Si të shpëtosh nga Ankthi

Published On: November 17th, 2022Categories: Shëndeti Mendor0 Comments on Si të shpëtosh nga Ankthi

Si të shpëtosh nga Ankthi

 

Ankthi është një ndjenjë frike dhe, në disa raste, një ndjenjë e dënimit të pashmangshëm. Termi “Çrregullim Ankthi” i referohet një kategorie të çrregullimeve që përfshijnë ankthin në përgjithësi, çrregullime të stresit post-traumatik, phobias, dhe çrregullime të fiksimit. Një sulm paniku është një episod akut ankthi që mund të shoqërohet me djersitje, gulçim, çaste të nxehti apo të ftohti, rrahje të zemrës, dhe forma të tjera të shqetësimit.

Simptomat

Ankthi është një emocion me shfaqje të merakut të tepruar, mendime shqetësuese, shqetësime gjatë gjumit, dridhje, sjellje ritualistike, ndjenja pashpresie, panik, paranojë, frika e të ndenjurit vetëm apo në vende publike, padurim, çmenduri e lehtë, dhe përkujdesje e madhe në lidhje me mirëqenien e të dashurit.

Simptomat fizike të lidhura me gjendjen përfshijnë rritje të pulsit, rrahje të zemrës, vështirësi apo shpejtësi në frymëmarrje, vështirësi të gëlltitjes, djersitje, gojë e thatë, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, apo të ftohtë / duar të ftohta dhe të lagështa, dhimbje koke, dritë e bardhë ose marramendje, lodhje, dridhje, dispepsi dhe diarre.

Është e rëndësishme të dini se ju nuk jeni duke u çmendur. Ankthi juaj është rezultat i një ndërtimi të stresit në jetën tuaj. Ju mund ta ndryshoni dhe shëroni këtë situatë. Ka shumë gjëra që mund të bëni për të ndihmuar veten me këtë, por është e rëndësishme që të jeni të durueshëm dhe të kuptoni se kjo nuk është diçka që mund ta hiqni brenda një nate.

Shkaqet

Çrregullimet e ankthit i ndodhin njerëzve të të gjitha moshave, por duket të jenë më të zakonshme në mesin e grave. Ndodhja e një ankthi apo sulmi paniku shpesh është e paparashikueshme, por ajo mund të shoqërohet me situata të caktuara të tilla si për shembull ngarja e makinës. Shkaku ekzakt është kompleks, dhe përfshin faktorë kushtëzues, stres emocional, zhbalancime biokimike, si dhe rrethana mjedisore. Te gratë, çrregullimet hormonale mund të shkaktojnë ankth. Prandaj, vlerësimi i hormoneve është thelbësore. Zhbalancimet Amino-acide dhe acido-yndyrore gjithashtu mund të luajnë një rol të rëndësishëm në nxitjen e sulmeve të ankthit.

TRAJIMI NATYRAL I ANKTHIT

Trajtimi natyral i ankthit përfshin ushqimin e shëndetshëm, stilin e jetesës shëndetshëm dhe produktet me bimë shkretinore efektive dhe të sigurta për të gjithë.

 • Ushqimi

Vlerësoni dietën tuaj për të reduktuar konsumin e tepërt të stresit apo ushqime të tilla si sheqerna të rafinuar, dhe qumësht. Duke ndjekur parimet e përcaktuara më poshtë, ju do të hiqni ushqimet dhe pijet që shtojnë toksina në trup, të cilat ndikojnë në gjendjen tuaj shpirtërore dhe në vend të tyre të shtoni ushqime që do të shtojnë ushqyerjen  e trupit për të siguruar një efekt qetësues dhe balancues.

Mos bëni:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Shmangni shtesat e ushqimit.
• Hidheni poshtë sheqerin e rafinuar dhe karbohidratet e thjeshta.
• Mos pini pije të gazuara.
• Shmangni kafeinën.
• Prisni konsumin e alkoolit.

Bëni:

 • Vendosni theksin mbi ushqimet e freskëta organike, me shumë fruta dhe perime.
  • Hani karbohidrate komplekse të tilla si drithërat, farat dhe arrat.
  • Konsumoni supa perimesh, dhe një shumëllojshmëri të gjerë të perimeve të gjelbra dhe të verdha.
  • Mund të hani mish organik të pulave. Viçi më i mirë është ai i ushqyer me bar organik.
  • Hani peshk të egër të pasur me acide yndyrore esenciale, siç janë sardelet dhe salmoni.
  • Pini shumë ujë të pastër, të filtruar.
  • Sigurohuni të hani një mëngjes të shëndetshëm. Mosngrënia e mëngjesit mund të shtojë disnivelet dhe tju bëjë të ndjeheni të lodhur dhe nervoz.

 

 • Stili i jetesës

Modifikoje sjelljen stresuese, duke krijuar një rutinë të shëndetshme ditore që përfshin gjumë të mjaftueshëm, ushqim të rregullt, balancimin e punës me relaksim, dhe duke siguruar një ekzistencë më të organizuar të jetës së përditshme. Shtëpia dhe puna janë mjedise që duhet ti përmirësosh përmes përdorimit të gjërave relaksuese si dëgjimi i Kuranit dhe vajrat esenciale, dhe duke e ruajtur hapësirën të pastër, të lirë nga toksinat, dhe pa rrëmujë.

Zgjedhjet tuaja të mënyrës së jetesës luajnë një rol të madh në mënyrën se sashumë ose sa pak ju jeni ju të ekspozuar ndaj stresit çdo ditë. Këtu janë disa udhëzime që t’i bëni rutinën tuaj të përditshme:
• Sigurohuni  të bëni gjumë të mjaftueshëm dhe të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë.
• Mos kaloni asnjë mëngjes pa qenë të sigurt se ushqimet që hani janë të shëndetshme për ju.
• Ushtrohuni për të paktën 30 minuta, për një minimum prej tre ditëve çdo javë.
• I thoni “Ndal” shqetësimit në lidhje me simptomet tuaja; Në vend të kësaj, dije se çdo ditë je duke lënë të shkojë më pak dhe përpiqu të kuptosh se si të jetosh një jetë të lumtur.
• Vendosni qëllime të arritshme dhe shpërblejeni veten kur t’i arrini ato.
• Freskojeni mendjen duke dalë jashtë vendbanimit tuaj të njohur për të pasur një fokus të ri që do ju ndalojë të kënaqeni nga mendimet negative.
• Gjeni një hobi që ju gëzon dhe angazhohuni me të në një bazë të rregullt.
• Identifikoni frikën tuaj dhe brengat dhe i shqyrtoni ato objektivisht.
• Pasi të keni vendosur për të bërë diçka, veprojeni atë sa më shpejt të jetë e mundur. Hezitimi në marrjen e masave të menjëhershme mund të luftojë në mënyrë dramatike nivelin e stresit tuaj.
• Kultivoni të qeshura në jetën tuaj të përditshme dhe bëni një përpjekje të vetëdijshme për të gjetur humor në gjëra të ndryshme.
• Shmangni periudhat e gjata të izolimit, sidomos nëse jetoni vetëm. Kërkoni dhe gëzoni me miqtë dhe të dashurit tuaj.
• Rregullisht angazhohuni në ushtrime relaksimi dhe meditimi rreth krijimit dhe Krijuesit.
• Mos kini frikë të kërkoni ndihmë, nëse keni nevojë për të, dhe të jeni të sigurt në kërkesat që bëni në mënyrë që tju trajtojnë me respekt dhe të merreni seriozisht nga të tjerët.
• Shmangni përdorimin e alkoolit dhe kafeinën.

 • Produktet me bimë shkretinore

Bimët e Shkretëtirës për përkrahjen e Shëndetit Mendor


Të gjithë e dimë rëndësinë e aftësisë fizike për të na mbajtur të shëndetshëm dhe të gjallëruar gjatë gjithë jetës sonë. Ajo që mund të mos e dini është se aftësia mendore është po aq e rëndësishme. Në fakt, të dyja janë të ndërthurura. Neglizhimi i shëndetit mendor mund t’ju bëjë më pak elastik ndaj ndryshimeve të jetës, duke ju lënë më shumë të ngjarë të bëni zgjedhje të dobëta të jetesës.

Jetesa në një qytet të ngarkuar dhe në një botë sfiduese, bën që çdo person të përjetojë stres në jetën e përditshme. Qoftë kaos shtëpiak, afate të lodhshme, projekte, provime, që të gjitha shkaktojnë stres dhe ankth.

Shumë më pak stres ju motivon për arritje të mëdha, por nëse treguesi arrin lart, atëherë është koha për t’u shqetësuar!

Kështu, për të ruajtur ekuilibrin emocional dhe për të reduktuar stresin, ankthin dhe depresionin, ne kemi hulumtuar bimët shkretinore më efikase për këtë synim dhe kemi zhvilluar produktet bimore që i gjeni të detajuara më poshtë. (shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook