6 Gjëra befasuese që shkatërrojnë florën e zorrëve

6 Gjëra befasuese që shkatërrojnë florën e zorrëve

 

Zorra e njeriut është shtëpia e mbi 100 trilion baktereve, të njohur si “flora e zorrëve”. Të kesh një florë të shëndetshme të zorrëve është tepër e rëndësishme për shëndetin tënd të përgjithshëm.

Mënyra e jetesës dhe faktorë të tjerë mjedisorë mund të ndikojnë negativisht në bakteret e zorrës.

Cilat janë bakteret e zorrëve dhe pse janë të rëndësishme?

Qindra lloje të baktereve banojnë në zorrë. Disa prej tyre janë miqësorë, ndërsa të tjerët jo.

Shumica e baktereve në zorrë i përkasin njërës prej katër grupeve: Firmicutes, Bakteroidet, Actinobacteria ose Proteobacteria.

Secili grup luan një rol në shëndetin tonë dhe kërkon lëndë të ndryshme ushqyese për rritje.

Bakteret miqësore të zorrëve janë të rëndësishme për tretjen e ushqimit. Ato shkatërrojnë bakteret e dëmshme dhe mikroorganizmat e tjerë dhe prodhojnë vitaminë K, folate dhe acide yndyrore me zinxhir të shkurtër. Kur zorra është e shëndetshme, ndihmon të gjithë trupin të mbetet i shëndetshëm.

Kur flora e zorrëve përmban shumë baktere të dëmshme dhe jo mjaft baktere miqësore, mund të ndodhë një çekuilibër. Kjo njihet si dysbiosis.

Dysbiosis dhe një zvogëlim i larmisë së florës së zorrëve janë të lidhur me rezistencën ndaj insulinës, shtimin e peshës, inflamacionin, mbipeshën, sëmundjen inflamatore të zorrëve dhe kancerin kolorektal.

Prandaj, është e rëndësishme të mbani bakteret e zorrëve sa më miqësore dhe të bollshme.

Përdorimi i produkteve të mëposhtëm shkatërron të gjitha bakteret e mira në zorrë dhe nxit zhvillimin e bakterieve të këqija

Studimet e hershme kanë zbuluar se këto ëmbëltues jo kalorikë mund të prishin mikrobiomën, duke nxitur rritjen e disa baktereve që shkaktojnë ruajtjen e yndyrës. Zëvendësuesit e sheqerit mund të ndryshojnë popullatën e baktereve të zorrëve që drejtojnë metabolizmin tonë – veprimi që shndërron ushqimin ose në energji ose në lëndë djegëse të depozituara.

  • Sheqeri i rafinuar

Ekziston një numër në rritje i provave që mbështesin idenë se një dietë me shumë sheqer mund të dëmtojë të mësuarit dhe kujtesën duke ndryshuar bakteret e zorrëve. Disa studiues madje i referohen sëmundjes Alzheimer si diabet tip 3, pasi rezistenca ndaj insulinës mund të jetë një nga faktorët kryesorë që fillon të shkaktojë rënien e dëmtimit të trurit, duke çuar potencialisht në sëmundjen e Alzheimerit. Sheqeri i rafinuar stimulon rritjen e Candidas, një bakter i keq që ha në rreshtimin e zorrëve.

  • Ushqimet e përpunuara

Një dietë me ushqime shumë të përpunuara është e lidhur me një zorrë më pak të larmishme, duke kufizuar sasitë e baktereve të mira.

Një studim i fundit vlerëson efektin e emulgatorëve – përbërës të shtuar në shumë ushqime të përpunuara për të përmirësuar strukturën, aromën dhe zgjatur afatin e ruajtjes – në zorrë dhe i gjeti ato që nxisin rritjen e inflamacionit. Këto zbulime të reja u shtohen atyre të një studimi të vitit 2014 nga i njëjti grup, i cili zbuloi se emulgatorët promovonin sëmundjen inflamatore të zorrëve. Këto aditivë kalojnë me shumë emra të ndryshëm, duke i bërë të vështirë identifikimin në etiketa. Pritini ushqimet e përpunuara dhe ka të ngjarë të zvogëloni marrjen e këtyre agjentëve që dëmtojnë shëndetin e zorrës.

Ilaçet, emri i të cilave përkthehet fjalë për fjalë “kundër jetës”, antibiotikët përdoren për të trajtuar dhe parandaluar infeksionet e shkaktuara nga bakteret “e këqija”. Antibiotikët nuk janë selektivë kur bëhet fjalë për të vrarë dhe zhdukin gjithçka në rrugën e tyre, si bakteret e mira ashtu edhe ato të këqija. Si gjatë dhe pas një raundi të antibiotikëve, ngarkohuni me ushqime të pasura me probiotikë për të filluar procesin e rimbushjes.

Përdorimi i ilaçeve kronike mund të shkaktojë kërdi në zorrë. Tabletat e kontrollit të lindjes mund të prishin bakteret e mira në zorrë, duke krijuar një mjedis të përsosur që lejon rritjen e tepërt të baktereve dhe majave të dëmshme. Hulumtimet tregojnë se përveç ndërprerjes së baktereve të zorrëve, pilulat e kontrollit të lindjes mund të shkatërrojnë integritetin e zorrëve. Pilulat mund të shkaktojë inflamacion në traktin tretës dhe të shkaktojnë një rrezik në rritje për hiper-depërtueshmërinë e zorrëve ose zorrë të rrjedhur.

  • Pirja e duhanit

Tymi i duhanit përbëhet nga mijëra kimikate, 70 prej të cilave mund të shkaktojnë kancer.

Pirja e duhanit shkakton dëm në pothuajse çdo organ në trup dhe rrit rrezikun e sëmundjes së zemrës, goditjes në tru dhe kancerit të mushkërive.

Pirja e duhanit është gjithashtu një nga faktorët më të rëndësishëm të rrezikut mjedisor për sëmundjen inflamatore të zorrëve, një sëmundje e karakterizuar nga inflamacion i vazhdueshëm i traktit tretës.

Për më tepër, duhanpirësit janë të rrezikuar nga sëmundja Crohn, një lloj i zakonshëm i sëmundjes inflamatore të zorrëve, krahasuar me jo-duhanpirësit.

Në një studim, ndërprerja e pirjes së duhanit rriti shumëllojshmërinë e florës së zorrëve, e cila është një shenjë e një zorre të shëndetshme.

Këtu janë disa këshilla se si të përmirësoni florën e zorrëve

– Hani më shumë ushqime prebiotike: Hani ushqime të pasura me fibra prebiotike, të tilla si bishtajore, qepë, hudhër, shparguj, tërshërë, banane, etj.

– Konsumoni më shumë probiotikë: Probiotikët mund të rrisin bollëkun e baktereve të shëndetshme të zorrëve. Ushqimet e fermentuara, të tilla si kos, kimchi, kefir dhe tempeh, të gjitha janë burime të shkëlqyera.

– Bëni një gjumë cilësor: Për të përmirësuar cilësinë e gjumit, provoni të prisni kafeinën gjatë ditës, flini në errësirë ​​të plotë dhe bëni një rutinë të strukturuar të gjumit në mënyrë që të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë.

– Ulni stresin; Ushtrimet e rregullta dhe ushtrimet e frymëmarrjes së thellë mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të stresit.

– Hani ushqime të pasura me polifenole; Burime të mira përfshijnë boronicat, rrushin, çokollatën e zezë dhe çajin jeshil. Polifenolët nuk treten shumë me efikasitet dhe shpesh bëjnë rrugën e tyre drejt zorrës së trashë, ku treten nga bakteret.

– Produkti natyral « ProbioHerb » me një përzierje bimore unike për shëndetin e plotë të zorrëve, lufton bakteret e këqija si H. Pylori, e shumë të tjera, dhe plotëson florën e shëndetshme të zorrëve.

Përveç cilësisë dhe formulës unike, ky produkt është i testuar dhe krejtësisht me bimë të egra shkretinore.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook