Shkaqet e mpirjes së duarve dhe këmbëve

Shkaqet e mpirjes së duarve dhe këmbëve dhe kur tregon një problem serioz?

 

Mpirja  e duarve dhe e këmbëve është një dukuri e zakonshme dhe nuk është specifike për një grup specifik njerëzish. Shumë njerëz e përjetojnë një përvojë të tillë duke humbur përkohësisht ndjenjën e prekjes, simptoma të tjera të tilla si ndjesi shpimi gjilpërash ose dhimbje.

Mpirja shkakton shqetësim të rëndë, për shkak të pranisë së një problemi ose dileme në trupin e njeriut, dhe ky fenomen shoqërohet me sistemin nervor në atë mënyrë stimulon nervat dhe bën që personi të preket nga një mpirje e dhimbshme, pra, ai proces shkaktohet nga sistemi nervor dhe efektet që ndodhin në të, dhe është dëshmi e pranisë së një defekti neurologjik të natyrshëm në ato dhimbje që shoqërojnë ndjesi shpimi gjilpërash.

Cilat mund të jenë shkaqet e mpirjes së duarve dhe këmbëve?

Zakonisht, mpirja shkaktohet nga dëmtimi, acarimi ose presioni ndaj një nervi apo degëzimi nervor të njërit prej nervave në krah ose dorë. Sëmundjet që prekin nervat periferikë, siç është diabeti, gjithashtu mund të shkaktojnë këtë mpirje, megjithëse në rastin e diabetit këto simptoma shfaqen së pari në këmbë.

Në situata jo të zakonshme, mpirja shkaktohet nga problemet në tru ose palcën kurrizore. Në këto raste, mund të çojë në funksionim të dobët ose të humbur të dorës ose krahut, dhe rrallë vetëm mpirja shoqërohet me sëmundje që ka të ngjarë të çojnë në vdekje, siç janë goditjet në tru ose tumoret.

Shkaqet e mundshme të mpirjes së këmbëve dhe duarve përfshijnë

– Kushtet shëndetësore që lidhen me trurin dhe sistemin nervor.

Spondiloza e qafës.

– Sindromi Guillain-Barre.

– Sindroma parasimpatike neoplastike.

– Neuropatia periferike.

– Lëndimi i palcës kurrizore.

– Diabeti.

Skleroza e shumëfishtë.

– Sëmundja e Raynaud.

– Sindroma e Sjogrenit.

– Sëmundjet infektive.

– Efektet anësore të kimioterapisë ose ilaçeve HIV.

– Ekspozimi i duarve dhe këmbëve ndaj ftohjes ekstreme.

– Qëndrimi ulur në të njëjtin pozicion për një kohë të gjatë.

– Mungesa e aktivitetit.

– Mungesa e vitaminës B12 ose e magnezit në ushqim.

Migrena.

Hipotiroidizmi.

Zakonisht, mpirja që nuk zgjat më shumë se disa minuta nuk shkakton ankth, por nëse përsëritet shpesh gjatë periudhave të afërta ose periudha e mpirjes zgjat, atëherë duhet të shihni një mjek, pasi mund të jetë një simptomë e një prej sëmundjeve të lartpërmendura.

* Kur duhet të shihni një mjek?

Është e rëndësishme të përcaktoni shkakun e mpirjes, dhe nëse mpirja vazhdon ose përhapet në pjesë të tjera të trupit, këshillohuni me një mjek për një vlerësim mjekësor. Trajtimi i mpirjes së këmbëve ose duarve  varet nga shkaku themelor. Duhet të marrësh ndihmë urgjente mjekësore nëse mpirja fillon papritur, veçanërisht nëse shoqërohet me ndjenja dobësie, paralize, konfuzion mendor, vështirësi në të folur, marramendje ose dhimbje koke të papritura dhe të rënda.

Metodat e trajtimit të duarve dhe këmbëve të mpira

Dhimbja e mpirjes mund të jetë shumë e mundimshme, por për fat të mirë ju mund ta kapërceni atë me hapa shumë të thjeshtë.

– Kompresa e ngrohtë dhe masazhimi

Procesi i shtypjes dhe masazhit të zonës së prekur kontribuon në rrjedhjen e gjakut në të, përveç kësaj do të çojë në relaksimin e muskujve dhe nervave në të njëjtën zonë.

Fazat e aplikimit:

 • Zhytni një kompresë në ujë të ngrohtë, pastaj shtrydheni pak, dhe shtypni butësisht zonën e prekur për 5-7 minuta.

Përsëriteni disa herë. Këtë mund ta zëvendësoni gjithashtu me një banjë të ngrohtë, ose duke përdorur metoda të ngrohjes.

 • Nëse presioni nuk ju ndihmon dhe keni nevojë për një masazh, vendosni pak vaj ulliri ose vaj kokosi të ngrohtë në pëllëmbën e duarve.
 • Masazhoni gishtat e duarve me anestezi në lëvizje rrethore të vazhdueshme për një periudhë të paktën 5 minuta.
 • Përsëriteni procesin sipas nevojës.

Ushtrimi

Ushtrimi përmirëson qarkullimin e gjakut në trup, dhe rrjedha e gjakut u siguron qelizave ushqim dhe oksigjen, gjë që parandalon mpirjen e tyre.

Sigurisht, nuk ka nevojë të kujtojmë edhe përfitimet e lëvizjes dhe ushtrimeve për trupin në tërësi dhe për të parandaluar sëmundjet.

Fazat e aplikimit:

 • Bëni ushtrime të thjeshta për këmbët dhe duart çdo mëngjes për 15 minuta. Bëni pushime në punë për të bërë disa ushtrime të shpejta për duart, kyçet e këmbëve dhe këmbët. Bëni lëvizje rrethore, pastaj i shtrini dhe relaksohuni.
 • Bërja e ushtrimeve aerobike për 30 minuta gjatë 5 ditëve në javë do të ketë një efekt pozitiv në mpirjen e gjymtyrëve.
 • Kujdesuni që të vishni këpucë të përshtatshme atletike.

Shënim! Shmangni ushtrimet e shpeshta me intensitet të lartë.

Kripa Epsom

Kjo kripë është e përbërë nga sulfat magnezi.

Këto sulfate ndihmojnë në ngritjen e niveleve të magnezit në trup dhe kështu përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Kështu që futja e këmbëve në ujë me kripë Epsom konsiderohet një nga mjetet natyrale më të zakonshme në shtëpi.

 • Fazat e aplikimit:
 • Shpërndani ½ filxhan kripë Epsom në vaskë të vogël të mbushur me ujë të ngrohtë.
 • Futuni në të dhe qëndroni për 10 minuta.
 • Mund ta përsërisni këtë trajtim disa herë në javë.

Shënim! Nëse keni diabet ose probleme me veshkat, duhet të shmangni këtë trajtim dhe mos ta përdorni atë.

Ushqime të pasura me vitaminë B dhe magnez

Konkretisht Vitamina B6 dhe B12, janë vitamina thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të nervave, pasi një mangësi në to mund të çojë në të vërtetë në mpirje në ekstremitetet e trupit: duar, krahë, gishta, dhe këmbë.

Mbani një dietë të pasur me vitaminë B dhe magnez, siç janë: drithërat, vezët, avokadot, bananet, fasulet, peshqit, djathi, kosi, arrat, farat dhe frutat e thata.

Këshilla përfundimtare

Këtu janë disa këshilla që mund të ndikojnë seriozisht në mpirjen e këmbëve dhe duarve:

– Shmangni qëndrimin në të njëjtin pozicion për një kohë të gjatë. Kjo shpesh na ndodh kur shikojmë TV ose punojmë në kompjuter.

– Shmangni kafeinën dhe alkoolin, pasi këto do të pengojnë qarkullimin e gjakut.

– Hani më shumë fruta të freskëta dhe perime me gjethe jeshile, duke shmangur ushqimet e gatshme dhe të rafinuara.

– Vazhdoni të pini gjithmonë sasi të përshtatshme të ujit, pasi dehidratimi dëmton qarkullimin e gjakut.

– Shmangni pirjen e duhanit dhe produkte të ndryshme të duhanit, pasi ato dëmtojnë sistemin nervor.

– Mos vazhdoni të përdorni këpucë të papërshtatshme për këmbët tuaja, taka të larta dhe këpucë të ngushta që ndalojnë gjakun të rrjedh plotësisht nëpër këmbë.

– Nëse keni peshë të tepërt, duhet ta humbni atë. Pesha e rëndë e bën të vështirë që qarkullimi i gjakut të arrijë në të gjitha qelizat.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook