Si të ulni dramatikisht nivelet e hormonit të stresit

Si të ulni dramatikisht nivelet e hormonit të stresit në mënyrë natyrale

 

Cila është mënyra juaj e preferuar për të ulur nivelin e hormonit të stresit? Nëse kaloni kohë në natyrë është një prej tyre, intuita juaj mbështetet nga një sasi e mjaftueshme provash. Në fakt, lajmet më të fundit nga shkenca i thonë të gjitha.

Për shembull, një studim i ri i botuar në Frontiers in Psychology siguron më shumë njohuri se çfarë bën saktësisht koha në natyrë me trupin e njeriut. Ky punim, së bashku me hulumtime të tjera, po shton edhe më shumë zërin që po bën thirrje për mjekët që të fillojnë “përshkrimin” e kohës jashtë, si një metodologji shërimi.

A janë nivelet tuaja të hormonit të stresit shumë të larta? Shkenca zbulon një “rregullim të shpejtë”

Studiuesit e punimit të lartpërmendur bënë një eksperiment 8-javor për të parë se çfarë do të ndodhte me nivelet e stresit të pjesëmarrësve nëse ata do të kalonin të paktën 10 minuta jashtë, tre herë në javë. Pjesëmarrësit ishin të lirë të zgjidhnin kohën e ditës, kohëzgjatjen dhe vendin e një përvoje natyrore si përgjigje ndaj preferencës personale dhe ndryshimit të orareve ditore.

Ky hulumtim është se ai nuk mbështetet vetëm në të dhëna subjektive (p.sh., nëse pjesëmarrësit ndjehen më pak të stresuar). Studiuesit përdorën të dhëna objektive si ndryshime të matura në biomarkët e stresit nga kampionët e pështymës, përfshirë kortizolin – hormonin e stresit dhe enzimën alfa-amylase.

Rezultatet? Përvojat e natyrës ulën ndjeshëm këto tregues biomarker!

Ky përfitim domethënës u pa edhe pasi studiuesit llogaritën mënyrën se si hormonet e stresit luhaten natyrshëm në varësi të kohës së ditës. Përtej uljes së niveleve të stresit në mënyrë natyrale, ekspozimi në natyrë (i quajtur gjithashtu terapi pyjore ose larje pyjore në mjekësinë japoneze) është treguar gjithashtu se ofron një numër përfitimesh të tjera shëndetësore.

Ne nuk jemi të befasuar kur e dëgjojmë këtë, pasi e dimë se stresi kronik është një shtytës kryesor i sëmundjes kronike dhe një sërë problemesh shëndetësore fizike dhe psikologjike.

Përfitimet e tjera të pilulave të natyrës ose larjes së pyjeve përfshijnë:

  • Ul presionin e gjakut dhe rrahjen e zemrës
  • Forcon sistemin imunitar
  • Përmirëson përqendrimin mendor (kjo madje është gjetur te individët me ADHD)
  • Rrit energjinë
  • Përmirëson cilësinë e gjumit
  • Përshpejton shërimin nga operacioni ose sëmundjet

A duhet që mjekët të fillojnë të përshkruajnë “pilula të natyrës?”

Në studimin e ri të Frontiers in Psychology, studiuesit zbuluan se vetëm 20 minuta të paktën tre herë në javë dukej të ishte një dozë minimale efektive. Ndërkohë, një kohëzgjatje pak më e gjatë deri në 30 minuta u duk për të ulur nivelin e hormonit të stresit në shkallën më të madhe. Përfitimet vazhduan përtej 30 minutash në një kohë, por me një ritëm më të ngadaltë.

Parametra shtesë për të konsideruar se studiuesit gjetën përmirësime të efekteve të “pilulave të natyrës” përfshijnë:

  • Kalimi i kohës në natyrë gjatë orëve të ditës
  • Mos shtimi i ushtrimeve aerobike – larësit e pyjeve duhet thjesht të ulen ose të ecin ngadalë për efektivitetin optimal
  • Shkëputuni nga bota kur jeni jashtë – kjo përfshin median sociale, internetin, thirrjet telefonike, apo edhe leximin ose bisedat me njerëz të tjerë

Ndoshta nuk keni mundësi të hyni në një pyll të bukur? Mos u shqetësoni, gjetja diku në mjedisin tuaj që “sjell një sens kontakti me natyrën” mund të jetë gjithashtu mjaft efektive. Kjo mund të përfshijë një park të qytetit, një kopsht ose një kopsht komod të shtëpisë.

Çështja është thjesht kjo: dilni në diell, shkëputuni dhe uluni të qetë. Lëreni natyrën t’ju ndihmojë të ulni stresin në mënyrë natyrale!

Nëse stresi juaj është i thellë dhe kronik, produkti bimor i mrekullueshëm Anti-Anxiety do ju ndihmojë të shpëtoni prej tij.

Bimët e Shkretëtirës për përkrahjen e Shëndetit Mendor


Të gjithë e dimë rëndësinë e aftësisë fizike për të na mbajtur të shëndetshëm dhe të gjallëruar gjatë gjithë jetës sonë. Ajo që mund të mos e dini është se aftësia mendore është po aq e rëndësishme. Në fakt, të dyja janë të ndërthurura. Neglizhimi i shëndetit mendor mund t’ju bëjë më pak elastik ndaj ndryshimeve të jetës, duke ju lënë më shumë të ngjarë të bëni zgjedhje të dobëta të jetesës.

Jetesa në një qytet të ngarkuar dhe në një botë sfiduese, bën që çdo person të përjetojë stres në jetën e përditshme. Qoftë kaos shtëpiak, afate të lodhshme, projekte, provime, që të gjitha shkaktojnë stres dhe ankth.

Shumë më pak stres ju motivon për arritje të mëdha, por nëse treguesi arrin lart, atëherë është koha për t’u shqetësuar!

Kështu, për të ruajtur ekuilibrin emocional dhe për të reduktuar stresin, ankthin dhe depresionin, ne kemi hulumtuar bimët shkretinore më efikase për këtë synim dhe kemi zhvilluar produktet bimore që i gjeni të detajuara më poshtë. (shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook