Çrregullimi afektiv sezonal

Çrregullimi afektiv sezonal; Çfarë është dhe si ta trajtojmë

 

Dimri po troket. Ditët janë më të shkurtra, diell ka më pak, dhe temperaturat janë më të ftohta. Ndërsa shumë njerëz kanë vështirësi gjatë kësaj periudhe të vitit, disa luftojnë më shumë se të tjerët. Ju mund të jeni një nga ata individë që merret me sëmundje afektive sezonale. Çrregullimi afektiv sezonal është një lloj depresioni që lidhet me ndryshimet e stinëve dhe karakterizohet nga trishtimi, depresioni, energjia e ulët, lodhja, problemet me gjumin dhe vështirësitë e përqendrimit.

Lajmi i mirë është se nuk duhet të prisni deri në verë për t’u ndier më mirë. Ndërsa çrregullimi afektiv sezonal është i lidhur me sezonin, ekzistojnë disa zgjidhje natyrale që mund të lehtësojnë simptomat tuaja dhe t’ju ndihmojnë të shijoni përsëri jetën tuaj gjatë sezoneve më të ftohta.

Në këtë artikull, do të mësoni se çfarë është çrregullimi afektiv sezonal, simptomat e tij dhe shkaqet më të zakonshme. Më pas do të ndajmë disa nga zgjidhjet natyrore të preferuara për të parandaluar dhe trajtuar çrregullimin afektiv sezonal.

Çfarë është çrregullimi afektiv sezonal

Çrregullimi afektiv sezonal është një formë depresioni. Për dallim nga llojet e tjera të depresionit, çrregullimi afektiv sezonal është i lidhur me ndryshimet në stinët dhe muajt më të errët dhe më të ftohtë të vitit. Njerëzit me sëmundje afektive sezonale kanë tendencë të fillojnë të përjetojnë simptoma rreth të njëjtës kohë çdo vit dhe të ndalojnë t’i kenë ato në të njëjtën kohë të vitit gjithashtu. Simptomat shpesh fillojnë në vjeshtë dhe mbarojnë në pranverë ose në fillim të verës, megjithatë, kjo mund të ndryshojë në varësi të vendit ku jetoni.

Çrregullimi afektiv sezonal nuk është vetëm ngjyra blu e dimrit apo mos pëlqimi i motit të ftohtë. Ai është një depresion i vërtetë, ku përjetohet trishtim, gjendje shpirtërore, motivim i ulët dhe energji e ulët. Shumica e njerëzve e përjetojnë episodin e tyre të parë midis moshës 18 dhe 30 vjeç. Sidoqoftë, një lëvizje në një vend të ri ose një ngjarje madhore në jetë mund të shkaktojë sëmundje afektive sezonale para ose pas kësaj kohe.

Çrregullimi afektiv sezonal ka nevojë për vëmendje gjatë gjithë vitit për ta parandaluar dhe menaxhuar atë. Terapia e lehtë ose fototerapia është një nga format më të zakonshme të opsioneve të trajtimit natyror për çrregullimin afektiv sezonal, megjithatë, ekzistojnë disa mundësi natyrale për të cilat do të mësoni më pas në këtë artikull.

Simptomat e çrregullimit afektiv sezonal

Nëse keni një çrregullim afektiv sezonal, mund të filloni të vini re simptoma gjatë vjeshtës së vonë ose në fillim të dimrit. Ju mund të vëreni një ulje të simptomave në fund të pranverës dhe mund të kalojë pa simptoma gjatë verës dhe muajve të diellit. Në shumicën e rasteve, simptomat në fillim janë të buta dhe kthehen më të rënda pasi përparojnë muajt e ftohtë dhe më të errët.

Shenjat dhe simptomat e çrregullimit afektiv sezonal mund të përfshijnë:

 • Ndjenjë e trishtuar dhe depresion shumicën e ditës, çdo ditë ose gati çdo ditë
 • Energji e ulët
 • Ndjenjë e ngadaltë
 • Ndjenjë e shqetësuar
 • Të kesh motivim të ulët
 • Të kesh probleme për të fjetur
 • Të flini shumë pak ose shumë tepër
 • Vështirësi në përqëndrim
 • Humbja e interesit në aktivitete
 • Ndjeheni të pashpresë, fajtorë ose pa vlerë
 • Mendime për vetëvrasje ose vdekje

Në disa raste, mund të jetë e vështirë të dihet nëse dikush po kalon çrregullime afektive sezonale apo një formë tjetër të depresionit. Kjo është arsyeja pse është veçanërisht e rëndësishme të vihet re kur fillojnë fillimisht ndjenjat depresive. Nëse ato fillojnë gjatë sezonit të ftohtë, mund të ekzistojë një shans i mirë që të kemi të bëjmë me çrregullime afektive sezonale.

Shkaqet e çrregullimit afektiv sezonal

Do të ishte e lehtë të supozonit se arsyeja pas çrregullimit afektiv sezonal është errësira dhe i ftohti. Sidoqoftë, ka më shumë se kaq. Ekzistojnë një larmi shkaqesh të çrregullimeve afektive sezonale. Le t’i hedhim një sy atyre.

– Gjumi i dobët dhe prishja e ritmit të gjumit

Trupi ynë ka nevojë për gjumë të mjaftueshëm për shëndetin tonë fizik, mendor dhe emocional. Gjumi është koha kur qelizat tona më në fund mund të pushojnë, relaksohen dhe riparohen. Pa gjumin e duhur, ato nuk mund ta bëjnë këtë, gjë që mund të çojë në inflamacion, humor të ulët, energji të ulët dhe çështje të tjera shëndetësore.

– Mungesa e ekspozimit ndaj dritës së diellit

Në vjeshtë, ditët tona bëhen gjithnjë e më të shkurtra, që do të thotë më pak diell. Nëse jetoni në një klimë më të ftohtë, do të shihni më shumë re, shi dhe dëborë sesa diell në vjeshtë e dimër, madje edhe gjatë muajve të pranverës. Kalimi i tepërt i kohës brenda shtëpisë kufizon ekspozimin ndaj rrezeve të diellit edhe nëse jetoni në pjesë të ngrohta të botës.

Rrezet e diellit janë thelbësore për shëndetin mendor dhe fizik. Pa dritë të mjaftueshme të diellit, niveli i vitaminës D mund të bjerë, do të ndjeheni më të plogësht, dhe mund të bëheni më të trishtuar dhe të pamotivuar.

– Mangësia e vitaminës D

Dielli është i rëndësishëm për nivelet e shëndetshme të vitaminës D. Mos harxhimi kohë të mjaftueshme në diell, të mos ngrënia mjaftueshëm ushqime të pasura me vitaminë D dhe mos plotësimi i vitaminës D në baza të rregullta mund të çojë në rënie serioze të nivelit të saj. Kjo për shkak se vitamina D është thelbësore për gjendjen shpirtërore, energjinë dhe shëndetin e përgjithshëm.

– Disbioza e zorrëve dhe çrregullimi afektiv sezonal

Gjithçka fillon  në zorrë dhe është e lidhur me të. Nëse zorra jonë nuk është e shëndetshme, shëndeti fizik dhe mendor rrezikohet nga inflamacioni, dhimbja dhe çështjet shëndetësore. Zorra është shtëpia e mikrobiomës sonë. Është vendi ku ushqimi përthithet. Është gjithashtu vendi ku inflamacioni dhe mesazhet mund të udhëtojnë në trurin tonë përmes nervit vagus, nervi më i gjatë që rrjedh nga truri dhe lidhet me zorrët, stomakun dhe organet e tjera.

Në thelb është një autostradë informacioni e dyanshme që është përgjegjëse për lidhjen tru-zorrë. Kur shëndeti i zorrëve është i rrezikuar, truri merr mesazhe që mund të rezultojnë në depresion, ankth ose stres.

Kjo do të thotë që zorra mund të ndikojë në gjumin tuaj dhe gjendjen mendore së bashku me funksionin imunitar dhe metabolizmin.

Disbioza e zorrëve, ndërprerjet e ritmeve cirkiane dhe pagjumësia mund të rrisin stresin dhe ankthin, të cilat që të dyja mund të ushqehen me çrregullime afektive sezonale. Disbioza e zorrëve nuk është vetëm një nga shkaqet e çrregullimit afektiv sezonal, por vazhdon të ushqejë ciklin e simptomave të tij.

Stresi kronik

Çrregullimi afektiv sezonal është një formë depresioni që mund të shkaktohet ose të përkeqësohet nga stresi kronik. Kërkimet kanë treguar që stresi psikologjik mund të ndikojë seriozisht në cilësinë e jetës dhe të çojë në depresion.

– Mungesa e lëvizjes

Gjatë muajve më të ftohtë, mund ta keni më të vështirë të ushtroheni. Mund të jetë më pak e mundshme që të doni të kaloni kohë jashtë e duke bërë një shëtitje ose udhëtim me biçikletë. Nëse jeni duke përjetuar simptoma të çrregullimit afektiv sezonal ose depresionit, lëvizja mund të bëhet edhe më e vështirë. Sidoqoftë, mungesa e lëvizjes mund të ushqejë çrregullimin afektiv sezonal.

Lëvizja rrit gjtihashtu serotoninën dhe endorfinat, kimikate të lumturisë në trurin tonë që rrisin lumturinë, energjinë dhe gjendjen shpirtërore. Lëvizja energjizon trupin dhe mendjen dhe rrit emocionet tona. Mund t’ju ​​ndihmojë madje të merreni me motin e ftohtë jashtë.

Zgjidhje natyrale për çrregullim afektiv sezonal

Nëse keni përjetuar simptoma të çrregullimit afektiv sezonal, ne kemi një lajm të mirë për ju. Ju nuk duhet të vuani më! Ekzistojnë disa zgjidhje natyrale që mund t’i provoni në mënyrë që t’i thoni lamtumirë këtij çrregullimi.

– Dieta anti-inflamatore

Kur bëhet fjalë për shëndetin mendor, emocional dhe fizik, gjithçka kthehet në ushqim. Një dietë inflamatore mund të jetë një nga shkaqet kryesore të simptomave. Për të ushqyer më tej ciklin, njerëzit me sëmundje afektive sezonale mund të kenë më shumë gjasa të dëshirojnë ushqime të rehatisë, ëmbëlsirat, karbohidratet niseshte dhe ushqime pa lëndë ushqyese. Kjo çon vetëm në simptoma më të këqija dhe dëshira të mëtejshme të ushqimit jo të shëndetshëm. Në vend të kësaj, provoni një dietë anti-inflamatore për të mbështetur shëndetin dhe për të zvogëluar simptomat tuaja.

Filloni duke hequr të gjitha ushqimet inflamatore. Kjo përfshin sheqerin dhe kokrrat e rafinuara, glutenin, vajrat e rafinuar, ushqimet e skuqura thellë dhe të përpunuara, mishin, prodhimet konvencionale të qumështit, pijet me gaz dhe me sheqer, dhe ushqimet ndaj të cilave jeni të ndjeshëm.

Kaloni në një plan dietik anti-inflamator, me ushqime të plota, me shumë zarzavate, vegjetale, ushqime me indeks të ulët glicemik, barishte, mish të ushqyer me bar dhe peshq të egër.

– I jepni prioritet zakoneve të gjumit të mirë

Ndërsa gjumi i dobët është një nga faktorët kontribues të çrregullimit afektiv sezonal, ai është gjithashtu një nga simptomat kryesore. Nëse keni një çrregullim afektiv sezonal, ju mund ta gjeni veten duke u rrotulluar në shtrat natën, duke përjetuar gjumë të ndërprerë dhe duke pasur makth ose tmerr natën. Ju mund të keni probleme të shkoni në shtrat në kohë ose të bini në gjumë, megjithatë, mund të zgjoheni të lodhur dhe të dëshironi të qëndroni në shtrat gjithë ditën.

Përparësia e zakoneve të mira të gjumit dhe mbështetja e ritmeve natyrore rrethanore është thelbësore për trajtimin e sëmundjeve afektive sezonale. Sigurohuni që të keni një shtrat të rehatshëm, shtresa dhe jastëkë. Zhvilloni një rutinë të rregullt relaksuese të natës që funksionon për ju.

Fikni elektronikën dhe shmangni sheqerin ose kafeinën afër kohës së gjumit. Angazhohuni në aktivitete relaksuese. Bëni një shtrirje të shpejtë, kontrolloni trupin dhe emocionet tuaja, thoni qëllimet tuaja, dhe merrni kohë për një lutje të shkurtër.

– Përqendrohuni te Falja dhe Lutja

Falja e namazit dhe lutja duhet të jetë një praktikë ditore gjatë gjithë vitit. Depresioni dhe rraskapitja emocionale nuk mund të ekzistojnë në momentin kur mendja juaj është e përqendruar në lutje. Menaxhimi i gjendjes emocionale, mentalitetit dhe qëndrimit mund të ndihmojnë për të përmirësuar depresionin tuaj, të ngritni lodhjen mendore dhe të rritni energjinë fizike. Namazi dhe lutja mund t’ju ndihmojnë për këtë.

– Levize trupin

E di, nëse keni të bëni me simptomat e çrregullimit afektiv sezonal, të dalësh nga shtrati mund të jetë e vështirë siç mund të shkosh në palestër. Por na besoni. Lëvizja e trupit rregullisht është një nga mënyrat e rekomanduara dhe shkencërisht të provuara  për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe çdo formë depresioni, përfshirë çrregullimin afektiv sezonal.

Kërkimet sugjerojnë që edhe 10 minuta në rutine ose 30 minuta ecje mund të rezultojnë në përfitime të konsiderueshme dhe të qëndrueshme.

– Merrni Ekspozimin Ditor në Diell

Në varësi të vendit ku jetoni, kjo mund të jetë e ndërlikuar gjatë disa muajve. Sidoqoftë, nëse është e mundur, merrni një ekspozim në diell. Mos harroni, dielli mund të depërtojë mes reve edhe nëse është e vështirë për tu vërejtur.

Ne rekomandojmë që të mbani perdet dhe blindat tuaja të hapura gjatë ditës dhe natës, në mënyrë që të merrni pak dritë dielli sa herë që të jetë e mundur. Nëse ka një rreze të diellit jashtë, dilni për një kohë të shkurtër edhe nëse është ftohtë.

– Përdorni ProbioHerb për Çrregullimin Afektiv Sezonal

Siç keni mësuar, disbioza e zorrëve është një nga shkaqet kryesore të çrregullimit afektiv sezonal. Ndërsa ngrënia e një diete anti-inflamatore me ushqime që mbështesin zorrët, ushqime të dendura nga lëndët ushqyese nuk mund të diskutohen, shtimi i ushqimeve të pasura me probiotikë, të tilla si lakër turshi, kimchi dhe kefir dhe marrja e ProbioHerb është po aq e rëndësishme për një zorrë të shëndetshme.

– Gjeni mënyra për të qeshur çdo ditë

A e dini se fëmijët qeshin 300 deri 400 herë në ditë, ndërsa të rriturit qeshin vetëm 17 herë mesatarisht?

Të rriturit kanë tendencë të jenë më serioze dhe plot shqetësime. Megjithatë, të qeshurit ka përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Mund të përmirësojë sistemin imunitar, hormonet, gjendjen shpirtërore dhe nivelin e dhimbjes, të aktivizojë muskujt dhe t’ju bëjë më të lumtur. E qeshura rrit endorfinat në trupin tonë dhe mund të zvogëlojë simptomat e sëmundjes afektive sezonale.

Sigurohuni të qeshni më shumë gjatë ditës. Bëhuni përsëri një fëmijë për një moment. I harroni pak shqetësimet dhe qeshni me fëmijët tuaj. Shikoni një film qesharak. Lexoni një libër komik. Kërkoni disa shaka. Merrni pjesë në një shfaqje komedi. Qesh pa asnjë arsye.

– Përdorni Acidet yndyrore Omega-3

Inflamacioni është një nga fajtorët e zakonshëm prapa çrregullimeve afektive sezonale dhe çrregullimeve të humorit. Acidet yndyrore omega-3 janë yndyrna të shëndetshme me përfitime anti-inflamatore. Rritja e marrjes së acideve yndyrore omega-3 mund të zvogëlojë rrezikun dhe të përmirësojë simptomat e sëmundjes afektive sezonale.

Ushqimet që janë të pasura me acide yndyrore omega-3 përfshijnë: salmonin, vajin e mëlçisë së merlucit, harengën, sardelet, anchovies, skumbri, peshq dhe ushqime deti të tjera, algat, farat chia, farat e lirit, arrat dhe bajamet.

Bimët e Shkretëtirës për përkrahjen e Shëndetit Mendor


Të gjithë e dimë rëndësinë e aftësisë fizike për të na mbajtur të shëndetshëm dhe të gjallëruar gjatë gjithë jetës sonë. Ajo që mund të mos e dini është se aftësia mendore është po aq e rëndësishme. Në fakt, të dyja janë të ndërthurura. Neglizhimi i shëndetit mendor mund t’ju bëjë më pak elastik ndaj ndryshimeve të jetës, duke ju lënë më shumë të ngjarë të bëni zgjedhje të dobëta të jetesës.

Jetesa në një qytet të ngarkuar dhe në një botë sfiduese, bën që çdo person të përjetojë stres në jetën e përditshme. Qoftë kaos shtëpiak, afate të lodhshme, projekte, provime, që të gjitha shkaktojnë stres dhe ankth.

Shumë më pak stres ju motivon për arritje të mëdha, por nëse treguesi arrin lart, atëherë është koha për t’u shqetësuar!

Kështu, për të ruajtur ekuilibrin emocional dhe për të reduktuar stresin, ankthin dhe depresionin, ne kemi hulumtuar bimët shkretinore më efikase për këtë synim dhe kemi zhvilluar produktet bimore që i gjeni të detajuara më poshtë. (shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook