Mjeku paralajmëron nënat: Buka e bardhë kërcënon fëmijën me sëmundje të rënda

Mjeku paralajmëron nënat: Buka e bardhë kërcënon fëmijën me sëmundje të rënda

 

Nënat zakonisht mbështeten te buka e bardhë për të përgatitur sanduiçe për mëngjes për fëmijët e tyre, pa e kuptuar se ngrënia e saj ka një efekt të dëmshëm në shëndetin e fëmijës, i cili shkakton shumë probleme shëndetësore, kryesisht mbipeshën.

Rreziqet e miellit të bardhë

Mjeku Hani Gibran, një konsulent për obezitetin dhe dobësinë, thotë se buka e bardhë përbën një kërcënim serioz për shëndetin, sepse përgatitet nga mielli i bardhë, i cili shkakton një rritje të papritur të nivelit të sheqerit në gjak dhe pastaj ulet shpejt përsëri, duke çuar në një ndjenjë plogështie dhe letargjie, madje mund të çojë në të fikët.

Gibran konfirmon se trupi ruan sheqerin e tepërt në formën e yndyrës në zona me muskuj të dobët, si barku dhe vithet, gjë që çon në shtim në peshë dhe në obezitet të rëndë.

Përveç shtimit në peshë, konsumimi i rregullt i miellit të bardhë mund të shkaktojë rritje të kolesterolit në gjak, sepse përmban acid propionik, i cili kërcënon shëndetin me shumë sëmundje, si arteroskleroza, presioni i lartë i gjakut, sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

Disa studime tregojnë se miellit të bardhë i mungojnë elementet ushqyese të disponueshme në grurë, sepse kompanitë që e prodhojnë e heqin atë nga krundet, e cila karakterizohet nga një përqindje e lartë e fibrave që janë të dobishme për shëndetin e sistemit tretës dhe që ndihmojnë për t’u ndjerë. Kjo shpjegon shkakun e dispepsisë dhe obezitetit kur e hamë.

Dëme të tjera

– Procesi i rafinimit të cilit i nënshtrohet mielli i bardhë i bën produktet e pjekura të dëmshme për shëndetin e kockave, sepse pengon trupin të thithë kalciumin që përmbajnë ushqimet, gjë që e ekspozon atë ndaj rrezikut të brishtësisë dhe frakturave.

– Mielli i bardhë shkakton aciditet në gjak, i cili ndikon në shëndetin e sistemit imunitar të trupit, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve.

Alternativa të shëndetshme të miellit të bardhë

Prandaj, konsulenti për obezitetin dhe dobësinë rekomandon shmangien e plotë të miellit të bardhë dhe zëvendësimin e tij me:

– Bukë me miell që prodhohet nga gruri plotë dhe i parafinuar, sepse është një nga llojet që karakterizohet nga një përqindje e lartë e fibrave të nevojshme për të përmirësuar lëvizjen e zorrëve dhe për të lehtësuar procesin e tretjes, përveç aftësisë së për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit.

Konsiderohet si zgjedhja ideale edhe për ata që janë në dietë, sepse ka pak kalori dhe zvogëlon ndjenjën e urisë gjatë gjithë ditës.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook