Të vjellat

Published On: February 15th, 2023Categories: Gastrointestinale0 Comments on Të vjellat

Të vjellat; Trajtimi Natyral

 

Të vjellët është nxjerrja me forcë dhe e pavullnetshme e përmbajtjes së stomakut nga goja.

Simptomat

Simptomat e të vjellit përfshijnë çrregullim të stomakut, vjellje, djersitje, zbardhje e fytyrës, ndjenja e këputjes së përgjithshme. Gulçime të thata mund të ndodhin edhe pse nuk ka më ushqim për të nxjerrë, dhe ajo që sillet lart është e lëngshme, e bardhë dhe e lagësht, dhe të përzierët vazhdon.

Shkaqet

Shkaqet më të shpeshta të vjellave janë fazat e hershme të shtatzënisë, helmimi kimik, alergjitë ushqimore, helmimi nga ushqimi, parazitët, mërzitja emocionale, alkooli, anestezia, dhe ushtrimi i tepërt pas ngrënies.

Shënim: Të vjellat mund të jenë edhe për shkak të sëmundjeve të stomakut (ulçerat ose inflamacioni), apendiksi, reagimi ndaj toksinave microbiale, preparatet narkotike farmaceutike, konsumi i tepërt i mineraleve (më së shpeshti zinku dhe hekuri), rrezatimi, pengimi diku në traktin gastrointestinal, ose një çrregullim metabolik i tillë si diabeti ose sëmundje të mëlçisë. Ato gjithashtu mund të jenë simptoma të çrregullimeve psikologjike të tilla si çrregullimet e të ngrënit dhe bulimia (të vjellat e vetë-detyruara).

Të gjithë faktorët e mësipërm duhet të ekzaminohen dhe të adresuohen nëse periudhat e të vjellave vazhdojnë të përsëriten.

Kujdes! Kur të vjellat përmbajnë gjak, vizitoni një mjek menjëherë.

TRAJTIME NATYRALE PËR TË VJELLAT

  • Ushqimi

Shtoni lëngjet (ujë të pastër të filtruar, lëngje perimesh organike të freskëta-shtrydhura, dhe / ose lëng mishi), por shmangni ushqimet e forta dhe sidomos qumështin.

Pasi të vjellat të qetësohen, filloni me një supë perimesh dhe pak bukë të zezë të thekur, pastaj rivendosni ngadalë më shumë ushqime të ngurta, të tilla si kos i thjeshtë organik, patate, supa, oriz, dhe perime të ziera mbi avull. Pas dy deri në tre ditë, rifilloni një dietë organike normale me ushqime të plota.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitetit të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni të përmbaheni për sa më poshtë:

– Mos konsumoni ëmbëltues artificial.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Eliminoni produktet konvencionale të qumështit.

– Shmangni viçin konvencional.

  • Aromaterapia

Masazhoni ose vendosni një kompresë nga vaj i piperit të zi, kamomilit, kopër, kamfor, livando, mendër, ose vaj trëndafili mbi barkun tuaj.

  • Terapia me lëngje

– Lëngu i boronicës; Shmangia e ushqimit të fortë për një ditë është e rekomanduar ndonjëherë kur ju keni përzierje dhe të vjella, por mos hiqni dorë nga lëngjet. Pini lëng boronice gjatë agjërimit tuaj. Është përgjithësisht e lehtë për traktin tuaj të tretjes.

– Lëngu i limonit; Përzierni së bashku 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji lëng limoni. Sekreti është se si ta merrni atë: Ngjyeni gishtin tuaj në përzierje dhe lëpijeni atë në mënyrë që ta merrni atë ngadalë. Një ilaç i vjetër popullor që punon!

– Lëngu i blirit – Për ndalim të menjëhershëm  të përzierit dhe të vjellave, përzieni 1 filxhan me ujë, 10 pika lëng bliri, dhe 1/2 lugë çaji sheqer. Pastaj shtoni 1/4 lugë çaji sodë buke dhe pijeni.

– Uthulla e mollës: Nganjëherë era e vjelljes mund të shkaktojë të vjella shtesë, apo vjellje të vazhdueshme. Pas vjelljes, shpëlani gojën nga mbetjet me 1/4 e gotës me ujë dhe 1/4 me uthull molle, në një gotë 150 mili-litërshe. Gjatë të vjellave, acidet e stomakut mund të jenë të papëlqyeshëm për smaltin e dhëmbëbe, por ky lëng do ta eliminojë këtë gjë dhe do t’i japë frymës freski gjithashtu. Vetëm shplani gojën dhe mos bëni gargarë. Sigurohuni që uthulla të jetë organike.

– Çdo lëng perimesh organike të freskëta, me xhenxhefil, mund të jetë i dobishëm.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook