Hapa të kujdesit për veten pas një sulmi në zemër

Hapa të kujdesit për veten pas një sulmi në zemër

 

Është normale të ndiheni të tronditur pasi keni përjetuar një sulm në zemër.

Çdo vit, 805,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë një sulm në zemër, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Prej tyre, rreth 75 % janë një sulm i parë në zemër, i cili mund të kuptojë që të ndiheni të shqetësuar, të përballeni me frikë dhe të pyesni nëse do të ndiheni përsëri të shëndetshëm.

Nëse keni pasur një sulm në zemër, dijeni që të gjitha këto ndjenja janë normale. Shumica e njerëzve ndihen të tronditur, nervozë dhe të frikësuar.

Simptomat kryesore të atakut kardiak përfshijnë

– Gulçim.

– Lodhje e vazhdueshme.

– Djersitje e ftohtë apo / dhe ndjenja të shpeshta të marramendjes..

– Dhimbje në gjoks (anginë).

– Shtrëngim ose presion në krahë, qafë, nofull ose stomak.

– Lëkurë e zbehtë, e djersitur.

– Rrahje të shpejta ose të parregullta të zemrës.

– Të përziera dhe / ose të vjella.

– Ënjtje ose dhimbje në këmbë.

Marrja e këtyre hapave mund t’ju ndihmojë të shëroheni fizikisht dhe emocionalisht:

  1. Qetësimi është thelbësor; Është e zakonshme të kalosh pak procesin e pikëllimit pas një sulmi në zemër – mohim, zemërim, frikë, panik, stres..etj. Kjo është arsyeja pse një sistem mbështetës është thelbësor për t’u ndjerë më mirë. Kjo përfshin familjen dhe miqtë, si dhe njerëzit e tjerë që kalojnë rehabilitimin kardiak, pasi ata gjithashtu kanë pësuar një sulm në zemër ose një ngjarje tjetër të madhe të zemrës dhe kuptojnë se çfarë po ndjeni.
  2. Qëndroni i informuar për numrat tuaj; Të qenit i informuar mund t’ju ndihmojë të shihni se ku jeni tani dhe ku idealisht duhet të jeni në lidhje me shëndetin e zemrës. Njohja e kolesterolit dhe numrave të presionit të gjakut mund t’ju ndihmojë të merrni masat e nevojshme para kohe. Është gjithashtu mirë të dini indeksin e masës trupore (BMI) dhe numrat A1C nëse keni diabet.
  3. Njihni shenjat unike paralajmëruese për sulmin në zemër; Edhe kur bëni ndryshime të shëndetshme, është gjithashtu mirë të jeni të përgatitur, nëse keni një sulm tjetër në zemër. Ndërsa simptomat mund të jenë të ndryshme nga personi në person, për çdo person individual, zakonisht është e njëjtë çdo herë. Kështu që nëse keni dhimbje në nofull me sulmin e parë në zemër, nëse keni një të dytë, ka të ngjarë të keni përsëri dhimbje në nofull. I tregoni të dashurve tuaj të dinë se cilat simptoma keni pasur me sulmin tuaj të parë, kështu që nëse i shfaqni përsëri këto simptoma, ata mund tju japin ndihmën e parë.

Një sulm në zemër është i vështirë të kalohet, por nuk do të thotë që jeta juaj ka mbaruar. Njerëzit këto ditë mund të jetojnë 30, 40 vjet pas sulmit të tyre të parë në zemër. Mund të duhet pak kohë, por përfundimisht, mund të ndiheni edhe më të shëndetshëm se para sulmit në zemër.

  1. Ushtrimi; Ushtrimet e rregullta mund ta bëjnë zemrën më të fortë. Shembujt përfshijnë ecjen, vrapimin, biçikletën dhe notin. Ushtrimet fizike ndihmojnë zemrën të pompojë gjak dhe të dërgojë oksigjen në trup. Mund të ulë nivelin e kolesterolit dhe presionin e gjakut. Ndihmon gjithashtu në lehtësimin e stresit. Ushtrimet e rregullta dhe një dietë e shëndetshme mund t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë. Mbipesha është një faktor rreziku i sëmundjes së zemrës. Humbja e vetëm 10% të peshës trupore mund të ndihmojë në uljen e rrezikut.
  2. Bëni çdo ndryshim të rekomanduar në stilin e jetës. Çdo person që ka pasur një sulm në zemër është i ndryshëm. Për shembull, nëse nuk jeni duhanpirës, ​​nuk keni nevojë të përqendroheni në lënien e duhanit. Rekomandimet për çdo individ jannë të ndryshme. Ndryshimet e stilit të jetës janë të rëndësishme dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës.

Zëvendësoni yndyrnat e ngopura në dietën tuaj me yndyrna të pangopura. Për shembull, përdorni vaj ulliri në vend të gjalpit, margarinës dhe yndyrnave të tjera shtazore. Një studim i publikuar në Journal of Clinical Nutrition gjeti se vetëm dy lugë vaj ulliri ekstra-virgjër në dietën e përditshme mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Shtoni ushqime që kanë pak kolesterol dhe yndyrna të ngopura. Hani më shumë fruta dhe perime. Hani më pak mish të kuq dhe më shumë peshk. Konsumoni më pak produkte qumështi me shumë yndyrë. Ulni kripën (natriumin) dhe sheqerin. Shmangni ushqimet e skuqura dhe të përpunuara.

  1. Ndiqni planin e trajtimit natyral; Produktet bimore CardiaGreen dhe Zinginax janë një kombinim i mrekullueshëm bimor që ndalon përfumindimisht atakun në zemër dhe tru, pastron venat në mënyrë rrënjësore, dhe ka shumë përfitime për të gjitha sëmundjet e zemrës dhe gjakut.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook