ARTERIET KORONARE

Published On: November 17th, 2022Categories: Zemra dhe Gjaku0 Comments on ARTERIET KORONARE

ARTERIET KORONARE; FAKTORET PARESORE DHE DYTESORE TE SEMUNDJES, SI TA TRAJTONI NE MENYRE NATYRALE TE SIGURT

 

Ç’është sëmundja e arterieve koronare?

Arteriet koronare janë arteriet e zemrës të cilat furnizojnë muskulin e zemrës (miokardin) me gjak dhe nëpërmjet tij i sjellin zemrës oksigjenin e domosdoshëm për jetën. Emri i tyre vjen nga trajektorja si kurorë përreth zemrës.
Ekziston arteria koronare e majtë dhe ajo e djathtë. Arteria e majtë furnizon murin e përparmë, murin anësor dhe atë ndarës të ventrikujve (septumin). Muri i pasëm, ashtu si dhe atriumi dhe ventrikuli i djathtë, furnizohen në shumicën e rasteve nga arteria koronare e djathtë.
Sëmundja koronare ka si karakteristikë kryesore ngushtimin për shkak të arteriosklerozes (kalcifikimeve). Si pasojë mund të shkaktohen çrregullime të qarkullimit të gjakut të muskulit te zemrës, të cilat mund të japin ndijesinë e peshës dhe dhimbjes në dërrasën e kraharorit apo marrje fryme. Më pas shfaqen simptoma ne sforcime fizike e me vone dhe ne qetesi. Në raste të rënda mund të ndodhë bllokimi i menjëhershëm i arteries koronare, i cili shkakton infarktin akut të miokardit që është një situatë jetëkërcënuese.

Gjithmonë është e dobishme identifikimi i faktorëve që çojnë në riskun e sëmundjeve të arteriesklerozës koronare, për të shmangur ose minimizuar efektet e saj mund ti ndajmë në dy lloje: Parësore dhe Dytësore.

Njëzet faktorët parësorë  për sëmundjet e zemrës

 1. Lindja nën peshë.
 2. Presion i lartë i gjakut.
 3. Lëshim i lëkurës në zonën e barkut.
 4. Sëmundjet kronike si; pneumonia, herpes dhe sëmundjet e lëkurës.
 5. Ngritje e nivelit Fibrinogen në gjak.
 6. Çrregullimet e normave të trombociteve.
 7. Rritja e tepërt e numrit të qëlizave të kuqe të gjakut duke shkaktuar viskozitettit të gjakut.
 8. Ngritje në nivele të homocysteinës në gjak.
 9. Efekte negative si; depsesioni, zemërimi dhe armiqësitë.
 10. Duhanpirja.
 11. Mënyra e jetesës ku anon boshllëku.
 12. Nivelet e larta të triglicerideve në gjak.
 13. Ngritja e lartë e nivelit të kolesterolit LDL.
 14. Ulje e shkallës së kolesterolit HDL.
 15. Norma e lartë e lipo-proteinave.
 16. Angazhimi më ushqime dietike, të cilat shkaktojnë arteriosklerozë.
 17. Sëmundja e Diabetit.
 18. Mosha 45 vjeç për burrat dhe 50 për gratë.
 19. Prekja e një anëtari të familjes me sëmundjen artiere koronare nën moshën 55 vjeç.
 20. Prekje në të kaluarën me një nga sëmundjet e arterieve koronare.

Njëzet faktorët dytësorë që shkaktojnë sëmundjet e arterieve koronare

 1. Mungesa e estogjenit afatgjatë tek femrat.
 2. Sëmundjet kronike të veshkave.
 3. Emfizema kronike.
 4. Plogështi e gjëndrave teroide.
 5. Kapja nga sëmundja e luposës sidomos tek femrat.
 6. Sëmundja kronike e veshkave.
 7. Infeksioni me HIV.
 8. Pirja e alkoolit.
 9. Rrahje të shpejta të zemres. Kur tejkalon 80 rrahje në minutë, ose shtimi i rruazave të bardha të gjakut( më shumë se 9,000 qeliza/ml gjak).
 10. Pirja e ujit të gazuar, i cili përmban nivele të ulëta të magnezit dhe kalciumit.
 11. Angazhimi dhe punësimi në fusha të caktuara si: komunikacioni ajror, zjarrfikës, ministër, polic ose angazhime të tjera që i japin presion të madh nervor personit.
 12. Angazhimi në punë më shumë se 60 orë në javë, ku individi nuk ka mundësi që të ketë kohë për argëtim ose për qetësim shpirtëror.
 13. Mungesa e mospëlqimit të vetvetes ose jetën personale. Kjo përfshin mospëlqimin e punës, moskomunikimin me partnerin e jetës, shoqëri e papërshtatshme, izolim nga shoqëria etj.
 14. Varfëria dhe kequshqyerja, mospërkujdesia ndaj shëndetit, ajri i ndotur.
 15. Vdekja e njërit prej bashkëshortëve ose divorci, vakum emocional.
 16. Gjatësia e trupit, qereja ose shfaqja e thinjave të parakohëshme.
 17. Marrja e medikamenteve të caktuara për një kohë të gjatë si: kortizon, pilula që ndalojnë shtatëzaninë ose hormone të ndryshme që marrin meshkujt.
 18. 18. Llojet e gjakut; (A), (AB), (A-B).
 19. Tromboza e gjakut në mënyrë jonormale.
 20. Çrregullim gjenetik.

Trajtimi Natyral për Arteriet Koronare dhe problemet Kardiovaskulare

Shumë studime kanë treguar se trajtimet natyrale bëjnë mrekulli në kurimin e arterieve koronare, këtu përfshihen disa faktorë bazë:

 • Ushqimi, i cili përfshin:

a) Çfarë duhet ngrënë

– Hudhra dhe qepa luftuesit e vjetër të arterieve koronare;

Huthra dhe qepa që në kohët e lashta njiheshin si tretës të mpikjes së dëmshme së gjakut. Këta të dy konsiderohen si kombinim vëllazëror. Ajoene, lënda më e rëndësishme e hudhrës ka veti tretëse për gjakun dmth anti-koagolimit.

Lëndët e qepës pengojnë pllakat e gjakut që të ngjiten me njëra tjetrën. Qepa ka aftësi për shpërbërjen e  mpikjes.

– Peshku.

Asgjë nuk krahasohet me peshkun dhe aftësinë e tij për të parandaluar formimin e mpikjes dhë shpëtimi prej saj nëse është formuar.  Kjo për përmbajtjen e pasur që ka peshku me  acide yndyrore të mrekullueshme omega-3 dhe efekti që ka ky vaj në koagulimin e gjakut.

– Rrushi

Pija e rrushit ose ngrënia e rrushit parandalon bllokimin e artiereve dhe mbron zemrën nga tromboza e gjakut.

– Kërpudhat e zeza

Kërpudha e zezë përdoret më shumë në Lindjen e Largët dhe quhet Mo-er ose pemë e autorizuar, lënda adenosinë që përmban ka efekte për shkrirjen e gjakut të mpiksur.

– Vaj i ullirit lufton trombën e gjakut

Si zakonisht, vaji i ullirit është gjendur gjithmonë në listat e ushqimeve të dobishme për të luftuar shumë sëmundje. Vaji i ullirit ngadalëson bashkimin e pllakave të gjakut që mund të formojnë mpiksje. Vaji i ullirit ka efekte për mbrojtjen e artiereve nga bllokimi, sepse ai përmban acid-stearik që është i dobishëm për rolin që kryejnë pllakat e gjakut, duke i ushqyer dhe duke i pakësuar lëndën thromboxane që rrit bllokimin e artiereve.

– Arra

Arra është  ushqim i lehtë dhe i dobishëm për zemrën dhe artieret. Arra ul kolesterolin inflamacionin në arteriet e zemrës. Arra është shumë e pasur me omega-3, yndyra të pangopura dhe fibra. Të gjitha këto komponime janë të dobishme për shëndetin e zemrës dhe artieret. E bëjnë atë më të fortë .

– Patatja e ëmbël

Patatja e ëmbël është e dobishme për shëndetin kardiovaskular. Pataja konsiderohet ushqim i shëndetshëm për zemrën në sajë të përmbajtjes të ulët të gelaesimit. Ajo ndalon rritjen e sheqerit të papritur në gjak. Ajo është gjithashtu e pasur me fibra, Vitaminë A, antoksidantë si; lycopene. Këta elementë janë të dobishëm për shëndetin e zemrës.

– Shega

Studimet kanë treguar se shega është nga ushqimet më të pasura me anti-okside, ul riskun e arteriosklerozës, dhe tensionin e gjakut. Shega është e pasur me fibra që mbrojnë nga ngritja e kolesterolit në gjak, mbrojnë nga kanceri i prostates, rregullojnë sistemin sistolik, rregullojnë punen e zemres dhe presionin e gjakut.

Shega permban Vitaminë C,  dhe shton rezervat e vitaminave ne organizem.

– Portokalli

Portokalli, fruti i dobishëm për shëndetin e zemrës, ul kolesterolin në gjak, falë përmbajtjes së tij me fibra të tretshme të quajtura pectin, me praninë e elementit potacium i cili gjithashtu ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut. Studime më të fundit kanë treguar se portokalli ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe ul kaloritë.

– Qershia

Qershitë bëjnë të mundur uljen e kolesterolit në gjak. Madje ndryshe nga shumë fruta të tjera, për përdoruesit e qershive vjen edhe nje lajm i mirë nga Mjekesia Bimore Arabe: Ky frut bën të mundur rënien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave në gjak.

– Perimet me gjethe

Perimet me gjethe si: spinaqi, rrepat, arugula, selino, etj. Këto perime konsiderohen të dobishme për zemrën  dhe artieret, pasi ato janë të pasura me potacium dhe  magnez që janë elementë  për ulen e tensionit të gjakut.ato janë gjithashtu të pasura me fibra, vitamina dhë anti-oksidantë.

Pranaj, shto konsumimin e të gjitha llojeve të perimeve dhe zarzavateve të freskëta e të gjalla, ose të ziera pak, veçanërisht: karrotën,  domatet dhe lëngun e tyre, fasulet e jeshile (bishtajë), brokoli, fasulet,lule lakra,  thjerrëzat, agrumet e plota (me gjithë krunde: gruri, elbi), orizin e zi, luleshtrudhet, mënat dhe manaferrat, bananet, etj. Sallatat janë të dobishme, sidomos të shoqëruara me vaj ulliri dhe me hudhër ose qepë.

– Farat e kungullit

Ngrënia e farave të kungullit është mënyra më e thjeshtë për te konsumuar magnez.

— Si t’i hani? – Përgjigja është: Të plota, me gjithë levozhgë. Levorja ju siguron fibër.
— Farat e kungullit përmbajnë magnez,
— Shmangin vdekjen e hershme,
— Lëvorja e tyre ju siguron fibrën,
— Është mirë të hahen me gjithë lëvore,
— Janë te shëndetshme për zemrën.

b) ÇFARË NUK DUHET NGRËNË

– Mos hani asnjë lloj mishi, e veçanërisht mishin e kuq (mishin e viçit dhe të deles), por mund të hani mishin e pulës dhe të zogjëve duke i hequr lëkurën para zierjes, dhe në asnjë mënyrë të mos skuqen.

– Mos bashko mes dy llojeve të ushqimit të rënduar në proteina në të njëjtin vakt, si për shembull: mos bashko mes mishit dhe bishtajoreve (fasulet, bizelet, etj.) në të njëjtin vakt ngrënie.

– Shmangni ushqime të tilla si sheqerna të rafinuar, alkoolin, dhe kafeinën.

– Qumështi dhe produktet e tij janë të ndaluara, veçse rrallë, në sasi të vogla dhe të skremuara, me përjashtim të qumështit të devesë dhe të dhisë.

– Shmangni ushqimet e skuqura dhe të shpejta (hamburger, hotdog, etj).

– Ndalohen yndyrat dhe vajërat, përveç vajit të ullirit, i cili gjithashtu duhet konsumuar pa e tepruar dhe duhet pasur kujdes të mos skuqet, por duke ia shtuar gjellës apo sallatës në pjatë.

– Të gjitha llojet e bukëve të bardha, paninet, etj, por hani vetëm bukë të zezë.

– Të skuqurat, patatinat, çokollatat janë të ndaluara.

– Të regjurat (turshitë) dhe të gjitha pijet me gaz pa përjashtim.

– Të konservuarat, ngjyrat artificiale, lëndët ruajtëse, janë të ndaluara.

C) Lëngjet dhe Koktejet e frutave dhe perimeve më të dobishe për Koronaret

– Pirja sa më shumë ujë gjatë ditës është e domosdoshme.

– Kombinimet e mëposhtme të lëngjeve janë të dobishme:

— Panxhar + karrota + domate.

— Domate + hudhër.

— Hudhër + rodhe + li (linseed) + stafidhe e zezë.

— Lëng limoni + mjalt blete natyral + vaj ulliri.

– Pirja e ujit të freskët me lëng limoni çdo mëngjes dhe mbrëmje, e pasuar nga një lëng perimesh është gjithashtu i rekomanduar për të ndihmuar

– Pini lëngun e përfituar nga esenca e hurmave indiane (Tamarind), 2-3 gota në ditë.

– Lëngu i rrushit është shumë i dobishëm dhe i nevoshëm.

– Lëngu i shegës.

– Lëngu i panxharit

– Lëngu i karrotës

– Lëngu i selinos

– Pija e luleshtrydhave

Kujdesi që duhet pasur në përgatitjen e pijeve për shëndetin e zemrës

Nuk duhet shtuar sheqer në asnjë prej këtyre lëngjeve natyralë që të mos humbasin asnjë vlerë ushqyese.

 • STILI I JETËS

–  Ushtrime fizike, ajër i pastër, largimi nga stresi, largimi nga shumë vese të dëmshme për shëndetin.

– Mos ha ushqim veçse kur je i uritur dhe mos fut ushqim mbi ushqim në stomak.

– Mos fli menjëherë pas ngrënies, sidomos në darkë, por lëviz sa më shumë.

– Smira, zilia, urrejtja, keqdashja dhe veti të tjera negative si këto, e sëmurin trupin e njeriut dhe zemrë e shpirtin e tij,

– dhe e kudnëra: dashuria, dashamirësia dhe vetitë pozitive emocionale, i japin gjallëri dhe shëndet trupit dhe shpirtit të njeriut.

 • TRAJTIMI NATYRAL PROFESIONAL

Për pastrimin e gjakut dhe ndalimin e rrezikut të trombozës, për uljen e normave të sekretimit tromboxan, i cili ndihmon grumbullimin e pllakave të gjakut, dhe për të gjitha problemet që lidhen me venat koronare dhe gjakun në tërësi, ju ndihmojnë produktet me bimë shkretinore qe i gjeni duke shtypur mbi foton me poshte.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook