Disa baza themelore të mëngjesit zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Disa baza themelore të mëngjesit zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë me 36%, zbulon studimi 

 

Kanceri është universal. Pavarësisht nga jeni apo kush jeni, të gjithë e urrejnë sëmundjen në mënyrë të barabartë. Është një nga ato gjërat e rralla me të cilat njerëzimi në tërësi mund të pajtohet; kanceri është i keq.

Kanceri është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në mbarë botën dhe ishte përgjegjës për rreth 9.6 milion vdekje në 2018. Globalisht, rreth 1 në 6 vdekje është për shkak të kancerit.

Nëse ju ose dikush që e njihni është prekur nga kjo sëmundje, atëherë ju e dini se sa sfiduese dhe e frikshme bëhet jeta e përditshme. Edhe më shumë, nëse do të duhej të merreshit me kancerin e zorrës së trashë, i cili është lloji i 2-të më vdekjeprurës i kancerit.

Mjekimet me kimioterapi (helmim), rrezatim (djegie) ose operacion (prerje) bëhen të padobishme kur përballeni me këtë sëmundje. Në shumë raste, ato mund t’ju bëjnë edhe më të sëmurë, sepse ato dobësojnë sistemin imunitar natyror të trupit dhe mund të shkaktojnë përhapjen e kancerit.

Për fat të mirë, jo të gjitha shpresat janë humbur. Ekzistojnë mënyra të thjeshta natyrale dhe efektive që mund të bëni për të zvogëluar rrezikun e vdekjes nga kanceri kolorektal.

Koha juaj e përgjumjes mund të jetë e shenjtë për ju. Shumë njerëz vendosin alarmet e tyre një orë të plotë para se tu duhet të ngrihen për të shijuar ato momente gjysmë të zgjuar, gjysmë të fjetur.

Një rutinë në mëngjes tingëllon e frikshme, dërrmuese ose e pamundur plotësisht, por mos kini frikë. Këtu janë disa gjëra për t’ju inkarujuar në mënyrën më të mirë për të kultivuar një ritual të mëngjesit .

– Shijoni kafen e mëngjesit

Studimi i fundit zbulon në të vërtetë se pirja e rregullt e kafesë mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të kancerit kolorektal.

Studimi i botuar në JAMA Oncology kishte 1,171 pjesëmarrës me kancer të zorrës së trashë të përparuar.

Studiuesit zbuluan se pirësit e mesëm të kafesë (2-3 filxhanë në ditë) kishin një ulje prej 18% të rrezikut të vdekjes gjatë periudhës së studimit. Dhe ata që morën katër filxhanë kafe në ditë patën një ulje prej 36% të vdekjes dhe 22% ulje të progresionit të kancerit. Për më tepër, përfitimi mbrojtës i kafesë mbahej, pavarësisht nëse pacientët pinin kafe me kafeinë ose pa kafeinë.

Ka shumë studime të tjera për kafen që kanë treguar vetitë e saj mbrojtëse kundër kancerit kolorektal. Pra, kafeja është një fillim i shkëlqyeshëm dhe mjaft i lehtë për t’u zbatuar.

– Filloni herët

Rutinat e mëngjesit bëhen më mirë kur nuk nxitoheni për në punë dhe vendosni të ngriheni para lindjes së diellit. Duke u ngritur herët, ju keni kohë të relaksoheni dhe të kaloni pak kohë me veten tuaj. Perëndimi i diellit ju trishton, ndërsa lindja e diellit ju mbush me gëzim, prandaj zgjimi para lindjes së diellit është kaq i dobishëm për trupin.

– Filloni me ushtrime fizike

Një studim zbuloi se vetëm 30 sekonda ushtrim me intensitet të lartë kishin një efekt të barabartë energjik me një filxhan kafe, dhe kjo kishte një efekt edhe në performancën njohëse të studiuarve. Ka shumë sipërmarrës të suksesshëm që i përmbahen kësaj.

– Meditoni dhe merrni frymë thellë

Praktika e meditimit rreth krijimit të university mund të fillojë duke u ulur në qetësi për disa minuta, duke marrë frymë thellë në mëngjes, ju mbushni të gjithë trupin me oksigjen dhe optimizim.

Përfitimet e një meditimi dhe frymarrjes së thellë në mëngjes janë të dyfishta. Jo vetëm që po përgatiteni mendërisht për të trajtuar çfarëdo sfidash me të cilat do të përballeni atë ditë, por gjithashtu po kaloni kohë me veten tuaj. Sapo të fillojë dita, ju mund të keni një listë të përgjegjësive dhe detyrave – qoftë puna, fëmijët, detyrat e shtëpisë ose ndonjë gjë tjetër – që të tjerët po mbështeten tek ju për ta përfunduar. Këto pak momente të çmuara garantojnë që keni kaluar ca kohë cilësore me veten tuaj, përpara se të duhet të jepni kohën dhe energjinë tuaj për të gjithë të tjerët.

Merrni disa raunde frymëmarrjeje natyrale, brenda dhe jashtë përmes hundës.

Pasi të keni krijuar një model të qetë dhe të qëndrueshëm të frymëmarrjes, filloni të numëroni thithjet dhe nxjerrjet e frymëmarrjes. Ndërsa merrni frymë, numëroni një, dy, tre, katër; pauzë për dy sekonda; dhe ndërsa nxjerr frymë, numëro katër, tre, dy, një.

Kur kjo frymë me katër llogari të bëhet e rehatshme, rriteni numrin tuaj në pesë, gjashtë, etj – në varësi të kohës që keni.

Kjo frymëmarrje është e sigurt për këdo – mos ngurroni ta praktikoni për aq kohë sa dëshironi.

– Falënderim ndaj Zotit dhe Kryerje e faljeve të rregullta ditore

Fillojeni ditën tuaj duke marrë avdes (larje të fytyrës, krahëve deri në bërryla, prekje të flokëve me duar të njoma dhe larje të këmbëve deri në nyje) dhe duke kryer faljen e namazit të sabahut para se të lindë dielli. Mund të tingëllojë si shumë fillimisht, por do të befasoheni nga dobitë që do të përfitoni.

Këshilla shëndetësore kundër kancerit në zorrë

– Ushqimet e pasura me vitaminë C kontribojnë në mbrojtjen imune duke mbështetur funksione të ndryshme qelizore të sistemit imunitar.

– Kërpudhat njihen për vetitë e tyre që modulojnë imunitetin dhe anti-tumorin. Ato janë natyrshëm të pasura me beta-glukane, i cili është përgjegjës për efektet e modulimit të imunitetit.

– Merrni fibra të mjaftueshme. Kjo jo vetëm që do të ndihmojë në lëvizjet e rregullta të zorrëve, por gjithashtu do të ushqejë bakteret e mira që jetojnë në zorrë.

– Sa më pak ushqime të përpunuara të hani, aq më i mirë është shëndeti në zorrë.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Kancer të Zorrës Trashë dhe Rektumit


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për asgjësimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të Kancerit të Zorrës Trashë dhe Rektumit, që i gjeni më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook