Kanceri i pankreasit; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Kanceri i pankreasit (i njohur edhe si kanceri pankreatik dhe kanceri exocrine), nuk është aq i zakonshëm sa disa forma të tjera të kancerit, si ai i mushkërive, gjirit, kolitit apo kanceri i prostatës.
Ai është shkaku më i zakonshëm i pestë i vdekjeve nga kanceri, me një kontabilitetit prej 5% të të gjitha rasteve të kancerit.
Pankreasi është një gjëndër (një organ që prodhon dhe çliron substanca në pjesë të tjera të trupit), i vendosur në abdomen. Ai është përafërsisht 15cm i gjatë dhe gjendet pas stomakut, ku brinjët takohen në pjesën e poshtme të kockave të gjirit.

Pankreasi është në formuë e një gjetheje. Fundi i gjerë i gjëndrës është i njohur si koka, fundi i hollë është bishti, dhe pjesa në mes është trupi.

Pankreasi prodhon enzimat që ndihmojnë tretjen e ushqimit (proteinat) dhe një hormon të njohur si insulinë.
• enzimat e tretjes ndihmojnë shpërbërjen e ushqimit në fragmente të vogla, që të mund të absorbohen nga trupi.
• Insulina ndihmon për të mbajtur nivelet e sheqerit në gjakun tuaj në një nivel të qëndrueshëm.

Kanceri pankreatik tenton të ndikojë në njerëz të moshës midis 50 dhe 80 vjeç, por ai mund të ndodhë në çdo moshë. Përafërsisht 63% e njerëzve të diagnostikuar me kancer të pankreasit janë mbi 70 vjeç. Burrat kanë tendencë të jenë më të prekur se femrat.

Kanceri i pankreasit është një formë shumë e rëndë e kancerit, e cila është edhe më e vështira për t’u zbuluar dhe trajtuar.

Simptomat

Kur kanceri i pankreasit zhvillohet në fillim, rrallë herë shkakton ndonjë simptomë. Kjo e bën atë të vështirë për t’u zbuluar dhe për t’u diagnostikuar, sepse i sëmuri nuk mund të vërejë asgjë të pazakontë derisa kanceri është bërë relativisht i avancuar.

Simptomat e kancerit të pankreasit mund të shkaktohen nga një shumëllojshmëri e kushteve, kështu që ato mund të jenë të vështira për t’u diagnostikuar.
Është e rëndësishme të kujtojmë se shumë nga këto simptoma nuk shkaktohen zakonisht nga kanceri. Për shembull, të përzierët dhe ethet janë simptoma shumë të zakonshme të një numri të sëmundjeve të tjera.

Por në qoftë se një simptomë zhvillohet befasi ose në qoftë se jeni në merak, është e këshillueshme që të konsultoheni me një mjek menjëherë, veçanërisht në qoftë se përjetoni simptomat e përshkruara më poshtë (simptomat më të zakonshme):
• Dhimbje – Kanceri pankreatik mund të shkaktojnë dhimbje dhe parehati në pjesën e sipërme të barkut, dhe nganjëherë përhapet në pjesën e prapme. Në fillim dhimbja mund të vijë dhe të shkojë, por kur kanceri bëhet më i madh dhe më i avancuar, mund të jenë sistematike dhe të zgjasin më shumë. Dhimbja është shpesh më e keqe kur rri shtrirë apo kur ha. Kjo dhimbje është e prirur të ndikojë te njerëz të cilëve tumori u ka prekur trupin ose bishtin e pankreasit.

 • Humbja e peshës – Shumë lloje të kancerit mund të shkaktojnë humbje peshe ose humbje të oreksit, sepse qelizat kanceroze privojnë qelizat e shëndetshme nga ushqyesit që ato kanë nevojë. Kanceri pankreatik ka më shumë të ngjarë të shkaktojë humbje peshe se disa lloje të tjera kanceresh për shkak se pankreasi është zakonisht përgjegjës për të ndihmuar sistemin e tretjes së ushqimit, duke liruar enzimat në zorrë. Nëse pankreasi nuk është në gjendje të lëshojë këto enzima për shkak të tumorit, atëherë tretja e ushqimit bëhet më e vështirë, veçanërisht e ushqimeve të larta në yndyrë. Pacientit mund t’i ndodhë kequshqyerje (ku trupi nuk ka mjaft substanca nga ushqimi për ta mbajtur atë të punojë si duhet.)
 • Verdhëza – Kjo është një gjendje ku lëkura dhe e bardha e syve zverdhet, urina bëhet e verdhë e errët ose portokalli, dhe lëkura mund të ketë kruajtje. Verdhëza mund të shkaktohet edhe nga një numër i kushteve të tjera, si gurët e tëmthit apo hepatiti, dhe rrallë herë shkaktohet nga kanceri. Por ajo mund të zhvillohet nëse kanceri formohet në kokën e pankreasit. Kjo ndodh për shkak se tumori në kokën e pankreasit mund të bllokojë gypin biliar, i cili është përgjegjës për transportin biliar (një lëng që ndihmon trupin të tresë ushqimin) nga mëlçia në zorrë. Bila përmban një kimikat të verdhë të quajtur bilirubin, i cili duhet të hiqet nga trupi me anë të mëlçisë. Nëse kanali biliar është i bllokuar, bilirubina do të shtresohet, duke shkaktuar simptomat e verdhëzës.
 • Diabeti – Pankreasi është përgjegjës për të ndihmuar në prodhimin e insulinës. Në qoftë se trupi nuk ka insulinë, ai nuk mund ta largojë sheqerin (glukozën) nga gjaku dhe në qeliza. Simptomat e diabetit përfshijnë: etje të tepruar, urinimi më shumë se zakonisht, dobësia, humbja e peshës. Diabeti mund të ndodhë si rezultat i kancerit të pankreasit, sepse ai mund të prodhojë kimikate që ndërhyjnë në efektin normal të insulinës.
 • Përzierje dhe të vjella – Kjo zakonisht ndodh vetëm kur kanceri i pankreasit ka avancuar, sepse kur tumori rritet sa më shumë të mundet, mund të bllokojë një pjesë të traktit digjestiv, i cili është shumë afër pankreasit.
 • Temperaturë dhe të ngjethura – Pacienti mund të ketë temperaturë dhe të ngjethura nëse pankreasi bëhet i përflakur (ënjtur), si rezultat i tumorit.

Shkaqet

Edhe pse kanceri pankreatik ende nuk është kuptuar plotësisht, disa faktorë të rrezikut që mund të rrisë shanset e zhvillimit të tij janë identifikuar:

 • Kalimi në moshë
  Kanceri pankreatik kryesisht prek njerëzit e moshës 50-80 vjeç. Rreth 63% e njerëzve të diagnostikuar me kancer të pankreasit janë mbi 70, por ai mund të prekë njerëz të çdo moshe.
 • Pirja e duhanit
  Pirja e duhanit është e lidhur me pothuajse një të tretën e të gjitha rasteve të kancerit pankreatik. Pirja e një cigare duhani, puro ose duhan që përtypet, mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të pankreasit. Kjo ndodh për shkak se tymi i duhanit përmban toksina të dëmshme dhe kimikate që mund të shkaktojnë irritim dhe inflamacion (ënjtje) në indet dhe organet brenda trupit.
 • Grupi i gjakut
  Pacientët me grupet e gjakut A, A / B ose B kanë më shumë gjasa për të zhvilluar kancerin pankreatik se pacientët me grup gjaku O.
 • Pancreatitis kronik
  Pancreatitis kronik (inflamacioni kronik i pankreasit) e rrit rrezikun e kancerit pankreatik.
  Edhe pse shumë i pazakontë, pacientët pancreatitis të trashëgueshëm kanë një rrezik veçanërisht të lartë të kancerit pankreatik, sidomos nga mosha 40 vjeç e lart.

KUJDESI VETJAK PER PACIENTET ME KANCER TE PANKREASIT

Ushqimi

Ushqimet e mëposhtme duhen shmangur me çdo kusht:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejtë dhe ato të përpunuara.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Hani kryesisht perime organike dhe fruta të freskëta.
• Shmangni të gjitha ushqimet që janë të larta në yndyra të ngopura dhe trans-yndyra, yndyrnat dhe vajrat e hidrogjenizuara, margarinën, dhe ushqimet pjesërisht të hydrogjenizuara.

Eliminoni miellin e bardhë të rafinuar, duke përfshirë bukën, gjevrekun, biskotat, ëmbëlsirat, makaronat.

Gjithashtu shmangni alkoolin, kafeinën, karbohidratet e thjeshta, sheqernat dhe produktet e sheqerit, ushqimet që janë tepër djegëse, tërësisht të përpunuara dhe ato komerciale.
Fuqizoje veten, dhe zgjidh një dietë të theksuar në ushqime organike, dhe sa më të freskëta, fruta dhe perime, tërshërë, drithëra, oriz, quinoa dhe hikërror. Përfshini në dietë një shumëllojshmëri të preferueshme të arrave dhe farave, sidomos fara kungulli dhe luledielli.

Minimizoni konsumin e mishit të kuq; zëvendësojeni atë me sasi të mjaftueshme të pulave të fushës organike, bizon dhe peshk të egër.

Hani sasi të bollshme të zarzavate organike të freskëta dhe të gatuara lehtë mbi avull, dhe sallata të freskëta të përditshme. Mundësisht, gatuani me gjalpë / vaj të virgjër kokosi dhe përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër; vajin e farës së lirit dhe farës së kërpit e përdorni si erëz në perime dhe si bazë për salcën e sallatës suaj të përditshme.

Gjatë ditës, pini shumë ujë të pastër, të filtruar, dhe shmangni pirjen -si dhe banjën apo dushin në- ujë rubineti të pafiltruar, sepse uji i rubinetit përmban metale të rënda dhe mbetje të pesticideve të cilat mund të vendosen në përqëndrime të larta në gjëndrën e prostatës.

Dieta ushqimore e papërpunuar është një plan ushqimi që mund të jetë me dobi të madhe në qoftë se ju vuani nga kanceri i Prostatës. Duke përdorur udhëzimet e përshkruara më lart si një  bazë për një dietë të pastër dhe të shëndetshme, atëherë mund të kaloni në një dietë ushqimore të papërpunuara si e dëshironi vetë.

Ushqimet e papërpunuara ushqimore gjenerojnë rezultate të shpejta për shkak të aftësisë për të çhelmuar tërësisht trupin dhe për të çliruar energji të pashfrytëzuar më parë nga trupi juaj.

Dieta kryesisht përbëhet nga fruta të papërpunuara, perime, dhe arra e farëra, dhe plotësohet me konsumin ditor të lëngjeve të freskëta të gjelbra të bëra nga një shumëllojshmëri e perimeve të tilla si selino, marule, spinaq, karrota, lakër jeshile, majdanoz.

Konsumoni sa më pak ose aspak ushqim të gatuar. Dieta e papërpunuara ka avantazhin e eliminimit në çast të shumë alergeneve të përbashkëta.

Qumështi duhet mënjanuar, edhe pse disa mund të zgjedhin sasi të moderuara të qumështit të dhisë apo produktet e qumështit të deles, shpesh në formën e një ushqimi të thartuar, të tilla si kefir ose kos të përgatitur në shtëpi.

Folatet dhe Fibrat

Fasulet, thjerrëzat, bizelet janë të larta në folate, një vitaminë B që mbron qelizat nga dëmtimi ADN-së. Ato gjithashtu përmbajnë fibër.
Synoni të merrni 400 mcg folate në mënyrë të përditshme. Këto mund t’i marrni duke e filluar mëngjesin me lëng portokalli dhe një drithër të fortifikuar.

Erëzat

Pluhur kerri, shafran i Indisë, hudhër, xhenxhefil dhe speci i kuq janë anti-kancer, imun-stimulues, anti-oxidant dhe kolesterol-ulës dhe kanë një numër të efekteve rritëse të shëndetit.

Lycopene

Gjendet te domatet. Kjo është shoqëruar me një reduktim 31% të rrezikut të kancerit pankreatik në mesin e njerëzve kur krahasojmë kuartale më të larta dhe më të ulëta të marrjes së saj. Të dy beta-carotene dhe totale carotenoids janë të lidhura me një rrezik të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme në mesin e atyre që kurrë nuk i kanë konsumuar ato. Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se një dietë e pasur me domate dhe produktet e domateve me bazë me përmbajtje të lartë lycopene mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit pankreatik.

Terapia me lëngje:

Kombinoni:  lakër të kuqe + selino + lëng marule, dhe pini 250 ml dy herë në ditë.

Karrota + kastravec + panxhar + rrepkë + lëng hudhre.

Rrush + qershi + Blackcurrant.

Lëngu i barit të grurit është gjithashtu ei dobishëm, siç është edhe lëngu i Shpargut dhe lëngu i freskët i mollës.

Arti i të jetuarit

Bëni ushtrime të rregullta fizike, të paktën tre herë në javë për 45-60 minuta çdo seancë. Nëse pini duhan, lëreni menjëherë, madje qëndroni larg nga ekspozimi ndaj tymit të duhanit. Gjithashtu shmangni pijet alkoolike, kafenë, dhe të gjitha produktet që përmbajnë kafeinë. Kujdesuni për të menaxhuar stresin dhe për të zvogëluar nivelin e stresit tuaj të përgjithshëm, pasi stresi mund të ndikojë negativisht në funksionin e shëndetshëm imun. Përveç kësaj, pini një gotë 200 ml ujë të pastër, të filtruar çdo dy orë gjatë ditës për të ndihmuar traktin urinar tuaj dhe për ta mbajtur atë të hidratuar siç duhet.

Kura me bime Shkretinore për P

The Herbal treatment for Pancreatic Cancer consists of five herbal remedies (Solenostema, Gymnemic, Chrozophora, Pro-Immune Herbs, Candisin Tea) specially designed and manufactured for patients with various types of pancreatic cancer, whether primary or advanced, including: Exocrine pancreatic cancers: Adenocarcinomas, Ductal adenocarcinoma, Ampullary cancer (carcinoma of the ampulla of Vater), Adenosquamous carcinomas, squamous cell carcinomas, signet ring cell carcinomas, undifferentiated carcinomas, and undifferentiated carcinomas with giant cells; Endocrine pancreatic tumours, Pancreatoblastoma, Sarcomas of the pancreas, Lymphoma of the pancreas; Pancreatic cysts and benign growths, etc.

Kura bimore për kanceret e Pankreasit përbëhet nga pesë ilaçe bimore (Solenostema, Gymnemic, Chrozophora, Pro-Immune Herbs, Candisin Tea) të studiuara dhe të prodhuara posaçërisht për pacientët me lloje të ndryshme të kancerit të Pankreasit, qofshin fillestare apo të avancuar, duke përfshirë: Exocrine pancreatic cancers: Adenocarcinomas, Ductal adenocarcinoma, Ampullary cancer (carcinoma of the ampulla of Vater), Adenosquamous carcinomas, squamous cell carcinomas, signet ring cell carcinomas, undifferentiated carcinomas, and undifferentiated carcinomas with giant cells; Endocrine pancreatic tumours, Pancreatoblastoma, Sarcomas of the pancreas, Lymphoma of the pancreas; Pancreatic cysts and benign growths, etj.

acientët me Kancer te Pankreasit