Dridhja Esenciale

Published On: February 10th, 2023Categories: Autoimune, Shëndeti Mendor0 Comments on Dridhja Esenciale

Dridhja Esenciale

 

Dridhja esenciale është një lloj dridhjeje e pakontrollueshme ose dridhje e një pjese të trupit. Kjo është një çrregullim i zakonshëm i lëvizjes që për shumicën e njerëzve është një shqetësim i vogël, por ai bëhet gradualisht më keq me kalimin e kohës. Në formën e saj më të rëndë, dridhja esenciale shkakton paaftësi të gjymtyrëve dhe e bën shumë të vështirë për të kryer aktivitetet e përditshme.

Dridhja esenciale prek zakonisht krahët dhe duart, edhe pse mund të ndikojë edhe në pjesë të tjera të trupit, përfshirë kokën, fytyrën, nofullën, gjuhën dhe këmbët. Ndonjëherë, zëri gjithashtu mund të tingëllojë i tronditur.

Simptomat

Gjithkush ka një dridhje shumë të vogël kur kryen aktivitete të përditshme. Për shembull, duart  do të dridhen pak kur i mbani ato para jush. Kjo eshte normale.

Ndonjëherë, niveli i përditshëm i dridhjeve mund të bëhet më i dukshëm, veçanërisht në njerëzit e moshuar. Dridhja e dukshme është gjithashtu normale dhe shpesh shkaktohet nga niveli i rritur i adrenalinës në trup, gjë që mund të ndodhë kur një person është i stresuar, i shqetësuar ose i zemëruar.

Pra, kur një dridhje bëhet një çrregullim?

Dridhja esenciale është më e rëndë se dridhja normale. Mund të përkeqësohet nga të njëjtat gjëra që shkaktojnë dridhje normale, si stresi dhe ankthi.

Dridhja esenciale gradualisht bëhet më keq gjatë viteve. Përfundimisht, dridhja mund të bëhet aq e rëndë saqë kryerja e veprimtarive normale të përditshme mund të bëhet e vështirë. Për shembull, aktivitete të tilla si shkrimi, pirja e një gote uji ose lidhja e kordoneve mund të bëhen veçanërisht sfiduese.

Është e rëndësishme që të vizitoni mjekun e licencuar të shëndetit nëse keni dridhje të shpeshta ose të rënda. Ata do të kryejnë një ekzaminim fizik për të kontrolluar për dridhje kur lëvizni.

Ata gjithashtu do të pyesin për historinë tuaj mjekësore dhe atë të familjes suaj të afërt për të zbuluar nëse dridhja thelbësore shkon në familjen tuaj. Nuk ka ndonjë provë specifike për të diagnostikuar dridhjet esenciale. Gjendja zakonisht diagnostikohet pas vlerësimit klinik.

Dridhja esenciale prek burrat dhe gratë në mënyrë të barabartë. Ajo mund të prekë njerëzit e çdo moshe, edhe pse kjo bëhet më e zakonshme në përparimin e moshës. Rreth 4 nga 100 të rriturit mbi 40 vjeç kanë kushtin. Dridhja esenciale mund të zhvillohet në familje. Të paktën gjysma e njerëzve me këtë gjendje kanë një anëtar të familjes që gjithashtu e ka atë. Kjo mund të ndodhë edhe kur një person po merr disa lloje mjekimi, siç janë inhalatorët për astmë.

E vetmja simptomë e dridhjeve esenciale është dridhja karakteristike. Rreth 9 nga 10 të prekur përjetojnë një lëvizje të dridhur, lart e poshtë.

Gjithashtu mund të preken pjesë të tjera të trupit, duke përfshirë:

 • Krahët
 • Kokën
 • Nofullën
 • Buzët
 • Gjuhën
 • Kutinë zanore (laringun)
 • Këmbët

Dridhja esenciale mund të fillojë në çdo moshë, që nga fëmijëria. Sa më vonë fillon gjendja, aq më e lehtë do të jetë ajo. Dridhja zakonisht prek të dy anët e trupit në mënyrë të barabartë. Kjo ndodh kur jeni duke u përpjekur të mbani një pozicion ose të bëni diçka me duart tuaja, siç është shkrimi. Dridhja zakonisht nuk është e pranishme në asnjë pjesë të trupit nëse jeni tërësisht në pushim.

Faktorët e mëposhtëm mund ta bëjnë dridhjen më të rëndë:

– stresi

– ankthi

– zemërimi

– aktiviteti i fuqishëm

– kafeina (e gjetur në çaj, kafe dhe cola)

– disa ilaçe kimike

Disa njerëz kanë një dridhje të butë, edhe pse shumica do të zbulojnë se dridhjet gradualisht bëhen më të rënda gjatë viteve.

Shkaqet

Hulumtimet sugjerojnë se dridhjet esenciale mund të shkaktohen nga një ndryshim (mutacion) në një nga gjenet tuaja. Gjenet janë njësi të trashëguara të informacionit (ADN) që përcaktojnë se si trupi rritet dhe funksionon.

Mendohet se mutacioni gjenetik ndikon në zonat e trurit të njohur si cerebellum dhe inferior olive, duke ndryshuar sinjalet që dërgohen përgjatë nervave tek muskujt.

Dridhja esenciale e trashëguar dhe jo e trashëguar

Të paktën gjysma e rasteve të dridhjeve esenciale janë të trashëguara. Kjo do të thotë që një gjen i gabuar është përgjegjës për gjendjen dhe ju është transmetuar nga prindërit tuaj. Kushtet që kalohen në këtë mënyrë njihen si çrregullime autosomale dominuese.

Nëse njëri prej prindërve ka një gjen të gabuar për dridhje esenciale, ju keni deri në 50% mundësinë e zhvillimit të sëmundjes.

Për fat të keq, nuk ka asnjë provë të thjeshtë për të përcaktuar nëse dridhja esenciale është shkaktuar nga një gjen i veçantë i gabuar. Nuk mund të ketë gjithmonë një histori familjare të dridhjeve esenciale, pasi jo të gjithë ata që e kanë gjenin mutant zhvillojnë simptoma. Në mënyrë të ngjashme, disa njerëz mund të zhvillojnë mutacion pa e trashëguar atë nga asnjeri prind.

Nxitësit e dridhjes esenciale

Dridhja juaj mund të shkaktohet ose të keqësohet nga një ose më shumë veprime të mëposhtme:

– kur bën lëvizje të kontrolluara ose të vogla, të detajuara, të tilla si pirja e një gote uji ose shkrimi

– gjatë ngrënies

– kur vendosni make-up

– kur rruheni

– kur jeni të lodhur, të shqetësuar, të nxehtë ose të ftohtë, gjithashtu ka gjasa që t’i bëni simptomat tuaja edhe më keq.

Shkaqe të tjera të dridhjes esenciale

Ekzistojnë disa kushte ose faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë një dridhje. Këto përfshijnë:

 • Mbiprodhim të gjendrave tiroide (hyperthyroidism)
 • Sëmundja e Parkinsonit, një kusht afatgjatë që ndikon në mënyrën se si truri koordinon lëvizjet e trupit
 • Skleroza e shumëfishtë, një gjendje e sistemit nervor qendror (truri dhe palca kurrizore) që ndikon në shqisat dhe veprimet e trupit
 • Dystonia, një sërë çrregullimesh të lëvizjes që shkaktojnë spazma muskulore të pavullnetshme
 • Goditja në tru, e cila shumë rrallë mund të rezultojë në dridhje me disa simptoma të tjera
 • Neuropati periferike, ku dëmtohet sistemi nervor periferik
 • Simptomat e tërheqjes kur ndaloni pirjen e alkoolit, të cilat mund të ndikojnë tek njerëzit që janë të varur nga alkooli dhe kanë ndaluar ose ulur konsumimin e alkoolit
 • Amfetamina dhe stimulantë të tjerë
 • Disa medikamente, të tilla si disa antidepresantë dhe disa ilaçe që merren për astmë
 • Kafeina e shumtë, në çaj, kafe dhe disa pije të gazuara

UDHËZIME TË PËRGJITHSHME PËR PACIENTËT ME DRIDHJE ESENCIALE

 • Ushqimi

Theksi duhet të jetë në ushqimet e plota së bashku me shumë lëngje, ushqimet e papërpunuara (50-75% të dietës) dhe lakrat. Janë të rekomanduara perimet gjethe-gjelbra, së bashku me rrepën, farat e susamit dhe gjalpin e susamit.

Nëse jeni duke marrë ilaçin Levodopa, rekomandohet që të ulni ushqimet që janë të pasura me vitaminë B6 – drithërat (sidomos tërshëra), arrat e papërpunuara (sidomos kikirikët), bananet, patatet, mëlçitë dhe peshkun, pasi këto mund ta bëjnë Levodopa të paefektshme. Pacientët që marrin ilaçin Sinemet nuk kanë nevojë të shmangin ushqimet e pasura me B6.

Rekomandohet që të rrisni sasinë e ushqimeve të pasura me antioksidantë (kimikate që pastrojnë dhe hanë të ashtuquajturat ‘radikale të lira’ – molekula të vogla që qarkullojnë në indet tuaja dhe dëmtojnë këto inde.) Radikalet e lira kanë një prirje të veçantë për qelizat që prodhojnë dopaminë. Pra, sa më i madh numri i antioksidantëve në sistemin tuaj, aq më pak numri i radikalëve të lirë që qarkullojnë. Teorikisht kjo duhet të zvogëlojë shkallën e humbjes së qelizave dopamine me kalimin e kohës.

Ushqimet të cilat janë të pasura me antioksidantë përfshijnë: spinaq, brokoli, domate, karrota, hudhra, fasule të kuqe, fasule, boronica, kastraveca, luleshtrydhe, kumbulla dhe mollë.

Çaji, veçanërisht çaji jeshil dhe çaji i zi, përmbajnë shumë antioksidantë. Lëngjet e errëta, si shega dhe boronica janë gjithashtu të pasura me antioksidantë.

Acidet yndyrore Omega-3 janë një lëndë ushqyese esenciale për shumicën e indeve në trupin tuaj, prandaj sigurohuni të konsumoni sasi të mjaftueshme. Peshqit e dhjamosur si skumbri, troftë liqeni, harengë, sardele, ton albacore dhe salmon janë të larta në dy lloje të acideve yndyrore omega-3, acidit eikosapentaenoik (EPA) dhe acid docosahexaenoic (DHA).

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përpiquni t’i përmbaheni sa vijon:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSweet ose Aspartame

– Mos konsumoni shurup të fruktozës së misrit ose glutamat mono-natriumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Eliminoni prodhimet konvencionale të qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë ato të papërpunuara, të paspecifikuara dhe të homogjenizuara nga lopët e ushqyer me bar. Nëse kjo nuk është e disponueshme, atëherë blini qumësht organik.

– Shmangni viçin konvencional. Viçi më i mirë është ai i ushqyer me bar organik.

 • Terapia e lëngjeve

Lëngu i karrotës, spinaqit, panxharit, rrepkës, hudhrës dhe kastravecit mund të merren çdo ditë. Lëngjet e bëra nga frutat dhe perimet e papërpunuara sezonale janë gjithashtu të dobishme.

Bimët e Shkretëtirës në Mbështetje të Pacientëve me Sëmundje Autoimune


Sëmundjet Autoimmune dhe fushat e tyre përkatëse janë të lidhura me strukturën e punës së sistemit imun. Sëmundjet autoimune ndodhin si rezultat i çekuilibrit në funksionimin e sistemit imunitar. Baza e sëmundjeve aotoimune është si shkak i dështimit të sistemit imun në dallimin mes trupave të huaj dhe trupave që gjenden në brendësi të tij në mënyrë të zakonshme dhe natyrshëm. Kur dështon në zbulimin e trupave të huaj, sistemi imun sulmon indet e tij, pra vetveten. Ai mund të sulmojë një qelizë të vetme, mund të sulmojë një organ ose një sistem të tërë. Ky është dështim i ushtrisë në mbrojtje të trupit nga sulmet e huaja. Por më shumë se kjo është dështimi i ushtrisë së imunitetit në identifikimin e anëtarëve të trupit të tij.

Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D), ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, të kombinuara në lloj dhe sasi të caktuar, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me çrregullime autoimune, si Multiple Sclerosis (MS), Artriti Reumatoid, Tiroiditi Hashimoto, Lupus, Hepatiti Autoimun, Diabeti Tip 1, Anemia Hemolitike Autoimune, Epilepsia, Sindromi Sjogren, Skleroderma, Urtikaria/Hives, etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook