SI TË ULNI RREZIKUN E KANCERIT

 

Kanceri mund të jetë shkatërrues në çdo aspekt të jetës, në qoftë se ju ose një i dashur i juaji është diagnostikuar me këtë sëmundje. Por ju nuk duhet të dorëzoheni por duhet të luftoni. Sot ka më shumë informacion se kurrë në lidhje me mënyrat si të luftoni dhe të mbroni veten tuaj nga kanceri.
Ekspertët vlerësojnë se të paktën gjysma e rasteve të kancerit mund të parandalohen, duke pasur parasysh se 1.6 milionë njerëz ishin të  diagnostikuar me një formë e kancerit në vitin 2014, dhe kjo është një shifër alarante.

Si mund të ulni rrezikun e kancerit?

Edhe në qoftë se ju bëni çdo gjë në mënyrën e duhur, ju mund të jeni të rrezikuar ose të diagnostikuar me kancer, por rreziku juaj i përgjithshëm bie në mënyrë dramatike me çdo hap që merrni për të qenë larg rrezikut të kancerit.

Këto mënyra jetese që ju mund të bëni tani, ju ndihmojnë për të ulur rrezikun e kancerit

      1. I kushtoni vëmendje trupit tuaj

Shumë forma të kancerit – të tilla si kanceri i gjirit dhe ai i lëkurës – kanë shkallë shumë më të lartë të mbijetesës, nëse zbulohet herët me metodën e duhur të zbulimit. Për shembull, për zbulimin e kancerit të gjirit, thermography është shumë më e mirë se mamografia (e cila në të vërtetë shkakton kancer). Është e rëndësishme që ju të dini për trupin tuaj. Vizitat  vjetore tek mjeku juaj për analiza të gjakut dhe një kontroll, mund të jetë çelësi për kapjen e qelizave kanceroze në fillim, por kini kujdes nga mjekët të cilët vazhdimisht duan të bëni skaner ose rrezatim. Ka shumë teste mjekësore që ata përdorin, por që mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj.

  1. Qëndroni larg pijeve alkoolike

Pirja e alkoolit jo vetëm rrit rrezikun e sëmundjeve të mëlçisë, sëmundjeve të zemrës, dhe diabetit, por ai është i njohur për rritjen e inflamacionit të gjerë në të gjithë trupin.

  1. Merrni mjaftueshëm rreze dielli

Miti popullor është se ekspozimi ndaj diellit shkakton kancerin e lëkurës, por kjo nuk është plotësisht e saktë, sepse ekspozimi ndaj rrezeve të diellit është në të vërtetë i mirë për ju dhe rrit prodhimin e vitaminës D nga trupi juaj (përmes bashkëveprimit të dritës ultravjollcë dhe  kolesterolit në lëkurën tuaj). Tridhjetë minuta në mëngjes herët apo pasdite, në duart dhe fytyrën tuaj, është e mjaftueshme për të marrë dozën e rekomanduar të vitaminës D. Por ju nuk duhet të digjeni, pasi kjo mund të shkaktojë dëmtimin e ADN-së dhe përfundimisht kancerin. Mos përdorni kremra kimik për mbrojtje nga dielli, sepse ato përmbajnë disa lëndë kimike të cilat në kontakt me diellin shkaktojnë kancer.

  1. Shkelmoni duhanin njëherë e mirë

Duhani përmban substanca kimike që shkaktojnë kancer. Ndalimi i pirjes së duhanit është një masë parandaluese që ju mund të merrni për të ulur rrezikun e kancerit. Një person vdes nga kanceri i mushkërive çdo 30 sekonda diku në botë, dhe ky është vrasësi kryesor i llojit të kancerittë burrave dhe grave. Ana e ndritshme është se trupi juaj fillon të riparojë veten brenda disa orësh pas lënies së përdorimit të duhanit. Përpiquni për të thyer varësinë, dhe jetoni në një mjedis pa duhan, duke përfshirë shtëpinë tuaj dhe vendin e punës apo të pushimit.

  1. Bëni ushtrime fizike për 30 minuta në ditë

Ushtrimet e rregullta nuk duhet të jenë të tepruara. Një shëtitje në ajër të pastër, gjimnastikë e lehtë, vrapim në ajër të pastër, pa u lodhur shumë, ju bën të qëndroni të shëndetshëm. Një mënyrë jetese, si qëndrimi ulur, rrit rrezikun e kancerit, sëmundje të zemrës, diabet dhe obezitet.

  1. Kujdes me dietën tuaj

Zgjidhni ushqime organike sa më shumë të jetë e  mundur. Një dietë e pasur me fruta, perime, yndyrna të shëndetshme, dhe ujë, është një mënyrë e garantuar për t’i dhënë trupit energjinë e nevojshm për ta mbajtur atë të fortë për vitet që vijnë.

  1. Thuaj “JO” ushqimeve OMGJ

Organizmat e modifikuar gjenetikisht (OMGJ) kanë treguar se  shkaktojnë kancer dhe vdekje të parakohshme. Mbi 90% e misrit, sojës, mustardës, panxharit të sheqerit në SHBA është i modifikuar gjenetikisht. Që të jeni të sigurtë për atë që ju blini, lexoni etiketat!

  1. Mos lejoni stresin të ndikojë në shëndetin tuaj

Stresi i vazhdueshëm çon në inflamacion të përgjithshëm të trupit që është i lidhur me kancerin, sëmundjet e zemrës,  dhe sëmundjen Alzheimer. Stresi ju shkatërron  mendërisht, emocionalisht dhe fizikisht. Luftoni shkaqet e stresit në jetën tuaj, qëndroni larg tyre dhe vazhdoni të ecni para.

      9. Ruani një  peshë normale

Të jesh mbi peshë është një nga faktorët kryesorë të rrezikut të kancerit të mitrës, zorrës së trashë, gjirit, dhe veshkave. Edhe  kanceri ovarian dhe ai i pankreasit janë gjithashtu të lidhur me peshën e tepërt. Kur ju jeni mbipeshë, jeni absolutisht të rrezikuar nga kanceri. Duke humbur peshën e tepërt, ju do ta zvogëloni ndjeshëm rrezikun e kancerit.

     10. Shtoni ngjyrat e perimeve dhe frutave në dietën tuaj

Një studim i fundit ka zbuluar se ‘anthocyanins’ – komponimet që i japin frutave dhe perimeve ngjyrë të  kuqe, të purpurt, apo ngjyrë blu – mund të ngadalësojnë ose mund të  parandalojnë rritjen e kancerit të zorrës së trashë.

  1. Zvogëloni konsumin e mishit të kuq

Çdo lloj mishi është një burim i madh i proteinave, por mishi i bardhë si ai i pulës, peshkut, dhe prodhimet e detit, janë zgjedhja më e shëndetëshme. Mishi i  kuq si: ai i  viçit dhe qengjit kanë një përmbajtje të lartë yndyre, të cilat nxitin inflamacion – një faktor kontribues në zhvillimin e shumë sëmundjeve kronike, duke përfshirë edhe kancerin.

     12. Ushqejini fëmijët me gji

Kujdes për të gjitha nënat! Sa më gjatë t’i jepni gji fëmijës (deri në dy vjet) aq më shumë reduktohet rreziku nga kanceri i gjirit.Top of Form

      13. Pini kafe çdo ditë

Pirja e dy filxhanëve me kafe çdo ditë, ka 40% rënie të rrezikut të kancerit të trurit, sipas disa studimeve. Dy filxhanë të zakonshëm kafeje reduktojnë rrezikun e kancerit të gojës dhe fytit.

  1. Pirja mjaftueshëm e ujit ul rrezikun

Pirja e ujit dhe lëngjeve të tjera mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të fshikëzës, duke e holluar përqendrimin e agjentëve që shkaktojnë kancer në urinë, dhe duke ndihmuar në tkurrjen e tyre nëpërmjet fshikëzës. Pini të paktën 8 gota ujë ose lëngje në ditë.

  1. Perimet e gjelbra

Klorofili që i  jep ngjyrën e gjelbër perimeve, tregon se ato janë të ngarkuara me magnez, i cili ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë tek femrat dhe meshkujt. Magnezi ndikon në  sinjalizimin dhe mbrojtjen e qelizave.

     16. Kufizoni përdorimin e telefonit

Përdoreni telefonin tuaj vetëm për thirrje të shkurtra apo tekste. Dëshmi dhe studime të shumta kanë treguar se telefonat celularë rrisin rrezikun e kancerit të trurit.

17. Konsumoni ushqime që përmbajnë kalcium

Mungesa e kalciumit dëmton kockat dhe dhëmbët. Është vërtetuar se mungesa e kalciumit rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe të gjakut.

      18. Kushtojini vëmendje dhimbjes

Nëse jeni duke përjetuar bark të fryrë, dhimbje legeni, dhe keni urinim të shpeshtë,  ju duhet të kontrolloheni tek mjeku. Këto simptoma mund të sinjalizojnë kancer ovarian, veçanërisht nëse janë të rënda dhe të shpeshta. Gratë dhe mjekët shpesh i injorojnë këto simptoma, dhe kjo është arsyeja e vërtetë se kjo sëmundje mund të jetë vdekjeprurëse.

19. Shmangni rrezatimet dhe radiografitë e panevojshme

Skanerat janë një mjet i madh diagnostik, por në fakt, studiuesit sugjerojnë se dy e treta e CT-ve janë të panevojshme. Doza e lartë e rrezatimit mund të shkaktojë leucemi, prandaj sigurohuni që Skanerat të mos përsëriten dhe të mos jenë të shpeshta, në qoftë se duhet patjetër, ju mund ti zëvëndësoni ato me ultrazë apo MRI.

Ulja  e rrezikut të kancerit ka të bëjë shumë me zgjedhjet tuaja individuale të jetesës. Angazhohuni me shëndetin tuaj për të luftuar çdo sfidë dhe ju do të ndiheni më mirë tani, si dhe në vitet që vijnë.

Cancer

Trajtimi Natyral i Avancuar për Pacientët e Kancerit - Kura Bimore Profesionale


Për më shumë se një dekadë, ne kemi ndihmuar një numër të madh pacientësh me lloje të ndryshme të kancerit, pacientë në faza të avancuara të kancerit dhe pacientë që nuk kanë reaguar ndaj trajtimeve konvencionale, për të gjetur mundësi të përparuara të trajtimit duke përdorur një qasje unike natyrale të personalizuar që shkon përtej modeleve të standardizuara të trajtimit të kancerit.

Ndihemi shumë të bekuar dhe të entuziazmuar që kemi zhvilluar një trajtim të mahnitshëm, të studiuar dhe të frymëzuar nga gjurmët e mjekësisë natyrale të vjetër, me qëllimin për të ndihmuar të gjithë pacientët e kancerit, përfshirë edhe ata që nuk kanë arritur rezultatet e dëshiruara nga trajtimet e ndjekura, qoftë konvencionale apo alternative. Në fakt, shumë pacientë mësojnë për ne pasi trajtimet e tjera, si konvencionale, ashtu edhe ato alternative, kanë dështuar.

Pyetja është: "Si e realizojmë ne atë që shumë spitale moderne apo qendra të tjera shëndetësore nuk kanë mundur ta realizojnë?"

Përgjigja është e thjeshtë: “Me anë të formulave unike të bimëve shkretinore të studiuara nga teknologjia më e fundit dhe programeve ushqimore të avancuara dhe shumë të thjeshta për t’u zbatuar nga të gjithë.”

Qëllimi ynë është që të sjellim trajtime të kancerit të një niveli të avancuar, të prodhuara nga bimët më të forta shkretinore, për të ndihmuar pacientët tanë të arrijnë shanset më të mëdha të suksesit.

Sigurimi i qasjes në këto mundësi trajtimi të forta dhe reale është ajo që e bën punën tonë shumë të veçantë dhe unike. Ne besojmë se jeta e njeriut është një dhuratë e Zotit për të cilën ia vlen të luftosh; Ne kemi një përgjegjësi: Të ofrojmë mundësi vërtet të personalizuara dhe të drejtuara nga një ekip i specializuar për të ndihmuar në ruajtjen dhe përmirësimin e jetës njerëzore.

Dështimi i trajtimeve konvencionale apo alternative

Shumë pacientë me kancer vendosin të presin derisa sëmundja e tyre të ketë përparuar për shkak të trajtimeve të gabuara, konvencionale (si: Kimioterapia, GTFC-Kimioterapia me fraksion të synuar gjenetikisht, radioterapia, kirurgjia) apo alternative dhe popullore (si: vajguri, helm akrepi, vaj kanabisi, vitaminat, dieta ushqimore të caktuara, etj.), deri në një gjendje pothuajse të pakontrollueshme para se të shikojnë një mundësi të përparuar të trajtimit natyral real. Ndërsa ne jemi akoma në gjendje t'i ndihmojmë këta pacientë, trajtimi bëhet më kompleks dhe kërkon kohë sepse kemi të bëjmë me sëmundje të fazës së vonë, si dhe duhet të rindërtojmë sistemin imunitar të pacientit, të dëmtuar nga përpjekjet e mëparshme të dështuara të trajtimit të kancerit.

Kujdesi familjar në shtëpi

Më e mira që mund të bëni për veten apo të dashurin tuaj të prekur nga kanceri është që ta mbani në shtëpi dhe të kujdeseni për të, në ngrohtësinë familjare, mes njerëzve të dashur dhe jo nëpër spitale, sepse askush nuk mund të kujdeset për ju si njerëzit e dashur të shtëpisë.
Prandaj, trajtimi ynë natyral dhe kura jonë bimore unike mund të arrijë në çdo shtëpi dhe të merret lehtësisht nga çdo pacient, kudo në botë, pa qenë nevojë të ndërmerren udhëtime të lodhshme e të shtrenjta, dhe pa qenë i detyruar të përballojë stresin e spitaleve që i dobëson imunitetin dhe i rrëzon moralin, përkrah shumë të tjerave.

Kura Bimore Profesionale

Trajtimi që ne i mundësojmë pacientëve të kancerit është një nga zbulimet dhe arritjet më revolucionare në trajtimin e kancerit në mënyrë natyrale me anë të bimëve shkretinore potenciale dhe stilit të jetesës më të shendetshme; i përfituar nga kërkimet e vazhdueshme shkencore dhe pervoja e gjatë.

Mbi 50 bimë shkretinore të egra, të kombinuara me profesionalizëm dhe pasion në 5 ilaçe bimore unike, janë përbërësit e kurës tonë profesionale kundër llojeve të ndryshme të kancerit, por që përgatiten në mënyrë të posaçme për çdo pacient në bazë të gjendjes aktuale dhe fazës së trajtimit.

Kjo paketë mund të merret nga të gjithë pacientët pavarësisht llojit apo fazës së sëmundjes, përfshirë fazat e avancuara dhe përhapjen me metastaza, dhe pavarësisht llojeve të trajtimeve që mund të kenë marrë apo të jenë duke marrë pacientët, konvencional apo alternativ; që të gjithë përfitojnë nga ky trajtim, dhe që të gjithë kanë mundësi të shërohen, me vullnetin e Zotit.

Bimët e egra medicinale shkretinore të përdorura në këto ilaçe bimore kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve, duke rezultuar në vetë-asgjësimin e qelizave kancerogjene burimore dhe metastazike.

Fazat e Trajtimit

Për faktin se çdo pacient është unik në krijim dhe gjendja shëndetësore, fiziologjike, emocionale dhe shoqërore e secilit ndryshon nga çdokush tjetër, dhe po ashtu faza e avancimit të sëmundjes dhe agresiviteti i saj, apo mënyrat se si e ka trajtuar sëmundjen secili prej tyre, që të gjitha këto janë të ndryshme, dhe kjo bën që edhe fazat e trajtimit të secilit pacient të jenë të ndryshme, dhe po ashtu kohëzgjatja që kërkon trajtimi i secilit prej tyre është i ndryshëm.

Ky trajtim dhe ky konbinim profesional me bimë tërësisht të egra shkretinore përmban një formulë me spektër të plotë të më së mirës që Zoti na ka dhuruar!

Ti apo njeriu yt i dashur mund të shërohet, cilado që të jetë sëmundja dhe sado që ajo të ketë avancuar, vetëm se duhet të bëni zgjedhjen e duhur!