PRESIONI I ULËT I GJAKUT

Published On: February 25th, 2023Categories: Zemra dhe Gjaku0 Comments on PRESIONI I ULËT I GJAKUT

PRESIONI I ULËT I GJAKUT; 10 TRAJTIME NATYRALE

 

Presion i ulët I GJAKUT, i njohur gjithashtu si hipotension, është një gjendje në të cilën presioni i gjakut të një personi bëhet aq I ulët se shkakton simptoma të tilla si marramendje, dobësi, lodhje, të vjella, vështirësi në frymëmarrje, vizion të paqartë, rrahje zemre, dhe të ftohtë, lëkurë të ftohtë dhe të lagësht.

Njerëzit me një peshë ideale dhe që janë të aftë fizikisht dhe aktiv në përgjithësi kanë një tension gjaku më të ulët se ajo që konsiderohet normale në 120/80 mm Hg. Megjithatë, këta nuk janë të sëmurë, sidomos kur nuk kanë simptoma.
Megjithatë, kur leximet vazhdimisht mbeten rreth 90/60 mm Hg ose më ulët, në këtë rast konsiderohet si hipotension.

Përveç kësaj, kur presioni i gjakut është shumë i ulët, ai mund të shkaktojë rrjedhje të pamjaftueshme të gjakut në organe të tilla si truri, veshkat dhe zemra.

Gjendja mund të shkaktohet nga çështje si dehidrimi, qëndrimi i zgjatur në shtrat, mangësitë ushqyese, një rënie në vëllimin e gjakut, probleme të zemrës, shtatzënia, çrregullime endokrine, dhe kushtet neurologjike.

Disa medikamente të tilla si blockers alfa, beta blockers, diuretics, ilaçet kundër depresionit, dhe të tjera gjithashtu mund të çojnë në presion të ulët të gjakut.

Kur kemi të bëjmë me presion të ulët të gjakut, sugjerohet zakonisht rritja e futjes së kripës dhe e lëngjeve. Para se rritja e konsumit të kripës, kontrollohuni te mjeku juaj. Gjithashtu, shkurtoni pijet alkoolike dhe ushqimet e larta në karbohidrate të tilla si buka, orizi, makaronat, dhe patatet.
Trajtimi i duhur për këtë gjendje varet nga shkaku i saktë, por ju mund të provoni disa mjete të thjeshta në shtëpi për të lehtësuar simptomat:

 1. Uji i kripur
  Ujë i kripur ndihmon trajtimin e presionit të ulët të gjakut për shkak se natriumi i kripës rrit presionin e gjakut. Por mos teproni me këtë ilaç sepse kripa e tepërt mund të shkaktojë sëmundje. Thjesht përzieni një gjysmë luge çaji me kripë në një gotë me ujë dhe pije atë. Ju gjithashtu mund të pini pije sportive.
 2. Kafeja
  Duke pasur një filxhan kafe të fortë, çokollatë të nxehtë, apo ndonjë pije me kafeinë, gjithashtu mund përkohësisht të rrisë presionin e gjakut. Nëse ju shpesh vuani nga tensioni i ulët i gjakut, pini një filxhan kafe në mëngjes ose pijeni atë së bashku me ushqim, sidomos kur kemi të bëjmë me hipotension orthostatic. Por, mos e bëni atë një zakon për shkak se efektet afatgjata të kafeinës nuk janë të qarta.
 3. Rrushi i thatë
  Rrushi i thatë është një ilaç tradicional Ayurvedic që është konsideruar i shkëlqyer për trajtimin e hipotensionit në mënyrë natyrale.
  – Vendosni 30 deri 40 kokrra rrushi të thatë në një gotë me ujë dhe lëreni gjatë gjithë natës të mbuluar.
  – Pastaj i hani në mëngjes të gjitha, me stomak bosh. Ju gjithashtu mund të pini ujë në të cilin ka ndenjur rrushi i thatë.
  – Ndiqeni këtë ilaç për disa javë apo edhe një muaj.
 4. Borziloku
  Borziloku është i dobishëm për presionin e ulët të gjakut për shkak se ai është i pasur me vitaminë C, magnez, kalium dhe acid Pantothenic. Për më tepër, ai ndihmon për të balancuar mendjen dhe zvogëlon stresin.
  – Merrni ekstraktin e lëngut prej 10 deri 15 gjethe borziloku.
  – Shtoni një lugë çaji mjaltë mbi të.
  – Pijeni këtë lëng çdo ditë në një stomak bosh.
  Ju gjithashtu mund të përtypni 4-5 gjethe borziloku çdo ditë në mëngjes.
 5. Rrënjët e jamballit
  Rrënjët e jamballit janë një tjetër ilaç popullor në shtëpi për normalizimin e presionit të ulët të gjakut të shkaktuar nga nivelet e ulëta të kortizolit. Ai bllokon enzimat që prishin kortizolin dhe mbështet funksionin e shëndetshëm të Adrenalinës. Ai është gjithashtu efektie në shërimin e sindromit të lodhjes kronike.
  • Ju mund të përgatisni çaj jamballi duke shtuar një lugë çaji të kësaj barishte (të tharë ose pluhur), në një gotë me ujë të vluar dhe duke e lënë të mbuluar për rreth pesë minuta. Ju mund të merrni atë çdo ditë për disa ditë rresht.
  • Ose të merrni kapsula rreth 400-500 mg me rrënjë jamballi për disa ditë.
 6. Lëngu i Panxharit
  Lëngu i panxharit të papërpunuar është i dobishëm në trajtimin e presionit të lartë dhe të ulët të gjakut. Për hipotension, pini një gotë me lëng panxhari dy herë në ditë për rreth një javë.
 7. Bajame dhe qumësht
  Ky është një tjetër ilaç tradicional në shtëpi për presionin e ulët të gjakut.
  – Vendosni pesë deri në gjashtë bajame në ujë dhe i lini gjatë gjithë natës të mbuluara.
  – Në mëngjes, i hiqni lëkurën dhe i shtypni bajamet sa të bëhen si pastë e butë.
  – Së fundi, vlojeni pastën në një filxhan qumësht. Pini një gotë me këtë formulë çdo mëngjes.
 8. Rozmarina
  Rozmarina besohet të jetë e dobishme në normalizimin e presionit të ulët të gjakut, sepse ajo stimulon sistemin nervor qendror dhe përmirëson qarkullimin. Merrni deri në 10 ml tretësirë ​​rozmarine në ditë. Edhe shtimi i saj në ushqimet tuaja është gjithashtu i dobishëm. Për më tepër, ju thjesht mund të shtoni tre deri në katër pika vaj rozmarinë në vaskën tuaj për përfitime Aromaterapike.

 

 1. Lëngu i karrotës
  Duke filluar ditën tuaj me lëng të freskët karrotetë përzier me pak mjaltë është një mënyrë e thjeshtë për trajtimin e presionit të ulët të gjakut.
  – Merrni një gotë me lëng karrote.
  – Shtoni dy lugë mjaltë në të.
  – Pini dy gota të tilla në ditë (me stomak bosh në mëngjes dhe në mbrëmje).
 2. Lëngu i limonit
  Lëngu i limonit është shumë efektiv në trajtimin e presionit të lartë të gjakut, por ai gjithashtu mund të përdoret për presionin e ulët të gjakut, sidomos kur ai është shkaktuar nga dehidrimi. Në raste të tilla, ju mund të pini lëng limoni të përzier me pak mjaltë. Kjo ndihmon aktivizimin e trupit duke stimuluar funksionet e mëlçisë, si dhe ndihmon në tretje.

Një gotë me lëng kallamsheqeri të përzier me një lugë lëng limoni dhe pak kripë deti është gjithashtu e dobishme.

Së bashku me këto mjete juridike në shtëpi, kryeni stërvitje të rregullt dhe të butë për të promovuar qarkullimin e gjakut. Shmangni ushtrimet e fuqishme. Gjithashtu, konsultohuni me mjekun tuaj për të parë nëse ndonjë prej barnave tuaja janë duke shkaktuar problemin.

 • Produkti bimor Cardiagreen për rastet kronike të presionit të ulët të gjakut

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook