6 Ushqime që shkaktojnë Ankth dhe çfarë duhet të hani në vend të tyre

6 Ushqime që shkaktojnë Ankth dhe çfarë duhet të hani në vend të tyre

 

Nëse keni ankth, është tepër e rëndësishme të shikoni dietën tuaj. Ushqimet inflamatore mund të rrisin inflamacionin, dhimbjen dhe rrezikun e problemeve shëndetësore. Ato gjithashtu mund të shkaktojnë ankth.

 1. Sheqeri dhe ushqimet e përpunuara

Sheqeri i rafinuar është tepër inflamator. Nëse ha shumë sheqer, trupi thjesht nuk mund ta përpunojë atë mjaft shpejt. Si rezultat, ai lëshon lajmëtarë pro-inflamatorë të quajtur citokina që mund të çojnë në probleme të shëndetit fizik dhe mendor.

Ushqimet e përpunuara nuk janë vetëm të larta në sheqer, por zakonisht janë të larta në substanca të tjera që shkaktojnë ankth si vajrat vegjetale të përpunuara, aromatizuesit artificialë, gluteni dhe aditivët. Rrjedhimisht, sheqeri dhe ushqimet e përpunuara mund të shkaktojnë ankth.

 1. Gluteni dhe drithërat

Gluteni është një proteinë që gjendet në një shumëllojshmëri drithërash. Gluteni është veçanërisht problematik për ata me sëmundje celiac ose alergji ndaj glutenit. Megjithatë, një numër i madh i popullsisë është i ndjeshëm ndaj glutenit dhe mund të përjetojë inflamacion, dhimbje dhe probleme shëndetësore prej tij. Gluteni gjithashtu mund të shkaktojë ankth. Për disa, edhe kokrrat pa gluten janë të vështira për t’u tretur dhe shkaktojnë ankth.

 1. Aromatizuesit artificialë

Përbërësit artificialë janë prodhuar për të përmirësuar shijen, strukturën ose ngjyrën ose për të zgjatur jetëgjatësinë. Aspartame dhe MSG janë dy aromatizues artificialë veçanërisht të rrezikshëm që mund të shkaktojnë ankth. Sidoqoftë, duhet të jeni të kujdesshëm me të gjithë përbërësit artificialë dhe aditivët e tjerë ose ruajtësit, duke përfshirë glutamatin e monosodiumit, ngjyrosjen artificiale, shurupin e misrit me fruktozë të lartë, çamçakëzin guar, benzoat natriumi, yndyrnat trans dhe çdo aromatizues artificial. Të gjitha ato mund të çojnë në inflamacion, të rrisin rrezikun e sëmundjes dhe të shkaktojnë ankth.

 1. Vajrat vegjetale të përpunuara

Vajrat bimore të përpunuara, të tilla si vaji i misrit, vaji i kanolës, vaji i sojës, vaji i saffloëer, vaji i farave të pambukut dhe vaji i kikirikut janë të pasura me acide yndyrore omega-6. Kjo do të thotë se ato janë gjithashtu inflamatore dhe kontribuojnë në dhimbje dhe probleme shëndetësore. Vajrat bimore të përpunuara mund të shkaktojnë gjithashtu ankth.

 1. Produktet konvencionale të mishit

Ngrënia e mishit është e rëndësishme për shëndetin tonë. Megjithatë, lloji i mishit që hamë është absolutisht i rëndësishëm. Kafshët e rritura për produkte konvencionale të mishit nuk trajtohen sipas standardeve më të larta. Ato trajtohen me hormone dhe antibiotikë dhe ushqehen me drithëra në vend të barit. Si rezultat, produktet konvencionale të mishit janë inflamatore dhe mund të shkaktojnë ankth.

 1. Shumë Kafeinë

Kafeina mund të shkaktojë ankth. Kafeja dhe pijet e tjera me kafeinë, të tilla si pijet e gazuara dhe pijet energjike, mund të shkaktojnë efekte nervoze dhe të stimulojnë një përgjigje arratisje ose sulmi të ngjashme me ankthin. Sodat dhe pijet energjike janë gjithashtu plot me sheqer dhe përbërës artificialë që mund të shkaktojnë më tej ankthin.

Si të zvogëloni ankthin në mënyrë natyrale

Trajtimet konvencionale të ankthit shpesh përfshijnë medikamente farmaceutike, por këto medikamente zakonisht shërbejnë si një fashë pa adresuar shkakun ose pa zgjidhur plotësisht problemin. Do të jeni të lumtur të mësoni se është e mundur të reduktoni ankthin në mënyrë natyrale përmes një diete ushqyese, një stili jetese të shëndetshëm dhe ilaçeve bimore të duhura.

Më poshtë janë strategjitë kryesore për të marrë rrugën tuaj për të reduktuar ankthin dhe për të jetuar një jetë më të këndshme. Sigurohuni që t’i zbatoni vetë 6 të parat dhe nëse ende po luftoni me ankthin, atëherë është koha të merrni trajtimin e duhur natyral me bimë shkretinore që e gjeni në pikën e 7 më poshtë.

 1. Dieta kuruese anti-inflamatore

Një dietë kuruese anti-inflamatore është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm, duke përfshirë shëndetin  mendor. Hiqni çdo ushqim që mund të shkaktojë ankth, duke përfshirë sheqernat e rafinuar, vajrat vegjetale të përpunuara, ushqimet e përpunuara, ushqimet e padëshiruara, përbërësit artificialë dhe aromatizuesit, glutenin, drithërat, produktet konvencionale të mishit, kafeinën dhe toksinat.

Në vend të kësaj, kthehuni në ushqime të pasura me lëndë ushqyese, anti-inflamatore dhe kuruese, duke përfshirë zarzavate me gjethe, si lakra jeshile, spinaqi dhe chard zvicerane, perime pa niseshte, si kastraveci dhe selino, barishte dhe erëza, si xhenxhefili, rozmarina dhe kanella, frutat me indeks të ulët glicemik, si manaferrat dhe limoni, yndyrnat e shëndetshme, si avokado, vaji organik dhe gjalpi, vaji ullirit dhe vaji i kokosit, proteinat e pastra, si mishi organik i ushqyer me bar, shpendët e rritur në kullota, peshk i egër, kafshë të egra, arra dhe fara për fibra dhe ushqime të fermentuara, si kimchi, lakër turshi dhe kefir.

 1. Hiqni ndjeshmërinë e ushqimit

Ndjeshmëritë ndaj ushqimit mund të shkaktojnë ankth. Ndjeshmëritë e zakonshme ushqimore përfshijnë sheqerin, glutenin, misrin, sojën, bulmetin dhe alkoolin. Megjithatë, mund të keni edhe disa ndjeshmëri personale, më pak të zakonshme.

Për të identifikuar ndjeshmëritë tuaja ushqimore, mund të provoni një dietë eliminuese.

Pasi të keni identifikuar ndjeshmëritë tuaja ushqimore, është e rëndësishme t’i hiqni ato nga dieta juaj pasi ato mund të shkaktojnë ankth dhe të çojnë në inflamacion, dhimbje dhe probleme shëndetësore.

 1. Ulni stresin dhe jepni përparësi gjumit të mirë

Ankthi është përgjigja natyrale e trupit ndaj stresit. Stresi i lartë dhe kronik dhe mungesa e gjumit cilësor mund të shkaktojnë ankth. Për të reduktuar ankthin, është thelbësore që të reduktoni stresin dhe t’i jepni përparësi gjumit të mirë.

Provoni lutjen, ushtrimet e frymëmarrjes, faljet (namazet) e përditshme, shëtitjet në natyrë dhe kohë cilësore me të dashurit për të reduktuar nivelet e stresit.

Për të mbështetur ciklin e gjumit, synoni të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë. Zhvilloni një rutinë nate që funksionon për ju. Fikni pajisjet elektronike afër kohës së gjumit. Angazhohuni në aktivitete relaksuese dhe ndoshta pini një çaj qetësues bimor para gjumit. Investoni në një shtrat të rehatshëm, çarçafë dhe jastëkë.

 1. Përmirësoni shëndetin e zorrëve dhe lëvizshmërinë e zorrëve

Zorrët ndikojnë në trurin dhe disponimin tonë dhe shëndeti i dëmtuar i zorrëve dhe çekuilibri i florës së zorrëve mund të shkaktojnë ankth. Përmirësimi i shëndetit të zorrëve dhe lëvizshmërisë së zorrëve është qartësisht thelbësor për të parandaluar ankthin. Ngrënia e një diete anti-inflamatore është hapi i parë, megjithatë, ka mënyra të tjera për të mbështetur shëndetin e zorrëve.

Është vërtet e rëndësishme të qetësoni trupin dhe të hani ushqimin tuaj në një gjendje të relaksuar. Kjo do të ndihmojë trupin të prodhojë lëngje të mjaftueshme tretëse për të shpërbërë, steralizuar dhe përthithur në mënyrë adekuate lëndët ushqyese që po vendosni brenda tij. Kur jeni të stresuar, nuk do të jeni në gjendje ta tresni ushqimin në mënyrë efektive. Nëse hani shpesh në lëvizje, është më mirë të bëni smoothie dhe gjëra që janë të lehta për sistemin tuaj të tretjes gjatë këtyre periudhave më stresuese.

Kur keni të bëni me një problem themelor të shëndetit të zorrëve, ilaçi bimor ProbioHerb do të ndihmojë tretjen tuaj, do të mbështesë tretjen e shëndetshme të makronutrientëve, rrit absorbimin e lëndëve ushqyese, mbështet ndarjen e polisaharideve, mbështet funksionin e enzimës kufitare të pankreasit dhe ndihmon në ndarjen e laktozës. Ai mbështet gjithashtu prodhimin e shëndetshëm të acidit në stomak, redukton rritjen e mikrobeve, përmirëson tretjen e proteinave dhe aminoacideve, ndihmon përthithjen e lëndëve ushqyese dhe redukton çrregullimet e tretjes.

 1. Lëvizni trupin siç duhet

Ushtrimet fizike kanë përfitime të mëdha për shëndetin mendor. Mungesa e lëvizjes mund të shkaktojë ankth dhe të rrisë çekuilibrin e humorit. Hulumtimet kanë treguar se ushtrimet e rregullta mund të zvogëlojnë frekuencën dhe intensitetin e ankthit dhe sulmeve të panikut.

Ushtroni rregullisht, 20 deri në 30 minuta 5 herë në javë dhe lëvizni trupin çdo ditë. Përzieni rutinën tuaj dhe gjeni forma të ndryshme ushtrimesh që funksionojnë për ju. Noti, ecja në këmbë, vrapimi, çiklizmi janë të shkëlqyera për shëndetin kardiovaskular dhe lehtësimin e ankthit. Ngritja e peshave, stërvitjet me rezistencë, stërvitjet me kettlebell dhe CrossFit janë fantastike për forcën tuaj.

 1. Përdorni magnez çdo ditë

Magnezi është i pranishëm në të gjitha qelizat e trupit dhe është i përfshirë në mbi 300 procese enzimatike, duke përfshirë prodhimin e energjisë. Magnezi është mungesa më e zakonshme ushqyese e lidhur me një sërë çështjesh shëndetësore. Mungesa e magnezit mund të shkaktojë ankth.

Këshillohet marrja e magnezit nga ushqimet dhe burimet natyrore që e përmbajnë atë dhe jo nga suplementet sintetike.

 1. Bimët e Shkretëtirës për përkrahjen e Shëndetit Mendor


  Të gjithë e dimë rëndësinë e aftësisë fizike për të na mbajtur të shëndetshëm dhe të gjallëruar gjatë gjithë jetës sonë. Ajo që mund të mos e dini është se aftësia mendore është po aq e rëndësishme. Në fakt, të dyja janë të ndërthurura. Neglizhimi i shëndetit mendor mund t’ju bëjë më pak elastik ndaj ndryshimeve të jetës, duke ju lënë më shumë të ngjarë të bëni zgjedhje të dobëta të jetesës.

  Jetesa në një qytet të ngarkuar dhe në një botë sfiduese, bën që çdo person të përjetojë stres në jetën e përditshme. Qoftë kaos shtëpiak, afate të lodhshme, projekte, provime, që të gjitha shkaktojnë stres dhe ankth.

  Shumë më pak stres ju motivon për arritje të mëdha, por nëse treguesi arrin lart, atëherë është koha për t’u shqetësuar!

  Kështu, për të ruajtur ekuilibrin emocional dhe për të reduktuar stresin, ankthin dhe depresionin, ne kemi hulumtuar bimët shkretinore më efikase për këtë synim dhe kemi zhvilluar produktet bimore që i gjeni të detajuara më poshtë. (shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook