Mënyra natyrale për të hequr akumulimin e lëngjeve në trup

Mënyra natyrale për të hequr akumulimin e lëngjeve në trup

 

Ujë i tepërt në trup shkakton ënjtje, dhe quhet edemë, dhe mund të rezultojë në disa probleme shëndetësore.

Trupi i njeriut përmban rreth 60-70% ujë, i cili është i nevojshëm për të rritur funksionet e sistemeve të ndryshme të trupit, por megjithkëtë, uji i tepërt në trup mund të shkaktojë dëmtime shëndetësore, gjendje e quajtur edemë, që do të thotë mbajtje e ujit në trup.

Për të shmangur edemën, mund të ndiqni disa metoda natyrale që ndihmojnë në nxjerrjen e ujit të tepërt nga trupi.

  1. Ulni marrjen e kripës

Shumë kripë shkakton rritje të niveleve të natriumit në trup, që do të thotë një rritje në mbajtjen e ujit në trup, pasi trupi ka nevojë për të ekuilibruar raportin e natriumit ndaj ujit në mënyrë që të funksionojë siç duhet, dhe kështu ai do të ngjitet në ujë kur ha shumë kripë.

Këshillohet të mos hani më shumë se 2,300 mg natrium në ditë, ose 2.3 gram kripë dhe duhet pasur kujdes që kripa të fshihet në ushqime të përpunuara si djathi, mishi i përpunuar, salcat, bukët dhe vaktet e ngrira.

  1. Pini më shumë ujë

Nëse trupi përmban sasi të tepërt uji, nuk do të thotë të ndalosh pirjen e ujit, por trupi ka nevojë për ujë për të ruajtur hidratimin e tij dhe për të parandaluar dehidrimin që çon në trupin që të mbajë ujin për të kompensuar mungesën.

Uji gjithashtu përmirëson funksionin e veshkave, i cili lejon që uji dhe natriumi shtesë të nxirren nga trupi.

  1. Kufizoni marrjen e karbohidrateve

Karbohidratet bëjnë që më shumë ujë të depozitohet në trup. Kur konsumohen karbohidratet, energjia që nuk përdoret si molekula glikogjene ruhet dhe 3 gram ujë depozitohen me çdo 1 gram glukogjen.

Kështu, zvogëlimi i marrjes së karbohidrateve ndihmon në shfrytëzimin e rezervave të glikogjenit, dhe kjo do të thotë më pak ujë në trup.

Këshillohet të mos konsumoni ushqime të pasura me karbohidrate si: bukë, oriz dhe makarona, dhe kushtoni vëmendje ndaj ngrënies së ushqimeve të pasura me proteina të shëndetshme si vezët dhe peshku, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e akumulimit të ujit në trup.

  1. Interesi për marrjen e magnezit

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishëm për trupin, pasi përfshihet në më shumë se 300 reaksione enzimash për të ruajtur funksionet e trupit dhe konsumimi i tij ndihmon në uljen e mbajtjes së ujit.

Ka shumë burime të mira magnezi, të tilla si arrat, drithërat, çokollatë e zezë dhe zarzavatet me gjethe.

  1. Kujdesi për vitaminën B6

Vitamina B6 është një vitaminë e rëndësishme që zhvillon qelizat e kuqe të gjakut, dhe gjithashtu kryen shumë funksione të tjera në trup.

Vitamina B6 mund të ndihmojë në zvogëlimin e mbajtjes së ujit tek gratë me PMS.

Vitamina B6 gjendet në shumë ushqime, kryesisht në banane, patate, mish dhe arra.

  1. Hani ushqime të pasura me kalium

Kaliumi është gjithashtu një mineral i rëndësishëm për trupin, i cili ndihmon në përmirësimin e shëndetit të zemrës, gjithashtu ndihmon në uljen e mbajtjes së ujit.

Kaliumi e bën këtë duke ulur nivelet e natriumit dhe duke rritur prodhimin e urinës.

Për të marrë një pjesë të mirë të kaliumit, rekomandohet të hani banane, avokado dhe domate, pasi ato janë ndër ushqimet e pasura me nivele të larta të tij.

  1. Ushtrimet fizike

Ushtrimi mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të nxjerrë ujin e tepërt nga trupi, sepse ushtrimi do të thotë të bësh përpjekje ekstreme që çon në djersitje, dhe trupi transferon shumë ujë në muskuj gjatë ushtrimeve.

Saunat (banjot me avull) janë gjithashtu ideale për rritjen e djersitjes dhe humbjen e tepërt të ujit.

  1. Bëni një gjumë të mirë

Gjumi mund të kontribuojë në pastrimin e trupit nga uji i tepërt, sepse gjumi ndikon në nervat renale, të cilat rregullojnë ekuilibrin e natriumit dhe ujit në trup.

Gjumi ndihmon gjithashtu në kontrollimin e niveleve të hidratimit dhe zvogëlimin e mbajtjes së ujit, dhe rekomandohet të flini mjaftueshëm çdo ditë, nga 7 deri në 9 orë për të rriturit.

  1. Shmangni stresin ekstrem

Stresi afatgjatë mund të rrisë nivelet e hormonit kortizol në trup, gjë që çon në mbajtjen e lëngjeve në trup dhe rritjen e hidratimit.

Kjo mund të ndodhë sepse stresi dhe kortizoli rrisin hormonin që kontrollon ekuilibrin e ujit të trupit, i njohur si ADH, siç tregojnë studimet.

Ky hormon funksionon duke dërguar sinjale në veshka për t’i bërë të ditur se sa ujë duhet të derdhet përsëri në trup.

Në menaxhimin e niveleve të stresit në trup, ju do të mbani nivelet normale të këtij hormoni dhe hormonit kortizol, i cili është i rëndësishëm për ekuilibrin e lëngjeve.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook