Shenja që tregojnë se kolesteroli i dëmshëm në gjak është i lartë

Shenja që tregojnë se kolesteroli i dëmshëm në gjak është i lartë

 

Kolesteroli i lartë i gjakut çon në shumë probleme shëndetësore në lidhje me zemrën, arteriet dhe enët e gjakut, dhe për këtë arsye, kolesteroli në gjak duhet të ruhet.

Kolesteroli është një substancë dylli, e ngjashme me yndyrën që prodhon mëlçia dhe është e nevojshme për formimin e membranave qelizore, vitaminës D dhe disa hormoneve.

Por nëse kolesteroli i dëmshëm në trup rritet, kjo shkakton shumë probleme shëndetësore.

Llojet e kolesterolit në trup

Kolesteroli nuk mund të tretet në ujë, kështu që nuk mund të udhëtojë përmes trupit i vetëm, por transportohet përmes gjakut.

Molekulat e njohura si lipoproteina ndihmojnë në transportimin e kolesterolit përmes qarkullimit të gjakut dhe këto molekula ndahen në dy lloje:

Lipoproteina me dendësi të ulët (LDL): Njihet gjithashtu si “kolesteroli i keq”, i cili mund të mblidhet në arterie dhe të çojë në probleme serioze shëndetësore, të tilla si një sulm në zemër ose goditje në tru.

Lipoproteina me dendësi të lartë (HDL): Ndonjëherë e quajtur “kolesterol i mirë”, ndihmon në kthimin e kolesterolit të dëmshëm LDL në mëlçi për asgjësim.

Arsyet e niveleve të larta të kolesterolit të dëmshëm

Marrja e tepërt e ushqimeve që përmbajnë një pjesë të madhe të yndyrnave rrit shanset për nivele të larta të kolesterolit të dëmshëm në gjak.

Ai ndërton yndyrna dhe shkakton arterie të bllokuara dhe sëmundje kardiovaskulare.

Shenjat e kolesterolit të lartë të dëmshëm

Kolesteroli i lartë zakonisht nuk shkakton asnjë simptomë, dhe për këtë arsye është e vështirë të zbulohet derisa pllaka të jetë në arterie, dhe kjo do të thotë të arrish një fazë të rrezikshme të sëmundjes.

Megjithatë, ka disa shenja të hershme që mund të tregojnë kolesterol të lartë në gjak, duke përfshirë:

 1. Ndiheni shumë të lodhur; Pamundësia për të kryer aktivitete të përditshme normalisht, pasi kolesteroli i lartë ndikon në prodhimin e hormoneve të rëndësishme nga gjëndra tiroide.
 2. Marrja frymë me vështirësi; Kjo rezulton nga një problem në rrjedhën e gjakut për shkak të kolesterolit të lartë.
 3. Ënjtje dhe mpirje të gjymtyrëve; Ënjtja dhe ndjenja e mpirjes së gjymtyrëve është një nga simptomat kryesore të kolesterolit të lartë. Kjo është për shkak të akumulimit të yndyrnave, të cilat ndikojnë negativisht në qarkullimin e gjakut, si dhe një rënie në furnizimin e qelizave me oksigjen dhe lëndë ushqyese në muskuj.
 4. Halitosis – Era e keqe e gojës; është ndër shenjat e zakonshme të njerëzve që vuajnë nga kolesteroli i lartë. Duke qenë se mëlçia është përgjegjëse për sekretimin e kësaj substance, niveli i lartë i kolesterolit shkakton vështirësi të mëdha gjatë procesit të tretjes, gjë që mund të çojë në tharje të gojës dhe në emetimin e aromave të pakëndshme nga ajo.
 5. Gazrat e stomakut dhe dispepsia; Nivelet e paqëndrueshme të kolesterolit janë një shkak i fortë i periudhave të vazhdueshme të dispepsisë dhe gazrave. Përveç kësaj, nivelet e larta të yndyrnave në gjak dhe mëlçi ndikojnë në metabolizmin, dhe gjithashtu pengojnë procesin e tretjes, veçanërisht kur hani ushqime të pasura me yndyrë.
 6. Marramendje dhe dhimbje koke; Akumulimi i kolesterolit në arterie ndikon negativisht në qarkullimin e gjakut dhe furnizon qelizat me oksigjen, gjë që çon në ndjenja marramendjeje, humbje të ekuilibrit dhe dhimbje koke të forta.
 7. Probleme me shikimin; Nivelet e larta të kolesterolit shkaktojnë probleme vizuale. Kjo mund të shkaktojë dëm të përhershëm nëse nuk trajtohet herët. Është gjithashtu e zakonshme të kesh simptoma të ndryshme të tilla si zverdhje, sy të fryrë, të përflakur dhe vizion të paqartë.
 8. Kapsllëku; Për shkak të efektit të akumulimit të yndyrnave në arterie në procesin e tretjes, kjo shkakton bllokim të zorrëve dhe shfaqjen e sulmeve të kapsllëkut. Edhe pse ky problem mund të jetë rezultat i faktorëve të shumtë, më i spikaturi prej të cilëve është për shkak të nivelit të paqëndrueshëm të kolesterolit në trup.
 9. Dhimbje gjoksi; Një nga simptomat e kolesterolit të lartë që vërehet lehtë është ndjenja e dhimbjes në gjoks. Zakonisht kjo është një arsye urgjente për t’u konsultuar menjëherë me një mjek. Megjithëse dhimbja e gjoksit lidhet me shumë sëmundje të tjera, shpesh shoqërohet me kolesterol të lartë në gjak. Në fakt, akumulimi i yndyrnave në arterie kufizon rrjedhën e gjakut, dhe kështu, mund të çojë në presion të lartë të gjakut.
 10. Lodhja kronike dhe astenia; Të ndjeheni të dobët dhe të lodhur, përveç dëshirës për të fjetur me orë të gjata, zakonisht është rezultat i kequshqyerjes, aktivitetit të tepërt fizik ose një sëmundjeje. Sidoqoftë, shumë pak njerëz e dinë se këto shenja janë dëshmi e qartë e kolesterolit të lartë. Si rezultat i efektit të kësaj substance në qarkullimin e gjakut dhe furnizimit të qelizave me oksigjen, problemet mendore dhe fizike shfaqen tek njerëzit.
 11. Probleme të lëkurës; Një person mund të zhvillojë urtikarie dhe sëmundje të tjera të lëkurës nëse trupi ka vështirësi në rregullimin e niveleve të kolesterolit në gjak. Simptomat e këtyre sëmundjeve manifestohen tek njerëzit përmes shfaqjes së njollave të kuqe, infeksioneve dhe një ndjenje të pakëndshme të kruajtjes që është e vështirë të kontrollohet.
 12. Alergjitë ushqimore; Njerëzit me kolesterol të lartë mund të jenë alergjikë ndaj ushqimeve të caktuara. Megjithëse këto gjendje mund të shkaktohen nga shumë faktorë, akumulimi i tepërt i yndyrës në arterie dhe mëlçi mund të jetë pjesërisht përgjegjës.

Rastet kur kërkohet një test gjaku

Në disa raste, rekomandohet një test gjaku që tregon nivelin e kolesterolit, dhe këto raste janë:

– Presion i lartë i gjakut; Kjo ngritje mund të tregojë ngushtimin e arterieve dhe një nivel të lartë të kolesterolit në gjak.

– Shtim i madh në peshë; rezultati i ngrënies së shumë ushqimeve me yndyrë që çojnë në mbipeshë.

– Pirja e duhanit; Një nga faktorët që rrit rrezikun e kolesterolit të lartë në gjak.

– Të kesh një histori familjare me kolesterol të lartë në gjak; Rreziku i shfaqjes së kësaj sëmundjeje mund të rritet nëse një nga të afërmit e shkallës së parë është i infektuar me të.

Metodat për parandalimin e kolesterolit të lartë në gjak

– Përqendrimi në lecithin dhe vitaminën E; Vitaminat dhe mineralet e mbështesin mirë luftën kundër kolesterolit të lartë, veçanërisht lecina, e cila është në gjendje të thithë kolesterolin dhe më pas ta shpërndajë atë. Kjo substancë gjendet në lakër, fasule, bizele, fara dhe arra.

Vitamina E ndihmon gjithashtu në ngritjen e nivelit të kolesterolit të llojit të dobishëm dhe në uljen e nivelit të kolesterolit të dëmshëm. Sigurojeni atë nga burime natyrore, si: spinaq, bajame, avocado, vaj ulliri.

– Avokado; Avokadot janë një burim i fuqishëm i lëndëve ushqyese, si dhe acideve yndyrore të pangopura. Hulumtimet sugjerojnë që avokado ndihmon në përmirësimin e niveleve të kolesterolit në lipoproteinë me dendësi të ulët tek njerëzit që janë mbipeshë.

– Bajamet dhe arrorët e tjerë; Arrorët mund të përmirësojnë kolesterolin në gjak. Një studim i fundit zbuloi se një dietë e plotësuar me arra mund të zvogëlojë rrezikun e ndërlikimeve në zemër për njerëzit që kanë pasur më parë një sulm në zemër.

– Bollgur, krunde tërshëre dhe ushqime me shumë fibra; Bollguri përmban fibra të tretshme, e cila ul lipoproteinën me densitet të ulët (LDL), kolesterolin e “keq”. Fibrat e tretshme gjenden gjithashtu në ushqime si fasulet, lakrat e Brukselit, mollët dhe dardhat. Fibrat e tretshme zvogëlojnë thithjen e kolesterolit në qarkullimin e gjakut. Ngrënia e pesë deri në dhjetë gram fibra të tretshme në ditë mund të zvogëlojë kolesterolin LDL.

– Acidet yndyrore omega-3; Peshku yndyror përmban nivele të larta të acideve yndyrore Omega-3, të cilat mund të zvogëlojnë trigliceridet që keni – në gjak – si dhe të zvogëlojnë presionin e gjakut dhe rrezikun e shfaqjes së mpiksjes së gjakut. Nivelet më të larta të acideve yndyrore omega-3 gjenden në: Skumbri, Harengë, peshk ton, Salmon, troftë. Ushqime të tilla si arrat dhe farat e lirit përmbajnë gjithashtu sasi të vogla të acideve yndyrore omega-3.

– Shmangni ngrënien e mishit të yndyrshëm dhe ushqimeve të skuqura që përmbajnë sasi të mëdha vajrash dhe yndyrnash, përveç karbohidrateve të përpunuara.

– Rregullsia në stërvitje; Ushtrimet fizike kontribuojnë në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Mjekët në këtë fushë këshillojnë që të praktikohet vrapim i shpejtë, ecje e shpejtë, çiklizëm dhe not.

– Marrja parasysh e peshës; Numri i njerëzve që vuajnë nga mbipesha në botë është rritur gjatë njëzet viteve të fundit, megjithëse mbipesha në veçanti kontribuon ndjeshëm në nivelin e lartë të kolesterolit.

Ndryshimi i peshës është gjithashtu i lidhur me ndryshimin e menusë që do të hahet, pasi duhet të përmbajë sasi adekuate të yndyrnave bimore, perimeve, frutave dhe bishtajoreve.

Simptomat më të zakonshme të kolesterolit të lartë zakonisht shfaqen pasi hani ushqime të yndyrshme ose mish. Nga ana tjetër, kolesteroli i lartë mund të mos ndikojë në shëndetin tuaj në fillim, por bën ndryshime të rrezikshme në sistemin tuaj shëndetësor me kalimin e kohës, dhe për këtë arsye, ju duhet të kujdeseni mirë për veten tuaj.

Duke pasur parasysh ashpërsinë e kolesterolit të lartë në gjak, është e domosdoshme të siguroheni që ta trajtoni atë në mënyrë natyrale dhe me produkte bimore të sigurta, gjë të cilën mund t’ia besoni produkteve bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook