Shenjat që keni infeksion Candida

Published On: February 14th, 2023Categories: Gastrointestinale0 Comments on Shenjat që keni infeksion Candida

Shenjat që keni infeksion Candida

Candida është një gjini e kërpudhave dhe është shkaku më i zakonshëm i infeksionit fungale në mbarë botën. Shumë specie janë të padëmshme. Megjithatë, kur barrierat mukozale janë ndërprerë ose sistemi imun është komprometuar, ato mund të pushtojnë dhe të shkaktojnë sëmundje.

Candida në fakt shërben si një aleat i rëndësishëm i njeriut, ndihmon në thithjen e lëndëve ushqyese dhe ka funksione shumë të rëndësishme. Por problemi fillon kur kërpudhat riprodhohen, duke shkaktuar ndarjen e zorrëve, hyjnë në gjak dhe lirojnë lëndë toksike, dhe në këtë mënyrë ulin furnizimin e trupit me qelizat e bardha të gjakut, të cilat janë të nevojshme për sistemin imunitar për të shmangur bakteret infektive, viruset, kërpudhat dhe shkaktarët e tjerë të sëmundjeve. Candida albicans pengon gjithashtu aftësinë e trupit për të prodhuar antioksidantë, duke përfshirë glutathione, një enzimë që është e rëndësishme për detoksifikimin e mëlçisë.

Shenja specifike për të parë nëse po përjetoni një rritje të madhe të Candidas

– Parehati të zorrëve; bllokim, kapsllëk, diarre dhe fryrje janë të gjitha simptomat e një infeksioni candida. Kur infeksioni candida trajtohet si duhet, njerëzit shpesh përjetojnë lehtësim dramatik nga këto simptoma.

– Dobësim të memorjes; Candida është rritje e jashtëzakonshme dhe infeksioni mund të shkaktojë simptoma mendore, të tilla si: mungesa e përqëndrimit, koordinimi i dobët, vështirësi në të përqëndruar dhe kujtesë të dobët.

– Infeksion i sinuzitit; Ngjashëm me shumë simptoma të tjera të candidas, sinuziti është i zakonshëm, duke e bërë të vështirë për të zbuluar burimet e problemit.

– Lodhje kronike; Sindromi i lodhjes kronike është një anomali e karakterizuar nga ndjenjat e vazhdueshme të lodhjes apo lodhje që zgjat për një periudhë të gjatë. Çrregullimi është i njohur për të prodhuar simptoma të tjera, duke përfshirë: vështirësi në të përqëndruar, dhimbje koke, dhimbje kyçesh, probleme të kujtesës dhe dhimbje të fytit.

– Pabarazi hormonale; Trupi bëhet i përflakur kur ndodh rritja e Candida-s gjë që bën që kërpudhat të rriten edhe më tej, duke u përhapur përtej traktit tretës. Një nga nënproduktet e candida imiton estrogjenin i cili mund të çojë në një çekuilibër të rëndë hormonal. Për më tepër, infeksioni mund të shkaktojë rënie seksuale, menopauzë të hershme, paaftësi për të rënë në peshë dhe endometriozë.

– Lëkundje e humorit, nervozizëm dhe çrregullime të tjera të humorit; Shumë nga simptomat e Candida janë të zakonshme për kushte të tjera dhe kjo është arsyeja pse është e vështirë të diagnostikohet Candida. Shkencërisht, ne e dimë që një rritje e Candidas mund të ndikojë në sistemin neurologjik sepse një pjesë e mirë e prodhimit të hormoneve të trupit ndodh menjëherë në traktin e zorrëve.

Rritja e Candidas shtyp prodhimin e neurotransmetuesve të rëndësishëm si serotonin dhe kjo është arsyeja pse shpesh ndodhin çrregullime mendore.

– Infeksione të përsëritura vaginale dhe në traktin urinar; Candida mund të jetë shkaku kryesor për infeksionet e traktit  urinar. Candida mund të transmetohet seksualisht. Kushtet si infeksionet e traktit urinar, infeksionet vaginale, kruajtja rektale ose vaginale, të gjitha mund të tregojnë candida. Gjithashtu, mund të ndodhë djegie gjatë urinimit ose dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale.

Çfarë e shtyn Candida të rritet jashtë kontrollit

– Konsumimi i alkoolit.

– Konsumimi i  një diete të lartë me karbohidrate dhe sheqer.

– Konsumimi i një diete të lartë në ushqime të fermentuara të tilla si turshi.

– Duke pasur një mënyrë jetese të lartë në stres.

– Përdorimi i antibiotikëve dhe steroideve është arsyeja më e shpeshtë për rritje të jashtëzakonshme të tharmit të candidas.

– Gati 15% e njerëzve me sistem imun të dobësuar zhvillojnë një sëmundje sistemike të shkaktuar nga Candida.

– Përdorimi i pajisjeve të implantuara në lëkurë, si catheters urinare dhe portet IV mundësojnë gjithashtu tejrritje të candidas.

– Faktorët e mjedisit; Mjedisi me lagështi si bodrumet e mykura mund të inkurajojnë rritjen e tharmit të candidas.

Korrigjimi i problemit

– Eleminoni gjërat që kontribuojnë në rritjen e Candidas.

– Zëvendësoni ushqimet “e këqia” me zgjedhje më të shëndetshme. Konsumoni karbohidrate më komplekse siç janë pemët organike dhe perimet.

– Gjithashtu, mbushni trupin tuaj me ushqime që kanë yndyrna të shëndetshme dhe janë të pasura me proteina.

Për të eliminuar ushqimet që mbështesin tejrritjen e tharmit, duhen shmangur të gjitha burimet e sheqerit, duke përfshirë të gjitha produktet e sheqerit gjithashtu,  dhe të gjitha shurupet e rafinuara të tilla si shurup misri. Lexoni etiketat e ushqimeve, dhe shmangni me kujdes ushqimet që përmbajnë ëmbëltues të çfarëdo lloji, duke përfshirë edhe ato të listuara më sipër, së bashku me dekstrozë, fruktozë, lëngje frutash, ose ëmbëltues të përqendruar nga lëngu i frutave, lactose, dhe saharoze.

– Eliminoni karbohidratet e thjeshta apo të rafinuara të tilla si buka, makaronat dhe të gjitha ushqimet e bëra nga mielli i bardhë apo i rafinuar.

– Hiqni dorë nga shumica e frutave me përjashtim të manave, grejpfrut dhe mollës jeshile. Përmbahuni nga ngrënia e patateve përfshirë pataten e kuqe dhe të ëmbël, si dhe perimet e tjera të ëmbëla apo që përmbajnë niseshte, të tilla si: panxhar, bizele dhe misër.

– Shmangni ushqimet alergjike për një minimum prej tre muajsh.

– Ushqimet që përmbajnë myk apo kërpudha duhet të shmangen, të tilla si djathi, rrushi, kërpudhat, dhe të gjitha ushqimet e fermentuara dhe pasterizuara.

Zgjidhni një gamë të gjerë të perimeve të freskëta dhe sallatave, duke theksuar që të jenë organike, perimet gjethe jeshile; drithërat komplekse të plota, hudhër, vaj kokosi të nxjerrë në të ftohtë dhe vaj ulliri ekstra të virgjër.

– Gjithashtu përfshini mish organik dhe shpezë, peshk të egër, vezë, bajame, fara, drithëra komplekse dhe bishtajore.

– Ju mund të përdorni vaj esencial livando, vaj rigoni, vaj karafili për vetitë e tyre anti-inflamatore. Ai mund të aplikohet në zonat e infektuara fungale për të reduktuar skuqjen dhe ënjtjen.

– Uthulla e mollës; balancon nivelin e pH në trupin tuaj dhe mund të parandalojë patogjenët e dëmshëm si candida nga rritja jashtë kontrollit. Një lugë çaji ose një lugë gjelle që merret para çdo vakti mund të ndihmojë tretjen dhe të parandalojë grimcat e ushqimit të patretura nga ushqyerja e candidas në zorrë.

– Hudhra; është e njohur për vetitë e saj natyrore antifungale. Efektiviteti i hudhrës për të ndaluar rritjen e jashtëzakonshme të Candidas është për shkak të përbërësit kryesor aktiv të saj, allicin.

Ashtu si me të gjitha sëmundjet, candida nuk ndodh brenda natës dhe as shërimi nuk ndodh brenda ditës.

– Përdorni produkte me bazë bimore anti-fungale për të ndihmuar në shkatërrimin e candidas.

– Përdorni produkte bimore për të mbështetur funksionin e mëlçisë.

  • KURA ME BIME SHKRETINORE PER CANDIDA

Edhe pse vetë-kujdesi mund të jetë i dobishëm për rastet më pak të rënda të Candidas, është e rekomanduar që ju të punoni me një mjek të kujdesit natyral shëndetësor që ka eksperiencë në trajtimin e sëmundjes, gjë të cilën jua mundëson Mjekësia Bimore Arabe online.

Shërimi i plotë nga candida zakonisht kërkon të paktën tre muaj trajtim, dhe shpesh mund të marrë deri në gjashtë muaj për të arritur rezultatet përfundimtare. Kjo kohë e gjatë e shërimit është për shkak të natyrës sistematike të sëmundjes, e cila kërkon kohë për t’u trajtuar plotësisht.

Comyrrha Candida, ProbioHerb dhe Total Immunity Herbs janë produktet bimore që ju duhen për trajtimin e Candida, që i gjeni duke shtypur foton më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook