Përqendrohuni në ushqimet që luftojnë kancerin

Përqendrohuni në ushqimet që luftojnë kancerin: Çfarë duhet të hani për të luftuar lloje të ndryshme të kancerit

“Ushqimi është mënyra e vetme më e madhe me të cilin trupat tanë përballin ekspozimin ndaj mjedisit të jashtëm”, ​​shpjegon autori i librit më të shitur në 2016 “Si të mos vdesësh”. Ai paralajmëron për kimikatet kancerogjene në produktet e qumështit, mishin dhe ushqimet e përpunuara. Pastaj diskuton studime nga organizata të ndryshme që sugjerojnë që dietat e perimeve dhe bimëve mund të mbrojnë nga kanceri.

Në një studim ku u hulumtuan dietat e më shumë se 35,000 grave për shumë vite, arriti në përfundimin se ngrënia e sa më shumë perimeve kryëzore dukej të ulte rrezikun e limfomës jo-Hodgkin, lloji i shtatë më i zakonshëm i kancerit në Shtetet e Bashkuara.

Në një studim tjetër të ngjashëm u zbulua se ngrënia e më shumë vakteve me perime gjethe gjelbra çdo javë ul rrezikun e limfomës me pothuajse 50%. Perimet kryqëzore posedojnë sasi të mëdha të antioksidantëve që janë teorizuar për të luftuar kancerin.

Limfoma nuk është kanceri i vetëm që mund të parandalohet me një dietë vegjetariane. Sipas një studimi të tretë mbi dietat dhe kanceret, njerëzit që konsumojnë ushqime bimore janë më rezistente ndaj të gjitha formave të kancerit, veçanërisht kundër kancerit të gjakut si leuçemia. Është konfirmuar nga rezultatet e një eksperimenti të ngjashëm nga Dr Dean Ornish. Ndërsa studioi efektin e dietave me bazë bimore në sëmundjen e zemrës, Dr. Ornish hetoi efektet e atyre të njëjta për pacientët e kancerit të prostatës. Rezultatet e tij sugjerojnë se dietat vegjetarianë reduktojnë nivelet e antigjenit specifik të prostatës (PSA) të lidhur me kancerin e prostatës pa kërkuar ndërhyrje kirurgjikale, kimioterapi ose trajtim rrezatimi.

Nuk është nevoja të hani aq shumë perime. Sipas studimit më të madh mbi dietën dhe kancerin e fshikëzës, duke shtuar dy proteina bimore të bimëve në dietë rezultuan në një përmirësim prej 23%.

Pra, çfarë perimesh super janë më të mira për të shmangur kanceret e veçanta?

  • Për kancerin kolorektal, janë bishtajoret dhe perimet me gjethe. Fasulet, qiqrat, thjerrëzat dhe bizelet janë të mbushura me komponime të quajtur phytates kundër kancerit.
  • Erëzat gjithashtu kanë shumë veti që atribuohen kundër kancerit. Shafrani i Indisë, për shembull, është një përbërës i rëndësishëm në erëzat “curries” indiane dhe çajin Okinaëan.
  • Nëse jeni grua para menopauzës dhe e shqetësuar për kancerin e gjirit, një rracion ditor i fasuleve ose thjerrëzave mund të shkurtojë rrezikun me dy të tretat. Shtimi i bishtajoreve ose i kokërrave të plota si gruri bulgur dhe orizi ngjyrë kafe në ushqimet tuaja do të rrisë mbrojtjen me më shumë se 90%.
  • Kërpudhat janë të pasura me aminoacide që karikojnë sistemin imunitar. Sipas studiuesve australianë, ato mund të mbrojnë nga infeksionet virale dhe kanceri i gjirit tek gratë.
  • Frutat e agrumeve kanë një fitonutrient të quajtur hesperidin. Përveç shërimit dhe mbrojtjes së ADN-së kundër kancerogjenëve, gjallëria e agrumeve ul gjithashtu rrezikun e kancerit të lëkurës dhe të gjirit.
  • E gjithë familja e alliumit (hudhra, qepa, etj) ka efekte kundër-kancerit. Hudhra dhe qepa e kuqe kanë quercetin, një fitonutrient që redukton rritjen e polipeve të kancerit.
  • Perimet kryqëzore mund të minimizojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë disa javë pas konsumimit. Lakra e Brukselit, në veçanti, është një super-armë anti-kancer. Brokoli, lakra, lulelakra dhe kale janë po aq të mira.
  • Soja dhe farat e lirit kanë fitoestrogjen. Ndryshe nga estrogjenët, fitoestrogjenët bëjnë punë të dyfishtë duke zvogëluar rrezikun e tumoreve të gjirit dhe të nxehtësisë menopauzale.
  • Pastaj kemi mollën të pasur me antioksidantë. Ngrënia e një molle në ditë (me gjithë lëkurë dhe fara) në të vërtetë mban larg kancere të ndryshme duke riaktivizuar një gjen anti-tumor të quajtur maspin.

Rekomandohet shumë që dietat e synuara kundër kancerit të shoqërohen gjithashtu me stërvitjen e duhur fizike, dhe me trajtimin natyral me bimë shkretinore të domosdoshme për kurimin e atyre që janë prekur tashmë nga kanceri apo sëmundje të tjera.

Potenciali i bimëve të egra shkretinore

Stresi oksidativ është një lojtar i rëndësishëm në formimin e kushteve patologjike si kanceri, diabeti, sëmundjet e zemrës, plakja e përshpejtuar dhe neurodegjenerimi. Ushqime të pasura me antioksidantë dhe bimë të egra përdoren për të mbrojtur trupin nga stresi oksidativ i padëshiruar.

Trupi përshtatet për të funksionuar në një gjendje të homeostasis ose ekuilibrit. Kur trupi përballet me stresorë të mëdhenj, qelizat duhet që shpejt të modelojnë kapacitetin e tyre antioxidant për të luftuar stresin oksidativ në rritje. Për ta bërë këtë, trupi është në gjendje të aktivizojë një efekt masiv antioksidant në një çështje nanosekondash nëpërmjet një rruge gjenetike specifike.

Disa bimë të egra medicinale shkretinore kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve.

  • Kura potenciale të bimëve të shkretëtirës për Tumoret

“Kush shpëton një jetë, është sikur të ketë shpëtuar jetën e të gjithë njerëzve!” [Kurani, 5/32]. Pikërisht për këtë duam tju ndihmojmë që të shpëtojmë një jetë njeriu që tashmë është drejt vdekjes së sigurt dhe të dhimbshme brenda një kohe të shkurtër, për shkak të sëmundjes apo më shumë se sëmundja, për shkak të trajtimeve konvencionale të spitaleve, të cilat e kanë shpejtuar të keqen, përhapjen e sëmundjes dhe rrënimin e shëndetit të pacientit.

Ajo që ne i mundësojmë pacientëve me lloje të ndryshme të kancerit, është një trajtim natyral me bimë mjekësore shkretinore të studiuara në mënyrë shkencore, krejtësisht të sigurta dhe aspak të dëmshme dhe pa asnjë lloj efekti anësor, por vetëm me efekte pozitive në të gjithë trupin, dhe që synojnë të shpëtojnë jetë dhe të përkrahin shëndetin dhe jetesën e mirë dhe pa vuajtje.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook