Holluesit e gjakut, një shkak kryesor i vdekjes në dhomat e urgjencës

Holluesit e gjakut, një shkak kryesor i vdekjes në dhomat e urgjencës

 

Antikoagulantët, të njohur gjithashtu si hollues të gjakut, kanë ekzistuar për shumë dekada. Gjatë asaj kohe, këto ilaçe janë përdorur për të parandaluar mpiksjen në pacientët që janë në rrezik të komplikimeve të sëmundjes së zemrës. Por, me çfarë kostoje? – duhet bërë një pyetje e rëndësishme.

Holluesit e gjakut vijnë në shumë lloje – ilaçe intravenoze si Heparin dhe ilaçe të marra nga goja si Ëarfarin dhe Pradaxa.

Meqenëse holluesit e gjakut konsiderohen si një ilaç ‘parandalues’, shumë mjekë e përshkruajnë atë duke besuar se përfitimet tejkalojnë rreziqet. Megjithatë, disa kardiologë kanë vërejtur se holluesit e gjakut si Ëarfarin janë në të vërtetë një nga shkaqet kryesore të vdekjes në dhomat e urgjencës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Prandaj, është e rëndësishme të kuptoni plotësisht efektet anësore të rrezikshme Ëarfarin dhe holluesve të tjerë të gjakut para se të pranoni verbërisht recetën e mjekut për këto ilaçe.

Cilat janë efektet negative të holluesve të gjakut?

Efektet anësore të Ëarfarinës janë të shumta dhe përfshijnë ethe, diarre, të vjella me gjak, marrje mendsh, mavijosje, jashtëqitje të zeza ose të përgjakshme, gjak në urinë, gjakderdhje të rëndë menstruale dhe vdekje të indeve (nekrozë). Secila prej këtyre simptomave të frikshme mund të nënkuptojë gjakderdhje të brendshme dhe të kërkojë kujdes të menjëhershëm mjekësor urgjent.

Në fakt, lidhjet e ilaçit me rritjen e rrezikut të gjakderdhjes dhe vdekjes i detyruan prodhuesit të shtonin një “kuti të zezë” në etiketën e produktit në 2006 që paralajmëron për efektet anësore potencialisht vdekjeprurëse të ëarfarinës.

Për shumë dekada, ëarfarin ishte me të vërtetë opsioni i vetëm për administrimin e holluesve të gjakut. Në vitin 2010, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi një lloj të ri të holluesit të gjakut – Pradaxa. Supozohej që të merrej më lehtë sesa ëarfarin, po aq efektive, dhe prapë të arrijë të shkaktojë më pak efekte anësore.

Sidoqoftë, vetëm dy vjet pas miratimit të tij, Pradaxa tashmë ishte fajësuar për më shumë se 500 jetë të humbura nga hemorragjia dhe gjakderdhja e brendshme.

Alarmi i konsumatorit: Efektet anësore vdekjeprurëse të Pradaxa

Ka shumë efekte anësore të ndryshme të Pradaxa, disa prej të cilave konsiderohen të zakonshme dhe të tjera të rralla.

Nga efektet anësore të zakonshme, ilaçi shpesh shkakton jashtëqitje me gjak, të vjella me gjak dhe çështje ekstreme të shëndetit të tretjes – të tilla si diarre, të vjella, të përziera, dhimbje stomaku, urth, kapsllëk dhe dispepsi.

Efektet e tjera anësore Pradaxa mund të jenë më pak të zakonshme, megjithatë ato janë shumë të rrezikshme. Disa njerëz që kanë marrë Pradaxa kanë përjetuar marramendje, zbehje, rrahje të shpejta të zemrës, urtikarie, vështirësi në frymëmarrje dhe ngushtësi në gjoks.

Efekti anësor më serioz i këtij ilaçi është rreziku për gjakderdhje të brendshme të pakthyeshme – e cila shpesh është fatale. Në fakt, FDA raporton se ka shqyrtuar më shumë se 800 barna për efekte anësore në 2011. Prej tyre, Pradaxa shkaktoi më shumë vdekje dhe plagosje – duke raportuar 542 viktima dhe 3,781 raste të rënda.

Sinqerisht, është përtej të kuptuarit njerëzor, si mund të lejohet që një kompani e barnave të vazhdojë të bëjë biznes me këtë lloj historiku?

Meqenëse shumica e njerëzve nuk përjetojnë efekte anësore tepër të rënda, shumë mashtrohen duke besuar se holluesit e gjakut me recetë janë ‘të sigurt’. Procesi gjyqësor aktual kundër Pradaxa pretendon se prodhuesi i ilaçeve nuk arriti të informojë mjekët se ilaçet nuk kanë një agjent përmbysës për të ndihmuar në menaxhimin e gjakderdhjes së pakontrolluar.

Për më tepër, shumë pacientë nuk janë të vetëdijshëm se holluesit e gjakut mund të kenë ndërveprime negative me ilaçe të tjera dhe mund të jenë veçanërisht të rrezikshëm për individë me kushte të caktuara, siç është sëmundja e veshkave.

Gjithësesi, askush nuk duhet të përshkruajë ose marrë një ilaç – veçanërisht një të rrezikshëm si holluesit e gjakut – pa ditur më parë çdo ndërlikim të mundshëm që mund të lindë. Siç thotë thënia e vjetër, ‘lëre blerësin të ruhet.’

Dhe, më e rëndësishmja, ne vetëm duam që të jeni plotësisht të informuar para se të merrni ndonjë vendim të kujdesit shëndetësor.

Këshilla të rëndësishme

– Shtoni në dietën tuaj uthull molle, uthull rrushi, ose lëngje të tjera frutash.

– Hudhra redukton nivelet e triglicerideve, në sajë të vetive anti-inflamatore.

– Qëndrimi më aktiv.

– Lënia e duhanit dhe alkoolit.

– Kufizoni yndyrën e ngopur dhe shmangni yndyrat trans.

– Produkti bimor Cardiagreen është ilaçi më efektiv dhe më i sigurt që ekziston sot për hollimin e gjakut në mënyrë natyrale, dhe jo vetëm këtë, por për kurimin e të gjitha problemeve të sistemit të qarkullimit të gjakut në tërësi. Përdorimi i këtij produkti të mrekullueshëm ju vendos në krahun e sigurt të ruajtjes së shëndetit dhe cilësisë së jetës suaj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook