Ibuprofen vret miliona pacientë çdo vit

Published On: February 11th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Ibuprofen vret miliona pacientë çdo vit

Ibuprofen vret miliona pacientë çdo vit

 

Përdorimi afatgjatë i qetësuesve të dhimbjeve të tilla si Ibuprofen ose Diklofenak është po aq e rrezikshme për sa i përket rrezikut të sulmit në zemër si përdorimi i ilaçit Vioxx, i cili u tërhoq për shkak të rreziqeve të tij, thonë studiuesit.

Anullimi i Vioxx i vitit 2004, siç mund të mbani mend, ishte lidhur me afro 30,000 raste të sulmeve në zemër dhe vdekjeve të papritura kardiake të shkaktuara nga ilaçi midis 1999-2003. Përkundër faktit se kërkimet shkencore ishin grumbulluar qysh në vitin 2000 që lidhnin Vioxx me sulme në zemër dhe goditjet në tru, prodhuesi i ilacit Merck dhe FDA, rrinin të heshtur ndërsa numri i vdekjeve u rrit në mënyrë të vazhdueshme.

Raporti i Reuters u përqëndrua në hulumtimet e reja të publikuara në Lancet që tregojnë se rreziku i sulmit në zemër rritet më shumë dhe rreziku i dështimit të zemrës dyfishohet midis përdoruesve më të rëndë të barnave NSAID.

Pse kaq shumë njerëz marrin ilaçe NSAID si Ibuprofen

Dhimbja dhe nivelet e pashëndetshme të inflamacionit po bëhen gjendje të pashmangshme  trupore në botën e industrializuar. Ndërsa në shumicën e rasteve ne mund të rregullojmë kushtet themelore pro-inflamatore duke ndryshuar dietën tonë, dhe duke zvogëluar stresin dhe ekspozimin ndaj kimikateve mjedisore, këto qasje kërkojnë kohë, disiplinë dhe energji, por ndonjëherë ne thjesht dëshirojmë që dhimbja të ndalet tani. Në ato momente shpesh të detyrueshme, ne e gjejmë veten ngulë këmbë për një pilulë mbi banak për të vrarë dhimbjen.

Problemi i veprimit në këtë mënyrë është se, nëse e bëjmë shpesh atë, së shpejti do të vrasim edhe veten bashkë me dhimbjen!

Ibuprofen është me të vërtetë një shembull i përsosur i kësaj. Siç u përmend më lart, ky derivat petrokimik është i lidhur me rrezik të rritur në mënyrë të konsiderueshme të sulmit në zemër dhe rritje të vdekshmërisë kardiake (kur bashkohet me Aspirinën), me mbi dy duzina efekte anësore serioze, përfshirë:

 1. Anemi
 2. Dëmtim i ADN-së
 3. Humbje e dëgjimit
 4. Hipertension
 5. Vdekshmëri e influencës
 6. Abort
 7. Arrest kardiak
 8. Dëmtim i muskujve të zemrës
 9. Dëmtim i trurit
 10. Stres
 11. Humbje të vetëdijes…

Ibuprofen, në fakt, nuk është unik në ngritjen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe / ose vdekshmërisë. E gjithë kategoria e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) duket se e kanë këtë anë të errët të neglizhuar; sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekshmëria kardiake shënojnë më lart në listën e mbi 100 efekteve të padëshiruara shëndetësore që lidhen me përdorimin e tyre.

Pra, çfarë mund të bëjmë? Dhimbja është dhimbje. Pavarësisht nëse kjo ju ndodh juve, apo një të afërmi tuaj, gjetja e lehtësimit është një përparësi kryesore.

Shkenca po e pranon se mënyrat natyrale mund të lehtësojnë dhimbjet dhe të ndihmojnë shërimin më mirë se ilaçet kimike.

Disa zëvendësues natyralë të Ibuprofen dhe qetësuesve të tjerë NSAID

 1. Xhenxhefili – Një studim i vitit 2009 zbuloi se xhenxhefili ishte po aq efektiv sa ilaçet mefenamik acid dhe ibuprofen për lehtësimin e dhimbjeve që shoqërohen me ciklin menstrual tek gratë (dismenorrea parësore).
 2. Arnica Topike – Një studim njerëzor i vitit 2007 zbuloi se trajtimi topik me arnica ishte po aq i efektshëm sa ibuprofeni për osteoartritin e duarve, por me incidencë më të ulët të efekteve anësore.
 3. Acidet yndyrore Omega-3: Një studim njerëzor i vitit 2006 zbuloi se acidet yndyrore omega-3 (ndërmjet 1200-2400 mg në ditë) ishin po aq efektive sa ibuprofeni në zvogëlimin e dhimbjes së artritit, por me përfitimin e shtuar të më pak efekteve anësore.
 4. Panax Ginseng – Një studim i kafshëve në vitin 2008 zbuloi që xhensen panax kishte aktivitet analgjezik dhe anti-inflamator të ngjashëm me ibuprofen, duke treguar vetitë e tij të mundshme anti-reumatoid të artritit.
 5. Wort St. John’s – Një studim mbi kafshët në 2004 zbuloi se rrënja e Shën Gjonit ishte dy herë më e efektshme se ibuprofen si një vrasës i dhimbjes.
 6. Antocianinët nga Qershitë e ëmbla dhe Raspberry – Një studim i qelizave studimore të vitit 2010 zbuloi se antocianinët e nxjerrë nga mjedrat dhe qershitë e ëmbla ishin po aq efektive sa ibuprofen dhe naproxen në shtypjen e enzimës së lidhur me inflamacionin e njohur si ciklooxygenase-1 dhe 2.
 7. Borziloku i Shenjtë – Një studim i vitit 2008 zbuloi se borziloku i shenjtë përmban komponime me aktivitet anti-inflamator të krahasueshëm me ibuprofen, naproxen dhe aspirinën.
 8. Vaj i Ullirit – një përbërës që gjendet brenda vajit të ullirit i njohur si oleocanthal ka treguar se ka veti anti-inflamatore të ngjashme me ibuprofen.

Ekzistojnë, natyrisht, qindra substanca të cilat janë studiuar për efektet e tyre kundër dhimbjeve dhe / ose anti-inflamatore, dhe ka edhe qasje aromaterapeutike që nuk kërkojnë gëlltitje të asgjëje, por ekziston edhe rreziku këtu. Kur mendojmë të marrim një alternativë në vend të ibuprofen, ne ende jemi duke menduar brenda modelit mjekësor paliativ, alopatik: “Shtypni simptomën dhe vazhdoni të jeni të lidhur me biznesin tonë”.

Ne duhet të shikojmë më thellë në atë që po na shkakton dhimbjen dhe, kur është e mundur, të heqim shkakun që të hiqet dhimbja. Kjo shpesh kërkon një zhvendosje dramatike dietike larg ushqimeve pro-inflamatore, shumë prej të cilave shumica e perëndimorëve ende i konsiderojnë absolutisht të mira, p.sh. gruri, qumështi, perimet me ngjyrosje etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook