Sëmundja Crohn; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Sëmundja e Crohn-it është një gjendje afatgjatë që shkakton inflamacion të veshjes së brendshme të sistemit tretës.

Inflamacioni mund të prekë çdo pjesë të sistemit të tretjes, nga goja në kalimin mbrapa, por më së shpeshti ndodh në pjesën e fundit të zorrës së hollë (çapok) ose zorrë të mëdha (zorrës së trashë).

Me kalimin e kohës, inflamacioni dëmton seksionet e sistemit tretës, që rezulton në komplikime të tjera, siç është ngushtimi i zorrës së trashë.

Njerëzit me sëmundjen Crohn nganjëherë kalojnë periudha të gjata (javë apo muaj) pa simptoma, ose me simptoma shumë të buta. Kjo është e njohur si “lehtësim”. Lehtësimi mund të pasohet nga periudha ku simptomat e një personi acarohen dhe bëhen tepër të mundimshme.

Simptomat

Simptomat e Crohn ndryshojnë në varësi të pjesës së zorrëve që janë infektuar.

Mund të ketë periudha të gjata që zgjasin për javë apo muaj ku keni shqetësime shumë të lehta ose aspak, të ndjekura nga periudha ku simptomat janë veçanërisht të mundimshme. Këto janë të njohura si shpërthim i simptomave.

Simptomat e zakonshme të sëmundjes Crohn përfshijnë:

– diarre të përsëritura

– dhimbje barku dhe spazma (dhimbja është zakonisht më e keqe pas ngrënies)

– gjak dhe mukus në feçe (jashtëqitje)

– lodhje ekstreme

– humbje peshe

Humbja e peshës mund të shkaktohet nga një kombinim faktorësh. Për shembull, inflamacioni mund të ndërhyjë me aftësinë tuaj për të tretur ushqimin, dhe simptomat e dhimbjes dhe diarrea mund të zvogëlojë oreksin tuaj.

Nga simptomat e sëmundjes Crohn mund të jenë edhe:

– temperatura e lartë (ethet) 38 °C ose më lart

– ndjenja e ligështimit (të përzierit)

– të vjellat

– dhimbje dhe ënjtje kyçesh (arthritis)

– inflamacion dhe irritim të syve (uveitis)

– skuqje të lëkurës

Shkaqet

Sëmundja Crohn mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë: dietën e varfër dhe të ushqyerit e dobët, alergjitë ushqimore, nivelet e pabalancuara të acidit klorhidrik, imunitet të dëmtuar, infeksionet, mungesën e ushtrimit, sindromin e “zorrës që pikon”, barnat farmaceutike, dhe stresin.

– Ushqimi i varfër dhe të ushqyerit e dobët: Një nga shkaqet kryesore të sëmundjes Crohn, si dhe çrregullime të tjera gastrointestinale, është dieta e lartë në ushqime të përpunuara komerciale, karbohidrate të rafinuara, dhe yndyrna të sëmura, dhe një dietë që përmban një bollëk të aditivëve kimike dhe preservativëve. Një dietë e tillë, e cila është fatkeqësisht shumë tipike për shumë njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera të industrializuara, jo vetëm vë një barrë të madhe në traktin gastrointestinal, por ajo gjithashtu mund të rezultojë në mangësi serioze ushqyese. Të gjithë këta faktorë të kombinuar mund të çojnë në aciditetin e tepërt në traktin GI, dispepsi, përthithjen e dobët të ushqyesve të ushqimit, sindromin e “zorrës që pikon”, ndërtimin e toksinave, dhe reagimet autoimune, të cilat mund të shkaktojnë që trakti gastrointestinal të bëhet i përflakur dhe ulçerativ.

– Alergjitë ushqimore: alergjitë ushqimore, megjithëse shpesh neglizhohen ose nuk diagnozohen nga mjekët konvencionale, janë një shkak i zakonshëm i sëmundjes Crohn, si edhe shumë kushte të tjera të sëmundjeve. Nëse vuani nga sëmundja Crohn, apo ndonjë çrregullim tjetër gastrointestinal, është shumë e rëndësishme që të testoheni për alergjitë dhe ndjeshmëritë ushqimore. Alergjitë shkaktohen nga ushqime të zakonshme, duke përfshirë: qumështin dhe produktet e qumështit, grurin, glutenin (një komponent i produkteve të grurit), misrin, dhe çokollatën. Çdo ushqim ka potencial për të shkaktuar alergji ushqimore.

– Nivelet e pabalancuara të Acidit klorhidrik: Acidi klorhidrik (HCl) sekretohet nga stomaku për të ndihmuar në tretjen e ushqimit. Shumë njerëz vuajnë nga mungesa e prodhimit të HCl, dhe kjo mund të çojë në tretje të dëmtuar dhe thithje të dobët të ushqyesve nga ushqimi, dhe përfundimisht mund të ndikojnë në fushat e traktit GI ku ndodh sëmundja Crohn. Në mënyrë të ngjashme, një rritje e prodhimit të HCl mund të rezultojë në një gjendje të mbi-aciditetit, duke shkaktuar urth, fryrje, dhe ulçerat e shtresës së brendshme të gojës, ezofagut, stomakut dhe zorrëve.

– Funksioni imun i dëmtuar: Imuniteti i dëmtuar mund të shkaktojë ose të kontribuojë gjithashtu në sëmundjen Crohn, si dhe çrregullime të tjera, për shkak të marrëdhënieve ndërmjet funksionit të zvogëluar imunitar dhe absorbimit të dobët të ushqyesve nga ushqimi. Përveç kësaj, imuniteti i dobët mund të rezultojë në një rritje të toksinave brenda traktit gastrointestinal, si dhe të shkaktojë reagime autoimune që në fakt sulmojnë qelizat e astarit të zorrëve, që çojnë në ulçera dhe inflamacion. Reagimet autoimune janë të lidhura me sëmundjen Crohn dhe kolitin.

– Infeksionet: Infeksionet e shkaktuara nga bakteret, kërpudhat, parazitët, dhe viruset, ndikojnë negativisht në shëndetin e përgjithshëm gastrointestinal. Viruset dhe bakteret të tilla si virusi Epstein-Barr, cytomegalovirus, Pseudomonas, Klamidia dhe Yersinia enterocolitica, janë veçanërisht të zakonshme në rastet e sëmundjes Crohn. Përveç lirimit të toksinave në traktin GI, këto mikroorganizma infektive mund të shkaktojnë reaksione autoimune, keqpërvetësim, apo rritje të jashtëzakonshme të Candida albicans, shkaku kryesor i candiasis.

– Mungesa e ushtrimit: Dështimi për t’u ushtruar rregullisht mund të rezultojë në prodhimin zvogëluar të enzimeve që ndihmojnë tretjen e ushqimit, enzimet e pankreasit, si dhe ato të acidit klorhidrik (HCl), të cilat janë të nevojshme për funksionin e shëndetshëm gastrointestinal dhe që, nëse mungojnë, mund të rezultojë në një varietet të gjerë çrregullimesh gastrointestinale.

– Sindromi i “Zorrës që pikon”: Ky sindrom i referohet një gjendje të shkaktuar nga dëmtimi në stomak dhe në astarin e zorrëve, konkretisht mukozën. Si rezultat i këtij dëmtimi, proteinat e patretura, si dhe mikroorganizma të ndryshme që zakonisht mbeten brenda traktit GI, kalojnë nëpër zorrë për të hyrë në gjak. Kjo, nga ana tjetër, shkakton sistemin imunitar për të reaguar, duke prodhuar antitrupa që sulmojnë qelizat e zorrëve. Përveç këtyre çrregullimeve, sindromi i “zorrës që pikon” është gjithashtu i lidhur me artritin reumatoid dhe ankylosing spondylitis.

– Barnat farmaceutike: Barnat e mëposhtme mund të shkaktojnë dhe përkeqësojnë çrregullimet e ndryshme gastrointestinale, duke përfshirë sëmundjen Crohn: Accutane, Alka-Seltzer antacid dhe Alka-Seltzer qetësues dhimbjesh, Anturane, Aspirina Bayer Genuine, Bayer Plus Aspirin, Bufferin analgjezik në tableta dhe kapsula, Ceptaz, Clinoril, Cuprimine, Ecotrin Enteric Coated Aspirin, Feldene, Ilosone, Lamprene, Leukine for IV infuzion, Lopid, Marplan, Meclomen, Novantrone, Paraplatin, piroksikam, Prokine IV Infuzion, Retrovir, Rynatuss, Supprelin injeksion, Suprax, Ticlid, Tolectin, Toradol IM Injection, Trecator-SC, Trilisate, dhe Voltaren.

Stresi: Stresi kronik dhe stresi i menaxhuar keq kanë një efekt të drejtpërdrejtë në sistemin gastrointestinal; nivelet e larta të stresit kanë qenë prej kohësh të lidhura me hulumtimet shkencore në një shumëllojshmëri të gjerë të çrregullimeve, duke përfshirë sëmundjen Crohn, për shkak të asaj se si stresi rrit prodhimin e acidit dhe dëmton funksionin e përgjithshëm të tretjes.

TRAJTIME NATYRALE PËR SËMUNDJEN CROHN

Ushqimi

– Pini shumë ujë të pastër, të filtruar

– Rritni konsumin e frutave të freskëta, perimeve organike dhe drithërave të plota komplekse, të tilla si Amaranth dhe quinoa, si dhe mish organik, pula pa lëkurë, dhe peshk të egër.

– Shmangni të gjitha ushqimet komerciale, të përpunuara, të skuqurat, dhe ushqimin jo-organik, si dhe alkoolin, kafen, sheqernat, ëmbëltuesit artificial, preservativët, ngjyra e ushqimit, qumështin dhe produktet e qumështit, grurin dhe produktet e grurit, dhe karbohidratet e rafinuara.

– Mos konsumoni yndyrna dhe vajra të hidrogjenizuara ose pjesërisht të hidrogjenizuara. Në vend të tyre zgjidhni vaj ulliri ekstra të virgjër, gjalpë ose vaj kokosi, vaj farë liri, vaj të fares së  parafinuar të kërpit, dhe të lulediellit.

Terapia me lëngje

Lëngjet e mira për këtë qëllim përfshijnë: lëng aloe vera; lëng bar gruri; lëng lakre, papaja, dhe karrote; lëng karrote dhe molle; lëng karrote, panxhari, dhe kastraveci.

Ju gjithashtu mund të pini lëng të gjysmë limoni me ujë të ngrohtë, sidomos në mëngjes, e ndjekur nga ndonjë nga kombinimet e mësipërme.

Shmangni të gjitha lëngjet e agrumeve, sepse këto mund të përkeqësojnë shumë simptomat tuaja.

Arti i të jetuarit

Nëse pini duhan, ndaloni menjëherë, dhe gjithashtu shmangni ekspozimin ndaj tymit të duhanit të dorës së dytë.

Përveç kësaj, mësojnë si të përballeni në mënyrë efektive për të menaxhuar stresin.

Gjithashtu, përpiquni të ushtroheni rregullisht.

Në qoftë se jeni duke marrë aspirinë apo barna farmaceutike të tjera, zëvendësojini ato me të tjera më të sigurta, më efektive dhe natyrore.

Menaxhimi i stresit

Mësoni se si të reduktoni stresin sepse kjo është thelbësore për të ndihmuar në luftën kundër sëmundjes Crohn. Teknikat e reduktimit të stresit janë gjithashtu shumë të dobishme për trajtimin e emocioneve të tilla si: zemërimi, depresioni, dhe humbja e shpresës, që mund të përkeqësojnë simptomat.

Ilaçet bimore Senegal dhe Total Immunity Herbs për trajtimin natyral të Crohn