

Emocionet e forta, duke përfshirë stresin ose ankthin intensiv, ndonjëherë mund t’ju bëjnë të merrni frymë aq shpejt sa të filloni të hiperventiloni, gjë që mund të shkaktojë një atak astme.

Hiperventilimi shpesh shënohet nga:

– Gromësirë ose tharje e gojës

– Dhimbje gjoksi ose palpitacione

– Marramendje

– Ndjenjë mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash

– Ndjeheni të dobët ose konfuz

– Spazma muskulore në duar ose këmbë

– Frymëmarrje e shkurtër

Trajtimi i Astmës dhe Ankthit

Marrja nën kontroll e astmës do t’ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë dhe të zvogëloni rrezikun për shpërthime. Dhe thjesht duke ditur se keni mjetet për të menaxhuar simptomat e astmës, shpesh mund të ndihmojë në lehtësimin e ankthit. Nëse jeni ende duke luftuar me ndjenjat e stresit ose ankthit pasi keni gjithashtu astmë, trajtimi natyral me bimë të shkretëtirës do tju ndihmojë. Trajtimet natyrale që i gjeni në fund të artikullit, kanë treguar se përmirësojnë cilësinë e jetës, nivelet e ankthit dhe kontrollin e astmës tek të rriturit dhe fëmijët me astmë.

Reduktimi i stresit

Këshilla për reduktimin e stresit me astmë

Gjetja e strategjive që ndihmojnë në uljen e stresit mund ta bëjë më të lehtë kontrollin e astmës. Disa opsione të provuara për t’u marrë parasysh:

– Hani një dietë të shëndetshme

Plani i të ushqyerit nuk do të kurojë gjithcka, por ngarkimi me fruta dhe perime mund t’ju ndihmojë të menaxhoni nivelet e stresit, sugjeron një studim klinik i të ushqyerit. Një fakt tjetër: Dietat e shëndetëshme mund të ndihmojnë në reduktimin e simptomave të astmës falë efekteve të tyre anti-inflamatore.

– Ushtrohuni rregullisht

Aktiviteti fizik është një eliminues i madh i stresit. Vetëm 20 minuta aktivitet fizik, tre ditë në javë, ka treguar se menaxhojnë stresin tek njerëzit me astmë.

– Flini mjaftueshëm

Të gjithë ndihemi më të trullosur kur nuk kemi pasur gjumë të mjaftueshëm. Për më tepër, të rriturit astmatikë që flenë pesë ose më pak orë në natë përjetojnë më shumë shpërthime në krahasim me ata që flenë gjashtë deri në tetë orë.

– Relaksohuni në natyrë dhe ajër të pastër

Praktikat e frymëmarrjes së ngadaltë dhe të thellë mund t’ju ndihmojnë të gjeni qetësi në momente të tensionuara. Praktika të tilla gjithashtu mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit të rrugëve të frymëmarrjes që e bën më të lehtë frymëmarrjen.

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook