Shenja të hershme paralajmëruese të kancerit

Shenja të hershme paralajmëruese të kancerit

 

Ju mund të mos jeni i vëmëndshëm por trupi juaj gjithmonë përpiqet të tregojë gjëra për veten. Dëgjimi dhe dhënia rëndësi ndryshimeve në trup mund të sigurojë informacione shumë të dobishme.

Kur ne i kushtojmë vëmendje organeve tona, mund të kuptojmë simptoma të sëmundjeve para se ato të përparojnë dhe kurimi i tyre të jetë më i vështirë. Ka shumë shenja të hershme që mund të tregojnë se në trupin tonë po zhvillohen qeliza të dëmshme. Ja disa prej tyre:

– Gulçim

Shumë pacientë me kancer të mushkërive kanë përmendur se kanë vërejtur gulçimin si një nga shenjat e tyre të para. Megjithatë, jo gjithmonë është e lidhur me kancerin.

– Infeksionet e shpeshta dhe ethet

Kjo mund të jetë një shenjë e leukemisë. Për ata që nuk janë të njohur me leukeminë, kjo është një kancer i qelizave të gjakut që fillon në palcën e eshtrave. Ajo detyron palcën për të prodhuar qelizat e bardha të gjakut jo-normale që punojnë kundër organeve dhe ulin aftësinë e sistemit imun për të luftuar infeksionin.

– Çrregullime në stomak

Dhimbjet e shpeshta të stomakut dhe çrregullime të tjera të tij, mund të jenë një nga shenjat e hershme të kancerit kolorektal. Kanceri kolorektal është kanceri i zorrës së trashë dhe kanceri i rektumit. Ky është lloji kryesor i kancerit tek meshkujt dhe tek femrat.

– Dhimbje në brinjë

Kjo është shpesh një shenjë e kancerit të mëlçisë ose hepatitit. Por për fat të keq, mund të jetë edhe një shenjë e kancerit të gjirit. Kjo është për shkak se tumori i gjirit mund të japë shtrëngim  në gjoks dhe e përhap inflamacionin në shpinë apo brinjë. Dhimbja ndodh shpesh afër anës së djathtë.

– Vështirësi në gëlltitje

Kjo zakonisht është e lidhur me kancerin e fytit, por gjithashtu mund të tregoj kancer të mushkërive.

– Lodhja

Kjo konsiderohet si një nga simptomat më të zakonshme të ekzistimit të inflamacionit dhe kancerit. Por duhet të vërehen edhe simptoma të tjera për të përcaktuar nëse ka të bëjë me kancerin dhe se çfarë lloj kanceri mund të jetë.

– Humbja e oreksit

Kjo mund të jetë një shenjë e kancerit ovarian dhe nuk duhet të injorohet. Nëse ju nuk jeni duke ngrënë normalisht  dhe nuk keni oreks për një kohë relativisht të gjatë, atëherë është mirë për të parë një mjek sa më shpejt që të jetë e mundur.

– Anoreksi

Kjo mund të jetë një tregues i qartë për kancer pankreatik. Kjo gjithashtu mund të jetë e lidhur ndonjëherë edhe me pirjen e duhanit.

– Gjakderdhje e zorrës së trashë

Sigurisht, duke parë gjak në tualet duhet të jetë një shenjë e qartë që ju duhet të shihni një mjek nëse kjo është e lidhur me kancerin apo jo. Gjaku në jashtëqitje zakonisht është një shenjë e qartë e kancerit kolorektal. Kjo është diçka që duhet të trajtohet menjëherë.

– Kollë kronike

Kjo mund të të jetë një kollë e keqe ose bronkit. Por zakonisht kur është e thellë dhe e gjatë është simptomë e tumorit të mushkërive.

– Perioda të dhimbshme dhe të rënda (ose gjakderdhje në mes të periodave)

Kjo është një shenjë e zakonshme për diçka të njohur si endometrial (kanceri i mitrës). Për të mos shkuar larg, bëni një ultratingull transvaginal. Kjo mund t’ju ndihmojë për të zbuluar diçka në fazat e hershme.

– Ndryshime në ngjyrën e thonjve

Nëse vëreni një njollë ngjyrë kafe ose të zezë nën thua, mund të jetë një tregues për kancerin e lëkurës. Thonjtë e bardhë ose tepër të zbehtë, janë një shenjë për kancerin e mëlçisë. Kushtojini më shumë vëmëndje thonjve tuaj.

– Gungë ose gjakderdhje në lëkurë

Këto mund të shkaktohen nga disa lloje të ndryshme të kancerit të lëkurës të tilla si melanoma, karcinoma e qelizave basale dhe tumori i qelizës squamous. Nëse keni një plagë me gjakderdhje apo edhe një gungë të acaruar,  e cila nuk po shërohet, ju duhet të shihni një mjek menjëherë.

– Fryrje të tipareve të fytyrës

Pacientët me kancer të mushkërive kanë përmendur fryrje, ënjtje dhe në disa raste skuqje të fytyrës. Kjo është për shkak se disa tumore të qelizave të vogla në mushkëri mund të bllokojnë enët e gjakut në gjoks. Kjo parandalon gjakun që të  qarkullojë lirshëm në kokë.

– Skuqje e gjirit ose fryrje e tij

Skuqja e gjirit, ndryshimi i formës ose i ngjyrës së lëkurës së tij tregon kancer të gjirit. Ndryshime të tilla të pashpjegueshme duhet që ti shohë një mjek menjëherë.

– Humbje peshe  e pashpjegueshme

Humbja e peshës mund të jetë një shenjë e kancerit që është përhapur në mëlçi, ose në zorrën e trashë. Në qoftë se kanceri përhapet në mëlçi, kjo ndikon në oreks dhe aftësinë për të hequr qafe mbeturinat.

Duke qenë të vetëdijshëm për këto shenja, ju do të jeni në gjendje ta zbuloni në fazat e hershme sëmundjen tuaj dhe kurimi i saj do të jetë më i lehtë.

Për të reduktuar rrezikun e kancerit, ndiqni këshillat e mëposhtme

– Sigurohuni  të merrni sasi të mjaftueshme të vitaminës D.

– Ushtrohuni çdo ditë; kjo do të mbajë trupin tuaj në shëndet të mirë.

– Zvogëloni ekspozimin ndaj toksinave mjedisore si pesticidet dhe pastruesit kimik shtëpiakë.

– Qëndroni larg pijeve alkoolike dhe duhanit; pirja e alkoolit jo vetëm rrit rrezikun e sëmundjeve të mëlçisë, sëmundjet e zemrës, dhe diabetin, por ai është i njohur për rritjen e inflamacionit. Duhani gjithashtu përmban substanca kimike që shkaktojnë kancer.

– Kujdes me dietën tuaj. Zgjidhni ushqime organike sa më shumë të jetë e mundur.

– Thuaj “JO” ushqimeve  OMGJ! Organizmat e modifikuar gjenetikisht (OMGJ) kanë treguar se  shkaktojnë kancer dhe vdekje të parakohshme.

– Mos lejoni  stresin të ndikojë në shëndetin tuaj. Stresi i vazhdueshëm çon në inflamacion të përgjithshëm  të trupit, gjë që është e lidhur me kancerin, sëmundjet e zemrës,  dhe sëmundjen Alzheimer.

– Ruani një  peshë normale; Të jesh mbi peshë është një nga faktorët kryesorë të rrezikut të kancerit të mitrës, zorrës së trashë, gjirit, dhe veshkave.

– Shtoni  ngjyrat në dietën tuaj;.

– Zvogëloni konsumin e mishit të kuq; Mishi i  kuq si ai i  viçit, derrit dhe qengjit, kanë një përmbajtje të lartë yndyre, të cilat nxitin inflamacionin – një faktor kontribues në zhvillimin e shumë sëmundjeve kronike, duke përfshirë edhe kancerin.

– Ushqejini fëmijët me gji; Kujdes për të gjitha nënat! Sa më gjatë gji t’i jepni fëmijës (deri në dy vjet), aq më shumë reduktohet rreziku nga kanceri i gjirit.Top of Form

– Perimet e gjelbra;  Klorofili që i  jep ngjyrën e gjelbër tregon se ato janë të  ngarkuara me magnez, i cili ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë tek femrat dhe meshkujt.

– Kufizoni përdorimin e telefonit.

– Kushtojini vëmendje dhimbjeve.

– Shmangni rrezatimet dhe radiografitë e panevojshme.

Ulja  e rrezikut të kancerit ka të bëjë shumë me zgjedhjet tuaja individuale të jetesës. Angazhohuni me shëndetin tuaj për të luftuar çdo sfidë, dhe ju do të ndiheni më mirë tani, si dhe në vitet që vijnë.
Mënyrat natyrale të shëndetëshme janë inkurajuese dhe të thjeshta për të zvogëluar rrezikun e kancerit dhe për ta bërë këtë zgjedhje të zgjuar, ne, Bordi i “Mjekësia Bimore Arabe” besojmë se së bashku mund të mbështesim njëri-tjetrin në udhëtimin tonë për të jetuar shëndetshëm dhe larg sëmundjeve kërcënuese.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të Kancerit


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për luftimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të kancerit, që i gjeni në kategoritë përkatëse.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook