SPONDILOZA; TRAJTIME NATYRALE

Published On: January 1st, 2023Categories: Kockat dhe Nyjet0 Comments on SPONDILOZA; TRAJTIME NATYRALE

SPONDILOZA; TRAJTIME NATYRALE

 

Spondiloza e qafës, e njohur gjithashtu si artriti i qafës, është një kusht shumë i zakonshëm i lidhur me moshën që ndikon nyjet në qafë. Kjo ndodh për shkak të veshjes dhe grisjes së kërct, indeve dhe kockave të qafës. Këto ndryshime mund të përfshijnë dehidratim në disqe, rrëshqitje të diskut, dhëmbëzim të kockave dhe ngurtësim të ligamenteve.

Përveç moshës, faktorë të tjerë të rrezikut për spondilozë të qafës janë profesionet që mund të shkaktonjë më shumë stres në qafëj, lëndime të caktuara të qafë, qëndrimi i gabuar ulur ose në këmbë, pirja e duhanit, duke qenë mbipeshë, një mënyrë jetese e ulur dhe faktorët gjenetike.

Spondiloza e qafës nuk shkakton simptoma të dukshme për shumicën e njerëzve. Megjithatë, disa mund të përjetojnë dhimbje qafe, dhimbje të butë dhe kronike rreth shpatullave, ngurtësi në qafë, dobësi të muskujve, dhimbje koke, dhimbje përgjatë krahëve dhe në gishta, dhe një ndjesi shpimi gjilpërash në supe dhe krahë. Në disa raste, mund të kenë simptoma të tilla si humbje të ekuilibrit.

Shumica e njerëzve mbi moshën 65 vjeç vuajnë nga një shkallë e spondilozës së qafës. Për fat të mirë, me ndihmën e barnave të caktuara, ndryshime të thjeshta të jetesës dhe disa mjete të thjeshta në shtëpi, ju mund të kontrolloni simptomat dhe të bëni një jetë pa dhimbje.

Trajtime Natyrale për Spondilozën

– Ushtrimi i rregullt

Një nga shkaqet kryesore të spondilozës së qafës është mungesa e ushtrimit të rregullt. Prandaj, ju mund të zvogëloni dhimbjen dhe ngurtësinë rreth qafës dhe supeve duke përfshirë stërvitjen e rregullt fizike në stilin tuaj të jetës.

 • Rrotullojeni kokën në drejtim të akrepave të orës dhe kundër akrepave të orës, dhe përkuleni qafën herë mbi njërin sup e herë në supin tjetër. E bëni këtë për 10 minuta, 2-3 herë në ditë.
 • Po ashtu, ushtrimet aerobike, not apo ecja e shpejtë për 30 minuta të paktën 5 herë në javë, do të ndihmojë shumë me dhimbjet.
 • Ju gjithashtu mund të bëni çiklizëm në baza të rregullta. Megjithatë, sigurohuni që të mbani drejt shpinën, ndërsa ngisni biçikletën.

Shënim: Nëse dhimbja bëhet e rëndë duke bërë çdo lloj ushtrimi, ndaleni atë dhe konsultohuni me mjekun tuaj.

– Kompresat e ngrohta dhe të ftohta

Një tjetër mënyrë e lehtë për t’u bërë është alternimi i kompresave të nxehta dhe të ftohta në zonën e prekur. Kompresat e nxehta përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe relaksojnë muskujt e lënduar. Kompresat e ftohta zvogëlojnë ënjtjen dhe inflamacionin.

 1. Për të bërë kompresë të nxehtë, mbështillni një qese me ujë të nxehtë në një peshqir të hollë.
 2. Për të bërë kompresë të ftohtë, mbështillni disa kube akulli në një peshqir të hollë.
 3. Vendosni kompresën e nxehtë në zonën e prekur për 2 deri në 3 minuta.
 4. Hiqeni atë dhe aplikoni kompresë të ftohtë për 1 minutë.
 5. Përsëriteni procesin për 15 deri 20 minuta.
 6. Ndiqni këtë ilaç të thjeshtë disa herë në ditë.

Shënim: Mos aplikoni kompresa të nxehta nëse zona e prekur është e kuqe dhe e irrituar. Shmangni kompresat e ftohta në qoftë se keni probleme të qarkullimit të gjakut.

– Hudhra

Hudhra jep rezultate të mira kur është fjala për simptomat e spondilozës së qafës. Vetitë e saj anti-inflamatore dhe analgjezike ndihmojnë dhe trajtojnë dhimbjet, ënjtjen dhe inflamacionin në qafë dhe në zonat përreth.

 • Hani disa thelbinj hudhre të papërpunuara në një stomak bosh, çdo mëngjes, me ujë.
 • Një tjetër alternativë është që të ngrohni 2 deri në 3 thelbinj hudhre të grimcuar në një tigan me pak vaj perimesh. Lëreni të ftohet, pastaj e përdorni për masazh mbi zonën e dhimbshme për 5 deri 10 minuta. Pasojeni këtë me një dush të ngrohtë.

– Shafrani Indian

Për shkak të vetive anti-inflamatore, shafrani i Indisë është një tjetër ilaç natyral për spondilozën e qafës. Përveç kësaj, shafrani i Indisë rrit qarkullimin e gjakut, i cili ndihmon për të reduktuar ngurtësinë dhe dhimbjet e muskujve.

– Farat e susamit

Farat e susamit janë të pasura me kalcium, magnez, mangan, bakër, zink, fosfor dhe vitamina K dhe D, të cilat janë të mira për kockat tuaja dhe shëndetin e përgjithshëm. Vaj susamit është gjithashtu efektiv në reduktimin e dhimbjeve të qafës.

 • Aplikoni pak vaj të ngrohtë susami në zonën e prekur dhe masazhojeni për 10 minuta. Pastaj aplikoni një kompresë të nxehtë në zonë. Bëjeni këtë 3 ose 4 herë në ditë.
 • Ju gjithashtu mund të përzierni disa pika vaj livando në vaj të ngrohtë susami dhe ta përdorni për të masazhuar zonën e qafës.
 • Gjithashtu, përfshini farat e susamit në gatimin tuaj.

– Xhenxhenfili

Xhenxhenfili – Ginger është një tjetër ilaç i përdorur gjerësisht në shtëpi për të trajtuar spondilozën e qafës. Kjo bimë është e pasur me elementë anti-inflamator dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Kështu, ai ndihmon në uljen e dhimbjeve dhe të inflamacionit në qafë dhe në zonat përreth.

 • Pini çaj xhenxhefili 2-3 herë në ditë. Për të bërë çajin, vloni 1 lugë gjelle xhenxhefil në 2 gota me ujë për 10 minuta. Filtrojeni, i shtoni mjalt dhe pijeni.
 • Ju gjithashtu mund të masazhoni zonën e prekur me vaj xhenxhefili disa herë në ditë.

– Uthulla e mollës

Duke qenë i pasur me veti anti-inflamatore dhe alkalizuese, uthulla e mollës është gjithashtu një ilaç i mirë për spondyilozën e qafës. Kjo mund të qetësojë dhimbjen dhe inflamacionin në zonën e qafës.

 • Shtoni 2 gota me uthull molle në ujin e ngrohtë të vaskës. Qëndroni në të për 10 deri në 15 minuta, një herë në ditë.
 • Ju mund të shtoni 1 lugë gjelle uthull molle organike dhe pak mjaltë në një gotë me ujë, dhe ta pini, një herë në ditë.

– Speci i kuq

Një tjetër ilaç efektiv për spondilozën është speci i kuq. Ai përmban capsaicin, i cili ka veti analgjezike dhe anti-inflamator që ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve dhe inflamacionit në qafë.

 • Përzieni së bashku 1 lugë çaji nga pluhuri i piperit të kuq dhe 2 lugë vaj ulliri të vakët. Aplikojeni në zonën e prekur. Mbulojeni me një fashë dhe lëreni për disa orë ose gjatë natës. E bëni këtë çdo ditë.

Këshilla të tjera

 • Shmangni tendosjen fizike. Mos bëni asgjë që mund të përkeqësojë problemin, të tilla si ngritja e peshave të rënda.
 • Flini mirë. Flini në një jastëk të fortë për të reduktuar tendosjen në qafë; mos përdorni jastëkë të ndryshëm, por gjithnjë të njëjtin jastëk. Flini në dyshek të fortë, në shpinë ose në anën tuaj të djathtë me gjunjët mbledhur.
 • Hani shumë sallatë të bërë me perime të papërpunuara, si: domate, karrota, lakër, tranguj, rrepa dhe marule.
 • Shmangni yndyrnat, ushqimet pikante dhe të skuqura, ëmbëlsirat, sheqerin dhe kafenë.
 • Hiqni dorë nga pirja e duhanit.
 • Hani ushqime të larta në proteina, vitaminë C, kalcium dhe fosfor.
 • Ekspozoni zonën e prekur ndaj rrezeve të diellit të mëngjesit për 10 deri në 15 minuta në ditë.

Bimët e egra të shkretëtirë për Shëndetin e Kockave dhe Kyçeve


Një mënyrë jetese e ngarkuar, ushqimet e dëmshme dhe të pashëndetshme në dietë, e cila detyrimisht është e ulët në kalcium, kontribuon në zvogëlimin e densitetit të kockave, humbjen e hershme të kockave dhe rritjen e rrezikut për fraktura dhe sëmundje të ndryshme tëkockave. Aktiviteti i ulët fizik gjithashtu shton degjenerimin e kockave. Dhimbja e kyçeve, në anën tjetër, vjen me rritjen e moshës, lëndimin, mbajtjen e peshës së tepërt dhe konsumimin e kërcit.

Kështu, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D) ka bërë kërkime të jashtëzakonshme dhe ka prodhuar produktet më të mira bimore për dhimbjet e kyçeve dhe muskujve dhe për trajtimin e problemeve të ndryshme të kockave, kyçeve dhe muskujve. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook