Mënyra më e mirë e ngrënes për shëndetin e gjirit?

Cila është mënyra më e mirë e ngrënies për shëndetin e gjirit?

 

Hulumtimet sugjerojnë se dieta dhe aktiviteti fizik janë faktorë të rëndësishëm rreziku dhe një e treta e rasteve të kancerit të gjirit mund të parandalohen me ndërhyrje në stilin e jetesës. A e dini se përfshirja e disa ushqimeve në dietën tuaj mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të gjirit në mënyrë natyrale? Ushqimet më të mira për shëndetin e gjirit janë ato që furnizojnë mjaftueshëm lëndë ushqyese, ndërkohë që luftojnë sëmundjet dhe promovojnë mirëqenien e përgjithshme.

Ushqimet më të mira për shëndetin e gjirit

Ndër rastet e kancerit të gjirit, vetëm 5 deri në 10 përqind ishin për shkak të defekteve gjenetike, ndërsa 90 deri në 95 përqind i atribuoheshin faktorëve mjedisorë dhe të stilit të jetesës, duke përfshirë dietën dhe obezitetin. Futja e ushqimeve që luftojnë kancerin në dietën tuaj është një qasje e natyrshme për të parandaluar sëmundjet dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Këtu është një përmbledhje e ushqimeve më të mira për shëndetin e gjirit:

 1. Spinaqi

Spinaqi dhe zarzavatet e tjera me gjethe janë jashtëzakonisht të pasura me vitamina, minerale, enzima dhe antioksidantë. Ato janë gjithashtu shumë të ulëta në kalori dhe natrium, dy gjëra që duhet të keni parasysh kur hani për shëndetin e gjirit.

Zarzavatet me gjethe, si spinaqi, shërbejnë gjithashtu si burime natyrale të glukozinolateve, të cilat studimet tregojnë se mund të punojnë për të çaktivizuar kancerogjenët dhe për të ndihmuar në riprogramimin e qelizave kancerogjene që të vdesin.

 1. Boronica

Boronicat konsiderohen si një superushqim, sepse janë të pasura me antioksidantë që luftojnë sëmundjet. Ato janë gjithashtu një ushqim super i ushqyeshëm me fibra, i cili rekomandohet nga studiuesit për shëndetin e gjoksit.

Boronicat janë veçanërisht të larta në antioksidantë proantocianidine, të cilat ndihmojnë në reduktimin e dëmtimit të radikaleve të lira dhe promovojnë plakjen e shëndetshme.

Opsione të tjera të shkëlqyera të manave përfshijnë mjedrat, luleshtrydhet, qershitë dhe manaferrat goji.

 1. Brokoli

Disa studime kanë raportuar se konsumimi i perimeve krucifere, si brokoli, në baza ditore ndihmon në shmangien e shfaqjes së kancerit.

Kjo është kryesisht për shkak të glukozinolateve që punojnë për të mbrojtur bimët. Këto komponime kanë efekte antitumorale dhe ndihmojnë në parandalimin e metastazave.

Përveç brokolit, disa zgjedhje të tjera të shkëlqyera janë lulelakra, lakrat e Brukselit dhe lakra.

 1. Arrat

Arrat janë të pasura me acide yndyrore omega-3 që kontrollojnë inflamacionin dhe furnizojnë proteina, fibra dhe mikronutrientë.

Një studim i kryer te minjtë zbuloi se një dietë me arra frenonte shkallën e rritjes së kancereve të gjirit të njeriut që u implantuan te minjtë dhe reduktonte numrin e tumoreve të gjëndrave të qumështit.

 1. Vaj ulliri

Vaj i ullirit ka komponime antioksidante dhe anti-inflamatore. Studiuesit besojnë se konsumimi i vajit të ullirit si pjesë e dietës mesdhetare kontribuon në efektet e tij të dobishme për parandalimin e kancerit.

Një studim i vitit 2011 arriti në përfundimin se konsumi i vajit të ullirit është i lidhur me gjasat më të ulëta të zhvillimit të kancerit të gjirit krahasuar me marrjen më të ulët të vajit të ullirit.

 1. Avokado

Avokadot janë të pasura me mikroelemente, duke përfshirë vitaminën C, vitaminën E, vitaminën B6, folatin dhe kaliumin. Ato janë gjithashtu të larta në fibra dhe të mbushura me yndyrna të shëndetshme.

Hulumtimet tregojnë se për shkak se avokado është e pasur me fitokemikale, mund të luajë një rol të rëndësishëm në frenimin e rritjes së qelizave kancerogjene.

 1. Qiqrat

Qiqrat janë të pasura me proteina, fibra, acide yndyrore omega-6 dhe omega-3 dhe folate. Ato ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore dhe fibra me bazë bimore, e cila është kaq e rëndësishme për shëndetin e gjirit.

Një studim i kafshëve zbuloi se lektina e qiqrave ushtronte aktivitet antikancerogjen dhe mund të përdoret si një burim ushqimi për trajtimin e kancerit të gjirit.

Çdo fasule rekomandohet si pjesë e një diete për kancerin e gjirit, duke përfshirë fasulet e zeza, fasulet e veshkave dhe fasulet lima.

 1. Thjerrëzat

Thjerrëzat janë gjithashtu ushqim i pasur me lëndë ushqyese që janë të pasura me proteina, fibra dhe hekur. Ato janë gjithashtu ngopëse, që do të thotë se shtimi i thjerrëzave në vaktin tuaj do t’ju mbajë të ngopur më gjatë dhe ndoshta do të reduktojë marrjen e kalorive.

Hulumtimet theksojnë se polifenolet dhe komponimet e tjera bioaktive në thjerrëzat kontribuojnë shumë në aftësinë e bishtajoreve për të reduktuar incidencën e sëmundjeve si kanceri, diabeti, obeziteti dhe sëmundjet kardiovaskulare.

 1. Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla ofrojnë karbohidrate komplekse, fibra, vitaminë A, vitaminë C dhe disa lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme. Ato ndihmojnë në humbjen e peshës sepse janë shumë ngopëse, gjë që mund të ndihmojë në uljen e marrjes së kalorive.

Patatet e ëmbla janë gjithashtu të pasura me antioksidantë, duke përfshirë beta-karotenin, i cili ka efekte mbrojtëse kundër dëmtimit të radikaleve të lira.

Një studim i kafshëve i botuar në “Scientific Reports” zbuloi se përbërësit në pataten e ëmbël mund të kenë efekte të mundshme antitumorale dhe mund të pengojnë metastazat e kancerit të gjirit.

Dietë e fuqishme për kancerin e gjirit

Ne e dimë se disa ushqime ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve dhe madje mund të parandalojnë rrezikun e kancerit të gjirit, por si mund ta parandaloni ndryshe kancerin e gjirit në mënyrë natyrale? Përfshirja e këtyre faktorëve dietik dhe stilit të jetesës në “dietën tuaj të kancerit të gjirit” mund të ndihmojë jashtëzakonisht.

 1. Konsumoni më shumë fruta dhe perime të freskëta

Hulumtimet thonë se një nga gjërat më të shëndetshme që mund të bëni për shëndetin e gjoksit tuaj është të konsumoni më shumë fruta dhe perime të freskëta. Jo vetëm që këto ushqime ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore, duke përfshirë fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë të fuqishëm, por ato janë gjithashtu me pak kalori, gjë që ju ndihmon të mbani një peshë të shëndetshme.

Plus, lidhja midis një diete me bazë bimore dhe kancerit të gjirit është inkurajuese.

 1. Hani ushqime me fibra të larta

Një përmbledhje sistematike dhe meta-analizë e publikuar në Oncotarget zbuloi se konsumi i fibrave dietike lidhet ndjeshëm me një rrezik të reduktuar të kancerit të gjirit, veçanërisht në gratë pas menopauzës. Ngrënia e burimeve bimore të fibrave është një pjesë e rëndësishme e dietës së kancerit të gjirit.

 1. Zgjidhni ëmbëlsuesit natyralë

Megjithëse studimet që vlerësojnë efektet e ëmbëltuesve artificialë në rrezikun e kancerit kanë përfundime të përziera, ka prova të kufizuara që sugjerojnë se konsumimi mund të rrisë rrezikun e kancereve të caktuara. Përveç kësaj, marrja e lartë e sheqerit lidhet me obezitetin, një faktor kryesor rreziku për kancerin e gjirit.

Ëmbëlsuesit natyralë janë një opsion më i shëndetshëm për shëndetin e përgjithshëm.

Disa nga zëvendësuesit më të shëndetshëm të sheqerit përfshijnë stevia, mjaltë të papërpunuar, shurup panje dhe sheqer kokosi.

 1. Ndaloni Alkoolin

Studimet sugjerojnë se incidenca e vdekshmërisë nga kanceri i gjirit që i atribuohet alkoolit është i madh. Sipas studiuesve, “rreth 144,000 raste të kancerit të gjirit dhe 38,000 vdekje nga kanceri i gjirit globalisht në vitin 2012 i atribuoheshin alkoolit, me 18.8 përqind të këtyre rasteve dhe 17.5 përqind të këtyre vdekjeve preknin gratë që konsumonin alkool të lehtë”.

 1. Shmangni qumështin konvencional

Qumështi konvencional mund të përmbajë aditivë, si emulsifikuesit, që ndryshojnë përbërjen e mikrobiomës së zorrëve dhe shkaktojnë inflamacion në të gjithë sistemin. Plus, ka disa studime që tregojnë se qumështi me yndyrë të lartë lidhet me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë pas diagnozës së kancerit të gjirit.

Është shumë më mirë t’i përmbaheni bulmetit të kultivuar për t’i siguruar trupit probiotikë të dobishëm.

 1. Shmangni drithërat e përpunuara

Drithërat e përpunuara ose të rafinuara janë shumë të vështira për t’u shpërbërë nga trupi, kështu që ato shkaktojnë probleme me zorrët dhe mund të çojnë në inflamacion, sindromë të zorrëve që rrjedhin dhe përthithje jo të duhur të lëndëve ushqyese.

Në vend që të hani ushqime të paketuara dhe të përpunuara, si darka të ngrira, makarona në kuti dhe produkte furre të blera në dyqan, zgjidhni të përdorni drithëra të plota në ushqimet e gatuara në shtëpi. Disa opsione të shkëlqyera janë quinoa, elbi, tefi, meli dhe tërshëra.

 1. Zgjidhni ushqimet Organike

Ushqimet konvencionale ka të ngjarë të jenë të kontaminuara me kimikate të dëmshme nga pesticidet dhe herbicidet, të cilat mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj. Për të shmangur konsumimin e këtyre kimikateve të dëmshme, blini ushqime organike dhe të kultivuara në mënyrë ideale në vend kur është e mundur.

Duhet gjithashtu që të shmangni produktet shtazore që përmbajnë hormone dhe antibiotikë, duke blerë mish të ushqyer në kullota dhe të rritura në vend. Kërkoni etiketa që tregojnë se ato janë pa hormone dhe antibiotikë.

Këto ndotës mund të ndikojnë në ndërprerjen e estrogjenit dhe të rrisin rrezikun e problemeve shëndetësore si kanceri i gjirit.

 1. Mbani një peshë të shëndetshme

Të qenit mbipeshë ose obez është një faktor rreziku për kancerin e gjirit pas menopauzës.

Menaxhimi i peshës luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në parandalimin e kancerit të gjirit, si dhe në rehabilitimin dhe rikuperimin. Redukton biomarkerët e inflamacionit, përmirëson sjelljet e stilit të jetesës dhe përmirëson cilësinë e jetës.

 1. Ushtrohuni rregullisht

Hulumtimet tregojnë se aktiviteti i rregullt fizik i moderuar zvogëlon rrezikun për zhvillimin e kancerit të gjirit dhe rrit normat e mbijetesës. Lëvizja e trupit çdo ditë është e rëndësishme për shëndetin e gjoksit dhe mund të përfshijë shëtitje në natyrë, vrapim të lehtë, not, çiklizëm, ngritje peshash dhe më shumë.

Zgjedhje të tjera diete dhe stili jetese që promovojnë shëndetin e gjirit përfshijnë:

 • Fjetja mjaftueshëm
 • Kalimi kohë jashtë në ajër të pastër
 • Lënia e duhanit
 • T’i përmbahesh yndyrave të shëndetshme

Këto ushqime ndihmojnë trupin të ruajë shëndetin ose të shërohet, por sigurohuni që t’i shtoni ato në një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Kancer të Gjirit


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për asgjësimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të Kancereve të Gjirit, që i gjeni më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook