Zbulimet e Fundit rreth Faktorëve që rrisin rrezikun e Kancerit të Zorrës së Trashë

 

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të spikatura të përhapjes së sëmundjeve kancerogjene, që fillon në zorrën e trashë – pjesës së fundit të sistemit të tretjes. Kanceri i zorrës së trashë prek zakonisht të moshuarit, megjithëse mund të ndodhë në çdo moshë dhe zakonisht fillon në formën e gungave të vogla jo kancerogjene (Beninje) të qelizave të quajtura polipe që formohen në pjesën e brendshme të zorrës së trashë, dhe me kalimin e kohës, disa nga këto polipe mund të shndërrohen në kancer të zorrës së trashë.

Megjithëse rastet e kancerit kolorektal janë të zakonshme, shumë njerëz presin deri sa të jetë tepër vonë për t’u diagnostikuar. Kjo është për shkak se simptomat e kancerit kolorektal janë shumë delikate dhe neglizhohen lehtë.
Kjo është arsyeja për të parë për simptomat më të shpeshta të anashkaluara të kancerit kolorektal dhe çfarë mund të bëni për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të tij.

Faktorët që mund të rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë përfshijnë

 1. Të moshuarit; kanceri i zorrës së trashë mund të diagnostikohet në çdo moshë, por shumica e njerëzve me kancer të zorrës së trashë janë mbi moshën 50 vjeç. Shkalla e kancerit të zorrës së trashë është rritur në njerëzit nën moshën 50 vjeç, por mjekët nuk janë të sigurt pse.
 2. Një histori personale e kancerit kolorektal ose polipeve. Nëse tashmë keni kancer të zorrës së trashë ose polipe jo kanceroze të zorrës së trashë, keni një rrezik më të lartë për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë në të ardhmen.
 3. Sëmundja inflamatore e zorrëve. Sëmundjet kronike inflamatore të zorrës së trashë, të tilla si koliti ulçerativ dhe sëmundja e Crohn, mund të rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.
 4. Sindromat e trashëguara që rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, disa mutacione gjenetike që kalojnë nëpër breza të familjes mund të rrisin shumë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë. Vetëm një përqindje e vogël e kancerit të zorrës së trashë është e lidhur me gjenet e trashëguara. Sindromat më të zakonshme të trashëguara që rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë janë polipoza familjare adenomatoze (FAP) dhe sindroma Lynch, e njohur gjithashtu si kanceri i trashëguar i zorrës së trashë (HNPCC).
 5. Një histori familjare e kancerit të zorrës së trashë. Rreziku i kancerit të zorrës së trashë rritet nëse një nga të afërmit tuaj ka sëmundjen. Nëse më shumë se një anëtar i familjes ka pasur kancer të zorrës së trashë ose rektumit, rreziku i zhvillimit është më i lartë.
 6. Dieta e ulët në fibra dhe e lartë në yndyrë. Kanceri i zorrës së trashë mund të shoqërohet me dietën tipike perëndimore, e cila është e ulët në fibra dhe e lartë në yndyrë dhe kalori. Kërkimet në këtë zonë kanë pasur rezultate të përziera, dhe disa studime kanë gjetur një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë tek ata që hanë dieta të pasura me mish të kuq dhe të përpunuar.
 7. Diabeti; Njerëzit me diabet ose rezistencë ndaj insulinës kanë një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë.
 8. Obeziteti; Njerëzit mbipeshë kanë një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë dhe një rrezik të rritur të vdekjes nga kanceri i zorrës së trashë në krahasim me njerëzit me peshë normale.
 9. Pirja e duhanit. Personat që pinë duhan mund të kenë një rrezik më të lartë të kancerit të zorrës së trashë.
 10. Alkooli; Përdorimi i tepërt i alkoolit rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.
 11. Terapia rrezatuese për kancerin, e drejtuar në bark për të trajtuar kanceret e mëparshme rrit rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Këshilla që duhet të ndiqni

Çdo gjë që hani kalon në traktin e tretjes. Membrana  e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë tretjen e ushqimit. Përmbajtja e zorrëve ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e indeve.

Shëndeti gastrointestinal ndikon në të gjithë trupin duke shkaktuar sëmundje të lëkurës, gjakut, kockave, trurit , zemrës, etj.

Këtu kemi zgjedhur disa ushqime që duhet të hani çdo ditë për shëndetin optimal të zorrëve.

– Farat e lirit; Farat e lirit janë të  lartë në fibra, të tretshme dhe ndihmojnë në promovimin e baktereve të mira në zorrë,  shpërbëjnë toksinat, dhe nxisin lëvizje të rregullta të zorrëve.

– Lëng selino; Një element i fuqishëm, shpesh i neglizhuar, ushqimi që ndihmon në shëndetin e zorrëve është lëngu organik i selinosë. Ai duket shumë i thjeshtë për të qenë efektiv, por kripërat natyrale që gjenden në lëngun e selinosë, ndihmojnë në rindërtimin e pH të shëndetshme në zorrë.

– Supë me kocka; Ushqimi më i mirë për shëndetin e zorrëve është supa me  kocka. Ajo  është një nga burimet më të mira të kolagjenit, dhe proteinave të cilat janë të nevojshme ​ për të formuar inde në traktin gastrointestinal.

– Fibrat; Ushqimi më i mirë për shëndetin e zorrëve pa mëdyshje është fibra. Ushqimet e pasura me fibra e mbajnë shëndetin gastrointestinal  të shëndetshëm dhe të gjallë. Perimet janë veçanërisht të pasura me prebiotikë, gjë që nuk është e habitshme. Ushqime si asparagus, qepa, hudhra, angjinarja, rrënjë çikore, lulelakër, spinaqi, karrota janë burime të shkëlqyeshme!

Shënim! Nëse vuani nga kapsllëku i rëndë, gazrat ose dhimbje e stomakut, nuk këshillohet të përdorni shumë qepë dhe hudhër në dietën tuaj, sidomos të papërpunuara.
– Ushtrohu rregullisht! Duke qenë fizikisht joaktivë është e lidhur me një rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, ndërsa rritja e aktivitetit zvogëlon rrezikun.
– Stop duhanit dhe përdorimit të produkteve të tjera të tij! Pirja e duhanit është shoqëruar me një rrezik në rritje të zhvillimit të një shumëllojshmërie të kancerit, njëri prej të cilëve është ai i zorrës së trashë.
– Menaxho peshën tënde! Të qënurit mbipeshë jo vetëm që rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, por gjithashtu rrit rrezikun e vdekjes nga ai. Kjo është për shkak se mbipesha dobëson trupin, duke e bërë atë më pak të aftë për të luftuar kancerin.
– Shmangni  pirjen e alkoolit! Pijet alkoolike janë të lidhura me zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë.

Diagnozimi në kohë dhe dhënia rëndësi shenjave që jep trupi janë thelbësore në parandalimin dhe trajtimin e kancerit të zorrës së trashë.

Trajtimi natyral është padyshim më i sigurti dhe më efektivi!

 • KURA ME BIME TE SHKRETETIRES

“Kush shpëton një jetë, është sikur të ketë shpëtuar jetën e të gjithë njerëzve!” [Kurani, 5/32]. Pikërisht për këtë duam tju ndihmojmë që të shpëtojmë një jetë njeriu që tashmë është drejt vdekjes së sigurt dhe të dhimbshme brenda një kohe të shkurtër, për shkak të sëmundjes apo më shumë se sëmundja, për shkak të trajtimeve konvencionale të spitaleve, të cilat e kanë shpejtuar të keqen, përhapjen e sëmundjes dhe rrënimin e shëndetit të pacientit.

Ajo që ne i mundësojmë pacientëve me lloje të ndryshme të kancerit dhe tumoreve të trurit, është një trajtim natyral me bimë mjekësore shkretinore të studiuara në mënyrë shkencore, krejtësisht të sigurta dhe aspak të dëmshme dhe pa asnjë lloj efekti anësor, por vetëm me efekte pozitive në të gjithë trupin, dhe që synojnë të shpëtojnë jetë dhe të përkrahin shëndetin dhe jetesën e mirë dhe pa vuajtje.

Kura me bimë shkretinore ka sukses tek të gjithë pacientët pa përjashtim, në varësi të fazës së sëmundjes dhe gjendjes shëndetësore të secilit në kohën e fillimit të kurës; Suksesi mund të jetë në shërimin e plotë nga sëmundja pavarësisht kohëzgjatjes së trajtimit të nevojshëm që i duhet secilit, në parandalimin e përhapjes së sëmundjes me metastaza, në dobësimin e agresivitetit dhe shpejtësisë së avanacimit të sëmundjes, në rritjen e prognozës apo jetëgjatësisë fiziologjike të parashikuar nga mjekët, në lehtësimin e dhimbjeve dhe përmirësimin e shëndetit dhe të cilësisë së jetës të dëmtuar tashmë nga sëmundja apo nga trajtimet konvencionale të spitaleve, si dhe në shumë aspekte të tjera që vijnë nga metabolitët dytësorë të fushqishëm të këtyre bimëve shkretinore që i ka krijuar Zoti për të mirën e njeriut.

Kura përbëhet nga ilaçet me bimë shkretinore që i gjeni të detajuara më poshtë. Kohëzgjatja e trajtimit ndryshon nga një pacient në tjetrin për shumë faktorë, por efektet e ilaçeve fillojnë që në ditët e para të trajtimit dhe kjo gjë dallohet zakonisht në shëndetin e përgjithshëm të sëmurit.