Refluksi Gastroezofageal mund të rrisë rrezikun e Kancerit

Refluksi Gastroezofageal mund të rrisë rrezikun e disa Kancereve

 

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është shumë e zakonshme duke prekur deri në 50% të popullsisë.

Studimet kanë sugjeruar një lidhje të mundshme midis GERD dhe kancereve të laringut dhe ezofagut.

Një studim i fundit shton prova të tjera për këto gjetje.

Simptomat e GERD

GERD është një lloj sëmundje kronike gastrointestinale që bën që përmbajtja e stomakut të ngjitet në ezofag.

Personat me GERD mund të përjetojnë:

– urth

– regurgitim,

– dhimbje gjoksi,

– të përziera,

– probleme me gëlltitje

– kollë të vazhdueshme

– frymë të keqe

– shije të hidhur në gojë

– acarim në fyt

– zë të ngjirur

Shkaqet e GERD përfshijnë

GERD ndodh kur muskuli unazor i poshtëm i ezofagut të një personi dobësohet ose relaksohet në kohë të gabuara. Shkaktarët kryesorë përfshijnë:

– mbipesha

– shtatzënia

– pirja e duhanit

– ngrënia e tepërt

– disa medikamente si: ibuprofen

– mangësia e lëndëve ushqyese

– ushqimet pikante

– ëmbëltuesit artificialë

– alkooli; që të gjitha këto janë faktor rreziku për GERD.

Studiuesit kanë lidhur GERD me karcinomën e qelizave skuamoze të laringut (LSCC), një lloj kanceri i traktit aerodigestiv. Kjo pjesë e trupit përfshin organet dhe indet e traktit respirator dhe traktit të sipërm tretës.

Nxjerrja e të dhënave

Për të adresuar këtë, studiuesit zhvilluan një studim të mundshëm, duke u mbështetur në të dhëna nga Studimi i Ushqimit dhe Shëndetit. Pjesëmarrësit ishin të moshës 50–71 vjeç. Studiuesit përdorën përgjigjet nga 490,605 pjesëmarrës, 92.6% e të cilëve identifikohen si të bardhë jo-hispanikë.

Pyetësori pyeti për faktorë të ndryshëm të rrezikut që lidhen me GERD, të tilla si konsumimi i alkoolit, përdorimi i duhanit, dieta, forma e trupit dhe çështjet mjekësore.

Studiuesit pastaj i krahasuan këto të dhëna me të dhëna nga pretendimet e Medicare në lidhje me GERD dhe gjithashtu vlerësuan praninë e GERD për ata që nuk kualifikohen për Medicare. Në përgjithësi, ekipi vlerësoi se 23.7% e mostrës që ata analizuan kishin një histori të GERD.

Ata më pas përdorën të dhëna nga regjistrat shtetërorë të kancerit për të përcaktuar nëse pjesëmarrësit kishin zhvilluar LSCC, ESCC, ose një lloj kanceri të quajtur adenokarcinoma ezofageale (EADC) gjatë 16 viteve në vijim.

GERD dhe Kanceri

Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit me GERD kishin dy herë më shumë gjasa se ata pa të për të zhvilluar LSCC, ESCC ose EADC në 16 vitet pasi kishin mbushur pyetësorin.

Kjo marrëdhënie ishte e pranishme edhe pasi morën parasysh faktorët potencialisht ngatërrues, të tilla si përdorimi i duhanit dhe konsumi i alkoolit.

Në të gjithë SH.B.A., studiuesit vlerësojnë se “16.92% e rasteve të LSCC dhe 17.32% e rasteve ESCC midis individëve të moshës 50-71 vjeç” janë të lidhur me GERD.

Ilaçet e zakonshme të GERD rritin rrezikun e kancerit të stomakut gjithashtu

Proton pump inhibitors të cilët përdoren për të trajtuar refluksin e acidit, është një nga ilaçet më të përshkruara në botë. Por tani, një studim i ri konkludon se ato mund të rrisin rrezikun e kancerit të stomakut.

Ilaçet e GERD mund të rrisin rrezikun e kancerit të stomakut, sipas një studimi të fundit.

Në baza globale, kanceri i stomakut është kanceri i pestë më i zakonshëm dhe shkaku i tretë kryesor i vdekjes nga kanceri.

Helicobacter pylori është një bakter që gjendet zakonisht tek njerëzit dhe kolonizon stomakun. Në përgjithësi nuk shkakton sëmundje dhe banon në rreth dy të tretat e popullsisë së botës.

Sidoqoftë, H. pylori gjithashtu është treguar se shkakton shumicën e ulçerave të stomakut dhe është një faktor i njohur rreziku për kancerin e stomakut.

Zhdukja e H. pylori zvogëlon ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të kancerit të stomakut, por, edhe pasi bakteret janë çrrënjosur, një pjesë e konsiderueshme e individëve vazhdojnë akoma të zhvillojnë kancer të stomakut.

Kohët e fundit, një ekip studiuesish vendosën t’i hidhnin një sy këtij problemi. Me interes të veçantë ishin frenuesit e pompës protonike (PPI), të cilat janë ilaçe të zakonshme të zbaticës së acidit.

PPI dhe kanceri i stomakut

Sipas autorëve të studimit të ri, përdorimi i PPI-së ka qenë i implikuar në një sërë kushtesh, duke përfshirë “frakturë kockash, infeksion Clostridium difficile, pneumoni, infarkt miokardi dhe madje goditje në tru”.

Ekipi u përqendrua në PPI sepse një rishikim dhe meta-analizë e kohëve të fundit zbuloi një lidhje midis përdorimit afatgjatë të PPI dhe një rreziku në rritje të kancerit të stomakut.

Në hetimin e ri, shkencëtarët vendosën të “përcaktonin rrezikun e zhvillimit të kancerit të stomakut midis individëve që kishin marrë trajtim për H. pylori me fokus në rolin e PPI-ve afatgjata”.

Në mënyrë që të ndanin rolin e H. pylori dhe PPI, ata krahasuan përdoruesit e PPI me njerëzit që përdorin antagonistë të receptorëve H2 (bllokues H2), një ilaç tjetër i zbaticës acide që përdoret për të zbutur prodhimin e acidit në stomak.

Rreziku i kancerit pas terapisë së trefishtë

Në tërësi, studimi përfshiu 63,397 pjesëmarrës të rritur, të gjithë ishin trajtuar me terapi të trefishtë. Ky është një kombinim i një PPI dhe dy antibiotikëve për të shkatërruar H. pylori. Terapia e trefishtë zgjat 7 ditë.

Secili individ u ndoq deri sa u zhvillua kanceri i stomakut, vdiq ose përfundoi studimi.

Gjatë studimit, 3,271 njerëz morën PPI për një mesatare prej gati 3 vjetësh, ndërsa 21,729 morën bllokues të H2. Në përgjithësi, 153 njerëz zhvilluan kancer në stomak pas terapisë së trefishtë.

Rezultatet treguan se njerëzit që morën PPI kishin më shumë se dy herë (2.44) rrezik për të zhvilluar kancer në stomak, ndërsa bllokuesit e H2 nuk shoqëroheshin me një rrezik në rritje.

Rritja e rrezikut që shoqërohet me PPI përputhet me frekuencën e përdorimit: njerëzit që morën barna çdo ditë kishin më shumë se katër herë (4.55) rrezik krahasuar me ata që i merrnin ato çdo javë.

Gjithashtu, sa më gjatë që të përdoren këto barna kimike, aq më i lartë është rreziku i zhvillimit të kancerit të stomakut.

Sipas studiuesve, ky është studimi i parë që demonstron se përdorimi afatgjatë i PPI, edhe pas terapisë së çrrënjosjes së H. pylori, është akoma i lidhur me një rrezik në rritje të kancerit të stomakut.

Shumë hetues gjithashtu priren të besojnë se çrrënjosja e H. pylori mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit pavarësisht nga përdorimi i vazhdueshëm i PPI. Ky zbulim ofron prova të forta për të sugjeruar që përdorimi i PPI-ve rrit rrezikun e kancerit të stomakut edhe pas zhdukjes së H. pylori.

Mënyra natyrale për menaxhimin e acidit të stomakut, Gerd dhe luftimin e viruseve në sistemin tretës

– Supë me mish të viçit organik, duke e gatuar ngadalë  për nxjerrjen e komponimeve thelbësore, duke përfshirë kolagjenin, glutaminën, proline dhe glycin.
– Uthulla e mollës ndihmon për të balancuar aciditetin në stomak dhe pakësuar simptomat e shpërthimit të acidit. Përziej një lugë gjelle uthull molle me një gotë me ujë dhe pijeni pesë minuta para ngrënies.

– Perimet me gjethe jeshile
– Kungulli
– Yndyrna të shëndetshme, duke përfshirë vaj kokosi dhe vaj ulliri
– Bajame
– Mjaltë
– Papaja; një enzimë në papaja, ndihmon  tretjen  duke thyer proteinat.

– Uji kokosit – është i lartë në kalium dhe elektroliteve që ndihmojnë për të mbajtur trupin të hidratuar.

–  Limoni; shtoni një fetë limoni organik të freskët në ujë.

Gati një e treta e popullsisë vuan nga çrregullimet e tretjes dhe sëmundje të tjera, duke përfshirë IBS, Crohn, celiac, acid në stomak, etj. Për shëndet të mirë, është e rëndësishme për të zgjedhur produkte të cilësisë së lartë me bazë bimore.
Përdorimi i produktit natyral “ProbioHerb” ndihmon në mbrojtjen e traktit të tretjes, ndihmon në eleminimin e H.pylori, balancon funksionin hormonal, paramdalon xhvillimin e radikalëve të lirë, lufton bakteriet e dëmshme, ndihmon tretjen, dhe ndihmon  për të parandaluar shumë sëmundje të rënda kronike.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook