Mykotoksinat

Published On: February 13th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Mykotoksinat

Mykotoksinat; Çfarë janë, Simptomat që shkaktojnë dhe si Detoksifikohen

 

Mykotoksinat janë disa nga toksinat më të zakonshme në mjedisin tonë që mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë alergjinë e mykotoksinës, problemet e sistemit imunitar, inflamacionin dhe kancerin. Mykotoksinat mund të rriten në ushqimin dhe në shtëpinë tuaj në kushte të ngrohta dhe të lagështa. Për shkak se ato mund të çojnë në simptoma të pakëndshme akute dhe kronike, një sistem imunitar të komprometuar dhe probleme serioze shëndetësore, është absolutisht e rëndësishme që të detoksifikoni trupin tuaj nga mykotoksinat dhe të kontrolloni ekspozimin e mikotoksinave në jetën tuaj.

Në këtë artikull do të mësoni se cilat janë mykotoksinat, si ndikojnë ato në sistemin imunitar, cilat janë simptomat e një alergjie ndaj mykotoksinës dhe një listë të ushqimeve që janë më të lartat në mykotoksina. Do të mësoni se si të testoni për mykotoksinat në trupin tuaj me një test të thjeshtë. Më pas do të ndajmë me ju strategjitë më të mira për të mbështetur detoksifikimin e mykotoksinës.

Çfarë janë mykotoksinat?

Mykotoksinat janë disa nga toksinat më të përhapura në mjedisin tonë që mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore. Ato janë komponime toksike që gjenden natyrshëm në lloje specifike të mykut të ngjashëm me kërpudhat.

Kërpudhat janë në gjendje të rriten pothuajse kudo në kushte të lagështa dhe të ngrohta. Kjo do të thotë se ato mund të kolonizohen në letër-muri, pllaka tavani, izolim tekstil me fije qelqi dhe kudo në shtëpi. Mykotoksinat, ose metabolitët e mykut shpesh infektojnë ndërtesat, automjetet dhe ushqime të caktuara.

Mund të rriten në produkte ushqimore, si drithëra, bukë, arra, fruta të thata dhe erëza. Rritja e mykut dhe mykotoksiciteti mund të ndodhin në ushqime para ose pas korrjes ose gjatë ruajtjes. Lënia e ushqimit të caktuar në një vend të ngrohtë, të lagësht ose me lagështi mund të rrisë rrezikun e mykut.

Është e rëndësishme të dini se mykotoksinat janë kimikisht të qëndrueshme dhe janë në gjendje të mbijetojnë në përpunimin e ushqimit. Kjo do të thotë që nuk mund të jemi të sigurt nga mikotoksinat kur blejmë ose hamë ushqime të përpunuara ose të paketuara.

Si ndikojnë mykotoksinat në sistemin tonë imunitar

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, mykotoksinat mund të shkaktojnë simptoma akute të sëmundjes së rëndë pas konsumimit të produkteve ushqimore të kontaminuara. Ata paralajmërojnë gjithashtu se mikotoksinat, veçanërisht në ushqime, janë të lidhura me çështje serioze shëndetësore afatgjata, përfshirë mungesën e imunitetit dhe kancerin.

Ochratoxin A që prodhohet nga Penicillium dhe Aspergillus, është një mykotoksinë e zakonshme që mund të gjendet në ushqime të ndotura, duke përfshirë frutat e thata, lëng rrushi, kafe, drithëra, jamball dhe erëza. Mund të çojë në efekte negative në sistemin imunitar, veshkat dhe zhvillimin e fetusit.

Pautin është një mykotoksinë tjetër që prodhohet nga Penicillium, Aspergillus, dhe Byssochlamys. Mund të gjendet në drithëra, mollë të kalbura dhe produkte mollësh, fruta të mykur dhe produkte ushqimore të tjera. Mund të ketë efekte toksike dhe të dëmshme në sistemin imunitar, mëlçinë, veshkat dhe shpretkën. Mund të çojë në nauze, të vjella dhe çështje gastrointestinale.

Fusarium është një nga kërpudhat që gjendet në tokë dhe produkte dhe mund të çojë në formimin e toksinave të mykut. Mund të çojë në shtypjen e sistemit imunitar, çështjet e zorrëve dhe kancerin e ezofagut.

Mykotoksinat janë veçanërisht të rrezikshme për njerëzit me një sistem të dobësuar imunitar nga një sëmundje ose trajtim kimik. Meqenëse sistemet e tyre imune tashmë janë të kompromentuar, ata kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë infeksione dhe simptoma në lëkurën, sytë, mushkëritë dhe organet e tjera.

Simptomat e alergjisë së mykotoksinës

Ekspozimi ndaj mykut mund të çojë në alergji të mykotoksinës, ndjeshmëri, ose një sërë simptomash të padëshiruara. Njerëzit të cilët janë të ndjeshëm ose alergjikë ndaj mykotoksinave mund të pësojnë reaksione alergjike kur thithin spore myku ose myk.

Simptomat e alergjisë së mykotoksinës mund të përfshijnë:

 • Rrjedhje hundësh
 • Teshtimë
 • Kongjestion të hundës
 • Sy të përlotur
 • Kruarje
 • Skuqje të lëkurës

Mykotoksinat mund të çojnë gjithashtu në sulme të astmës dhe simptoma të ngjashme që shkaktojnë:

 • Gërhitje
 • Shtrëngim gjoksi
 • Gulçim

Disa njerëz mund të zhvillojnë infeksione të frymëmarrjes ose pneumoni pas ekspozimit të mykut. Megjithëse kjo është e pazakontë, është e rëndësishme të kihet parasysh.

Mykotoksinat mund të çojnë gjithashtu në:

 • Lodhje
 • Pagjumësi
 • Lëkurë të thatë
 • Renie të flokeve
 • Shikim të turbullt
 • Dhimbje kronike
 • Shtim të pashpjegueshëm të peshës ose humbje të peshës
 • Çështje hormonale
 • Mpirje
 • Rezistencë ndaj insulinës
 • Probleme të zorrëve, të tilla si të përziera, diarre dhe dhimbje barku
 • Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)
 • Ndjeshmëri kimike
 • Fibromyalgia
 • Ndryshime në sjellje
 • Ndryshime emocionale

Ushqimet më të larta në mykotoksina

Një nga mënyrat më të zakonshme, por ndonjëherë edhe të papritura për të hasur mykotoksinat është përmes ushqimit. Këtu është një listë e ushqimeve që janë më të lartat në mikotoksinat:

 • Pije alkoolike
 • Gruri
 • Elb
 • Thekër
 • Kallam sheqeri
 • Panxhar sheqeri
 • Misër
 • Kikirik
 • Farë pambuku
 • Djathi i fortë
 • Produktet e sojës

Strategjitë për të Detoksifikuar Mykun dhe Mykotoksinat

Tani që i kuptoni efektet shkatërruese që mykotoksinat mund të kenë në shëndetin tuaj, duhet të jeni kurioz se si të detoksoheni nga myku dhe mykotoksinat dhe të parandaloni simptomat dhe sëmundjet që lidhen me mykotoksinën. Lexoni këtë listë të disa strategjive që ju rekomandojmë për detoksifikim nga myku dhe mikotoksinat.

– Dieta me mykotoksinë të ulët

Hapi i parë dhe një nga hapat më të rëndësishëm të detoksit të mykut dhe mykotoksinës është ndjekja e një diete me mykotoksinë të ulët. Një dietë me mikotoksinë të ulët mund të parandalojë që mikotoksinat të rriten brenda trupit tuaj, ndërsa njëkohësisht të ndihmojë për të detoksuar sistemin tuaj dhe për të rikthyer mangësitë ushqyese.

Ushqime që duhen shmangur në një dietë të ulët mykotoksine:

 • Sheqernat dhe ushqimet me sheqer:

– Burimet e sheqerit, përfshirë sheqerin e tryezës, glukozën, fruktozën, laktozën, mjaltin jo-origjinal, shurupin e panjës, melasën, sorbitolin, manitolin, karamelet dhe produktet e pjekura.

– Frutat me indeks të lartë glicemik, siç janë mangot, bananet, rrushi, portokalli dhe pjepri.

– Frutat që kanë një rrezik më të lartë të mykotoksicitetit, siç janë mollët dhe rrushi.

 • Ushqimet e përpunuara dhe të paketuara:

– Ushqimet e paketuara dhe të përpunuara, duke përfshirë fasulet e pjekura të konservuara, supat e konservuara, ushqimin e konservuar në përgjithësi, salcat e gatshme, ushqimet e gatshme, drithërat e mëngjesit dhe ushqimet e ngrira.

– Pijet në shishe, përfshirë pijet joalkoolike, lëngje frutash, pije me gaz.

– Turshi, mustardë, salcë soje, majonezë dhe uthull.

 • Ushqime që përmbajnë myk dhe maja, përfshirë:

– Djathë dhe produkte të qumështit të thartë, të tilla si salcë kosi, dhallë dhe djathë të fortë.

– Arrorë, të tilla si shqemë, arrë dhe arrë amerikane.

– Kikirikë, fasule dhe bizele.

– Fruta të thata, të tilla si rrush të thatë, kumbulla, fiq dhe kajsi të thata.

– Drithëra, si gruri, theku, elbi, tërshëra dhe orizi.

– Mishi i paketuar dhe i tymosur, të tilla si peshku i tymosur, proshutë, hotdog, salcice, sallam.

– Kërpudhat e ngrënshme, të tilla si kërpudha dhe tartufa.

– Pijet alkoolike, të tilla si birrë, verë, musht, rum, xhin, raki dhe uiski.

– Shumica e llojeve të kafesë dhe çokollatës.

– Farëra të tilla si quinoa, liri, kungulli, chia.

– Mishi i kafshëve të ushqyer me drithëra, sepse kafshët zakonisht gllabërojnë kokrra të mbushura me mikotoksina.

Çfarë duhet të hani në një dietë me mykotoksinë të ulët

Këtu është një listë e ushqimeve më të mira për t’u konsumuar në një dietë me mikotoksinë të ulët. Është e rëndësishme të mbani mend se çdo ushqim mund të ketë toksina kërpudhore mbi të, kështu që është e rëndësishme që të inspektoni në mënyrë të dukshme ushqimin dhe të hiqni çdo pjesë të prishur që ka myk ose po zhvillon myk.

 • Perimet me rrënjë që janë të larta niseshte si patatet e ëmbla, karrotat, panxharët, kungulli.
 • Frutat me sheqer të ulët, të tilla si manaferrat, dardhat dhe pjeshkët. Sigurohuni që të shmangni çdo frut mbi të cilin ka myk.
 • Shpendët organikë të rritur në kullota, duke përfshirë mishin e pulës, gjeldeti, thëllëza dhe fazan.
 • Peshq të egër, përfshirë salmon, sardele, anchovy, ton mustak dhe harengë.
 • Mish organik i ushqyer me bar.
 • Zarzavate me gjethe, duke përfshirë spinaq, romaine, kale, sallatë jeshile dhe lakër.
 • Perime, të tilla si brokoli, lulelakra, selino, kungull i njomë, tranguj, qepë, hudhër, karrota, asparagus dhe lakër Bruseli.
 • Bimë dhe erëza, si shafrani i Indisë, xhenxhefil, nenexhik, trumzë, piper kajeni, piper i zi, kanellë, cilantro, majdanoz, borzilok, rigon, rozmarinë, rrikë, tarragon, dhe kripë Himalaiane.
 • Yndyrna të shëndetshme, si avokado, vaj arrës së kokosit, qumështi i arrës së kokosit, gjalpi organik dhe vaji i ullirit ekstra i virgjër.
 • Pijet: ujë i filtruar, ujë mineral, çaj bimor, lëngje jeshile të freskëta dhe smoothie jeshile të freskëta.

Strategji të mira hidratimi

Hidratimi i mirë është thelbësor për detoksifikimin dhe shëndetin e përgjithshëm. Uji është absolutisht thelbësor për të hidratuar dhe rihidratuar trupin dhe për të lëvizur toksinat jashtë trupit në mënyrë efektive.

Sigurohuni që të pini të paktën 8 deri në 10 gota me ujë të pastër në ditë. Pini më shumë nëse ushtroheni shumë, është nxehtë, jeni i sëmurë ose ndjeheni të etur. Për të përmirësuar procesin e detoksifikimit dhe për të inkurajuar një mjedis alkalik për shërim, mund të shtoni edhe pak limon ose lime në ujin tuaj. Përveç ujit, ju mund të pini një çaj bimor, lëngje jeshile, smoothie jeshile dhe fruta dhe perime hidratuese për hidratim shtesë.

– Kontrolloni zhvillimin e mykut në shtëpi

Hapi tjetër i detoksifikimit të mykotoksinës është kontrolli i rritjes së mykut në shtëpinë tuaj. Zbulimi i mykut fillon me erën. Myku zakonisht ka një erë të lagësht, e cila shkaktohet nga komponimet organike të paqëndrueshme mikrobiale (mVOC) të prodhuara nga substanca të bëra nga myku.

Sidoqoftë, era nuk është gjithmonë e mjaftueshme. Ju duhet të shikoni për ngjyrën dhe pamjen për të zbuluar myk. Këta faktorë mund të ndihmojnë gjithashtu në identifikimin e llojit të mykut me të cilin merreni. Kontrolloni për çdo dëmtim të tubave të ujit, rrjedhje, gypa të prishur uji dhe probleme të tjera lagështie për të gjetur ndonjë myk në shtëpinë tuaj. Njollat ​​e ngjyrave, njollosja, plasaritja, lëvozhga ose flluskimi i letrës ose bojës së murit mund të jenë një shenjë e çështjeve të mykut.

Për të kontrolluar rritjen e mykut në shtëpinë tuaj, sigurohuni që të identifikoni këto zona të mundshme problemi dhe t’i rregulloni ato. Zonat e lagura i thani menjëherë. Parandaloni lagështinë me një sistem të mirë ventilimi. Pastroni ulluqet. Mbajeni mykun larg bimëve tuaja. Përdorni produkte rezistente ndaj mykut.

– Filtrimi i ajrit

Trajtimi i ajrit në shtëpi është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të luftuar mykotoksinat, për të detoksuar trupin dhe për të eleminuar simptomat tuaja. Mos harroni, mikotoksinat mund të rriten kudo në shtëpinë tuaj në zona të ngrohta dhe me lagështi, prandaj mund të lëshojnë spore dhe toksina në ajër dhe potencialisht të dëmtojnë trupin tuaj. Prandaj, një pastrues ajri është një strategji e rëndësishme për të luftuar këtë problem dhe për të filtruar toksinat mikroskopike nga ajri.

Përmbledhje

Mykotoksinat janë disa nga toksinat më të zakonshme dhe të rrezikshme në mjedisin tonë. Ato mund të gjenden në disa nga ushqimet tona dhe të fshehura në shtëpitë tona. Mykotoksinat mund të çojnë në simptoma të pakëndshme akute dhe kronike, një sistem imuniteti të kompromentuar dhe probleme serioze shëndetësore.

Prandaj është shumë e rëndësishme që të detoksifikoni trupin nga mykotoksinat dhe të kontrolloni ekspozimin e mikotoksinave në jetën tuaj. Ndiqni strategjitë më të mira siç përshkruhen në këtë artikull për të mbështetur detoksifikimin e mykotoksinës dhe mykut dhe për të rimarrë dhe shijuar shëndetin më të mirë që dëshironi.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook