Homocisteina dhe sëmundja e zemrës e goditja në tru

Homocisteina dhe sëmundja e zemrës e goditja në tru

 

Homocisteina është një aminoacid. Vitaminat B12, B6 dhe folati shpërbëjnë homocisteinën për të krijuar kimikate të tjera që i nevojiten trupit tonë. Nivelet e larta të homocisteinës mund të nënkuptojnë se keni mungesë vitamine. Pa trajtim, homocisteina e ngritur rrit rrezikun për demencë, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru.

Homocisteina është një aminoacid inflamator që prodhohet si një nënprodukt i metabolizmit të proteinave. Lëndimi i induktuar nga homocisteina në murin arterial është një nga faktorët që mund të fillojë procesin e aterosklerozës, duke çuar në mosfunksionim të endotelit dhe përfundimisht në sulme të zemrës dhe goditje në tru.

Fillimisht e raportuar në vitin 1969, homocisteina e lartë shoqërohej me aterosklerozë të avancuar dhe vdekje të parakohshme. Fëmijët e lindur me një çrregullim gjenetik të quajtur homocistinuria, i cili bën që nivelet e homocisteinës të jenë shumë të larta, shpesh vdisnin në një moshë shumë të re me aterosklerozë të avancuar në arteriet e tyre. Sidoqoftë, vetëm në vitet 1990 u vlerësua rëndësia e homocisteinës në sëmundjen e zemrës dhe goditjen në tru.

Problemi me nivelet e larta të homocisteinës

Homocisteina e lartë shkakton mpiksje të tepruar e cila zvogëlon rrjedhën e gjakut në rajonet kryesore të trupit. Mungesa e furnizimit me gjak në zemër mund të shkaktojë sulme në zemër dhe mungesa e furnizimit me gjak në tru përshpejton zhvillimin e demencës dhe mund të çojë në goditje në tru.

Homocisteina e lartë shoqërohet gjithashtu me mpiksjen e gjakut në rajone të tjera kryesore të trupit. Kjo përfshin venat në kushte të tilla si tromboza e venave të thella dhe embolia pulmonare. Në disa studime, edhe mbinivele të moderuara të homocisteinës treguan nivele më të larta të incidencës së formimit të mpiksjes së gjakut.

Njerëzit me mangësi ushqyese dhe mutacion të gjenit MTHFR janë në një rrezik në rritje të niveleve të larta të homocisteinës. Nivelet e homocisteinës gradualisht rriten me rritjen e moshës, dhe burrat kanë më shumë gjasa se gratë të kenë nivele të larta të homocisteinës.

Kush duhet të testohet ?

Kushdo që ka një histori familjare të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, diabetit ose degjenerimit njohës. Për më tepër, kushdo që tashmë është diagnostikuar me ndonjë nga këto kushte duhet të monitorojë nivelet e homocisteinës. Individët që kanë një histori familjare ose histori personale të alkoolizmit ose sëmundjes së veshkave gjithashtu do të jenë në rrezik.

Mënyra më e mirë për të provuar nivelet e homocisteinës është përmes një laboratori të kombinuar që shikon faktorë të tjerë të përfshirë në shëndetin kardiovaskular si Proteina C-Reaktive, Lp (a), lipide, enzimat e mëlçisë, nivelet B12 etj. Marrja e një analize gjithëpërfshirëse të gjakut është një test i shkëlqyeshëm i gjakut që na lejon të shohim të gjithë këta faktorë të shëndetit.

Dieta e dobët dhe homocisteina e lartë

Një dietë e dobët që përmban shumë sheqer dhe karbohidrate mund të zbrazë këto vitamina kryesore. Nëse një individ ka dysbiosis të zorrëve, mund të ketë thithje të dobët të këtyre lëndëve ushqyese kryesore të cilat mund të rezultojnë në homocisteinë të lartë gjithashtu.

Mënyra natyrale për të mbajtur nën kontroll nivelin e homocisteinës

– Trimetilglikina

Trimetilglikina është një derivat i aminoacideve që mund të gjendet në bimë të tilla si panxhari dhe spinaqi. Panxhari përmban betain, i cili është treguar se ul nivelet e homocisteinës.

– Folati

Folati është një nga vitaminat B më të rëndësishme sepse ndihmon në metabolizimin e homocisteinës në metioninë. Burime të mira dietike të folateve natyrore përfshijnë zarzavatet me gjethe, shparguj, brokoli, lulelakër, luleshtrydhe, avokado, mëlçi viçi dhe shpendë.

– Ushqime të pasura me Vitamin B12

Vitamina B12 është një tjetër lëndë ushqyese që luan një rol në metilimin. Është gjithashtu një faktor i domosdoshëm në metabolizmin e homocisteinës.

Vitamina B12 gjendet kryesisht në mish organic; mëlçia e viçit është një burim vërtet i mirë.

– Ushqime të pasur me Vitamin B6

Vitamina B6 është një tjetër lëndë ushqyese që redukton homocisteinën që rrit gjendjen shpirtërore, thellon gjumin dhe mbështet të gjithë sistemin nervor.

Vitamina B6 është gjithashtu një faktor i domosdoshëm në metabolizmin e homocisteinës dhe mungesa e saj mund të shkaktojë rritjen e niveleve të homocisteinës.

Disa nga burimet më të mira ushqimore të Vitaminës B6 përfshijnë patate, banane dhe mish pule.

– Kreatina

Kreatina është një molekulë e prodhuar në trup dhe gjendet në disa ushqime, veçanërisht në mish, vezë dhe peshk.

– Acidet yndyrore Omega-3

Këto mund të nxisin rigjenerimin e mielinës, të stimulojnë nervin vagus, të ndihmojnë në kthimin e dëmtimit të trurit dhe të mbështesin sistemin endocannabinoid, gjithashtu mund të ulin nivelet e homocisteinës. Acidet yndyrore Omega-3 gjenden kryesisht në peshqit e ujërave të ftohta si salmoni, merluci i zi, peshku Sable, sardelet dhe Harenga. Arrorët e ndryshëm janë gjithashtu të pasur me omega-3.

– Probiotikët

Hulumtimet sugjerojnë që probiotikët mund të jenë në gjendje të ulin homocisteinën.

Studiuesit zbuluan se probiotiku rrit numrin e baktereve të mira në zorrë, të cilat më pas rritin natyrshëm Vitaminën B12 dhe prodhimin e folatit në zorrë. Si rezultat, nivelet e homocisteinës ulen. Probiotikët kanë treguar gjithashtu që stimulojnë nervin vagus dhe ndihmojnë në lidhje me depresionin.

– Supa e kockave

Supa e kockave përmban kolagjen, xhelatinë dhe aminoacide të tilla si glicina dhe prolina, të cilat ekuilibrojnë metioninën në mishin e muskujve dhe ndihmojnë trupin ta metabolizojë më mirë atë. Supa e kockave është e papërshtatshme për tu bërë gjatë gjithë kohës.

– Kufizoni ilaçet që kanë efekte anësore

Një numër ilaçesh janë treguar për të rritur homocisteinën duke ndërhyrë në thithjen e folatit, ose metabolizmin e homocisteinës:

Kolestraminë

Colestipol

Fenofibrat

Levadopa

Metformina

Metotreksat

Niacin

Oksid azoti

Pemetreksed

Fenitoina

Pirimetaminë

Sulfasalazinë

– Shmangni Alkoolin

Alkooli është një neurotoksinë që bën kërdi në tru duke rritur nivelet e kortizolit, duke prishur barrierën gjak-tru dhe duke rritur inflamacionin dhe stresin oksidativ.

Gjithashtu rrit homocisteinën.

Një studim zbuloi se alkooli zvogëlon ndjeshëm nivelin e Vitaminës B12 dhe folatit dhe rrit nivelet e homocisteinës.

– Ulja e stresit

Stresi psikologjik është treguar se rrit ndjeshëm nivelet e homocisteinës.

Reduktimi i stresit mund t’ju ndihmojë të ulni nivelet e homocisteinës.

– Lini Duhanin

Nëse jeni duhanpirës, ​​patjetër që jeni Informuar dhe nuk keni nevojë t’ju tregojnë se është i dëmshëm dhe se duhet ta lini. Por gjithësesi ju themi:

Hulumtimet tregojnë se pirja e duhanit dhe ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë rrit nivelet e homocisteinës.

Kështu që edhe nëse nuk pini duhan, por jeni pranë të tjerëve që e pinë, mund të përfundoni të keni nivele më të larta homocisteine ​​që ndikojnë në shëndetin e gjithë trupit.

– Merrni produktin bimor Cardiagreen

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook