Këta njerëz janë gjithmonë të prirur ndaj presionit të lartë të gjakut

Këta njerëz janë gjithmonë të prirur ndaj presionit të lartë të gjakut

 

Tensioni i lartë i gjakut është një nga sëmundjet më të përhapura te njerëzit dhe rreziku i kësaj rritjeje është se një person mund të mos e ndjejë atë derisa të arrijë një fazë të rrezikshme.

Presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e problemeve serioze shëndetësore, si sulmi në zemër dhe goditja në tru.

Sipas studimeve, ekziston një grup njerëzish që kanë më shumë gjasa të zhvillojnë presion të lartë të gjakut.

Njerëzit në rrezik të zhvillimit të presionit të lartë të gjakut janë ata njerëz që:

– Evitojnë ekspozimin në diell dhe reduktojnë marrjen e ushqimeve të pasura me vitaminë D.

– Njerëzit me sëmundje të caktuara si diabeti.

– Kolesteroli i lartë.

– Të sëmurët me veshka.

– Konsumimi i tepërt i kripës.

– Njerëzit që reduktojnë marrjen e kaliumit në ushqim.

– Duhanpirësit.

– Ata që janë obezë apo shumë mbipeshë.

– Duke theksuar se nëse një prind ka presion të lartë të gjakut, një person është gjithashtu i prekshëm ndaj tij, pasi tensioni i lartë tenton të transmetohet gjenetikisht.

– Të moshuarit.

– Personat e ekspozuar ndaj reagimeve psikologjike dhe nervore janë gjithashtu të prekshëm ndaj presionit të lartë të gjakut.

 Mostrajtimi i presionit  të lartë të gjakut çon në

– dëmtim të enëve të gjakut,

– arrest kardiak,

– bllokim ose këputje të enëve të gjakut në tru,

– dobësi dhe ngushtim të enëve të gjakut,

– dëmtim të veshkave

– ngushtim të enëve të gjakut

– shkakton probleme me kujtesën ose të kuptuarit.

Ushqimet që ulin kolesterolin e keq dhe presionin e gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore që vuajnë shumë njerëz për shkak të ekspozimit të tyre ndaj shumë ndryshimeve fiziologjike, veçanërisht me kalimin e moshës, dhe një dietë e shëndetshme është trajtimi më i përshtatshëm për këtë problem, pasi ekzistojnë një grup perimesh dhe perimesh dhe fruta që trajtojnë presionin e lartë të gjakut.

  • Qepa dhe hudhra

Qepët dhe hudhrat përmbajnë squfur, që ul kolesterolin në gjak dhe presionin e lartë të gjakut.

  • Domatja

Domatet janë të pasura me likopen, një antioksidant, i cili përmban vitaminë C dhe fibra që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

  • Patatet

Ju japin energji dhe gjithashtu përmbajnë antioksidantë.

  • Shega

Fruti i shegës përmban antioksidantë që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të lartë në gjak.

  • Portokalli

Portokallet janë të pasur me shumë vitamina dhe minerale, si vitamina C, kalium dhe acid folik, dhe ky grup ju ndihmon për t’ju dhënë energji.

  • Kosi

Kalciumi është një nga lëndët ushqyese më të mira për tensionin e gjakut sepse ndihmon në tendosjen dhe relaksimin e enëve të gjakut kur duhet. Kosi me pak yndyrë është një mënyrë e mirë për të shtuar kalciumin në dietë pa sheqerna të shtuara apo yndyrë.

  • Farat

Shtoni fara të pakripura, si ato të kungullit, lirit apo lulediellit tek sallata, kosi ose bollguri për të ulur tensionin e gjakut. Farat janë një burim i mineraleve jetësore si magnezi, që ndihmon në kontrollin e tensionit dhe relakson enët e gjakut.

  • Panxhari me molla

Përgatisni një lëng me panxhar dhe mollë (në raportin 3/2) për të ulur nivelet e tensionit të gjakut sistolik në pak orë. Presioni i lartë sistolik rrit rrezikun për goditje në tru. Panxhari ka një përmbajtje të lartë kalium.

  • Vaj ullirit

Polifenolët, që janë antioksidues mbrojtës, gjenden me shumicë tek vaj i ullirit. Këta antioksidues përmirësojnë shëndetin e enëve të gjakut dhe ju ndihmojnë të jeni elastik.

  • CardiaGreen

Nëse keni tension të lartë të gjakut, një dietë e shëndetshme mund t’ju ndihmojë të menaxhoni apo parandaloni gjendjen. Por, ajo çfarë bëni jashtë pjatës ka gjithashtu rëndësi. Prandaj, humbisni ca kile të tepërta, stërvituni dhe përdorni vetëm mënyra natyrale të trajtimit, dhe nëse problemi juaj me tensionin është kronik dhe serioz, atëherë merrni në konsideratë produktin bimor CardiaGreen.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook