Mënyra të thjeshta për të nxjerrë gëlbazën nga fyti

Mënyra të thjeshta për të nxjerrë gëlbazën nga fyti

 

Gëlbaza mund të grumbullohet në rrugët e frymëmarrjes si pasojë e sëmundjeve dhe shkaqeve të ndryshme. Cilat janë metodat më të rëndësishme që ndihmojnë në nxjerrjen e gëlbazës së bllokuar në gjoks? Këtu janë metodat dhe recetat më të rëndësishme.

Grumbullimi i gëlbazës në sistemin e frymëmarrjes është një gjendje shumë e bezdisshme. A ka mënyra për të shpejtuar shërimin dhe për të nxjerrë gëlbazën? Përgjigja është po. Këtu janë informacionet më të rëndësishme për gëlbazën dhe mënyrat për ta hequr qafe atë:

Çfarë është gëlbaza?

Gëlbaza është mukoza që prodhohet në mënyrë specifike brenda sistemit të frymëmarrjes dhe jo në pjesën tjetër të trupit. Zakonisht del me një kollë, të ngarkuar me viruse dhe baktere që shkaktuan sëmundjen, përveç qelizave imune që luftojnë sëmundjen.

Gëlbaza zakonisht vjen në disa ngjyra të ndryshme, secila prej të cilave ka kuptimet e veta, si më poshtë:

– Gëlbaza përmban qeliza që luftojnë sëmundjet.

– Gëlbaza kafe ose e kuqe tregon kruarje të brendshme në traktin respirator.

– Gëlbaza e verdhë në përgjithësi tregon sëmundje.

Ka shumë sëmundje dhe shkaqe që mund të çojnë në grumbullimin e gëlbazës në gjoks, si: dhimbje të fytit, grip, kollë, alergji dhe ftohje.

Ka shumë mënyra, metoda dhe trajtime të ndryshme që ndihmojnë në largimin e suksesshëm të gëlbazës dhe përshpejtimin e procesit të shërimit, më të rëndësishmet prej të cilave janë:

Recetat natyrale

Kjo është një listë me disa receta natyrale dhe të thjeshta që do t’ju ndihmojnë të shpëtoni shpejt nga problemi i gëlbazës:

  1. Lëngjet e ngrohta

Pijet e nxehta ndihmojnë në mbajtjen e trupit të hidratuar dhe gradualisht tretin dhe nxjerrin gëlbazën në mënyrë që të dalin në sasi më të mëdha me kollën dhe në mënyrë që trupi të fillojë ta largojë më shpejt. Këto lëngje përfshijnë:

– Ujë të ngrohtë.

– Çaj pa kafeinë.

– Lëng mishi ose pule.

– Supa të ngrohta me perime.

  1. Hudhra dhe qepa

Qepa mund të luajë një rol efektiv në trajtimin dhe largimin e gëlbazës. Ju mund të përfitoni nga qepa duke grirë një qepë dhe duke e vendosur qepën e grirë në ujë dhe duke e lënë të zhytet për disa orë, pastaj merrni disa lugë çdo ditë.

Sa i përket përfitimeve të hudhrës në largimin e gëlbazës, ato mund të merren thjesht duke ngrënë një thelpi hudhër çdo ditë.

  1. Mjalti

Mjalti ka një aftësi potenciale për të luftuar bakteret dhe disa sëmundje, veçanërisht kur bëhet fjalë për kollën dhe gëlbazën që e shoqëron atë.

Është e mundur të përfitoni nga mjalti për të larguar gëlbazën duke konsumuar një lugë të tij çdo 4 orë gjatë ditës.

  1. Ananasi

Ananasi është një nga llojet e frutave që janë efektivë në largimin e gëlbazës së bllokuar në rrugët e frymëmarrjes, sepse ananasi përmban një lloj enzime specifike që është në gjendje të luftojë sëmundjet e frymëmarrjes që shkaktojnë gëlbazën.

Ju mund të përfitoni nga ananasi vetëm duke e pirë atë si lëng çdo ditë për të lehtësuar simptomat e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes dhe për të reduktuar ndjeshëm gëlbazën.

  1. Vajrat esenciale

Vajrat esencialë kanë shumë përfitime dhe përdorime, veçanërisht në mjekësinë alternative për qëllime estetike dhe shëndetësore. Një nga përfitimet e këtyre vajrave është se ato ndihmojnë në tretjen e gëlbazës në traktin respirator dhe lehtësojnë nxjerrjen dhe asgjësimin e saj.

Për të marrë përfitimet e përmendura, mund të thithni avullin që del nga lëngjet e ngrohta të përziera me disa pika të këtyre vajrave.

Këtu përmendim në mënyrë specifike këto vajra esenciale: vaj mente, vaj pemë çaji, vaj trumze dhe vaj borziloku.

Këshilla shtesë për nxjerrjen e gëlbazës

Këtu janë disa këshilla dhe ndryshime në stilin e jetës që do t’ju ndihmojnë të largoni gëlbazën në mënyrë efektive:

– Sigurohuni që të qëndroni në një dhomë të lagësht dhe përdorni një lagështues në dhomën e gjumit gjatë natës për t’ju ndihmuar të flini.

– Mundohuni të rrisni numrin e herëve që bëni dush me ujë të ngrohtë, pasi ekspozimi i shpeshtë ndaj avullit të banjës ndihmon në largimin e gëlbazës.

– Provoni të flini në një jastëk pak më të lartë gjatë natës për të lehtësuar frymëmarrjen.

– Mundohuni të pështyni gëlbazën sa herë që mundeni.

– Shmangni kafenë dhe burimet e ndryshme të kafeinës, pasi ato ndihmojnë në largimin e ujit nga trupi, rrisin densitetin e gëlbazës dhe dehidratojnë trupin.

– Qëndroni larg alkoolit dhe duhanit, pasi ato përkeqësojnë gëlbazën.

Kur duhet të shihni një mjek?

Zakonisht, grumbullimi i gëlbazës në rrugët e frymëmarrjes nuk është i rrezikshëm, por nëse ndjeni se gëlbaza përmban pak gjak ose nëse është dukshëm e errët, atëherë është mirë që si masë paraprake të konsultoheni me mjekun.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook