6 Shenja kritike që tregojnë se keni nevojë për detoks

6 Shenja kritike që tregojnë se keni nevojë për detoks

 

A po përpiqet trupi t’ju tregojë diçka? A ka ndonjë arsye që trupi po reagon ndryshe dhe po funksionon në mënyrë joefikase?

Kjo plogështi dhe ky reagim rezulton nga toksina të akumuluara në sistem – thellë në nivelin e indeve – të cilat ju pengojnë fizikisht dhe ngadalësojnë aftësitë mendore. Madje mund të përpiqeni të ngrini humorin duke u kënaqur me ushqime jo të shëndetëshme, por kjo vetëm sa do të fillojë një rreth vicioz dhe do ta përkeqësojë situatën.

Rekomandohet që t’i nënshtroheni një pastrimi të thellë për t’i larguar këto toksina nga trupi, në mënyrë që të mund të ktheheni në 100% – fizikisht, mendërisht dhe emocionalisht.

Ndërkohë, duhet të përpiqeni gjithashtu të minimizoni marrjen e ushqimeve komplekse dhe t’i lini trupit kohë të riparohet dhe të rikthehet.

Shenja që tregojnë se trupi ka nevojë për një detoks

  1. Keni shtuar peshë dhe nuk jeni në gjendje ta humbni atë

Rritja jonormale e peshës është një nga shenjat treguese të toksinave në trup. Akumulimi i toksinave ngadalëson metabolizmin, duke çuar në shtim në peshë. Trupi mund të zgjerojë qelizat dhjamore dhe të thithë ngarkesën toksike për t’u përballur me toksicitetin e lartë dhe për të parandaluar që toksinat të prekin organet vitale. Pas kësaj, këto qeliza yndyrore janë shumë të vështira për t’u eliminuar. Nëse vëreni se yndyra vazhdon edhe me kujdes të kujdesshëm ndaj cilësisë dhe marrjes së ushqimit, kjo është një shenjë paralajmëruese që trupi ka nevojë për pastrim më të thellë për t’u zbutur dhe pastruar.

  1. Në përgjithësi ndiheni të lodhur ose të plogësht

Në mëngjes, ndoshta nuk ka asnjë ndjenjë eksitimi për ditën; tërhiqesh nga shtrati. Deri në mbrëmje, ndiheni të rraskapitur. Kjo është një nga shenjat e hershme të mbingarkesës toksike në trup. Edhe kafeina dhe stimuluesit e tjerë të jashtëm nuk arrijnë t’ju ‘gëzojnë’.

  1. Nuk keni një gjumë të plotë të natës

Në një farë mënyre, ora e trupit ka shkuar keq. Rrotulloheni dhe ktheheni në shtrat; keni gjumë të lehtë dhe të shqetësuar. Mendja turbullohet ndërsa qëndroni zgjuar në orët e vona. Zgjoheni duke u ndjerë të ngurtësuar, ndonjëherë me dhimbje në nyje dhe muskuj. Përsëri, kjo është një nga shenjat që ju nevojitet një pastrim për të hequr toksinat nga trupi.

  1. Keni ndryshime të vogla por të vazhdueshme të balancimit

Mund të jetë puçrra, skuqje e papritur ose një gungë në lëkurë. Ndoshta vazhdoni të teshtitni nga tymi ose një kollë e vogël e thatë. Lëkura mund të jetë e thatë dhe duket se është e sapo rrudhur. Flokët papritmas janë të të dobët dhe të brishtë – gjithnjë e më shumë. Këto janë shenja të mbingarkesës me toksina. Ndonjëherë, shenjat e toksicitetit mund të mbivendosen me simptomat e një infeksioni viral/bakterial ose një gjendje shëndetësore themelore. Nëse simptomat përkeqësohen çdo ditë, merrni parasysh marrjen e një kontrolli të plotë shëndetësor për të përjashtuar çdo shqetësim të madh.

  1. Lëvizjet e zorrëve nuk janë të rregullta

Ndonjëherë kapsllëk, i fryrë dhe jo i lirshëm. Mendoni se jeni gjithmonë në rrezik nga dispepsia çfarëdo që hani. Këto janë disa simptoma të zakonshme të mbingarkesës toksike, të cilat pasqyrojnë mënyrën se si funksionon sistemi tretës. Rritja e fibrave në ushqim dhe marrja e ujit është e dobishme, por mbani në mend se zorrët kanë nevojë për detoksifikimin sezonal, veçanërisht pas ushqimeve të pasura të dimrit.

  1. Nuk ndiheni mirë emocionalisht

Lodhja, letargjia dhe pagjumësia e mundshme – të gjitha shtohen dhe ndikojnë në gjendjen mendore dhe emocionale. E keni të vështirë të përqendroheni në punë? A ndiheni ‘të dobët’ edhe kur nuk ka arsye të dukshme? Lehtësisht në depresion, ndoshta në ankth, nervoz apo të pasigurt, apo me humor? Ndonjëherë, një gjendje e shqetësuar mendore mund të pasqyrojë simptoma toksike të trupit. Pastrimi mund t’ju ndihmojë të ktheheni në brazdë!

Nëse ndonjë nga simptomat e mësipërme përshkruan gjendjen tuaj, trupi po ju thotë se ka nevojë për një detoks të plotë. Pastrimi pranveror është më i rëndësishmi në klimat e ftohta për t’ju përgatitur për vitin e ardhshëm.

Këtu janë disa mënyra natyrale efektive dhe ndërhyrje në stilin e jetesës që mund të ndihmojnë në detoksifikimin dhe rikuperimin e shëndetit tuaj fizik, mendor dhe emocional.

– Hani një dietë të thjeshtë por të ekuilibruar

Procesi i detoksifikimit fillon me pastrimin e zorrëve.

Kufizoni marrjen e ushqimeve të skuqura dhe substancave dehëse, si alkooli dhe cigaret, pasi këto substanca rrisin nivelin e radikalëve të lirë në sistem.

– Vakte të vogla të shëndetëshme

Konsumimi i ushqimit mbush boshllëkun midis vakteve dhe ju ndihmon të keni fuqi gjatë ditës. Por është e rëndësishme ta bëni atë siç duhet. Thënë kështu, shmangni patatet e skuqura, çokollatat dhe ushqimet e tjera të përpunuara. Në vend të kësaj, mund të hani fruta, rrush të thatë, avokado, arra dhe perime të ziera në avull. Pastrimi nuk do të thotë të vdesësh nga uria!

– Rritja e marrjes së ujit

Hidratimi është i rëndësishëm. Pini të paktën 3-4 litra ujë në ditë. Sa më i ngrohtë, aq më mirë. Ju madje mund ta mbushni ujin me bimë për tretjen – qimnon, kopër, koriandër ose mendër. Pirja e shumë ujë është një nga mënyrat më të lehta dhe më efektive për të larguar toksinat nga trupi. Megjithatë, shmangni pirjen e ujit menjëherë para ose pas ngrënies për të parandaluar dispepsinë.

– Shmangni të qëndruarit zgjuar në orët e vona

Duhet të hani vaktin e fundit pas perëndimit të diellit dhe të shkoni në shtrat në orën 22:00. Kur flini në orën 22:00 dhe zgjoheni në orën 6 të mëngjesit, trupi do të ketë gjumë të mjaftueshëm dhe të qetë, gjë që është thelbësore gjatë një pastrimi.

Pas disa ditësh në regjimin e detoksifikimit, mund të ndiheni më energjikë dhe të gëzuar dhe jo të nervozuar. Megjithatë, ‘nuk duhet të shqetësoheni pasi këto janë disa simptoma të largimit të toksinave nga trupi’!

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook