Këshilla për të hequr qafe yndyrnat e dëmshme dhe për të gëzuar shëndet të mirë

 

Yndyra ka një rol aktiv në trupin e njeriut. Ajo është një burim thelbësor i energjisë dhe gjithashtu ndihmon në thithjen e vitaminave të tretshme në yndyrë A-D-E-K.

Yndyrat gjithashtu japin një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë, dhe mbrojnë trupin nga trauma, rrethojnë organet vitale në trup, si veshkat, zemra dhe mëlçia.

Ndër përfitimet e yndyrës në trup është gjithashtu se ajo parandalon humbjen e nxehtësisë që trupi ka nevojë, përveç prodhimit të acideve yndyrore esenciale që trupi nuk mund t’i prodhojnë në mënyrë që  të mbush nevojat.

Megjithatë, konsumi i  tepruar i yndyrnave çon në probleme shëndetësore, veçanërisht llojet e yndyrave të cilat janë quajtur Lipide, sidomos nëse e tepron me konsumimin e tyre, duke përfshirë: kolesterolin dhe trigliceridet.

Kolesteroli

Trupi i njeriut merr rreth 40% të konsumit të përditshëm të kolesterolit (500-800 mg), kurse 60% prodhohet  brenda trupit në mëlçi.

Rritja e nivelit të kolesterolit në gjak çon në sëmundje të zemrës, që do të thotë se rreziku i sëmundjeve të zemrës ndodh nëse konsumohen sasi të mëdha të yndyrës, por nuk është vetëm kjo shkak i sëmundjeve të zemrës ; Faktorë të tjerë të jetës kontribuojnë në shfaqjen e niveleve të larta të kolesterolit në gjak si:

– shtimi në peshë,

– mungesa e aktivitetit,

– stresi mendor,

– pirja e duhanit,

– konsumimi i yndyrave të ngopura si gjalpi, margarina,

– yndyrnat industriale

– yndyrnat shtazore.

Burimet e kolesterolit nga ushqimet e kafshëve përfshijnë: mishi i kuq, vezët, mëlçitë, produktet e qumështit, etj. Burimet  bimore nuk përmbajnë kolesterol, por kolesteroli mund të shfaqet gjatë përgatitjes së ushqimit. Disa lloje të farave përmbajnë kolesterol të mirë, dhe zvogëlojnë rrezikun e arteriosklerozës.

– Trigliceridet

Trigliceridet janë lipide të pranishme në qarkullimin e gjakut dhe shumica e njerëzve kanë trigliceride të larta për shkak të faktorëve gjenetik ose konsumit të sasive të mëdha të pijeve të përpunuara dhe shumë yndyrnave të ngopura. Kur nivelet e triglicerideve në gjak rriten, ato mund të shoqërohen me arteriosklerozë, dhe nivelet e larta të triglicerideve mund të çojnë në pankreatit.

Sa për marrëdhënien e yndyrës me mbipeshën dhe nënpeshën, kjo mund të jetë shumë e lidhur me stilin e jetës,  në mënyrën e gatimit, sasinë e ushqimit të konsumuar; dhe që të gjitha këto çojnë në mbipeshë dhe në rritje të triglicerideve, dhe shfaqje të sëmundjeve të tilla si diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe dhjamosja e mëlçisë.

Produkti “Coronagreen”

Dobite shendetesore

– Ndihmon ne kurimin e arterieve koronare pa kirurgji.

– Shumë efektiv për të sëmurët me dridhje atriale.

– Konsiderohet si terapia më moderne për zemrën.

– Ndihmon ne trajtimin e Diabetit Tipi I dhe II.

– Fuqizon zemrën dhe lufton te gjitha semundjet kardiovaskulare.

– Parandaluesi më i mirë i atakut kardiak dhe deshtimit te zemres.

– Vepron për rregullimin e rrahjeve të zemrës.

– Largon dhimbjet e zemrës.

– Ndihmon ne kurimin e Trombozës dhe Trombozës se thellë venoze.

– Ndihmon ne kurimin e venave varicose kudo qe shfaqen ne trup, ne kembe dhe testikuj.

– Parandalon Goditjen ne Tru, kuron venat e goditura dhe ndihmon ne dergimin e oksigjenit ne tru.

– Ul nivelet e kolesterolit te demshem ne gjak.

– Ul presionin e gjakut.

– Shton oksigjenin në gjak, dhe normalizon nivelet e hekurit.

– Largon stresin dhe stimulon sistemin nervor.

– Qetësues dhe lehtësues i gjumit.

– Forcon kujtesën.

– Lehtëson frymarrrjen dhe dhimbjet e kraharorit.

– Ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të mëlçisë.

– Ndihmon në djegien e yndyrave.

Shenim!

– Coronagreen eshte bar krejtesisht i sigurte per te gjithe, i marre direkt nga natyra e paprekur nga njeriu.

– Nuk ka efekte anesore te demshme.

– Nuk permban ruajtes, shtojca apo lende kimike e artificiale, por vetem ruajtes natyral qe e bejne ate te jetoje gjate pa u cenuar lendet efektive te tij.

– Produkti eshte ne forme te kapsulave dhe merret 3 here ne dite nga 1 kapsule para ngrenies.

– Klikoni mbi foton me siper per te mesuar me shume rreth produktit.