Thartira e Stomakut / Urthi

Published On: February 15th, 2023Categories: Gastrointestinale0 Comments on Thartira e Stomakut / Urthi

Thartira e Stomakut / Urthi

 

Vështrim i Përgjithshëm

Urthi është një gjendje e karakterizuar nga një ndjesi që vjen si dallgë, me djegie në pjesën e sipërme të gjoksit dhe në ezofag, që ndodh zakonisht brenda një ore pas ngrënies. Disa herë, përvoja e urthit mund të jetë shumë të pakëndshme, madje edhe imiton ndjenjat e sëmundjes së zemrës. Në shumicën e rasteve, megjithatë, simptomat e urthit priren të jenë të shkurtra dhe jo serioze në natyrë.

Mjekët konvencional zakonisht rekomandojnë medikamente antacide për urthin, ndërkohë që ilaçe të tilla mund të japin lehtësim të përkohshëm, por ato mund të jenë të dëmshme nëse përdoren për periudha të gjata kohore, duke ulur sasinë e acideve të stomakut që janë të nevojshme për tretjen dhe asimilimin e ushqimit, dhe gjithashtu bëjnë kërdi me pH e brendshme të trupit.

Ironikisht, medikamentet antacide kanë për qëllim neutralizimin e aciditetit të tepërt, por vazhdimi i përdorimit të tyre në të vërtetë rezulton në mbi-aciditetin e trupit, duke ndihmuar për të krijuar një terren ideal për shumëzimin e baktereve, kërpudhave, parazitëve, dhe viruseve, të cilat lulëzojnë në një mjedis acid.

Kujdes: Megjithëse urthi i rastit zakonisht është i parrezikshëm, episodet e përsëritura mund të jenë një tregues i kushteve më të rënda, të tilla si luhatjet apo mangesitë e enzimave, hernia hiatale, stresi, luhatje në gjëndrat e veshkave, në mëlçi, dhe / ose në funksionin e shpretkës. Nëse vuani nga episode kronike ose të përsëritura të urthit, kërkoni kujdes mjekësor.

Simptomat e urthit

Simptoma më e zakonshme e urthit është një dhimbje djegëse në pjesën e sipërme të gjoksit dhe në ezofag, që mund të vijë në formë valësh dhe disa herë të jetë tepër e dhimbshme. Urthi mund të shoqërohet edhe nga gromësira.

Shkaqet e urthit

Shkaqet më të shpeshta të urthit janë:

– ngrënia e tepërt,

– ngrënia e ushqimve që janë kryesisht acid-formuese dhe të bollshme në yndyrna të sëmura,

– erëzat ushqimore,

– si dhe ushqimet te përpunuara komercialisht.

– Urthi mund të shkaktohet gjithashtu nga nivelet e ulëta të acidit klorhidrik (HCl), mangësitë në prodhimin e enzimeve të trupit, dobësia e funksionit të veshkave dhe / ose shpretkës, dhe / ose zvogëlimi i funksionit të mëlçisë për shkak të toksicitetit.

Hernia Hiatale, stresi, ose pirja e duhanit, mund të shkaktojë urth, po ashtu.

– Përveç këtyre, alergjitë ushqimore çojnë në tretje të dobët dhe mund të kontribuojnë në urth, dhe po kështu kombinimi i shumë llojeve të ndryshme të ushqimeve në të njëjtin vakt.

– Urthi mund të shkaktohet nga pirja e lëngjeve të tepërta gjatë ngrënies, nga të ngrënit shumë shpejt, ose ngrënia në një mjedis të tensionuar.

– Urthi mund të jetë i lidhur me kapsllëkun. Në këtë rast, trupi mund të ketë një kohë të vështirë të tretjes dhe përpunimit të ushqimit që vjen në të, në qoftë se vakti i mëparshëm nuk është duke shkuar poshtë dhe nuk është hequr si duhet.

TRAJTIMI NATYRAL I THARTIRËS SË STOMAKUT / URTHIT

  • Ushqimi

Shmangni të gjitha:

– ushqimet e përpunuara komercialisht,

– ushqimet pikante,

– sheqernat,

– karbohidratet e rafinuara,

– yndyrnat e sëmura,

– kafen dhe produktet e tjera me kafeinë,

– çokollatat,

– pijet me gaz,

– çajrat komerciale jo-bimore,

– alkoolin,

– lëngun e portokallit dhe të grejpfrut,

– produktet e domates,

– qumështin dhe produktet e qumështit,

– si dhe ushqimet që përmbajnë mendër dhe çamçakëz me mente.

Gjithashtu kontrolloni veten për alergjitë ushqimore dhe ndjeshmëritë e mundshme, për të shmangur ato ushqime ndaj të cilave jeni testuar pozitiv.

Theksoni një dietë të pasur me ushqime organike, sidomos perimet e freskëta jeshile organike dhe lëngjet e perimeve të gjelbra, mish pule organike, peshk të egër,

Përveç kësaj, duhet të pini mjaft ujë të pastër, të filtruar gjatë gjithë ditës.

Shmangni mbi-ngrënien dhe ngrënien vonë në mbrëmje.

Si rregull i përgjithshëm i pranuar, me qëllim për të parandaluar dhe luftuar simptomat e urthit, hani ushqime që janë kryesisht të alkalizuara në natyrë, sidomos perimet jeshile.

Ushqimi ideal duhet të përbëhet nga pjesë të bollshme të gjetheve të freskëta të sallatës jeshile, me pjesë po aq të bollshme të perimeve të ziera lehtë dhe me një pjesë të vogël të proteinave të ziera, ose të pjekura në skarë me kujdes.

Ushqimet e prodhuara në mënyrë organike, si dhe vajrat e zgjedhur me kujdes, të tilla si vaj i virgjër ulliri, vaj ose gjalp kokosi, vaj i farave të lirit, janë mundësitë tuaja të sigurta.

Shmangni të gjitha ushqimet e skuqura, dhe të gjitha yndyrnat dhe vajrat e hidrogjenizuara.

Minimizoni konsumin tuaj të kafes dhe çajit të zi, si dhe pijet alkoolike. Kjo është thelbësore në qoftë se urthi është një shqetësim.

Ushqimet që mund të zgjidhin shpejt problemet e urthit janë:

– mollët,

– trangujt e freskët (me lëkurë),

– orizi i zi,

– dhe arrat.

– Pirja e një gotë me ujë të pastër, të filtruar me një lugë gjelle nga uthulla organike e mollës ose soda e bukës (një lugë çaji me një gotë ujë), mund të neutralizojë shpejt sulmet e urthit.

  • Arti i të jetuarit

Nëse pini duhan, ndaloni menjëherë, dhe gjithashtu shmangni ekspozimin ndaj tymit të duhanit të dorës së dytë.

Përveç kësaj, mësoni si të përballeni me stresin dhe ta menaxhoni atë në mënyrë efektive.

Një program i rregullt ushtrimi është me rëndësi të madhe.

Gjithashtu mos hani tepër dhe mos hani vonë në mbrëmje. Lejo të paktën 3 orë në mes të ngrënieve, përveç rasteve kur problemet e sheqerit në gjak, janë një çështje, në të cilin rast, duhet të hahen ushqime të vogla dhe të shpeshta.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook